Чи корисні комп'ютерні ігри для дітей?

11.01.2022

Анна Ц.

Статті автора: 41

Чи корисні комп'ютерні ігри для дітей?

З великою ймовірністю вам як батькам доводилося промовляти фразу «Це все твої комп'ютерні ігри!». Дитина не помила посуд, різко вам відповіла на щось, не прибралася у своїй кімнаті - всьому причиною ігри, подумаєте ви. Також часто заведено вважати, що якщо дитина стала агресивною, то винні шутери. Але ці міркування не завжди виправдані. У цій статті ви знайдете для себе відповідь на питання, чи дійсно комп'ютерні ігри шкідливі для дитини, та чи є взагалі в них щось корисне.

Комп’ютерні ігри: чи це шкідливо?

Безперечно, надмірне проведення часу за комп'ютером може викликати не тільки у дитини, а й у дорослої людини, залежність. Те саме відбувається й з іншими речами, від яких людина отримує задоволення. Уся справа в стимулах, що впливають на центр задоволення вашого мозку. Простими словами, мозок запам'ятовує, що вам сподобалося минулі кілька разів, і пропонує знову і знову відтворювати ті почуття та емоції.

На виникнення ігрової залежності впливають багато факторів, серед яких відсутність контролю з боку батьків, самодисципліни самої дитини, інших захоплень тощо. Також викликає звикання певний елемент винагороди, що властивий іграм. Про набуту залежність може свідчити безсоння і внаслідок стомлюваність дитини, надмірна тривога, збудливість.

комп'ютерні ігри для дітей

Існує думка, що жорстокі комп'ютерні ігри спричиняють агресію в дітей. Проте дослідження техаських вчених не виявило в цьому зв'язку. Спостереження проводилося над 165 молодими людьми, які активно грали в жорстокі відеоігри. Діти, які чинили насильство над іншими в реальному житті, зазнавали так само реального насильства з боку своїх близьких. А в інших геймерів, в родинах яких усе було добре, в житті прояву насильства не спостерігалося. Це не означає, що можна давати повну свободу вибору дитині в комп'ютерних іграх, але передчасно ставити на них хрест не варто. Адже на ігровий розлад впливають інші соціальні фактори, які батьки повинні відстежувати. Ви можете грати разом із дітьми в неконкурентні та ненасильницькі ігри – це допоможе встановити порозуміння.

Читайте також: Що таке педагогіка партнерства: правила сучасного викладання

Чим корисні комп’ютерні ігри для розвитку дитини

Якщо не зловживати комп'ютерними іграми, можна уникнути негативних наслідків і навіть отримати певну користь. Як відомо, правильна робота з комп'ютером розвиває дрібну моторику рук, координацію рухів, абстрактне мислення.

Згідно з дослідженням Рочестерського центру нейровізуалізації, при помірній грі в шутер людина має більшу схильність до набуття нових сенсомоторних навичок, аніж той, хто не грає взагалі. Швидкість реакції збільшується, що також відзначають багато вчених. Наприклад, у 90-ті роки для звичайної дитини була нормальна швидкість реакції у 200 мс, зараз же, внаслідок комп'ютеризації, реакція стала швидшою - 120 мс. Як показують спостереження, дитина, яка грає в шутери для дітей, має швидшу, але не менш точну реакцію.

комп'ютерні ігри для дітей

Ще одні спостереження демонструють, що віртуальні ігри здатні показувати позитивну динаміку у різних ситуаціях. Наприклад, гра з доповненою реальністю Pokemon GO є корисною для заохочення фізичної активності серед тих, хто не любить спорт. Для дітей, які перенесли операцію, портативна гра більше допомогла зняти передопераційну тривожність, ніж доза заспокійливого. А такі класичні головоломки як Tetris або Bejeweled зменшують депресію, стрес і навіть запобігають поганим спогадам після подій, що колись травмували.

Можна розглядати комп'ютерні ігри не тільки як розваги, а і як потенційну роботу в майбутньому. У світі дуже цінуються комп'ютерні розробники. Над однією грою працює ціла команда талановитих людей: художники, звукорежисери, сценаристи, програмісти, геймдизайнери, продюсери. Покажіть дитині комп'ютерну гру з цього боку і, можливо, це її зацікавить. А розвинути професійні навички у цій сфері допоможе репетитор із програмування.

Читайте також: Як стати уважнішим: поради для дорослих та дітей

Як зробити перебування дитини за комп’ютером безпечним

Проведення часу за комп'ютером вже давно стало звичною справою для всіх, тим більше коли йдеться про комп'ютерні ігри. Але щоб не наражати на небезпеку дітей, варто дотримуватися деяких правил. Перша частина з них стосується фізичного здоров'я:

  • через кожні 20-30 хвилин відриватися від екрана та давати очам відпочити;

  • не сидіти з увімкненим екраном у темряві, оскільки це дає додаткове навантаження на очі;

  • дотримуватися відстані від очей до монітора (близько 50 см);

  • подбайте про якість монітора, щоб уникнути негативного випромінювання на очі (екран можна перевірити у простий спосіб – flashing tests).

комп'ютерні ігри для дітей

Друга частина про психологічний стан:

  • встановіть з дитиною чіткі часові обмеження за комп'ютером;

  • надавайте перевагу іграм на логіку, стратегіям, уникаючи або мінімізуючи ігри з «ефектом несподіванки» та швидкою зміною картинки.

І останнє правило більше спрямоване на поведінку батьків: не карайте дитину забороною користуватися комп'ютером, і не заохочуйте її можливістю більше проводити час за іграми. Обидва ці елементи виховання можуть призвести надалі до різкої реакції дитини, з якою буде складно впоратися. В багатьох випадках дитина тікає у віртуальний світ, тому що в реальному житті їй чогось не вистачає, а гра – це єдиний для неї спосіб задовольнити основні психологічні потреби. Тому найголовніший висновок – потрібно спілкуватися з дитиною, дізнаватися про її інтереси, друзів, події в школі та за необхідності пропонувати їй альтернативні способи проведення часу.

комп'ютерні ігри для дітей

Список кращих розвиваючих комп’ютерних ігор для дітей

«Замість того, аби сидіти в комп'ютері, краще б справою зайнявся» - класична фраза батьків до своїх дітей. Після добірки нижче вам доведеться прибрати з ужитку цю фразу, адже дитина зможе не тільки грати, а й розвиватися. Це не ті ігри, сенс яких – гнатися за уявними досягненнями, отримувати високі ранги або накопичувати віртуальні та марні гроші. Перед вами список ігор, спрямованих на розвиток різних навичок дитини (у тому числі творчих).

  • Вивчення англійської мови. Якщо ви колись грали в ігри, могли помітити, наскільки швидко та просто інформація звідти відкладається у вашій голові. Це могли бути мелодії, репліки, алгоритми дій тощо. З огляду на це, комп'ютерні ігри можна використовувати як доповнення до вивчення іноземної мови. Сучасні ігри побудовані на цікавих діалогах і мають сюжет, тому під час гри дитина може поповнювати словниковий запас і запам'ятовувати певні граматичні конструкції. Головне – одразу встановлювати гру іноземною мовою. Можна навіть вести свій словник. Для більш ґрунтовного вивчення іноземних мов варто користуватись послугами репетиторів, яких можна знайти через пошук на платформі BUKI. Можна виділити такі ігри:

  • British Council. Ці флеш-ігри представлені британською мовною школою, всі вони прості та зрозумілі. Доступно 12 ігор, можна грати як на сайті онлайн, так і завантажити для ПК. Розраховані в середньому на дітей віком до 7 років.

  • To the Moon. Ця гра була випущена ще 10 років тому, проте вона отримує захоплені відгуки гравців навіть сьогодні. Картинка тут піксельна, але пригодницький сюжет грає головну роль. Гра підійде для новачків та середнього рівня, оскільки тут дуже багато текстових складових.

  • Sherlock Holmes: Crimes and Punishments. Класичний детектив, головне завдання якого – це розкриття злочинів. Більшість гри побудована саме на діалогах, а для розслідувань потрібно буде читати багато текстових доказів.

  • Розвиток логіки – World of Goo. Відома гра на логічне та тактичне мислення підійде гравцям будь-якого віку. У ній потрібно вибудовувати різноманітні конструкції, щоб виконати завдання. Гра не відрізняється особливою графікою, проте картинка приємна для очей, а на фоні завжди грає спокійна музика.

  • Розвиток музикального слуху – Crypt of the NecroDancer. Механіка гри така: грає певна музика, та всі дії гравцеві потрібно робити з нею в такт. При переході на наступні рівні музика стає все жвавішою, відповідно і думати потрібно швидше. Паралельно розвивається швидкість мислення та реакції.

  • Розвиток танцювальних здібностей – Just dance. Для цієї гри знадобиться вебкамера. На екрані професійні танцюристи показують рухи, а гравцеві потрібно їх максимально точно повторити. Вся хореографія поставлена ​​на світових музичних хітах. Можна грати як одному, так і компанією до 4 людей.

Читайте також: Збираємо шкільний рюкзак: поради та чекліст

Сподобалась стаття? Оцініть

4.4

На основі відгуків 5 користувачів

Анна Ц.

Автор Анна Ц.

Український філолог із вищою освітою. За плечима три роки роботи у нотаріаті, а також написання текстів на різноманітні теми, редактура.

Статті автора: 41

Підібрати репетитора

Чи корисні комп'ютерні ігри для дітей?

Комп’ютерні ігри: чи це шкідливо?

Безперечно, надмірне проведення часу за комп'ютером може викликати не тільки у дитини, а й у дорослої людини, залежність. Те саме відбувається й з іншими речами, від яких людина отримує задоволення. Уся справа в стимулах, що впливають на центр задоволення вашого мозку. Простими словами, мозок запам'ятовує, що вам сподобалося минулі кілька разів, і пропонує знову і знову відтворювати ті почуття та емоції. Читайте більше на BUKI

Чим корисні комп’ютерні ігри для розвитку дитини?

Згідно з дослідженням Рочестерського центру нейровізуалізації, при помірній грі в шутер людина має більшу схильність до набуття нових сенсомоторних навичок, аніж той, хто не грає взагалі. Швидкість реакції збільшується, що також відзначають багато вчених. Наприклад, у 90-ті роки для звичайної дитини була нормальна швидкість реакції у 200 мс, зараз же, внаслідок комп'ютеризації, реакція стала швидшою - 120 мс. Читайте більше на BUKI

Як зробити перебування дитини за комп’ютером безпечним?

Але щоб не наражати на небезпеку дітей, варто дотримуватися деяких правил. Перша частина з них стосується фізичного здоров'я: через кожні 20-30 хвилин відриватися від екрана та давати очам відпочити; не сидіти з увімкненим екраном у темряві, оскільки це дає додаткове навантаження на очі; дотримуватися відстані від очей до монітора (близько 50 см); Читайте більше на BUKI

Які комп’ютерні ігри корисні для дітей?

To the Moon. Ця гра була випущена ще 10 років тому, проте вона отримує захоплені відгуки гравців навіть сьогодні. Картинка тут піксельна, але пригодницький сюжет грає головну роль. Гра підійде для новачків та середнього рівня, оскільки тут дуже багато текстових складових. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів