Хімія. Готуємось до ЗНО чи контрольної роботи: Задачі на обчислення маси речовини за відомою масою.

Нехай буде ось така задача: Знайдіть масу нітратної кислоти, яка прореагувала із барій гідроксидом масою 684 грамів.

Алгоритм вирішення задачі першим способом.

1) 1) У лівому верхньому віконці записуємо дано: m (Ba(OH)2) = 684 г.

1) 2) У лівому нижньому віконці записуємо те, що треба знайти: m (HNO3) - ?

1) 3) У правому віконці записуємо рівняння реакції. Тут варто знати, що барій гідроксид – це луг (розчинна основа) реагує з нітратною кислотою, утворюючи сіль та воду.  

Отже, вихідними речовинами (це ті речовини, які знаходяться до стрілки) є Ba(OH)2 та HNO3, а продуктами (це ті речовини, які знаходяться після стрілки) будуть Ba(NO3)2  та H2O. Обов’язково треба урівняти це рівняння, тобто дописати коефіцієнти там, де необхідно. У даному випадку правильні коефіцієнти я позначив зеленим кольором. Після цього підкреслюємо ті речовини, про які було сказано в умові задачі - Ba(OH)2 та HNO3. 

1) 4) Записуємо формулу для визначення кількості речовини. Будемо визначати кількість тієї речовини, яка була дана в умові задачі - Ba(OH)2.

1) 5) Для того, щоб знайти кількість речовини, треба масу m поділити на М (молярну масу). Молярної маси немає в умові задачі, однак її можна знайти за допомогою атомних мас хімічних елементів. Для цього слід скористатись Періодичною системою хімічних елементів Д.І. Менделєєва.  Варто пам’ятати, що молярна маса вимірюється у г/моль.

1) 6) Обраховуємо кількість речовини, поділивши масу на отриману у попередній дії молярну масу Ba(OH)2. Скорочуємо грами у чисельнику та знаменнику і в кінцевому результаті отримуємо молі – одиницю кількості речовини.

1) 7) Отриману кількість речовини записуємо над формулою Ba(OH)2, а над формулою HNO3 -  х (ікс). Коефіцієнти виносимо під формули. Вони допомагатимуть нам у пропорції. Запам’ятайте, якщо перед формулою не стоїть коефіцієнт, це не означає, що ми маємо писати нуль під сполукою. У таких випадках записуємо одиницю.

1) 8) Складаємо пропорцію згідно тих чисел, які стоять над та під формулами.

1) 9) Виражаємо х.

1) 10) Записуємо формулу для визначення маси речовини. Будемо визначати масу тієї речовини, яку треба знайти згідно умови задачі -HNO3

1) 11) Визначаємо молярну масу за описаним вище методом.

1) 12) Підставляємо отриману молярну масу у формулу і виконуємо розрахунки. Молі скорочуємо та отримуємо грами – одиницю маси. Записуємо відповідь.

Алгоритм вирішення задачі другим способом.

1) У лівому верхньому віконці записуємо дано: m (Ba(OH)2) = 684 г.

2) У лівому нижньому віконці записуємо те, що треба знайти: m (HNO3) - ?

3) 3) У правому віконці записуємо рівняння реакції. Тут варто знати, що барій гідроксид – це луг (розчинна основа) реагує з нітратною кислотою, утворюючи сіль та воду. Отже, вихідними речовинами (це ті речовини, які знаходяться до стрілки) є Ba(OH)2 та HNO3, а продуктами (це ті речовини, які знаходяться після стрілки) будуть Ba(NO3)2 та H2O. Обов’язково треба урівняти це рівняння, тобто дописати коефіцієнти там, де необхідно. У даному випадку правильні коефіцієнти я позначив зеленим кольором. Після цього підкреслюємо ті речовини, про які було сказано в умові задачі - Ba(OH)2 та HNO3. 

4) Знаходимо молярні маси Ba(OH)2 та HNO3 за допомогою атомних мас хімічних елементів. Для цього варто скористатись Періодичною системою хімічних елементів Д.І. Менделєєва. Варто пам’ятати, що молярна маса вимірюється у г/моль. 

5) Відому масу записуємо над формулою Ba(OH)2, а над формулою HNO3 записуємо х. Коефіцієнти виносимо під формули. Вони допомагатимуть нам у пропорції. Запам’ятайте, якщо перед формулою не стоїть коефіцієнт, це не означає, що ми маємо писати нуль під сполукою. У таких випадках записуємо одиницю. Множимо коефіцієнти на молярні маси цих сполук. 

6) Складаємо пропорцію згідно тих чисел, які стоять над та під формулами. 

7) Виражаємо х. Молі скорочуємо та отримуємо грами – одиницю маси. Записуємо відповідь. 

Успіхів вам у подібних задачах.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 2 користувачів

Автор: Сергій Д.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Секретні методи вивчення іноземної мови

У цій статті ми розглянемо три секретних методи, які можуть допомогти вам засвоїти нову мову швидше та ефективніше. Стаття вміщує посилання на платформи та вебсайти, які вам допоможуть в цьому.

Автор: Христина Я.

Як досягти тонкої талії?

Тонка талія: міфи та реальність

Автор: Анастасія Ш.

Цукрозамінники

Переваги та недоліки

Автор: Анастасія Ш.

Відпочинок від тренувань

Правильно організований відпочинок допомагає зберегти і покращити результати тренувань

Автор: Анастасія Ш.

Verben mit Präpositionen у німецькій мові у німецькій мові. Дружній путівник для початківців

Сьогодні ми поговоримо про один із важливих аспектів німецької мови - Verben mit Präpositionen (дієслова з прийменниками).

Автор: Ярослав Т.

Зв'язок між гормонами та тренуваннями

Важливість фізичної активності для підтримки гормонального балансу та загального здоров'я.

Автор: Анастасія Ш.

Інші новини:

;