Що таке клімат: все про географію клімату Землі

02.11.2022

Що таке клімат: все про географію клімату Землі
Шкільна освіта
 1. Що таке клімат?
 2. Типи клімату
 3. Що таке кліматичні пояси Землі?
 4. Карта кліматичних поясів

Клімат кожної країни є її природним ресурсом. Певному регіону чи природній зоні на планеті притаманна різна погода в різні пори року. Чи знаєте ви, чому так відбувається? Якщо ні, наша стаття прийдеться вам у пригоді.

Що таке клімат?

Клімат – це стійкий режим погоди, що постійно повторюється на певній місцевості. Клімат має свою винятковість, оскільки він може змінюватися залежно від різних чинників. Так, кліматичні процеси на низинах і височинах, рівнинах і горах, на суші й на морі значно відрізняються.

 

Специфіка цих відмінностей залежить від кліматотвірних чинників. Розглянемо основні з них:

 • Географічна широта. Від цього чинника залежить зональність розподілу температури повітря. Сонячне випромінювання, що вступає у верхні межі атмосфери, розподіляється нерівномірно, тому в різні пори року на деяких широтах можна спостерігати розбіжні значення температури.
 • Висота над рівнем моря. З висотою розподіл різних метеорологічних величин (атмосферний тиск, температура, вологість тощо) як правило змінюється. Оскільки висота суттєво впливає на клімат, було введено поняття висотної кліматичної зональності.
 • Розподіл водного простору й суходолу. З цим чинником насамперед пов’язують поділ клімату на 2 типи: морський та континентальний. Зональність розподілу температур також залежить від розподілу води й суходолу.
 • Океанічні течії. Мають значний вплив на атмосферну циркуляцію та розподіл температури повітря. Так, холодні течії викликають постійні тумани, а теплі океанічні течії підвищують температуру повітря на 3-5°C та збільшують кількість опадів на місцевості, де вони розташовані.
 • Сніговий, рослинний та льодовиковий покрив. Рослинний покрив зменшує амплітуду коливань температури та має мікрокліматичне значення. Сніговий і льодовиковий покрив можуть зменшувати втрати тепла на поверхні землі, викликаючи інверсії температури.
 • Діяльність людини. Вона має вплив як на мікроклімат, так і на мікрокліматичні умови загалом. Вирубка лісів, створення штучних водойм, опустелювання, збільшення частки викидів парникових газів, пошкодження озонового шару – усе це має вплив на клімат. У більшості випадків він, на жаль, є негативним.Від чого може залежати клімат?

Сонячна радіація

Від кута падіння сонячних променів залежить кількість тепла, яку може отримувати місцевість. Так, чим більший кут, тим тепліша погода на певній території.

Повітряні маси

Циркуляція повітряних мас забезпечує постійне перенесення тепла між різними широтами, низовинами й височинами, материками й океанами.

Характер підстилаючої поверхні

Рельєф місцевості (тип покриву, висота над рівнем моря, наявність гір, морських течій тощо) посідає важливе місце в розподілі тепла, оскільки від нього залежить, як змінюватиметься атмосферний тиск, опади та температура повітря в різні пори року.

Географічне розташування

Від географічного розташування залежить континентальність клімату. Залежно від того, внутрішня це частина материка чи узбережжя, може змінюватися кількість опадів та амплітуда річної температури.

 

Географія незмінно входить до списку предметів, з яких складають ДПА і ЗНО. Випускникам 9-х та 11-х класів варто приділити особливу увагу повторенню основних тем, винесених на іспит. Для того, щоби покращити власні знання зі шкільного предмета, можна почати додатково займатися з репетитором. Найкращих викладачів ви знайдете на сайті Букі. Це платформа, на якій ми зібрали шкільних репетиторів з усієї України.

Читайте також: Географія материків та океанів

Типи клімату

Є дві класифікації, за якими заведено поділяти типи клімату: класифікація Кеппена та класифікація Алісова.

 

За класифікацією Кеппена, головною діагностичною ознакою типу клімату є рослини, що ростуть на певній території в природних умовах. Вчений виділив 5 основних типів клімату:

 • Вологий тропічний клімат. Середня температура складає не менше 18°C. Цей тип клімату переважає на близьких до екватора територіях: північна частина Південної Америки, Центральна Африка.
 • Сухий клімат. Характеризується незначною кількістю або повною відсутністю опадів. Переважає на таких територіях: Сахара, Західна Азія, Австралія, південь Африки.
 • Помірний клімат. Середня температура коливається від 0°C до 18°C у певні періоди року. Помірний клімат прийнято поділяти на субтропічний (Африка, південно-східні території Китаю, США та Південна Америка), морський (Західна Європа, Нова Зеландія, південь Африки) та середземноморський (Південна Європа, західне узбережжя США).
 • Континентальний клімат. Його поділяють на помірний (Центральна та Східна Європа, південний схід США) та субарктичний клімат (Канада, росія, Північна Європа).
 • Арктичний клімат. Середня температура, притаманна цьому типу клімату, складає менше 10°C у найтепліший місяць. Арктичний клімат поділяють на клімат тундри та клімат постійних морозів.

За класифікацією Алісова типи клімату поділяють відповідно до кліматичних поясів Землі. Розглянемо детально кожен із типів клімату.

Читайте також: Тренуємо пам’ять: поради для дорослих та дітей

Що таке кліматичні пояси Землі?

Кліматичні пояси – це широтні смуги земної поверхні, що мають порівняно схожий клімат у різні періоди року.

Алісов виділяє сім основних кліматичних поясів (зон): екваторіальний, 2 тропічних, 2 помірних та 2 арктичних (по одному в кожній півкулі). Між цими основними поясами вчений виділяє 3 перехідні пояси: пояс екваторіальних мусонів (субекваторіальний), субтропічний та субарктичний (субантарктичний).

Коротка класифікація кліматичних поясів: таблиця

що таке клімат

Для кращого запам’ятовування пропонуємо вам переглянути відео від «Всеукраїнської школи онлайн», де в простій формі розказали про основні типи клімату та кліматичні пояси Землі.Карта кліматичних поясів

що таке клімат

На карті кліматичних поясів Землі розташовані пояси з однорідним кліматом. На їхнє розташування вказують смуги кольорів. Пояси не мають чіткого паралельного розмежування, вони відхиляються на північ і на південь. Це пояснюється впливом важливого кліматотвірного чинника – підстильної поверхні.

 

До речі, є спеціальні карти температур світу, де у режимі реального часу онлайн ви можете дізнатися температуру повітря в будь-якому куточку Землі. Наприклад, на порталі Windy є дані про напрямок та силу вітру, вологість, якість повітря, наявність дощу, грози і снігу. Ось так виглядає температурна карта України:

кліматична карта україни

Готуєтеся до ДПА, ЗНО чи олімпіади з географії? Скористайтеся послугами репетитора, щоби покращити свої знання з предмета й підвищити шанси на отримання високих балів. Перелік викладачів із географії ви можете знайти тут. Віддавайте перевагу лише перевіреним репетиторам із достатнім викладацьким досвідом і позитивними відгуками.

Читайте також: Вступ під час війни: як скласти мультипредметний тест та вступити до ВНЗ

Оцініть новину

Рейтинг: 2 з 5

На основі відгуків 4 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Що таке клімат: географія клімату Землі

Що таке клімат?

Клімат – це стійкий режим погоди, що постійно повторюється на певній місцевості. Клімат має свою винятковість, оскільки він може змінюватися залежно від різних чинників… Читайте більше на BUKI

Від чого залежить клімат?

Сонячна радіація. Від кута падіння сонячних променів залежить кількість тепла, яку може отримувати місцевість. Так, чим більший кут, тим тепліша погода на певній території… Читайте більше на BUKI

Які є типи клімату?

Вологий тропічний клімат. Середня температура складає не менше 18°C. Цей тип клімату переважає на близьких до екватора територіях: північна частина Південної Америки, Центральна Африка.…Читайте більше на BUKI

Що таке кліматичні пояси?

Кліматичні пояси – це широтні смуги земної поверхні, що мають порівняно схожий клімат у різні періоди року…Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Як написати офіційний електронний лист в академічному середовищі. Ч. ІІ.

Правила написання офіційних електронних листів у поьському академічному середовищі.

Автор: Наталія Д.

Як написати офіційний електронний лист в академічному середовищі. Ч. І.

Правила написання офіційних електронних листів у поьському академічному середовищі

Автор: Наталія Д.

Уважно! Англійські слова, які легко переплутати

У цьому дописі розглянемо 5 пар слів, які можна легко переплутати. В англійській мові це не єдина складність, однак пройшовши її, ви будете на крок ближче до успіху!

Автор: Руслана Ф.

Корисні поради для вивчення іспанської мови

Вивчення іспанської мови може бути захоплюючим та корисним викликом. Якщо ви вирішили освоїти цю мову, деякі поради можуть полегшити вам цей шлях.

Автор: Віолетта Д.

ТОП порад для ефективного вивчення івриту

Вивчення івриту - захоплюючий і надзвичайно корисний процес.

Автор: Вероніка В.

;