Пишемо твір-опис весни в художньому стилі

12.02.2024

Олена Б.

Статті автора: 148

Пишемо твір-опис весни в художньому стилі

Твір-опис – це текст, який має всі ознаки й структуру цього типу мовлення. З цієї статті ви дізнаєтеся про структуру творів-описів і прочитаєте кілька прикладів, які надихнуть і допоможуть написати власний твір-опис природи в художньому стилі.

Твір-опис весни: загальна інформація про цей різновид текстів

У творі-описі дається відповідь на питання «Якою є весна?». Мета написання твору-опису – описати ознаки весни.

Мета, з якою створюється текст, визначає його побудову й ті мовні засоби, які обиратиме автор. Для текстів різних типів мовлення характерна своя структура.

Опис – це висловлення про ознаки та властивості предмета чи явища. Основні питання, характерні для текстів цього типу мовлення такі:

  1. Який предмет опису? (Весна)
  2. Як виглядає весна?
  3. Які ознаки характерні для весни?

Тож основне в описі – дати точне або яскраве уявлення про предмет мовлення. Описовий текст будується за такою типовою композиційною схемою:

  • Загальне враження;
  • Конкретні ознаки предмета (зовнішні – матеріал, розмір, форма, колір; внутрішні – призначення, вживання, обставини його існування);
  • Оцінювання об'єкта опису, висновок зі сказаного.

Описи поділяють на: 

  • Пейзажні;
  • Портретні;
  • Характеристики людини, предметів, явищ. 

Вони можуть бути діловими, науковими, художніми.

Ключовими в розгортанні змісту твору-опису є обставини місця, виражені прислівниками відповідного розряду, прийменниково-іменниковими сполуками, складнопідрядними реченнями з підрядними означальними, місця, порівняльними, міри та ступеня, а також односкладні називні речення.

В описі художнього стилю акцент роблять на найяскравіших ознаках, що створюють образ. Вони можуть передаватися порівняннями, словами в переносному значенні, словами з оцінними суфіксами.

Приклад фрагмента твору-опису в художньому стилі

Липові яблука були великі й прозоро-жовті. Якщо подивитися крізь яблуко на сонце, то воно висвічувалося як склянка свіжого липового меду. У середині чорніли зернятка. Потрусиш, бувало, спілим яблуком біля вуха, чути, як бряжчить насіння.

У цьому фрагменті твору-опису в художньому стилі простежується образне, метафоричне мовлення, вживання слів у переносному значенні, епітети.

Твір-опис природи й опис-портрет у художньому стилі, який є уривком драми-феєрії «Лісова пісня» Лесі Українки.

твір-опис весни

Тут можна побачити велику кількість епітетів, образне мовлення, метафоричність. Усе це створює яскравий образ, і читач може уявити те, що описує авторка.

Читайте також: Загадки, вірші, прислів’я про весну

Етапи роботи над твором-описом весни: загальні поради

Перший етап – це визначення теми твору, типу мовлення (опис) і жанру твору (власне висловлювання). Далі необхідно сформувати структуру твору-опису (вступ, основна частина й висновок).

Другий етап – підбір матеріалів (про який пейзаж, картину чи пору року ви будете писати), прикладів та елементів (тематичні слова, синоніми, цікаві вислови), якими будуть зв’язуватися частини тексту.

Під час добору епітетів до слова «весна», варто пригадати ознаки весни. Ось кілька прикладів: весела, чарівна, радісна, привітна, квітуча. Також можна дібрати порівняння: як чарівна дівчина, як ніжна музика, неначе поезія, наче польова царівна. Ще доберемо метафори: весна усміхається, весна кличе до роботи, весна хвилює, весна дзвенить струмками.

Перед переписуванням твору-опису начисто треба написати його на чернетці, щоби мати можливість виправити невдалі моменти і змінити те, що не подобається після ознайомлення з власним твором. Під час останнього етапу потрібно переписати твір-опис начисто. 

Типові помилки учнів під час написання твору-опису весни

Ознайомтеся з помилками, яких часто припускаються учні у творах, щоби отримати найвищий бал за роботу:

  • Твір-опис весни не відповідає темі;
  • У творі просто переказується вивчений матеріал;
  • Аргументи або приклади не підтверджують тезу й тему твору;
  • Неконкретні або занадто загальні висловлювання;
  • Брак синонімів, повторювані слова;
  • Брак емоційності, образності в художніх творах.

Якщо у вас виникають складнощі із написанням творів і самостійно не вдається опанувати цей різновид роботи, варто звернутися по допомогу до репетитора з української мови. Учитель дізнається про цілі вивчення предмета, визначить поточний рівень знань і з урахуванням побажань учня розробить індивідуальний план робити. Заняття з репетитором – це можливість підготуватися до наступного уроку, контрольної роботи, НМТ чи вивчити нову дисципліну, якої немає в шкільному курсі.

Знайти репетитора з української мови або іншого предмета можна на сайті BUKI.

Читайте також: Вивчаємо морфологію: важливі відомості про прикметник

твір-опис весни

Твір-опис природи в художньому стилі: найкращі зразки

Перед самостійним написанням твору про весну чи іншу пору року, корисно надихнутися кількома вдалими прикладами робіт. Це дасть змогу краще структурувати роботу, підібрати доречні епітети. Ось кілька різновидів творів на теми, які часто трапляються в домашніх завданнях школярів – твір-опис природи в художньому стилі за картиною або на основі особистих вражень.

Під час добору епітетів до слова «весна», варто пригадати ознаки весни. Ось кілька прикладів: весела, чарівна, радісна, привітна, квітуча. Також можна дібрати порівняння: як чарівна дівчина, як ніжна музика, неначе поезія, наче польова царівна. Ще доберемо метафори: весна усміхається, весна кличе до роботи, весна хвилює, весна дзвенить струмками.

Твір-опис природи за картиною «Рання весна» Архипа Куїнджі в художньому стилі

«Рання весна» – картина про пробудження природи, ранній пейзаж весни. Центральне місце на картині відведено річці, яка ще тільки почала звільнятися від криги. Крига вже тріскає, наче розуміє, що програє весні. З водойми вже проступає перша вода, якій допомогли звільнитися перші промені теплого весняного сонця. Річка ніби ділить картину навпіл і йде удалечінь, тим самим підкреслює глибину картини.

Привертають увагу проталини на торішній траві. Пробирається і невеличка молода травичка, поки така несмілива, але скоро вона подорослішає і буде впевнено колихатися на лузі. Уже відчувається подих весни.

Поруч із річкою стоїть білокора береза і своїми гілками тягнеться до неба, а біля неї тендітні, ще неодягнені кущі з оголеними гілками, які, ніби стоять в очкування свого весняного вбрання. Ліс на картині зображений удалині, на задньому плані. Дерева, ніби відбігли трохи далі від води. Над ними височіє всеосяжне небо, що дає відчуття безмежного простору.

Колірна гама картини створює неперевершену атмосферу. У ній майстерно поєднані теплі й холодні кольори, що дають розуміння того, що хотів показати митець – передчуття весни, перемоги тепла над холодом і світла над темрявою.

твір-опис весни

Твір-опис «Весняне пробудження природи»

Цілий рік можна порівняти з добою. Кожна пора року уособлюватиме певну частину дня. Зима – це ніч, темна, холодна, коли все спить в очікуванні ранку. Й ось він настає.

Ранок. Весна. Сонечко виринає з-під свого укривала й осяює своїм світлом усе навкруги. Усе живе відчуває перший подих весни, і від цього, ще прохолодного, але вже теплішого подиху, починає своє пробудження.

Кожне дерево, кожна пташка і тваринка тягнеться до сонця. Вони ще такі сонні, але всі поспішають розплющити очі й побачити це диво – весняне пробудження природи.

Снігове укривало стікає в річки сльозами радості, наче молода дівчина плаче від почуття першого кохання. Відступає темрява, холод і крига, щоб дати змогу визирнути брунькам і першим весняним квітам, вони теж поспішають побачити зміну фарб – після сіро-білого зимового пейзажу з’являється весняний, зелений. І з кожним ранком він ставатиме ще яскравіше, бо вся природа порине в цей неймовірний період – весну.

А далі буде літо, що уособлює день – теплий, веселий і довгий, а на зміну прийде вечір – осінь. Кожна пора року неповторна, але тільки навесні можна побачити неймовірне пробудження природи.

Твір про прихід весни

Ми не одразу відчуваємо прихід весни, який приносить із собою в повітрі свіжий запах трав і квітів. Починається сонячний день, хтось поспішає на роботу, і, навіть не помічає, що зима вже відступає і забирає із собою снігове й холодне укривало, яким було огорнуте місто.

І цей день дарує людям таке бажане сонячне світло й ще більшу віру в силу добра і його неодмінну Перемогу над всесвітнім злом. Усі люди вийдуть зі своїх домівок і вдихнуть на повні груди це повітря, яке просочене квітами й такою довгоочікуваною Перемогою.

І, хоч, коли визираєш у вікно, а там тільки зима, темрява й безнадія, немає жодної надії на настання цієї світлої Весни, але вона обов’язково настане! Прилетять пташки, діти перестануть сидіти вдома й будуть щодня гратися на майданчику, а їхній сміх заполонить усе навколо. Їм більше не доведеться ховатися від страшної зими, заметілі, холоду і страху, який уособлювала страшна зима. Повернуться додому ті, хто поїхав перечекати зиму «у теплі краї».

І вся країна відчує Весну. Таку теплу, щойно народжену пору року. Вона своїм теплом огорне все навколо. І поверне людям надію. Ми всі її відчуємо, треба вірити в це!

Читайте також: Морфемний розбір слів: як зробити розбір слова за будовою

Сподобалась стаття? Оцініть

3.93

На основі відгуків 15 користувачів

Олена Б.

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 148

Підібрати репетитора

Пишемо твір-опис весни в художньому стилі

Що таке твір-опис?

Опис – це висловлення про ознаки та властивості предмета чи явища. Основні питання, характерні для текстів цього типу мовлення такі: Читайте більше на BUKI

Як написати твір-опис про весну?

Під час добору епітетів до слова «весна», варто пригадати ознаки весни. Ось кілька прикладів: весела, чарівна, радісна, привітна, квітуча. Читайте більше на BUKI

Що написати у творі про весну?

Ще доберемо метафори: весна усміхається, весна кличе до роботи, весна хвилює, весна дзвенить струмками. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів