Підготовка до ЗНО: Клас Кісткові риби

Кісткові риби – найчисленніша група хордових тварин, які мають хорду – довгий осьовий еластичний тяж

Спосіб життя риб:

Живуть у прісних та солоних водоймах. Можуть існувати у зграях або окремо. Живляться червами, рачками, невеликими рибами. Тривалість життя різна, в залежності від виду риби: наприклад, короп може жити до 20 років, а лосось – до 100.

Будова тіла: 

Тіло складається з трьох відділів: голова, тулуб та хвіст та вкрите напівпрозорою лускою, що налягає одну на одну немов черепиця. Луска складається із концентричних кілець. Їх кількість вказує на вік тварини. Зверху луска вкрита шаром слизу, який зменшує тертя тіла риби при плаванні. Хвостовий плавець є органом руху, спинні та анальні розсікають воду та виконують захисну функцію, грудні та черевні необхідні для зупинок, поворотів та рівноваги. Форма тіла обтічна, що дає змогу рибам долати опір води.

Опорно-рухова система: 

Скелет складається із черепа, хребта та скелету кінцівок (плавців). Хребет поділяється на тулубовий та хвостовий відділи і має хребці, які рухомо з’єднуються між собою. До частин хребта тулубового відділу приєднуються ребра. Череп риби поділяється на мозковий та зяброво-щелепний відділи. Основну роль під час руху цих тварин відіграють два повздовжніх м’язи на боковій поверхні тіла.

Травна система: 

Починається ротом, що містить зуби для утримання здобичі. Ротова порожнина переходить у глотку, далі їжа потрапляє у стравохід, згодом – у шлунок, тонку кишку, задню кишку. Неперетравлені рештки виводяться через анальний отвір. Клоаки (розширена частина задньої кишки, у яку відкриваються сечовидільні протоки) немає. Дві травні залози – печінка та підшлункова залоза – допомагають перетравлювати їжу, виділяючи травні соки.

Особливістю кісткових риб є наявність плавального міхура – виросту кишечнику, що знаходиться у черевній порожнині під нирками. Завдяки йому риба може, змінюючи глибину, то підійматись у товщі води, то опускатись. Розміри плавального міхура неоднакові в різних видів риб.

Видільна система: 

Є нирки, що розташовані по боках від хребта над плавальним міхуром. Сеча від нирок по двох сечоводах потрапляє у сечовий міхур, а згодом виводиться назовні через отвір поблизу анусу.

Дихальна система: 

Дихання відбувається за допомогою зябер, які ззовні прикриті зябровими кришками. Коли вода потрапляє у зяброву порожнину, настає газообмін.

Кровоносна система: 

Замкнена. Це означає, що кров рухається по судинам і не виливається у порожнину тіла. Серце двокамерне, яке має передсердя та шлуночок. Від серця кров надходить у зябра, де виштовхує вуглекислий газ та насичується киснем.

Нервова система: 

Основну роль відіграють головний та спинний мозок, від яких відходять нерви. Головний мозок має 5 відділів, з-поміж яких найбільш розвиненим є мозочок – центр координації рухів.

Органи чуття: 

Очі – органи зору, внутрішнє вухо – органи слуху та рівноваги, ніздрі – органи нюху, смакові горбочки рота та поверхні шкіри – органи смаку, бічна лінія – орган дотику.

Статева система і розмноження:

Роздільностатеві. Чоловічі статеві клітини – сперматозоїди (молочко), жіночі статеві клітини – яйцеклітини (ікра). Запліднення зовнішнє - поза межами дорослих особин., яке у цих тварин називається нерестом. Запліднена ікринка згодом перетворюється на личинку, малька, а згодом і на дорослу рибу.

Представники, які ти обов’язково повинен вивчити на ЗНО: Осетроподібні (осетер), Оселедцеподібні (оселедець), Лососеподібні (горбуша), Окунеподібні (судак, окунь), Коропоподібні (плітка, карась, лящ, короп).

Значення кісткових риб:

- риба – цінний харчовий продукт. Із риби отримують вітаміни, риб’ячий жир, ікру;

- деякі риби є проміжними хазяїнами для паразитичних черв’яків, як-от, печінкового сисуна;

- слугують кормом для інших тварин.

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 3 користувачів

Автор: Сергій Д.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;