Слава Україні! Героям слава!Підтримка армії »

ДПА - 2022: в початковій, базовій та старшій школі

18.01.2022

ДПА - 2022: в початковій, базовій та старшій школі
Шкільна освіта
  1. ДПА 2022 в початковій школі
  2. ДПА 2022 у середній школі
  3. ДПА 2022 у старшій школі

   

  Згідно з чинним наказом Міністерства освіти та науки України всі учні, які здобувають загальну середню освіту, мають проходити державну підсумкову атестацію. Перевірка знань стосується учнів початкової школи (тобто 4-х класів), середньої (9-і класи) та старшої (11-і класи). З яких саме предметів учні проходитимуть підсумкову перевірку знань, читайте нижче.

  ДПА 2022 в початковій школі

  У наказі МОН України, який набув чинності 23 липня 2021 року, прописано, що випускники початкових класів пишуть письмові роботи з української мови та математики. Водночас атестація з української мови має інтегрований характер, оскільки вона охоплює також читання. На основі певного тексту, обсяг якого передбачений нормами для учнів 4-го класу, будуть складені відповідні завдання. Тестування загалом дасть змогу оцінити літературну компетентність учнів. Так само й з математикою: державна підсумкова атестація показує, наскільки добре діти опанували типову навчальну програму за всі 4 роки від початку навчання. Проте в класах, в яких навчаються діти, що представляють нацменшини, за заявою батьків також можна скласти третю атестацію – з мови національної меншини.

   

  Упродовж останніх років завдання для державної підсумкової атестації складали вчителі відповідних закладів освіти. Щодо цього пункту наказ не передбачає змін, тому, найімовірніше, у 2022 році буде так само. Проте не слід виключати варіант щодо складання завдань до атестації молодших класів Українським центром якості оцінювання освіти, адже МОН ще може внести певні зміни до наказу. Незалежно від того, який варіант буде остаточним, дітям та їхнім батькам не варто хвилюватись. Адже ДПА за чинними нормативними документами має характер моніторингу. Мета ДПА – спостереження за рівнем знань випускників молодшої школи, а результати виконання атестаційної роботи не впливатимуть на підсумкову річну оцінку з предмета. Якщо школяр допустив помилки в певних завданнях – це насамперед мотивація та орієнтир, над якими темами йому ще варто працювати, аби з легкістю опановувати наступні програми.

  Читайте також: ЗНО-2022: все, що потрібно знати батькам

  ДПА 2022 у середній школі

  Для учнів 9-х класів також предмети підсумкової атестації дещо відрізняються в класах з українською мовою навчання та в класах з навчанням (або вивченням) мовою національної меншини. Перелік предметів виглядатиме так:

  Зверніть увагу, що третій предмет діти не обирають самостійно, оскільки це обов’язок педради навчального закладу. Така можливість буде у випускників уже в 11-му класі. Однак для тих учнів, які мають цьогорічний (або тогорічний) сертифікат міжнародного іспиту зі знання іноземної мови рівня А-2 чи В-1 (залежно від рівня вивчення мови в класі), звільняються від атестації з іноземної мови. В цьому випадку результати незалежного іспиту зараховуються як проходження ДПА з цього предмету. 

   

  Дату проведення атестації щороку затверджує керівництво навчального закладу. Проте за поважних причин (хвороба, певні сімейні обставини, перебування за кордоном, мобілізація до військової служби) керівництво закладу освіти може перенести дату складання атестації для конкретного учня. Згідно з розділом IV Наказу МОН (про звільнення від ДПА) атестацію можуть не складати деякі учні. До них входять учасники та переможці міжнародних олімпіад, конкурсів, спортивних змагань, діти з певними хворобами та порушеннями розвитку, учні в соціальній відпустці, мешканці зон надзвичайних ситуацій. 

   

  Незалежно від того, чи закінчив учень навчання в школі, чи переходить до 10-го класу, він отримує свідоцтво про базову середню освіту після складання ДПА. Якщо прийнято рішення покинути стіни школи та вступити до вищого навчального закладу (І чи ІІ рівня акредитації), при вступі доведеться складати іспити. Випускники школи можуть далі навчатися в коледжі чи професійно-технічному училищі. Перевагою такого рішення є раннє здобуття професійної освіти. До того ж є великі шанси пройти на бюджетну форму навчання. Треба враховувати, що за такого сценарію учневі доведеться багато часу провести за підготовкою до іспитів. Тому  щоб це було ефективно, доречно звернутися по допомогу до репетиторів. Їх можна знайти на платформі BUKI. Проте, якщо учень ще не визначився з напрямом свого подальшого навчання, 10 та 11 класи можуть стати часом для роздумів над майбутньою професією.

  Читайте також: Умови вступу до університетів України в 2022 році

  ДПА 2022 у старшій школі

  На відміну від молодших та середніх класів, для тих, хто завершує навчання в 11-му класі, державна атестація має проходити у форматі зовнішнього незалежного оцінювання. Також мають право пройти атестацію випускники минулих років, які бажають повторно скласти тестування з української мови, математики чи історії України. Для учнів, які завершують здобуття ПЗСО або профільної ЗСО, перелік предметів для підсумкової атестації виглядає так:

  Іноземну мову учні обирають відповідно до тої, яка викладається в школі згідно з освітньою програмою. За бажанням замість складання історії України, учні можуть обрати третім та четвертим навчальним предметом дві різні іноземні мови. Якщо учень проходив незалежний іспит на знання іноземної мови, та має відповідний сертифікат за міжнародною шкалою рівня В-1 чи В-2 (для класів з поглибленим вивченням іноземної мови), це зараховується йому як проходження атестації. Якщо програма навчального закладу передбачала вивчення природничих наук, їх також можна обрати для атестації. Навчальний предмет «Мова національної меншини» (або корінного народу) передбачений для тих, хто вивчав таку мову в освітньому закладі (або проходив нею навчання), та надав заяву від батьків чи законних представників.

   

  Ті учні, які навчаються за вечірньою або екстернатною формами, можуть не реєструватися на ЗНО та пройти державну підсумкову атестацію в стінах свого навчального закладу. Також можуть бути звільнені від зовнішнього оцінювання особи, які мають певні захворювання чи інвалідність (повний перелік в Наказі МОН та МОЗ України).

   

  Взагалі, ЗНО потрібне для того, аби мати можливість вступу до вищого навчального закладу. Тобто якщо ви не маєте зараз такої мети, то від реєстрації на ЗНО можна відмовитись та пройти звичайне ДПА в стінах свого навчального закладу, отримавши свідоцтво про повну загальну середню освіту. Однак пам’ятайте, що за чинним законодавством, якщо ви здобули неповну вищу освіту, наприклад, в коледжі, та бажаєте вступити до університету, вам все одно необхідно бути складати ЗНО.

   

  Будьте уважні, адже зареєструватись для складання державної підсумкової атестації у вигляді ЗНО потрібно встигнути в період з 01 лютого до 01 березня 2022 року. Сформовані комплекти документів для реєстрації затверджуються керівництвом школи та надсилаються до регіонального центру якості освіти. Результати оцінювання з тих предметів, які складаються як ДПА, будуть переведені також в 12-бальну систему.

   

  Читайте також: Рейтинг вишів України за спеціальностями

   

   

Оцініть новину

Рейтинг: 4.86 з 5

На основі відгуків 7 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

ДПА-2022: в початковій, базовій та старшій школі

Як проходитиме ДПА 2022 в початковій школі?

Упродовж останніх років завдання для державної підсумкової атестації складали вчителі відповідних закладів освіти. Щодо цього пункту наказ не передбачає змін, тому, найімовірніше, у 2022 році буде так само. Читайте більше на BUKI

Як проходитиме ДПА 2022 в середній школі ?

Для учнів 9-х класів також предмети підсумкової атестації дещо відрізняються в класах з українською мовою навчання та в класах з навчанням (або вивченням) мовою національної меншини. Перелік предметів виглядатиме так: Читайте більше на BUKI

Як проходитиме ДПА 2022?

На відміну від молодших та середніх класів, для тих, хто завершує навчання в 11-му класі, державна атестація має проходити у форматі зовнішнього незалежного оцінювання. Також мають право пройти атестацію випускники минулих років, які бажають повторно скласти тестування з української мови, математики чи історії України. Для учнів, які завершують здобуття ПЗСО або профільної ЗСО, перелік предметів для підсумкової атестації виглядає так: Читайте більше на BUKI

Що таке ДПА?

Мета ДПА – спостереження за рівнем знань випускників молодшої школи, а результати виконання атестаційної роботи не впливатимуть на підсумкову річну оцінку з предмета. Якщо школяр допустив помилки в певних завданнях – це насамперед мотивація та орієнтир, над якими темами йому ще варто працювати, аби з легкістю опановувати наступні програми. Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Сленг крізь призму англійської мови

Хоча підручники та класичні форми навчання відіграють величезну роль у навчанні студента, єдиний спосіб стати експертом, вільно володіти англійською мовою – це спілкуватися з людьми в реальному житті

Автор: Ольга К.

Прогресивні методи розвитку лексичної компетентності учнів

Ключовим є дослідження особливостей застосування сучасних та прогресивних методів розвитку лексичної компетентності на уроках англійської мови. Аналіз їх місця та ролі під час навчання у стратегії роз

Автор: Катерина Г.

Макро- та мікроелементи

Всі, мабуть, чули про макро- та мікроелементи, а також те, що вони необхідні всім живим організмам. Це стосується як рослин, так і тварин. Пропоную більш детально поговорити саме про елементи, що необ

Автор: Андрій В.

Confusing Words (Слова, які вводять в оману)

В даній статті розглянемо різницю деяких слів в англійській мові, які, на перший погляд, видаються синонімами, проте це не зовсім так. Надзвичайно часто отримую подібні запитання від своїх учнів. Отож

Автор: Тетяна В.

Чи скасовано ЗНО у 2022 році?

У цій статті ти дізнаєшся чи скасовано ЗНО у 2022,розберемо теми,які слід знати,щоб скласти тест з математики та розглянемо структуру самого тесту

Автор: Євгенія Г.