Пізнаємо природу: як відбуваються сонячні й місячні затемнення

14.10.2023

Статті автора: 148

Пізнаємо природу: як відбуваються сонячні й місячні затемнення

Затемнення – видовищне явище природи, яке хвилює людей багато тисячоліть. Стародавні міфи народів світу описують викрадення сонця Богом чи демоном, а народні прикмети віщують нещастя і війни після місячних затемнень.

Але сучасні люди знають набагато більше науково доведених фактів про затемнення сонця і місяця. Це явища, під час яких одне космічне тіло затуляє собою світло іншого космічного тіла. Якщо вам цікаво дізнатися більше про сонячні й місячні затемнення – читайте статтю далі.

Що таке сонячне затемнення?

Науковці вже давно довели, що сонячні затемнення відбуваються не з повеління злих духів. Це відбувається завдяки сизигії – астрономічному явищу, під час якого Земля, Місяць і Сонце вишиковуються в одну лінію.

сонячне затемнення схема

Сонячні затемнення відбуваються вдень, коли Сонце яскраво сяє. Для спостерігача це виглядає, ніби небосхил темніє в розпал дня: сонце поступово зникає, на його праву частину «наповзає» чорна пляма, сонячний диск стає чорним, а навколо нього виблискують змієподібні промені.

Під час сонячного затемнення Місяць проходить прямо між Землею і Сонцем, і відкидає тінь на поверхню нашої планети, затуляючи Сонце.

Сонячне затемнення може бути повним і частковим. Під час часткових Місяць лише частково затуляє диск Сонця і кидає на землю півтінь. Під час повних Місяць повністю затуляє Сонце. Триває повне сонячне затемнення кілька хвилин.

Сонячне затемнення видно по-різному з різних локацій Землі. Під час повного сонячного затемнення Місяць відкидає тінь на невелику ділянку Землі, на якій можна спостерігати повне затемнення. А на більшій частині території видно, як закривається лише частина Сонця і настає часткове затемнення. Є ще частина території, на якій зовсім не видно сонячного затемнення.

що таке сонячне затемнення

Як побачити сонячне затемнення

Астрономи для спостережень за Сонцем використовують телескопи зі спеціальними захисним фільтрами. Якщо цих захисних фільтрів не буде, деталі з пластику в телескопі просто розплавляться.

Аматорам, які хочуть побачити сонячне затемнення, варто берегти свій зір і не дивитися ні на сонце, ні на сонячне затемнення незахищеними очима. Також не варто фотографувати затемнення звичайним телефоном чи фотоапаратом, адже інтенсивне світло скоріш за все пошкодить матрицю.

Але, якщо дуже кортить подивитися на сонячне затемнення, є кілька способів це зробити без шкоди для зору й техніки. Варто заздалегідь придбати окуляри зі спеціальними захисними фільтрами. Майте на увазі, що це не звичайні сонцезахисні окуляри. Підійдуть окуляри зварювальника чи ціла маска цього майстра.

Для захисту підійде також стара фотоплівка. Якщо ви знайдете такий раритет, покладіть його на вулиці й під дією сонячного світла фотоплівка почорніє. Далі можна спостерігати за затемненням через плівку. Але це також дає можливість дивитися на природнє явище не довше 40 секунд.

Явище сонячного затемнення звичайний спостерігач може побачити з допомогою саморобного пристрою, який буде проєктувати зображення сонячного затемнення на поверхню.

Знадобиться картон, фольга, голка й чистий аркуш. Необхідно наклеїти фольгу на картон і зробити в ції конструкції дірку звичайною голкою. Якщо цей пристрій встановити під сонячні промені під час затемнення, а знизу покласти білий папір, то на аркуші з’явиться «надкушений» сонячний диск.

Читайте також: Що таке фотосинтез?

Календар сонячних затемнень 2023–2024 рік

Люди відслідковують сонячні затемнення з давніх часів. Раніше в ці дати проводили різноманітні ритуали, а зараз учені і просто зацікавлені люди готуються до затемнень, щоб спостерігати за ними і відслідковувати свій фізичний, емоційний стан у ці дні.

Щодо зміни фізичного стану під час затемнень було проведено дослідження поведінки птахів українськими вченими в 1999 році. Воно підтвердило нетипову поведінку ластівок, коникових і мартинів за 24 хвилини до повного затемнення і відновлення звичної поведінки через 4 хвилини після закінчення повної фази явища.

Упродовж року може відбутися до 7 затемнень. Але здебільшого в році 2 місячні і 2 сонячні затемнення.

У 2023 році середній показник – 2 затемнення Сонця, відбудуться вони 20 квітня і 14 жовтня. Перше сонячне затемнення буде гібридним, а друге – повним. Гібридне буде видно в Південній півкулі, тому жителі України зможуть подивитися його лише з допомогою віртуального телескопа.

Під час повного затемнення в жовтні спостерігачі бачитимуть яскраве кільце навколо Місяця. Побачити це явище можна буде тільки в Мексиці, Бразилії, Колумбії та США.

Навесні 2024 року відбудеться ще одне повне сонячне затемнення. Ця подія станеться 8 квітня і триватиме 4 хвилини і 28 секунд. Повне затемнення побачать мешканці центральної частини США, Мексики і східної Канади, часткове спостерігатимуть у Північній і центральній Америці.

2 жовтня 2024 року буде кільцеподібне сонячне затемнення тривалістю 7 хвилин 28 секунд. Кільцеподібне затемнення побачать мешканці Аргентини й півдню Чилі, часткове спостерігатимуть на півдні Південної Америки.

Цікаві факти про затемнення Сонця

Не дивлячись на те, що феномен затемнення давно пояснили вчені, досі є факти, які мало кому відомі. Ось найцікавіші з них:

  1. За одне століття люди можуть спостерігати приблизно 70 повних затемнень Сонця і понад 160 часткових.
  2. Крім повного й часткового затемнення, є ще 2 різновиди сонячних затемнень – гібридне й кільцеподібне. Під час кільцевого затемнення місячний диск недостатньо великий, щоби перекривати всю площу Сонця, тому зовнішні її краї залишаються видимими, утворюючи в небі «вогняне кільце».
  3. Гібридне затемнення Сонця відбувається дуже рідко. Під час нього сонячне затемнення змінюється з кільцевого на повне або навпаки.
  4. Найдовше сонячне затемнення ХХІ століття відбулося 15 січня 2010 року, воно тривало 11 хвилин.
  5. Давні народи намагалися вирахувати час наступного затемнення. У кожній культурі були власні методи обчислення часу настання затемнення. Але вдалося це лише мешканцям Вавилону, які навчилися вираховувати сонячні затемнення на багато років уперед. Саме вони є авторами поняття «сарос», яке перекладається як «повторення». Період саросу дорівнює 6585 дням або 18 рокам 11 дням і 8 годинам. Саме через цей час розташування в простору Місяця, Сонця і Землі повторюється.

Читайте також: Географія материків та океанів

як побачити сонячне затемнення

Що таке місячне затемнення?

Місяць є природним супутником Землі, який обертається навколо неї і навколо своєї осі. Час обертання Місяця навколо своєї осі та час руху навколо Землі збігаються, тому ми бачимо лише один бік Місяця, а інший – спостерігати не можемо.

Місяць є другим за яскравістю об’єктом на земному небосхилі після Сонця, але світить він відбитим від його поверхні сонячним світлом. Оскільки Місяць робить один оберт навколо Землі близько одного місяця, кут між Землею, Місяцем і Сонцем змінюється. Люди це помічають за формою Місяця на небосхилі – його фазою.

Механізм місячних затемнень схожий на сонячні. Місячні затемнення відбуваються, коли Сонце, Земля і Місяць, як і під час сонячних затемнень, розташовуються на одній лінії, але цього разу Земля перебуває між Сонцем і Місяцем, у цій позиції вона перехоплює сонячні промені.

місячне затемення схема

Першим входить у тінь Землі лівий край Місяця. На ньому з’являється затемнення, яке поступово зростає. Форма темної ділянки округла, повторює форму Землі і приблизно у 2,5 рази більша за Місяць. Коли Місяць потрапляє в тінь Землі, відбувається місячне затемнення. Воно може бути повним або частковим. Якщо Місяць повністю «зайде» в тінь, відбудеться повне місячне затемнення, якщо частково – то часткове.

Місячні затемнення тривають довше, ніж сонячні. Повне місячне затемнення може тривати приблизно 3 годин. Це явище можна спостерігати скрізь, де Місяць підіймається над обрієм.

Залежно від умов, спостерігачі бачать або як повний місяць поглинає темрява, або як місяць поступово стає червоним.

як побачити місячне затемнення

Це зображення напівтіньового місячного затемнення, яке було у 2021 році.

Коли можна побачити місячне затемнення в Україні?

Перше місячне затемнення 2023 року відбулося 5 травня, наступне буде 28 жовтня. Це має бути напівтіньове місячне затемнення. За ним можна спостерігати з будь-якої точки планети з допомогою віртуального телескопа.

Жовтневе явище можна буде побачити і в Європі. В Україні спостерігати за цим затемненням можна буде з 19:33 за київським часом.

У 2024 році місячні затемнення відбудуться 25 березня і 18 вересня. У березні буде напівтіньове місячне затемнення, у вересні – часткове.

Читайте також: Тренуємо пам’ять: поради для дорослих та дітей

Сподобалась стаття? Оцініть

4.91

На основі відгуків 11 користувачів

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 148

Підібрати репетитора

Пізнаємо природу: як відбуваються сонячні й місячні затемнення

Що таке сонячне затемнення?

Під час сонячного затемнення Місяць проходить прямо між Землею і Сонцем, і відкидає тінь на поверхню нашої планети, затуляючи Сонце. Читайте більше на BUKI

Що таке місячне затемнення?

Першим входить у тінь Землі лівий край Місяця. На ньому з’являється затемнення, яке поступово зростає. Форма темної ділянки округла, повторює форму Землі і приблизно у 2,5 рази більша за Місяць. Читайте більше на BUKI

Цікаві факти про затемнення Сонця

За одне століття люди можуть спостерігати приблизно 70 повних затемнень Сонця і понад 160 часткових. Читайте більше на BUKI

Коли можна побачити місячне затемнення в Україні?

У 2024 році місячні затемнення відбудуться 25 березня і 18 вересня. У березні буде напівтіньове місячне затемнення, у вересні – часткове. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів