Як боротися з суржиком в українській мові

Суржик уже давно став невід’ємною частиною української мови. І вчителям варто змиритися з тим, що викорінити його практично неможливо. Та все ж працювати над покращенням чистоти мови потрібно всім, як школярам так і дорослим. Ось кілька порад, які допоможуть позбутися суржика.

Цікавою є вправа на виправлення помилок. І помилки виправляти можна не лише свої, а й чужі, бо так навіть цікавіше. Вчителеві слід взяти якусь цікаву статтю чи книгу і переробити її, додавши кілька помилок. До речі, вони можуть бути не тільки на суржик, а й на різні граматичні правила. Можна пропустити чи замінити якісь букви, змінити розділові знаки. Для роботи слід брати матеріал, цікавий дітям. Це може бути стаття на близьку їм тему, або книга, якою вони захоплюються, наприклад «Гаррі Поттер».

Можна виправляти помилки у справжній рекламі. Реклама заполонила світ і оточує нас повсюди, та часто створена абсолютно безграмотно. Тож працювати є над чим. І це цікаво, бо життєво. А матеріал для роботи, взятий безпосередньо з життя, завжди цікавіший, ніж з підручника. Тож вирушайте на пошуки реклами. Знайдіть її у газетах, в інтернеті. Можна сфотографувати та надрукувати, для подальшого редагування, рекламу на вулиці. Виправляти помилки у рекламі – це цікаво, практично, корисно і повчально.

 Наступна вправа – робота з коміксами. Виготовте комікси, написавши у бульбашках, де повинні бути слова героїв, вирази з вживанням суржику. Комікси виготовте у двох екземплярах. В одному будуть записані всі слова героїв, а в другому, такому ж, слів не буде, бульбашки будуть порожні, слова туди мають написати діти після обговорення і виправлення. Цей вид роботи цікавий ще й тим, що дозволяє подивитися на себе зі сторони, бо часто в героях коміксів діти впізнають самих себе. «Ми теж так говоримо!», - можна часто почути при виконанні таких завдань. Тож виходить так, що ніби виправляємо самі себе. Для створення коміксів краще брати загальновідомих персонажів, улюблених дитячих героїв і потім «вчити» розмовляти їх красивою літературною мовою.

Наступна порада для боротьби з суржиком – це робота над збільшенням словникового запасу, а також над його аналізом та редагуванням. Для цього можна взяти будь-який малюнок і називати все, що на ньому зображено, добираючи синоніми, прикметники, дієслова. Цікаво буде, якщо слова ще й записувати на невеличкі стікери і прикріплювати до малюнка. Потім усі ці слова необхідно прочитати та обговорити, при потребі доповнити чи замінити.

Використовуйте відеолайфхаки. Корисно дивитися експрес-уроки Олександра Авраменка, на яких він розповідає про типові помилки  у мовленні. Дітям такі навчальні хвилинки подобаються. Вони короткі, гарно оформлені, завжди інтригують, зацікавлюють і запам’ятовуються. Крім цього, в інтернеті є багато відео про суржик в українській мові. А ще можна слухати блогерів, переглядати їхні канали. Знайдіть співрозмовників з різних куточків України і ви зможете познайомитися з особливостями мови в різних регіонах. Особливо корисні такі спілкування для тих, хто вивчає українську мову на початкових етапах і кому потрібна мовна практика.

І, нарешті, остання порада – читайте книги та дивіться фільми українською мовою. Їх стає все більше з кожним роком. Є багато якісного продукту у цих сферах на різні смаки. Якщо багато слухати правильну українську мову, то й сам мимовільно станеш так розмовляти. Та найголовніша порада – слідкуйте за своїм мовленням, думайте, як правильно сказати, виправляйте свої помилки. І навіть, якщо оточуючі вас люди розмовляють зі вживанням суржика (а здебільшого так і є), говоріть правильно, пишайтеся тим, що ви вмієте говорити красивою літературною мовою.

Тож давайте працювати над чистотою барвистої солов’їної української мови, адже вона – одна з наймилозвучніших мов світу!

Рейтинг:4.56 з 5

На основі відгуків 25 користувачів

Автор: Олена В.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Лексичні помилки на ЗНО: Підготовка та запам'ятовування

З цими практичними порадами та стратегіями ви зможете ефективно вивчити лексику та підготуватися до успішного складання ЗНО з української мови.

Автор: Ірина З.

Різниця між синтезатором, акустичним піаніно та MIDI- клавіатурою

Перед тим, як почати займатися фортепіано, дуже багато учнів хочуть придбати інструмент, але не знають різницю між ними і просять допомоги при виборі. Тому хочу трохи обговорити цю тему.

Автор: Юлія А.

Як відрізнити Present Simple від Present Continuous, якщо Ви початківець?

Допомога в розумінв англійської граматики для початківців.

Автор: Юліанна С.

Логопедичні кейси

У даній статті представлено два логопедичні кейси, в яких описано роботу з клієнтами з мовленнєвими порушеннями.

Автор: Марина К.

Чи після 1 заняття з логопедом мовлення буде чітким?

Стаття про прогнозування результату 1 заняття та про те чи потрібно дотримуватися послідовності постановки звуків.

Автор: Марина К.

Інші новини:

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

Творення і відмінювання прізвищ, імен по батькові в українській мові

01.03.2024

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

Вчимося рахувати швидко: що таке ментальна арифметика

28.02.2024

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

Вивчаємо речення, які ускладнені вставними словами: правопис вставних конструкцій

27.02.2024

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

Відмінювання слів в українській мові: важливі відомості про кличний відмінок

20.02.2024

;