Знання правил оформлення цитат є важливим для будь-кого, хто займається написанням текстів, рефератів, наукових досліджень, літературних творів, журналістських матеріалів чи просто особистих записів в інтернеті.
Цитування може використовуватися як ефективний спосіб посилення думки чи аргументу, який підтверджується досвідом з авторитетного джерела. Правильно оформлені цитати допомагають зберегти структуру та логіку тексту, сприяють легкому читанню та розумінню інформації.
Правила використання уривків та цитат починають вивчати ще в школі на уроках української мови. Якщо вам потрібно надолужити знання та краще розібратися в цій темі, зверніться за допомогою до репетитора.
Що таке цитата?
Цитата – це вислів, що був запозичений з іншого джерела та вставлений у текст без будь-яких змін. Цитування використовується для підкреслення точки зору автора, або для підтвердження думки, яка вже була висловлена раніше.
Вживання цитат у наукових статтях та дослідженнях є обов’язковою умовою, адже це допомагає посилити письменницьку позицію та показати, що автор досліджує тему з урахуванням уже наявних поглядів інших експертів.
Цитати можуть бути використані в тексті на початку розділу, в епіграфі та наприкінці розділу, як підсумок. Також їх зазвичай ставлять посередині тексту, як додаткове речення для підтвердження певного висловлювання.
Вживання цитат потребує врахування деяких правил. Коли використовується скорочена цитата, автор мусить впевнитися, що його вислів не змінить оригінальне значення та не спотворить зміст сказаного. Коли використовується повна цитата, її обов’язково беруть у лапки або виділяють курсивом.
Приклад повної цитати:
«Правда – це найпрекрасніша, але й водночас найнебезпечніша річ. Тому до неї потрібно підходити з великою обережністю» (Джоан Ролінг. Гаррі Поттер і філософський камінь).
Читайте також: Як вивчити вірш? Лайфхаки для школярів
Що таке уривок?
Уривок – це частина матеріалу, що була вирізана та запозичена з іншої письмової роботи. Це може бути короткий відрізок тексту або повний абзац, розділ або сторінка книжки. Уривки часто використовуються для цитування чи посилання на певний фрагмент тексту, а також для виділення ключових моментів або ідей. Уривки можуть бути складнішими, коли в них містяться не тільки письмові елементи, а й ілюстрації, таблиці, графіки тощо.
Правила використання уривків
Користування уривками з інших матеріалів потребує дотримання деяких правил, серед яких:
- Підтвердіть авторство та джерело. Впевніться, що ви вказали правильне ім’я письменника чи автора наукової роботи та назву матеріалу, з якого був взятий уривок. Це допоможе читачам знайти більше інформації про роботу.
- Правильно форматуйте уривок. Він може бути поданий у лапках, виділений курсивом або оформлений у вигляді відокремленої блокової частини.
- Забезпечте зрозумілість та логічність. Впевніться, що уривок пов’язаний зі змістом вашого матеріалу та є зрозумілим для читача. Використовуйте уривки тільки тоді, коли вони допомагають пояснити вашу позицію та надають повніше уявлення про опрацьовану тему.
- Використовуйте перевірені джерела. Вставляйте тільки ті уривки, які можна легко знайти в перевірених та доступних бібліографічних джерелах – інтернеті чи спеціальній базі наукових даних.
Загалом, правильне використання уривків з інших матеріалів у тексті передбачає звернення до відповідних правил форматування, забезпечення зрозумілості та логічності тексту, а також вказівку на авторство та джерело.
Правила цитування
Цитування – це ефективний інструмент, що допомагає авторам тексту доводити свою позицію та демонструвати широкий спектр думок на спеціалізовану тему. Правильне використання цитат не тільки допомагає зрозуміти авторську позицію, а й додає ваги дослідженню, показуючи глибину та широту роботи автора над власним матеріалом.
Правила цитування в українській мові:
- Використовуйте лапки та курсив для позначення цитат, щоби показати, що це пряма мова або слова іншої людини.
- Вказуйте точне джерело, щоби уникнути плагіату та порушення авторських прав.
- Не змінюйте зміст цитати: не можна перефразовувати чи додавати нові слова.
- Цитати мають бути короткими, щоби не перевищувати межі допустимого використання інших матеріалів.
- Цитати мають підкреслювати або розширювати вашу точку зору, а не змінювати її.
- Якщо цитата є частиною речення, вона починається з малої букви.
- Віршовану цитату в лапки зазвичай не беремо. Проте, якщо віршований текст цитується суцільним рядком, то він оформляється як звичайна прозова цитата – у лапках із великої літери.
Читайте також: Скоромовки як інструмент для вивчення англійської
Оформлення цитат
Оформлення цитат є важливою частиною наукових, журналістських та академічних текстів. Щоби правильно оформити цитату, необхідно дотримуватися таких правил:
Вказувати перевірене джерело. Цитати мають містити відомості про автора та назву його роботи, звідки взята цитата. Залежно від стилю написання вказання джерел може відрізнятись.
Не порушувати зміст. Під час оформлення цитати необхідно повністю відтворити оригінальний текст, не змінюючи його змісту.
Відокремлювати цитату від основного тексту. Можна використовувати відступ, курсив, лапки чи інші знаки пунктуації.
Використання скорочених цитат. Якщо цитата дуже довга, її можна скоротити, залишаючи тільки найважливіші фрази. Водночас потрібно вказати, що цитата була скорочена, використовуючи знак з пропуском (…).
Вказувати сторінки. Якщо цитата взята з книги, статті чи іншого джерела, потрібно вказати номер сторінки, звідки взятий уривок тексту. Це правило діє для цитат у наукових роботах чи журналістських матеріалах.
Використання кількох цитат. Якщо в одному тексті використовується кілька цитат, потрібно правильно відокремити їх одна від одної та від основного тексту.
Основні правила оформлення цитат подані в цьому відео.
Приклади оформлення цитат
Ось п’ять прикладів правильного оформлення цитат українською мовою:
- Цитата з книги зі вказанням сторінки: «Усе дуже просто, коли ти знаєш відповідь» (Бернард Шоу, «Пігмаліон», с. 34).
- Скорочена цитата з використанням знаку з пропуском: «… життя – це не те, що сталося з тобою, а те, як ти реагуєш на те, що сталося з тобою» (Віктор Франкл, «Людина в пошуках сенсу»).
- Цитата із журнальної статті з вказанням автора та назви статті: «Здатність до великих починань – це не талант, а звичка. Ви навчаєтеся її за допомогою повсякденних дій» (Вільям Джеймс, «Щоденні записки», 1892).
- Цитата з відео-інтерв’ю зі вказанням дати та джерела: «У нас є дві руки та одне серце, із цим ми можемо досягти чудових речей» (Марія Кюрі, інтерв’ю від 13 грудня 1921 року, The New York Times).
- Цитата – частина речення в науковій праці: В історії науки було відомо, що «інтернет відкриває не тільки нові можливості для збору даних, але й дозволяє відкритіше та прозоріше ділитись результатами досліджень» (Підсумки дослідження, Journal of Applied Sciences, 2020).
Навчатися на відмінно в школі та університеті може будь-хто. Головне завдання – вчасно заручитися підтримкою найкращих репетиторів. На платформі Букі можна знайти викладачів із будь-яких предметів в Україні. Переходьте на сайт і обирайте те, що вам потрібно!