
Англійська мова давно став міжнародною. Її прагнуть вивчити всі, хто зацікавлений в переїзді, в роботі в іншій країні, в навчанні в Європі або Америці, а також в подорожах. Не знати англійської сьогодні соромно. Але почати вивчати її ніколи не пізно.
Існують спеціальні методи вивчення англійської мови, які й дозволяють досягти мети (вивчити іноземну для роботи / переїзду або подорожей). Але також стають популярними і сучасні методики вивчення англійської мови, завдяки яким можна грамотно спланувати процес самостійного навчання.
У нашій статті ми розповімо, чим відрізняються методи від методик, надамо вам список найефективніших інструментів для вивчення англійської мови. Наш матеріал буде корисний всім тим, хто вивчає іноземну самостійно, а також студентам, вчителям, репетиторам, які прагнуть урізноманітнити свої уроки.
Які є способи вивчення англійської мови?
Найпопулярніші способи вивчення англійської сьогодні - це:
- робота в групах (відвідування курсів);
- індивідуальні уроки з репетитором;
- самостійне вивчення мови.
Мабуть, це 3 головні методи, на яких будуються всі інші методи вивчення англійської мови та формуються авторські методики вивчення іноземної.
Учнів, які тільки починають навчання, може зацікавити питання: «Чим відрізняється« метод вивчення »від« методики »?». У цьому питанні і правда слід розібратися:
- Методи вивчення англійської мови - це і є способи навчання. Метод - це шлях, яким ви підете, для того щоб вивчити англійську. Як ви підете? Якщо самостійно, то це буде самостійний метод навчання. Якщо з колективом на курсах, то це буде метод вивчення англійської в групах. Якщо ви скористаєтеся послугами приватного викладача, то цей метод буде називатися індивідуальним вивченням англійської мови з репетитором. Також сьогодні популярні методи придбання онлайн-курсів в інтернеті, проходження марафонів в соціальних мережах для вивчення англійської мови.
- Методики вивчення англійської - це більш глибоке поняття, яке має на увазі використання учнем різних методів. Існує безліч авторських методик, які були розроблені професійними лінгвістами. Застосовуючи їх у своєму навчанні, ви зможете швидше вивчити англійську. Про методики ми докладніше розповімо вам нижче.
Якщо ви не знаєте, який метод і методику вибрати, то вам допоможе репетитор. Індивідуальне навчання є найбільш ефективним способом. Педагог підбирає саме ті методики, прийоми, способи навчання і форми уроків, які підійдуть і під вашу освітню мету, і під рівень ваших знань.
Що таке «методика вивчення англійської мови», і як її застосовувати?
Методика вивчення англійської мови - це система принципів, за якими будується план вивчення іноземної мови. Іншими словами - це сукупність методів, педагогічних прийомів, форм занять і завдань, які позитивно себе зарекомендували під час практики.
Методика
- має головний принцип. Наприклад: «Вивчити англійську мову за 2 місяці»;
- має прописані способи реалізації. Наприклад: «Займайтеся по 20 хвилин в день»;
- передбачає ефективні комбіновані форми завдань, які спрямовані на одну мету. Наприклад, швидко вивчити англійську;
- обіцяє результат через певний проміжок часу, якщо учень буде виконувати всі завдання і рекомендації.
Метод
- описує формат ваших занять (самостійний, з групою, з репетитором, в інтернеті);
- має на увазі, що учень або вчитель самостійно підберуть завдання для своїх уроків (немає ніяких критеріїв щодо того, якими будуть ці завдання);
- не структурує використання тих чи інших прийомів навчання;
- не відповідає за швидкість сприйняття інформації і не може гарантувати результатів сам по собі.
Метод є шляхом реалізації методики. Наприклад, обираючи певну методику навчання, ви все одно будете використовувати певний метод - самостійний метод навчання, або метод навчання в групах. Тобто, ви можете і самостійно йти за певною методикою, і з групою, і з репетитором.
А тепер поговоримо про методики, які добре зарекомендували себе під час вивчення англійської мови.
Методика Шехтера
Ця методика навчання англійської мови послуговується наступним принципом: уже з першого уроку перед учнем ставиться конкретне завдання. Скажімо, необхідно поцікавитися, якої національності сусід по парті сидить з ним поруч. Звичайно ж, словниковий запас може бути дуже малий. Але в цьому і перевага, адже в групі збираються люди з однаковим рівнем знань. У процесі спілкування активізуються розумові процеси, і думки людини переключаються на англійську мову.
Структура методики така, що на першому етапі учні вивчають лексику. Трохи пізніше - граматичні структури. А ще пізніше відбувається корекція отриманих знань. Реалізується принцип від загального до конкретного, в процесі якого учні вивчають розмовну мову, а вже трохи пізніше - граматику.
Методика Шехтера відмінно підійде тим, хто вивчає англійську для подорожей або для неформальних поїздок. Підійде вона тим, хто не проти відвідувати курси, адже в процесі індивідуального або самостійного навчання її реалізувати неможливо.
Методика Берліц
Система вивчення англійської мови, якій вже понад 200 років! Принцип її дуже простий: занурити учня в незнайоме для нього мовне середовище. Сьогодні така методика реалізується за допомогою навчання по обміну або роботи за кордоном. Головна мета в тому, щоб занурити учня в інше розмовне середовище. Він почне відразу ж засвоювати лексику, а навчатися граматиці необхідно в природній бесіді з носіями мови.
Методика дієва, адже людина відразу ж розуміє, що їй ніхто не допоможе. Починають формуватися нові нейронні зв'язки, пам'ять починає швидше знаходити потрібні слова, і, в той же час, також швидко «схоплює» слова співрозмовників. Але не кожен поїде на навчання за кордон - це очевидно. Є вихід: зараз чимало мовних шкіл, які працюють за цією методикою. У них викладають носії мови, і на заняттях ніхто не перемикається на рідну мову учня. Якщо ви віддаєте перевагу індивідуальному вивченню англійської, то проблеми теж немає. Просто знайдіть репетитора, який є носієм іноземної.
Техніка Іллі Франка
Цю методику можна застосовувати і при самостійному вивченні англійської, і як додаток до занять з репетитором. Вона полягає в тому, що учень повинен читати якомога більше текстів. Але це не звичайна література англійською мовою, а спеціальний текст, який розбитий на декілька блоків або колонок. Наприклад, абзац тексту англійською мовою перекладено поруч в стовпчику на російську. Далі необхідно прочитати той же абзац або главу, але вже без перекладу. Сенс в тому, що ви декілька разів повторюєте слова, запам'ятовуєте їх і йдете далі. До кінця року регулярного використання цієї методики, учні досягають приголомшливих результатів.
Знайти тексти, які оформлені за методикою Франка нескладно. Ви можете завантажити додаток на смартфон, де знайдете класичну англійську літературу, де кожна книга буде оформлена під дану методику. Користуватися цією технікою можуть всі в якості одного з додаткових прийомів.
Методика Пімслера
Якщо ви давно шукали ефективне вивчення англійської, то розгляньте методику Пімслера. Її суть полягає в регулярних заняттях по півгодини. Це аудіоуроки, в яких інформація подається англійською і російською мовою. Озвучують матеріал носій російської і носій англійської. Умови завдань подаються російською та англійською. Нова лексика подається в такому ж форматі. Учень просто слухає нову інформацію і запам'ятовує її, завдяки регулярним заняттям і виконання завдань.
Перевагою даної техніки є її зручність. Наприклад, уроки ви можете завантажити собі в смартфон, і слухати їх, коли їдете на навчання або на роботу. В якості додаткового варіанту для занять англійською під час самостійного навчання - однозначно можна рекомендувати.
Методика Зам’яткіна
Якщо ви хочете вивчати розмовну англійську самостійно, то розгляньте принципи методики Зам’яткіна. Вона не гарантує швидких результатів, але дозволяє вивчити іноземну мову більш глибоко і якісно. Принцип полягає в поступовому зануренні в англійську. Автор методики рекомендує починати з прослуховування діалогів, потім переходити до читання книг, і тільки після цього - до перегляду фільмів. По суті, ви вчите свій мозок споживати інформацію на англійській, а не на своїй рідній мові. До цього принципу належить і прослуховування музики англійською, і прослуховування аудіокниг.
Ваше завдання - замінити мову сприйняття інформації з рідної на іноземну. Для цього знадобиться високий рівень самодисципліни, але вже через рік ви побачите свій значний прогрес.
За якою методикою вчити англійську самостійно?
На жаль, описати всі існуючі методики просто неможливо. Але є ще декілька технік, які ефективно зарекомендували себе саме при самостійному навчанні:
- Методика Розетти Стоун.
- Методика Гуннемарка.
- Методика «Lex!».
- Методика Драгункіна.
За бажання ви можете розглянути докладніше кожну з них, взявши для себе деякі прийоми, які можна впровадити в повсякденне навчання.
Методи вивчення англійської мови. Який з них краще?
Не існує однозначної думки на цей рахунок. Комусь більше подобається займатися в групах, комусь самостійно, а хтось віддає перевагу заняттям з репетитором. У будь-якому випадку, в процесі вивчення ви повинні спробувати всі методи навчання англійської, щоб зрозуміти, який з них для вас найбільш ефективний і зручний. Ми розглянемо 3 популярних:
- самостійний метод вивчення англійської;
- метод вивчення англійської в групах;
- індивідуальне навчання з репетитором.
Самостійне вивчення англійської мови
Найлегше почати вивчати англійську мову самостійно, адже для цього вам не потрібно шукати курси або репетитора, не потрібно під когось підлаштовуватися або шукати годину вільного часу для онлайн-уроків. Ви можете просто почати дивитися фільми, перейти на прослуховування музики англійською, купити онлайн-курс в запису, який будете освоювати згідно зі своїми можливостями і знаннями.
У цьому методі є як плюси, так і мінуси. Пропонуємо вашій увазі таблицю:
Переваги самостійного вивчення англійської |
Недоліки |
Це безкоштовно (в інтернеті достатньо інформації у вільному доступі) |
Результати не швидкі |
Можете займатися в зручний час, не підлаштовуючись ні під кого |
Самостійно вивчити англійську можуть тільки люди, які можуть бути самодисциплінованими |
Можете легко переносити уроки, якщо вам потрібно |
У вас немає можливості поспілкуватися з учителем і однодумцями, тому головної суті правил ви не можете зрозуміти. А розмовну мову, відповідно, не тренуєте |
Вивчення англійської стає стилем вашого життя (слухаєте аудіо-матеріали, читаєте книги англійською) |
Дуже легко припинити вивчення англійської, злякавшись перших труднощів |
Метод вивчення англійської мови в групах
Даний метод підійде тим людям, які бажають отримати нові знайомства, а також закласти міцний фундамент початку навчання. У ньому є свої переваги і недоліки:
Переваги вивчення англійської мови в групах |
Недоліки |
Доступна ціна (групові уроки коштують дешевше, ніж індивідуальні) |
Зазвичай заняття в групах відбуваються по 1-2 рази на тиждень. Цього мало, для того щоб прийти до швидких результатів. Вам все одно знадобиться додатково займатися самостійно вдома |
Спілкування з однодумцями, нові знайомства, можливість поставити викладачу питання щодо складних граматичних тем |
Під час уроку присутні 10-15 учнів, і ви не зможете спілкуватися з викладачем так, як можете поспілкуватися з ним під час індивідуального заняття |
Вам надають список необхідної літератури, дають матеріали і методичні матеріали, за якими ви вчитеся. Вам не потрібно спеціально шукати підручники |
Ви повинні вивчати теми, які прописані програмою курсів. Навіть якщо ці теми вам не знадобляться |
Індивідуальні заняття з репетитором
Якщо ви проаналізуєте всі способи вивчення англійської, то ви зрозумієте, що заняття з репетитором - це те, що вам потрібно. У цьому методі лише переваги, адже приватний викладач повністю працює над вашими завданнями:
- продумує план уроку;
- підбирає теми, які реалізують вашу освітню мету;
- підбирає вам цікаві способи вивчення англійської (робить роботу на уроках різноманітної);
- аналізує ваш прогрес, і якщо бачить слабкий результат, то корегує програму.
Ви в руках професіонала, який дбайливо веде вас шляхом вивчення мови. Він орієнтується на вашу підготовку і темп, підбирає кращі способи вивчення англійської мови, спостерігає за вами, дає об'єктивну оцінку знань. Вивчити англійську в такому випадку можна набагато швидше. До того ж, викладач володіє всіма ефективними методиками. Все, що від вас вимагається - озвучити свою мету.