Техніка MindMap: чим корисна та як застосовувати її у навчанні

Наталія К.

Статті автора: 103

Техніка MindMap: чим корисна та як застосовувати її у навчанні

Сьогодні існує чимало способів, щоб спростити сприйняття інформації та зробити навчальний процес максимально легким. Одним із таких шляхів є створення Mindmap. Це універсальна техніка, яка корисна не лише для навчання, а й для багатьох інших сфер. Розробляти mind maps можна вручну або з допомогою спеціальних сервісів. 

Для учнів вміння працювати з майд мапами та створювати їх означає розвиток важливих практичних навичок, які знадобляться у подальшому житті та професії. З нашої статті ви дізнаєтесь все необхідне про mind maps та навчитеся їх створювати. 

Mindmap: що це таке

У перекладі з англійської «mind» – це «розум, мислення, мозок», а «map» – «мапа, план, схема». Отже, дослівно виходить «план мислення» або «ментальна карта». До цього способу вдаються, аби візуалізувати важливу інформацію та полегшити її запам’ятовування і сприйняття. 

Особливо актуальним є використання mindmap у:

  • навчальному процесі;
  • розробці маркетингових стратегій;
  • бізнес-плануванні;
  • оцінці шляхів розв'язання проблем;
  • рішенні творчих завдань тощо.

Цей метод допомагає структурувати інформацію, побачити асоціативні зв’язки, відстежити переваги та недоліки, а ще наслідки певних кроків. У навчанні ментальна карта цінна тим, що з її допомогою легше запам’ятовувати матеріал, знаходити нові ідеї та навіть розв’язки задач. 

Крім того, створення ментальних карт полегшує підготовку до іспитів. Так можна занотовувати ключові дані, наприклад події з історії чи граматичні правила, математичні теореми, фізичні закони, винятки та приклади до них. 

Використання ментальних карт, до речі, вітається на уроках під час розгляду об’ємних тем. Наприклад, з історії, філософії, права та інших дисциплін. Це один з найвдаліших видів конспектування. 

Якщо у вас виникають труднощі з навчанням чи багато запитань за темою, чому б додатково не позайматися зі спеціалістом? Так, на сайті BUKI ви можете знайти репетитора з будь-якого предмета. Це надійна платформа з багаторічним успішним досвідом, де зареєстровано чимало кваліфікованих педагогів. 

Як скласти mindmap?

Ментальні мапи будуються довкола головної проблеми, яку треба вирішити. Це може бути запитання чи ідея, чи головне правило, навколо якого додаються пов’язані з ним елементи. 

Ось покрокова інструкція для побудови mind maps:

  1. Згенеруйте головну думку або питання. Щодо навчання, використайте певну тему або концепцію. Запишіть її на аркуші або дошці, помістивши у центр. 
  2. Визначте або придумайте шляхи розв'язання основної проблеми, складові теми тощо. Тобто ви можете дописувати навколо центральної думки усі важливі пов’язані з нею блоки. Можна влаштувати колективну дискусію чи бліцопитування, аби сформулювати ці тези. 

Якщо це підготовка до тесту, прочитайте матеріал і зробіть міні конспект ключових думок, виділивши основну тезу. 

  1. Розташовуйте елементи в інтуїтивному порядку відповідно до їх важливості. За потреби ви зможете свою мапу потім доповнювати. 
  2. Позначте зв’язки додаткових блоків з головним за допомогою стрілочок. Від записаних тез можна проводити стрілки до дрібніших понять. Ви також можете додавати ступінь пов’язаності ідей між собою, відмічати позитивні та негативні варіанти, найбільш або найменш оптимальні тощо. 
  3. Можете надати своїй схемі кольорових акцентів. Наприклад, важливі думки виділити червоним, менш важливі – синім, найменш доцільні – сірим. 

Головне – створити якісне й чітке зображення, з якого добре зрозуміло, що і з чим пов’язане. Якщо не хочете малювати самі, можете використати mindmap online – спеціальні заготовки та додатки для побудови таких мап. 

Читайте також: Як конспектувати ефективно?

Як виглядає ментальна карта

Як виглядає ментальна карта?

На загал вона має вигляд схеми з ключовим блоком всередині та багатьма відгалуженнями від нього. Це ніби дерево знань зі стовбуром та гілками. 

Ключову ідею вписуємо у коло, прямокутник чи квадрат, який до того ж можна виділити яскравим кольором. Адже це ваш центральний блок. Пов’язані ідеї також можна поміщати у геометричні фігури. Ці фігури можуть бути меншими за розміром, самі тези написані меншим шрифтом або виділені менш помітним кольором. Від центрального блока до інших відходять лінії або стрілки, які вказують на пов’язаність. 

Навіть у програмі Word можна знайти чимало простих заготовок mindmap, які мають кластерну структуру. 

Приклад навчальної ментальної мапи для запам’ятовування часів англійської мови.

Як виглядає ментальна карта

Також можна зобразити мапу у вигляді великого кола, поділеного на сектори. Дуже розгалужені мапи зображують у вигляді численних гілок, що відходять від центрального елемента і мають між собою логічні зв’язки. 

Чимало мап знань мають яскраві картинки, кольори ліній та асоціативні елементи, які значно спрощують сприйняття і запам'ятовування мапи. 

Читайте також: Тренуємо пам’ять: поради для дорослих та дітей

Як виглядає ментальна карта

Складаємо MindMap: найкращі сайти та додатки

Пропонуємо вам ознайомитися з 7 програмами – безкоштовними та платними, з найрізноманітнішим набором функцій та інструментів для створення якісних mind maps

Mindomo

У безкоштовній версії можна побудувати до 3 мап. Доступна спільна робота над мапою, коли водночас з різних пристроїв її видозмінюють різні користувачі. Також тут можна створювати концептуальні мапи, схеми та діаграми Ганта. У вузли можна вставляти не лише текст, а й картинки, аудіофайли, позначки, відео, емоджі, гіперпосилання і вкладки до будь-якого вузла. Сервіс може інтегрувати Moodle, Canvas та інші освітні програми. 

Для роботи у програмі потрібна реєстрація.

XMind

Загалом цей ресурс англомовний. Можна працювати в xmind online, а можна встановити додаток на комп’ютер чи телефон. Додаток безкоштовний. Вам будуть доступні 40 шаблонів мап, які ви зможете редагувати відповідно до своїх запитів. Крім цього, до блоків можна додавати яскраві значки, замітки та стікери. Також тут можна конструювати діаграми fishbone. 

Готову інтелект-мапу можна надіслати на email, завантажити у pdf або png-форматі або ж поділитися нею в соцмережах. 

Bubble.us

Програма дозволяє одночасну групову роботу над створенням схем та діаграм зв’язків. Схеми виглядають досить просто: блоки знань представлені у вигляді прямокутників. До елементів легко додавати підпункти. Безплатно можна створити до 3 діаграм. Також у безоплатній версії не можна додавати картинки до блоків.

Створену схему можна трансформувати в XML чи HTML, JPG або PNG. Можна поділитися своєю мапою. 

Враховуйте, що сервіс англомовний. Ним можна користуватися і без реєстрації. Програму не потрібно завантажувати – можете проєктувати ментальну карту онлайн. 

Draw.io

У цьому мультифункціональному ресурсі можна створювати різноманітну інфографіку. Серед мов користування можна обрати українську. Сервіс пропонує 140 шаблонів для карт знань. Їх можна редагувати, змінюючи кольори, шрифти, загальний вигляд та розміщення. Працювати над проєктами можна й у віртуальній хмарі. 

Сервіс інтегрується з багатьма програмами: Dropbox, Google Workspace, гугл-диск тощо. Окрім jpg та png, готові карти також експортуються у vdsx та svg формати. 

Для роботи у цій програмі не потрібно реєструватися. 

SpiderScribe

Цей сервіс безкоштовний. Програма має дуже простий інтерфейс, хоча він і англійською мовою. До блоків ідей можна додавати документи, картинки, календар та навіть гугл-карти. Можлива спільна робота над однією мапою.

Для користування сервісом слід зареєструватися. 

Canva

Це універсальний сервіс для створення візуального контенту. Він надає вже готові шаблони для інтелект-карт, які можна видозмінювати в процесі заповнення. Всього – 220 зразків. Функції безоплатної версії дещо обмежені. Є можливість налаштувати інтерфейс українською мовою. 

Зберегти готову мапу можна у найрізноманітніших форматах, навіть таких, як gif, pdf, mp4, cvg. Працювати у сервісі можна після реєстрації. 

Freemind

Це безкоштовний додаток, який можна завантажувати. Робота у freemind онлайн доступна на будь-якій платформі, створеній на основі Java. Програма адаптована до форматів HTML, XML, RTF, jpeg, png та інших, тобто підтримує експорт та імпорт даних у цих форматах. До речі, ви можете зашифрувати як всю мапу, так і її окремі блоки. Є можливість копіювати вузли чи їх стилі, вставляти до вузлів списки, структурувати текст, додавати яскраві значки. 

Мова інтерфейсу – англійська. Реєстрація не потрібна. 

Інтелект-карти суттєво полегшують навчання, але вони не можуть замінити вчителя. Якщо дитина пропустила чимало тем та не може зрозуміти матеріал, зверніться до репетитора

Педагог не лише покаже, як структурувати інформацію у схеми, а й допоможе зрозуміти суть та опанувати практичні навички. До того ж індивідуальні заняття сприяють кращій зосередженості та розумовій активності. 

Читайте також: Найкращі книги для підлітків українською мовою

Сподобалась стаття? Оцініть

4.36

На основі відгуків 14 користувачів

Наталія К.

Автор Наталія К.

Репетитор з української мови та літератури, допомагаю підтягти знання шкільної програми за 2-11 класи, готую до ДПА та ЗНО, олімпіад.

Статті автора: 103

Підібрати репетитора

Техніка MindMap: чим корисна та як застосовувати її у навчанні

Що таке ментальна карта?

Цей метод допомагає структурувати інформацію, побачити асоціативні зв’язки, відстежити переваги та недоліки, а ще наслідки певних кроків. Читайте більше на BUKI

Як скласти mindmap?

Згенеруйте головну думку або питання. Щодо навчання, використайте певну тему або концепцію. Запишіть її на аркуші або дошці, помістивши у центр. Читайте більше на BUKI

Як виглядає ментальна карта?

Навіть у програмі Word можна знайти чимало простих заготовок mindmap, які мають кластерну структуру. Приклад навчальної ментальної мапи для запам’ятовування часів англійської мови. Читайте більше на BUKI

На яких сайтах скласти MindMap?

Mindomo. У безкоштовній версії можна побудувати до 3 мап. Доступна спільна робота над мапою, коли водночас з різних пристроїв її видозмінюють різні користувачі. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів