Сонячна система: будова та особливості

19.08.2022

Сонячна система: будова та особливості
Шкільна освітаХобі
 1. Що таке сонячна система та яке її місце в космосі?
 2. Перелік та порядок розташування планет сонячної системи
 3. Найменші та найбільші планети сонячної системи
 4. Ресурси для дослідження сонячної системи

Вивчення сонячної системи входить у програму четвертого класу з предмета «Природознавство». Однак часто діти починають цікавитися космосом раніше або хочуть знати більше, аніж може дати шкільний урок. Цей текст допоможе дорослим пригадати знання, щоб передати їх дитині, а також підкаже корисні та цікаві ресурси для заглиблення у тему.

Що таке сонячна система та яке її місце в космосі?

Сонячна система — це передусім планетна система. З її назви ми дізнаємось, що в центрі цієї системи розташовано Сонце. Однак мусимо пам’ятати, що Сонце не є планетою, воно — величезна зірка.

 

Згідно з актуальними дослідженнями, сонячна система створилася у понад як 4,6 млрд років тому. Та вона не буде існувати вічно. Щонайменше тому, що з часом обсяги палива, що дозволяють Сонцю світити в певній інтенсивності, забезпечуючи й життя на Землі, й існування сонячної системи, зменшуються.

 

Дослідники кажуть, що з моменту створення сонячної системи кількість цього палива вже зменшилася з 70 % до 36,3 %. А ще десь за 2,9 млрд років Сонце, ймовірно, трансформується у червоного гіганта, і кардинально змінить свій склад, вагу та температуру, що, своєю чергою, повністю трансформує і сонячну систему.

 

Та поки величезна зірка під назвою Сонце продовжує сяяти. І хоч в рамках сонячної системи воно є найбільшим об’єктом (зокрема, у понад як 109 разів більшим за Землю), в рамках нашої галактики Чумацький шлях воно є насправді дуже маленьким.

 

Та все це не заважає сонячній системі мати у своєму складі 9 планет, а також тисячі інших небесних тіл, як от планетарних супутників астероїдів, комет та метеорних речовин.

 

Усі об’єкти в сонячній системі об’єднані силою гравітації. Саме сила тяжіння дозволяє об’єктам триматися стабільних траєкторій руху, а самій системі — бути тривалою та відносно стійкою. Без гравітації рух у сонячній системі був би хаотичним та непередбачуваним.

 

Що ще зумовлює сталість сонячної системи, то це великі відстані між планетами та їхні округлені форми.

 

Важливою інформацією для розуміння системи планет навколо Сонця є те, що усі вони обертаються навколо нього по своїй сталій траєкторії. Водночас кожна обертається також і навколо своєї осі. Більшість планет обертаються навколо себе в тому ж напрямку, що й навколо Сонця, зворотне обертання притаманне лише Венері та Урану.

 

Читайте також: Що таке фотосинтез?

все про сонячну систему

Перелік та порядок розташування планет сонячної системи

Порядок розташування планет у напрямку від сонця:

 

 1. Меркурій
 2. Венера
 3. Земля
 4. Марс
 5. Юпітер
 6. Сатурн
 7. Уран
 8. Нептун

 

Раніше на 9 місці був Плутон, але дослідники понизили його до статусу карликової планети, бо його гравітаційна сила є суттєво нижчою за «колег».

все про сонячну систему

Найменші та найбільші планети сонячної системи

Усі планети сонячної системи залежно від їхнього хімічного складу поділяються на дві групи:

 • земну (складаються переважно з металів та порід силікатної природи)
 • газову (складаються з газів: гелію та водню).

 

Водночас їх також поділяють на внутрішні та зовнішні.

 

Земні та внутрішні планети є суттєво меншими за вагою, аніж зовнішні та газові. Відтак, останні також називають планетами гігантами.

 

Рейтинг планет в сонячній системі за вагою очолюють газові планети-гіганти:

 

 1. Юпітер
 2. Сатурн
 3. Уран
 4. Нептун

 

Далі список продовжують земні планети, що є ближчими до Сонця, аніж їх гігантські сусіди:

 

 1. Земля
 2. Венера
 3. Марс
 4. Меркурій

 

Слідом за першими семи планетами у ваговому вимірі також слідують супутники, зокрема, супутник Юпітера — Ганімед та супутник Сатурна — Титан. Якби ми складали рейтинг усіх об’єктів сонячної системи, а не лише планет, то ці супутники стояли б перед Меркурієм, адже він є легшим за них.

 

Говорячи про вагу різних об’єктів сонячної системи, варто відзначити, що приблизно 99,85 % від загальної маси приходиться на Сонце, яке не є планетою. А 99 % тієї маси, що залишається, своєю чергою, займають саме планети-гіганти. Попри те, що газовими планетами називають Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун, саме земні планети, як от Венера, Земля й Марс мають атмосфери, що складаються з газів, що виділилися з їхніх надр. Що ж до планет-гігантів, їхні атмосфери є безпосереднім продовження їхніх надр. Це значить, що у них відсутня стала тверда чи рідка поверхня, що робить неможливою посадку космічних кораблів на них.

Читайте також: Як швидко вивчити таблицю Менделєєва?

все про сонячну систему

Ресурси для дослідження сонячної системи

Цікаві канали про космос та відео про сонячну систему

Всесвіт UA — український канал на YouTube, що містить матеріали і про галактики, і про чорні діри, і про пошук життя в космосі. Також є серія відео, присвячених зокрема сонячній системі. Лексика є доступною, а подача матеріалу — цікавою та інтерактивною. Стане в пригоді і дітям, і дорослим, що зацікавлені у глибшому дослідженні космосу.

 

Є на українському ютубі й відео, окремо присвячене будові сонця. Його можна подивитися тут.

 

Ще одне цікаве та корисне англомовне відео в якісному українському перекладі з каналу “Цікава наука”, що пояснює, як рух Землі у космосі пов’язаний із нашим повсякденним життям, ви знайдете за посиланням.

 

Для дітей молодшого віку слушним буде перегляд цього відео про сонячну систему на YouTube. Воно є яскраво анімованим, а лексика є спеціально адаптованою для дітей молодшого віку, тож базове розуміння тієї частини космосу, в якій розташована наша планета — гарантовано.

 

Книги про космос та сонячну систему для дітей різного віку

Для найменших дослідників космосу, яким від 3 до 5 років, чудово підійде ілюстрована книжка «Маленькі дослідники. Космічний світ». Книжка в інтерактивній манері познайомить дитину із побудовою сонячної системи, розкаже, чим є особлива наша планета, розповість про космічних друзів Землі, завдяки яким на планеті можливе життя, а також прочинить секрети інших галактик. У відгуках на книжку батьки відзначають гумористичний та легкий виклад матеріалу, а також пишуть, що вона може зацікавити не лише малих дітей, а й тим, кому від 8 до 10 років. Тож впевнено можна назвати її чудовим стартом для дослідження космосу.

 

«Космічний поштар» авторства Гійома Перро — це яскравий мальований комікс, що не лише познайомить вашу дитину із сонячною системою, а й на основі життя головного героя покаже, що таке сміливість та як гідно відповідати на різноманітні життєві виклики. Завдяки великій кількості іллюстрацій, буде цікава дітям від 5 років.

 

Трилогія про Джоржа від подружжя Хокінґів — це серія пригодницьких науково-фантастичних романів. Підійде для дітей середнього шкільного віку, що полюбляють космічні теми. До серії входять книги: «Джордж і таємниці Всесвіту», «Джордж і скарби космосу» та «Джордж і Великий вибух».

 

Для підлітків, що прагнуть більше дізнатися про космос, також цікавою буде науково-фантастична серія книжок «Путівник галактикою» авторства Дугласа Адамса. У них є пригоди, є цікава інформація про космічні об’єкти, але що робить її дійсно особливою — це неперевершене почуття гумору автора.

 

Ілюстрована енциклопедія, яка наочно пояснить будову сонячної системи для дітей та підлітків — це «Велика книга зірок і планет». Завдяки влучному поєднанню реалістичних зображень космосу та навчальної інформації, книга стане в пригоді батькам та малятам у спільному дослідженні космосу, а також буде настільною книгою для тих, хто захоче більшого заглиблення в тему.

 

Небанальні факти про облаштування галактик, наукові дослідження космосу, участь в яких брали тварини та люди ви зможете знайти у книзі «100 фактів про космос». Більшість інформації, поданої у цій книзі, ви не знайдете на шкільних уроках чи базових відео про сонячну систему, що робить її ідеальним варіантом для тих, хто навчаючись завжди прагне більшого.

 

Додатки для вивчення сонячної системи

 

Solar System Scope — це додаток, що дозволяє у інтерактивний спосіб вивчати об’єкти сонячної системи. Іншими словами, це віртуальний планетарій у вашій кишені.

 

Cosmic Watch — це програма, розроблена на основі 3D-графіку. З її допомогою діти можуть зрозуміти відносне положення та рух різноманітних компонентів у космосі. Додаток демонструє види Землі, Сонця, планет тощо в реальному часі.

 

Star Walk Kids — ще один віртуальний планетарій і освітній інструмент, який дозволяє дітям вивчати сузір’я та небесні тіла. З нього ваша дитина дізнається більше про зірки (зокрема про зіркові моделі або сузір’я), планети та космічні кораблі, такі як Хаббл і Міжнародна космічна станція.

 

SkyView — це безкоштовна програма доповненої реальності (AR) для пристроїв iOS і Android, що використовує камеру вашого смартфона для виявлення різних сузір’їв, планет, зоряних скупчень, зірок та інших небесних тіл на нічному небі. Спостерігайте за небом та навчайтеся в одному додатку.

 

Є багато способів підтримати космічні зацікавлення дитини. Крім усього вищезазначеного, ви завжди можете звернутися до професійних репетиторів з астрономії та фізики. Під час індивідуальних занять вони зможуть не лише розповісти дитині цікаві та вражаючі факти про сонячну систему, а й поглибити її знання. А там і хтозна —  можливо, саме ваша дитина стане наступним Стівеном Хокінґом. 

 

Читайте також: Тренуємо пам’ять: поради для дорослих та дітей

Оцініть новину

Рейтинг: 5 з 5

На основі відгуків 2 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Все про сонячну систему

Що таке сонячна система?

Сонячна система — це передусім планетна система. З її назви ми дізнаємось, що в центрі цієї системи розташовано Сонце. Однак мусимо пам’ятати, що Сонце не є планетою, воно — величезна зірка. Читайте більше на BUKI

В якому порядку розташовані планети?

Порядок розташування планет у напрямку від сонця: Меркурій Венера Земля Марс Юпітер… Читайте більше на BUKI

Яка найбільша планета сонячної системи?

Рейтинг планет в сонячній системі за вагою очолюють газові планети-гіганти: Юпітер Сатурн Уран Нептун…Читайте більше на BUKI

З чого почати самостійне дослідження сонячної системи?

Цікаві канали про космос та відео про сонячну систему Всесвіт UA — український канал на YouTube, що містить матеріали і про галактики, і про чорні діри, і про пошук життя в космосі. Також є серія відео, присвячених зокрема сонячній системі. Лексика є доступною, а подача матеріалу — цікавою та інтерактивною. Стане в пригоді і дітям, і дорослим, що зацікавлені у глибшому дослідженні космосу. Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

;