Програміст – це одна з найперспективніших професій майбутнього. Технології все більше впроваджуються в життя людей по всьому світу, тому саме комп’ютерні спеціалісти є робочою силою сучасності. В яких навчальних закладах України можна навчатися за вказаним напрямком та які подальші перспективи професії – читайте в цьому матеріалі.
ПРОФЕСІЯ ПРОГРАМІСТА: ПЕРСПЕКТИВИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ
Програміст – це людина, яка володіє мовою програмування. Є велика кількість мов, що мають свої особливості використання (для створення сайтів, ігор, ботів, роботів тощо). Проте головне їхнє завдання – налагодження «контакту» між людиною та машиною.
Робота програміста насправді межує між технічною стороною та творчою. Ця сфера охоплює дуже багато видів діяльності, з якими варто ознайомитися, аби вибрати щось для себе. Оскільки сучасні технології оточують нас повсюди, спеціаліст з програмування може обрати для себе будь-який доступний шлях професійного розвитку:
- Робота над мобільними додатками;
- Розробка ПЗ для терміналів у метро;
- Проєктування сучасних протезів;
- Написання комп’ютерних ігор, навіть запуск ракет.
Цей список може бути майже нескінченним. Лише за даними 2022-го року в Україні було зареєстровано більше 2000 компаній у сфері ІТ.
Місячний заробіток «новачка» (Intern, Trainee) без досвіду роботи може бути на рівні 450$, джуна – 1000$, спеціаліста середнього рівня (Middle) – 2600$, а вже досвідченого програміста (Senior, Team) – від 4900$ до 5376$. Аналітика проводилася влітку 2023 року, та було відзначено помітне підвищення заробітної плати «айтішників» – майже на 20%.
Варто зазначити, що майже половина всіх опитаних українських програмістів володіють англійською на рівні вище середнього. Та як показує статистика, чим вище рівень знань іноземної мови – тим більший попит має спеціаліст та тим більшу зарплатню він отримує.
Скористайтесь зручним пошуком репетиторів на платформі BUKI, та завчасно подбайте про свою англійську, а разом з тим і про можливості, що відкриються перед вами зі знанням мови. Репетитор з англійської поцікавиться вашими цілями вивчення мови і складе план роботи з урахуванням вашої сфери діяльності.
Українські «айтішники» вважаються одними з найкращих у сфері, а з їхніми розробками зустрічаються люди в повсякденному житті чи не по всьому світу. Згідно з інформацією, розміщеною на сайті американської технологічної компанії HackerRank, українці увійшли в список 50 країн з найкращими розробниками. До речі, перше місце Україна посіла у сфері безпечного програмування (Secure coding), що говорить про високий рівень захищеності програм. Дрони від українських розробників використовувались навіть в зйомках голлівудського фільму «Нестримні-3». Це був перший у світі дрон, що вмів їздити, літати й плавати.
Може здатися, що після досягнення певного рівня професійності, програмісти лишають країну та їдуть працювати за кордон. Однак основна кількість спеціалістів все ж залишається в Україні, оскільки тут вигідніші умови щодо сплати податків (як для фізичних осіб-підприємців) та гідний заробіток. Опитування DOU 2023 року свідчить про те, що з опитаних айтівців 12 746 залишаються в Україні, 1313 – переїхали за кордон через безпекову ситуацію, проте планують повернутися, і лише 847 покинули країну і не планують повертатися.
Емігрують здебільшого стартапери, які прагнуть потрапити на ринки більш розвинутих країн (США – одна з найперспективніших країн для розвитку стартапу).
За останні роки кількість можливостей для розвитку в сфері інформаційних технологій зростає. В Києві розташований вітчизняний аналог «силіконової долини» під назвою UNIT.City. Тут є безплатна школа для початківців, а також дослідницькі лабораторії, оснащені за останніми розробками. Ще один аналог будується у Львові.
Не варто вважати, що сфера програмування відкрита лише для представників чоловічої статі. Аналітичні дані DOU свідчать про те, що в Україні 26% програмістів – жінки.
Читайте також: Вчимо англійську: як перейти на рівень В2?
ЯКІ ПРЕДМЕТИ ЗДАВАТИ ДЛЯ ВСТУПУ НА ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ У 2024 РОЦІ?
Для вступу на спеціальності галузі інформаційних технології майбутньому програмісту, що тільки-но закінчив 11 класів, необхідно надати сертифікати з НМТ з таких чотирьох предметів:
- Українська мова – обов’язковий предмет;
- Математика – обов’язковий предмет;
- Історія України – обов’язковий предмет;
- Іноземна мова, географія, хімія, фізика, українська література, біологія – предмети за вибором вступника.
Краще складати той вибірковий предмет, ваговий коефіцієнт якого вищий. Це підвищить ваші шанси на вступ в обраний виш. Для IT спеціальностей вищі вагові коефіцієнти здебільшого для фізики, також непоганий показник у іноземних мов.
Оскільки в цій галузі знань кожний навчальний заклад самостійно визначає мінімальні бали зі вступних випробувань, варто шукати та перевіряти інформацію безпосередньо на їхніх офіційних сайтах (в умовах та правилах прийому).
Читайте також: Складаємо іспити на відмінно: поради, як впоратись із хвилюванням та отримати найвищий бал
ЯК ВСТУПИТИ НА ПРОГРАМІСТА ПІСЛЯ 9 КЛАСУ?
Після 9 класів навчання в школі ви можете вступити до фахового коледжу. В Україні займаються підготовкою молодших спеціалістів в галузі інформаційних технологій близько 90 навчальних закладів. Можливо, перед спеціалізованим навчанням вам може знадобитись додаткова підготовка, у чому допоможе репетитор з програмування.
Для вступу необхідно скласти іспити з двох предметів: українська мова є першим обов’язковим, а другим (в залежності від умов коледжу) – математика, фізика чи історія України. Мінімальні бали з предметів так само можуть відрізнятися в залежності від навчального закладу (від 100 до 120 мінімальних балів за предмет). Після 4-х років навчання можна подавати документи у виші для здобуття вищої освіти програміста. Вступ відбуватиметься одразу на 2-й курс суміжної спеціальності, проте за новими правилами прийому Міністерства освіти та науки України, вам все одно потрібно надати сертифікати НМТ.
Можна виокремити такі популярні фахові коледжі в м. Києві:
- Відокремлений структурний підрозділ «Київський фаховий коледж комп’ютерних технологій та економіки Національного авіаційного університету».
- Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж інженерії, управління та землевпорядкування Національного авіаційного університету».
- Київський фаховий коледж зв'язку .
- Відокремлений структурний підрозділ «Фаховий коледж інформаційних систем і технологій Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана».
- Відокремлений структурний підрозділ «Оптико-механічний фаховий коледж Київського національного університету імені Тараса Шевченка».
- Київський авіаційний фаховий коледж.
- Київський фаховий коледж електронних приладів.
- Фаховий коледж Закладу вищої освіти «Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая».
- Київський фаховий коледж туризму та готельного господарства.
- Товариство з обмеженою відповідальністю «Голосіївський економіко-правовий фаховий коледж».
- Відокремлений структурний підрозділ «Київський фаховий коледж морського і річкового флоту та транспортних технологій Державного університету інфраструктури та технологій».
- Фаховий коледж Київського університету інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія».
- Фаховий коледж бізнесу та аналітики Національної академії статистики, обліку та аудиту.
- Фаховий коледж «Освіта» закладу вищої освіти «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна».
З навчальними закладами в інших містах України ви можете ознайомитися за покликанням.
ДЕ ВИВЧАТИ КОМП’ЮТЕРНІ ТЕХНОЛОГІЇ У 2024 РОЦІ: СПИСОК ВНЗ УКРАЇНИ
Ось виші, у які абітурієнти у 2024 році подали найбільше заяв на спеціальності, пов’язані з комп’ютерними науками і програмним забезпеченням:
- Національний університет «Львівська політехніка».
- Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
- Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
- Львівський національний університет імені Івана Франка.
- Харківський національний університет радіоелектроніки.
- Національний авіаційний університет.
- Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут».
- Вінницький національний технічний університет.
- Національний університет «Одеська політехніка»
- Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.
- Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій.
- Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
- Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана.
- Державний торговельно-економічний університет.
- Національний технічний університет "Дніпровська політехніка».
З іншими університетами, у яких майбутні програмісти можуть навчатися після 11 класу, можна ознайомитися за покликанням.