ДПА - 2025: в початковій, базовій та старшій школі

Олена Б.

Статті автора: 148

ДПА - 2025: в початковій, базовій та старшій школі

У 2024-2025 навчальному році в Україні планують відновити проведення Державної підсумкової атестації (ДПА) після того, як вона була скасована через пандемію COVID-19 та складну безпекову ситуацію. На початку 2023 року директорка Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Тетяна Вакуленко заявила, що у 2025 році школярі вперше за пʼять років складатимуть ДПА. 

Перевірка знань у цьому форматі буде для учнів початкової школи (тобто 4 класів), середньої (9 класи) та старшої (11 класи). Предмети, з яких учні складатимуть підсумкові тести, розглянемо далі.

ДПА 2025 у початковій школі

Згідно з наказом МОН України від 23 липня 2021 року, випускники початкових класів пишуть письмові роботи з української мови та математики. 

У 2025 році планують повернути перевірку знань саме з цих двох дисциплін. Атестація проводитиметься в школах у письмовій формі. Водночас атестація з української мови, як і раніше, буде мати інтегрований характер через наявність блоку «Читання». На основі певного тексту, обсяг якого передбачений нормами для учнів 4 класу, будуть складені відповідні завдання. Тестування загалом оцінює літературну компетентність учнів. 

Що стосується математики, державна підсумкова атестація демонструє, наскільки добре діти опанували типову навчальну програму за всі 4 роки від початку навчання. Проте в класах, в яких навчаються діти, що представляють нацменшини, за заявою батьків також можна скласти третю атестацію – з мови національної меншини.

Упродовж останніх років завдання для державної підсумкової атестації складали вчителі відповідних закладів освіти. Найімовірніше, у 2025 році ДПА для учнів 4 класів буде проводитися за матеріалами, які будуть розроблені Українським центром оцінювання якості освіти, які міститимуть тестову й усну частину.

Незалежно від того, який варіант буде остаточним, дітям та їхнім батькам не варто хвилюватись. Адже ДПА за чинними нормативними документами має характер моніторингу. Мета ДПА – спостереження за рівнем знань випускників молодшої школи, а результати виконання атестаційної роботи не впливатимуть на підсумкову річну оцінку з предмета. Якщо школяр припустився помилки в певних завданнях – це насамперед мотивація та орієнтир, над якими темами йому ще варто працювати, аби з легкістю опановувати наступні програми.

ДПА для 9 класу у 2025 році

Учні 9-х класів у 2025 році складатимуть ДПА з трьох предметів: українська мова, математика, та один предмет на вибір (історія України, іноземна мова або інший предмет за рішенням школи).

Важливо зазначити, що третій предмет діти не обирають самостійно, оскільки це обов’язок педради навчального закладу. Така можливість буде у випускників уже в 11-му класі. Однак для тих учнів, які мають цьогорічний (або тогорічний) сертифікат міжнародного іспиту зі знання іноземної мови рівня А-2 чи В-1 (залежно від рівня вивчення мови в класі), звільняються від атестації з іноземної мови. В цьому випадку результати незалежного іспиту зараховуються як проходження ДПА з цього предмету.

МОН має намір оновити та розширити ДПА, розробивши іспит за новими стандартами та протестувати його на певній групі дев'ятикласників. Оновлення стосуватимуться кількості дисциплін, їх буде 5. До української мови та математики додадуть іноземну мову, історію України та природничі науки. Також завдання будуть не тільки письмовими, а й усними. Але ці зміни будуть впроваджуватися поступово і ще кілька років їх будуть тестувати.

Дату проведення атестації щороку затверджує керівництво навчального закладу. Проте за поважних причин (хвороба, певні сімейні обставини, перебування за кордоном, мобілізація до військової служби) керівництво закладу освіти може перенести дату складання атестації для конкретного учня. Згідно з розділом IV Наказу МОН (про звільнення від ДПА) атестацію можуть не складати деякі учні. До них входять учасники та переможці міжнародних олімпіад, конкурсів, спортивних змагань, діти з певними хворобами та порушеннями розвитку, учні в соціальній відпустці, мешканці зон надзвичайних ситуацій.

Незалежно від того, чи закінчив учень навчання в школі, чи переходить до 10 класу, він здобуває свідоцтво про базову середню освіту після складання ДПА. Якщо прийнято рішення покинути стіни школи та вступити до вищого навчального закладу (І чи II рівня акредитації), під час вступу доведеться складати іспити. Випускники школи можуть далі навчатися в коледжі чи професійно-технічному училищі. Перевагою такого рішення є раннє здобуття професійної освіти. До того ж є великі шанси пройти на бюджетну форму навчання. 

Але учневі доведеться багато часу провести за підготовкою до ДПА та вступних іспитів. Щоб правильно розподілити час та нічого не забути, доречно звернутися по допомогу до репетитора з певної дисципліни. Учитель дізнається про ваші цілі та розробить індивідуальний план підготовки з урахуванням ваших побажань. Знайти викладача для підготовки до ДПА, НМТ або поточного вивчення дисципліни можна на платформі BUKI

Якщо учень ще не визначився з напрямом свого подальшого навчання, 10 та 11 класи можуть стати часом для роздумів над майбутньою професією.

ДПА для 11 класу у 2025 році

На відміну від молодших та середніх класів, для тих, хто завершує навчання в 11 класі, державна атестація має проходити у форматі національного мультимедійного тесту. Результати НМТ будуть зараховуватися як оцінки ДПА з відповідних предметів.

Одинадцятикласники складають такі дисципліни:

  1. Українська мова. 
  2. Математика.
  3. Історія України або іноземна мова (на вибір).

Ті учні, які навчаються за вечірньою або екстернатною формами, можуть не реєструватися на НМТ та пройти державну підсумкову атестацію у своєму навчальному закладі. Також можуть бути звільнені від НМТ особи, які мають певні захворювання чи інвалідність (повний перелік в Наказі МОН та МОЗ України).

Загалом, НМТ потрібне для вступу до вищого навчального закладу. Якщо ви не маєте зараз такої мети, то від нього можна відмовитися та скласти ДПА у своєму навчальному закладі, здобувши свідоцтво про повну загальну середню освіту. Однак пам’ятайте, що за чинним законодавством, якщо ви здобули неповну вищу освіту (наприклад, в коледжі), та бажаєте вступити до університету, вам все одно необхідно бути складати НМТ.

Сподобалась стаття? Оцініть

4.19

На основі відгуків 16 користувачів

Олена Б.

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 148

Підібрати репетитора

ДПА 2025

Що таке ДПА?

ДПА (Державна підсумкова атестація) – це обов'язкове оцінювання знань учнів, яке проводиться в кінці навчального року. Дізнайтеся більше на BUKI

Які предмети включені в ДПА для 9 класу?

Учні 9 класу здають ДПА з української мови, математики та одного предмета на вибір школи. Дізнайтеся більше на BUKI

Чи впливають результати ДПА на річну оцінку?

Результати ДПА не впливають на річну оцінку, а використовуються для моніторингу знань. Дізнайтеся більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів