Географія материків і океанів: материки й частини світу Землі

Олена Б.

Статті автора: 148

Географія материків і океанів: материки й частини світу Землі

З космосу Земля має вигляд здебільшого блакитної планети, і це має обґрунтування – більша частина її поверхні дійсно вкрита водою. Загальна площа поверхні нашої планети – 510 млн км2, із них 360 млн км2 (71 %) вкрито водою, а 149 млн км2 (29 %) займає суша.

Суша – це здебільшого шість великих за площею ділянок, які мають назву материки, і тисячі маленьких ділянок – островів. У цій статті піде мова саме про материки і їхні особливості.

Що таке материк?

Материк – це велика ділянка земної поверхні, оточена водами Світового океану. На Землі є такі материки:

  • Євразія;
  • Африка;
  • Південна Америка;
  • Північна Америка;
  • Австралія;
  • Антарктида.

Материк і континент є тотожними поняттями. Але також є поняття «частина світу», яке не є тотожним до поняття «материк». Частиною світу називають ділянку суші разом з островами, які її оточують. На Землі є такі частини світу:

  1. Африка.
  2. Австралія і Океанія.
  3. Антарктида.
  4. Європа.
  5. Азія.
  6. Америка.

Материк є природно-географічним поняттям, а частина світу – культурно-історичним. Під час опису кожного континенту важливо згадати його природу, клімат, рельєф, ґрунти. Під час вивчення частин світу акцентують на територіальному розподілі населення, господарстві та інших різновидах діяльності людини, говорять про історичний розвиток людства.

У курсі «Географія материків і океанів» вивчаються природні умови, багатства материків і океанів, особливості населення і проблеми використання ним природних ресурсів. Розглянемо кожен материк докладніше.

Євразія як материк світу

Євразія – це материк, який лежить у межах усіх кліматичних поясів та всіх природних зон. Він омивається всіма океанами. На континенті проживає 75 % населення всієї планети. Тут проживає 4,5 млрд людей. Найвищою точкою є гора Еверест, яка розташована в Гімалаях, а найнижчою – Мертве море.

Євразія поділяється на дві частини світу – Європу та Азію. Умовну межу між цими частинами світу проводять через Уральські гори, річку Ембу й північне узбережжя Каспійського моря, Азовського та Чорного морів.

Материк Євразія займає дві літосферні плити – євразійську та індо-австралійську. На краю східного узбережжя Євразії виник тихоокеанський сейсмічний пояс унаслідок зіткнення плит. Саме через зіткнення цих двох літосферних плит утворилися гори Гімалаї, котрі є складовою Альпійсько-Гімалайського складчастого поясу. Також частинами цього поясу є такі гори:

  • Піренеї;
  • Альпи;
  • Карпати;
  • Апеніни;
  • Кримські;
  • Кавказькі;
  • Памір.

На материку сформувалися різні за віком платформи:

  1. Давня східноєвропейська, котра відповідає східноєвропейській рівнині.
  2. Молода західносибірська, на котрій розташована західносибірська рівнина.
  3. Сибірська, на якій сформувалося середньосибірське плоскогір’я.
  4. На півдні материка сформувалася величезна китайсько-корейська платформа, вона відповідає великій китайській рівнині.
  5. Індостанська платформа з плоскогір’ям Декан.

У Євразії є всі відомі поклади корисних копалин. До прикладу, величезні запаси нафти й газу зосереджені в Північному морі, Перській затоці, Каспійському морі й на західносибірській платформі.

Як уже згадувалося, Євразія лежить у межах усіх кліматичних поясів, тому на клімат впливають декілька вагомих чинників.

  1. Через величезні розміри материка, на півночі Євразії температура може опускатися до -30 градусів за Цельсієм, а на півдні Євразії може підійматися до +30.
  2. Також на клімат материка впливають повітряні маси – арктичні, помірні, тропічні та екваторіальні.
  3. На відміну від Європи, внутрішні регіони Азії є дуже віддаленими від узбереж океанів, тому волога від них не доходить до центральних регіонів материка й там формується суха погода.
  4. Альпійсько-Гімалайський складчастий пояс зупиняє проникнення холодних арктичних повітряних мас далеко на південь, тобто гори є природним бар’єром, який «зупиняє холод».

Материк розташований здебільшого в помірному поясі. На Європу впливають повітряні маси з Атлантики, які приносять вологу та тепло. Але з просуванням углиб континенту, кількість вологи зменшується, тому морський клімат змінюється на помірно-континентальний і континентальний, у яких переважають сухі повітряні маси й там більш холодно.

На півдні і сході Євразії дмуть мусони – сезонні вітри, які виникають через різницю в температурах над суходолом і океаном. Узимку мусони спричиняють малохмарну й суху погоду, а влітку – хмарну і вологу.

Євразія лежить у межах усіх природних зон – від вологих екваторіальних лісів до арктичних пустель. Усі природні зони зазнали значного антропогенного впливу (впливу людини на природу).

Читайте також: Підготовка до ЗНО з історії: техніки запам’ятовування дат

скільки материків на землі

Північна Америка – континент світу

Північна Америка посідає третє місце за розміром серед континентів Землі. Материк наче витягнутий із півночі на південь, унаслідок цього поверхня нерівномірно отримує сонячну енергію. На півночі материка набагато холодніше (зимою – до -30 градусів за Цельсієм, влітку – +5), ніж на півдні (зимою – до +20, влітку – до +35). На материку є всі кліматичні пояси, крім екваторіального.

На клімат Північної Америки також впливає рельєф – високі гори Кордильєри на заході й низькі гори Аппалачі на сході. Ці гори затримують вологі повітряні маси з Атлантики й Тихого океану й не дають дощам проникнути в центральні регіони континенту.

На посушливий клімат західного узбережжя впливає Каліфорнійська холодна течія, унаслідок цього тут сформувалися пустелі (найбільш відомою є Долина смерті). На східному узбережжі гори Аппалачі гріє тепла течія Гольфстрім, що в сукупності дає вологий і теплий клімат. У внутрішніх районах Північної Америки утворюються потужні арктичні маси, що часто призводить до значних коливань температур і різких похолодань.

У Північній Америці є такі природні зони:

  • Арктичні пустелі;
  • Тундра й лісотундра;
  • Тайга;
  • Мішані ліси;
  • Степи й лісостепи;
  • Пустелі;
  • Савани й рідколісся;
  • Вічнозелені ліси;
  • Мусонні ліси;
  • Льодовики.

Південна Америка як материк Землі

Південна Америка є найвологішим материком на планеті. На заході материка простяглися гори Анди. Центральні та східні частини займають рівнини – Амазонська низовина, Гвіанське та Бразильське плоскогір’я.

Унаслідок того, що материк витягнутий із півночі на південь, кліматичні пояси змінюються від екваторіального до помірного, проте здебільшого континент лежить у межах екваторіального та субекваторіального поясів. Для цих поясів характерна надмірна кількість опадів та високі температури, тому в їх межах, серед річок Амазонської низовини, сформувалися вологі екваторіальні ліси – сельви.

Рельєф материка впливає на формування клімату. Високі Анди на заході заступають шлях повітряним масам із Тихого океану, а великі рівнини на сході континенту дають змогу проникнути східним вологим повітряним масам з Атлантичного океану. Тому на рівнинах випадає велика кількість опадів.

Також мають вплив течії – холодна Перуанська на заході та Фолклендська на сході, вони не сприяють утворенню опадів. А ось теплі Гвіанська і Бразильська течії на сході континенту сприяють надходженню вологих повітряних мас.

У Південній Америці багато лісів і мало пустель, напівпустель. На континенті є такі природні зони:

  • Пампи (так тут називають степи);
  • Зона саван і рідколісся в межах Орінокської низовини має назву «льянос», а на Бразильському плоскогір’ї «кампос»;
  • Сельви.

Води материка представлені великою кількістю річок, озерами, болотами, гірськими льодовиками. Усі великі річки материка впадають в Атлантичний океан. Найбільші річки Південної Америки – Амазонка, Оріноко та Парана.

Читайте також: Що таке фотосинтез?

скільки материків на землі

Африка

Африка є другим за площею материком світу, омивається Атлантичним та Індійським океаном. Континент лежить у межах давньої Африкано-аравійської платформи, тому рельєф переважно рівнинний.

Найбільш високопіднятими рівнинами є Східноафриканське плоскогір’я і Гвінейська височина. Але в Африці є і гори – Атлас на північному заході материка, Драконові гори на південному сході й Капські гори на півдні. Найвищою точкою материка є вулкан Кіліманджаро в Танзанії.

Африка здебільшого розташована в тропіках, але на материку виділяють 7 кліматичних поясів:

  • Екваторіальний;
  • 2 субекваторіальних;
  • 2 тропічних;
  • 2 субтропічних.

У формуванні клімату узбережжя відіграють роль морські течії. Тому малозволоженими є північно-західне, південно-західне і східне узбережжя (через вплив холодних Гвінейської і Сомалійської течій). Добре зволоженими є західні й південно-східні береги завдяки теплим течіям – Бенгальській і Мозамбіцький.

На континенті є такі природні зони:

  1. Вологі екваторіальні ліси – гілеї.
  2. Савани й рідколісся (займають найбільшу частину материка).
  3. Перемінно-вологі ліси.
  4. Напівпустелі й пустелі (найвідоміші – Сахара й Намібі).
  5. Твердолисті вічнозелені ліси та чагарники.

Річки стікають до Атлантичного й Індійського океанів. Найбільшими є Ніл, Конго, Нігер. Ніл є найдовшою річкою у світі, а Конго – найповноводнішою річкою Африки.

Австралія

Австралія є:

  • Найвіддаленішим населеним материком світу;
  • Найменшим материком;
  • Материком, який повністю розташований у південній півкулі.

Материк омивається Індійським і Тихим океанами. На заході Австралії – холодні течії, а на сході – теплі. Поверхня континенту – найнижча з-поміж інших, середня абсолютна висота – 215 метрів. В основі материка – давня Австралійська платформа.

скільки материків на землі

Рельєф Австралії можна поділити на три частини:

  1. Західно-австралійське плоскогір’я на заході.
  2. Центральна низовина в центральній частині платформи.
  3. На крайньому сході – гори Великий вододільний хребет, який на півдні переходить у Австралійські Альпи.

Австралія є найсухішим материком у світі через переважання континентальних тропічних повітряних мас. Материк розташований у 3 кліматичних поясах – субекваторіальному, тропічному, і субтропічному.

Найбільшу площу в Австралії займає зона тропічних пустель і напівпустель (найвідоміші – пустеля Вікторія і Піщана пустеля). Також є такі зони:

  • Вічнозелені твердолисті ліси й чагарники;
  • Мішані ліси;
  • Савани й рідколісся.

Антарктида

На материку розташовано два населених пункти. У чилійському поселенні Villa Las Estrellas 14 житлових будинків, дитячий садок і початкова школа, пошта й лікарня. Інше поселення – Esperanza, воно є частиною аргентинської наукової станції.

Є так званий договір про Антарктиду, який передбачає використання континенту лише в мирних дослідницьких цілях. На материку багато дослідницьких баз, одна з них – українська, академіка Вернадського. У 2022–2023 роках на станції працювала вже 27-ма антарктична експедиція.

У 2024 році географія повернулася до списку вибіркових предметів НМТ. Щоб комплексно підготуватися до тестування, варто звернутися по допомогу до репетитора з географії. Учитель перевірить ваш поточний рівень знань і з урахуванням результатів і ваших побажань розробить навчальний план. Під час індивідуальних уроків із викладачем можна підготуватися до важливої контрольної чи іспиту.

Знайти репетитора з географії чи іншої дисципліни можна на сайті BUKI.

Читайте також: Як швидко вивчити таблицю Менделєєва?

Сподобалась стаття? Оцініть

4.33

На основі відгуків 6 користувачів

Олена Б.

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 148

Підібрати репетитора

Географія материків і океанів: материки й частини світу Землі

Що таке материк?

Материк – це велика ділянка земної поверхні, оточена водами Світового океану. На Землі є такі материки: Читайте більше на BUKI

Скільки материків на Землі?

На Землі є такі материки: Євразія; Африка; Південна Америка; Північна Америка; Австралія; Антарктида.Читайте більше на BUKI

Що таке частини світу?

Частиною світу називають ділянку суші разом з островами, які її оточують. На Землі є такі частини світу: Читайте більше на BUKI

Які є континенти?

Материк і континент є тотожними поняттями. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів