Правила читання англійською

Оновлено 27.03.2025

Анна Ц.

Статті автора: 40

Правила читання англійською

Англійська оточує нас у повсякденному житті на кожному кроці: у соціальних мережах, мобільних додатках, на етикетках продуктів, одязі, у громадських місцях тощо. Як то кажуть, reading is fundamental. Але щоб навчитися правил читання англійською, потрібно спочатку зануритися в основу будь-якої мови – літери та звуки.

Англійський алфавіт: з чого почати вивчення

Як і в багатьох мовах, в англійській є такі поняття як «letter name» і «letter sound», тобто назви літер та їх звуки відповідно. Перш ніж вчитися читати, потрібно вміти вимовляти звуки і комбінації між ними. Англійська абетка всього налічує 26 літер, з яких утворюється цілих 44 звуки.

Навіть самі носії жартують на тему своєї мови, оскільки якесь слово може писатися одним способом, а читатись зовсім інакше. Наприклад, у слові «daughter» 8 букв, але при цьому вимовляється вполовину менше звуків - [`dɔ:tə]. У цьому полягає складність вимови і правопису англійських букв.

Правила читання голосних в англійській мові

Як було зазначено вище, в англійській є 6 голосних літер. Під наголосом кожна з них може позначати два звуки. Вчити letter sounds безсумнівно потрібно зі звуковим супроводом, тому в якості додатка до транскрипцій англійських літер із цього матеріалу можна включати аудіо, щоб зрозуміти вимову (вводьте слова в Google Translate, дивіться у спеціальних мобільних додатках, або на YouTube).

Хорошим варіантом буде звернутися безпосередньо до репетитора, щоб якась помилка через домашнє навчання не закріпилася у вашій мові, і не довелося потім переучуватися.

як читати англійською

Отже, які ж звуки позначаються голосними літерами:

  • Літера «А». У словах із закритим складом читається як широкий звук [æ] - cat, fat, apple. У відкритому складі ця літера читається як дифтонг [ei] - cake, plane, nation.

  • Літера «Е». У закритому складі вимовляється неширокий [e] – pet, let, elephant. У відкритому складі – як довгий [i:] – me, these, Chinese.

  • Літера «I». У закритому складі - [i] - fix, hit, bristle. У відкритому складі - [ai] - bike, file, irony.

  • Літера «О». У закритому складі - [ɒ / ɔ] (наче дивуєтеся) - hot, got, screenshot. У відкритому складі – [əʊ] – vote, go, notebook.

  • Літера «U». У закритому складі – короткий уривчастий звук [ʌ] – luck, cup, umbrella. У відкритому складі - [juː] - music, huge, computer.

  • Літера «Y». У закритому складі - [i] - lucky, happy, syllable. У відкритому складі – [ai] – stylish, type, fly. Також на початку слів читається як [j] - yes, yellow, you.

Невелика замітка: назви голосних в алфавіті збігаються з їхньою вимовою у відкритих складах.

Зверніть увагу на поєднання між собою голосних літер, або в парі з приголосним:

  • «ее», «еа». Читається як довгий [i:] – feel, been, keep, leave, team, sea.

  • «оо». Дає звук [uː] - pool, cool, tool. Винятками є слова blood та flood, де поєднання звучить як [ʌ].

  • «ar». Читається як [а:] - car, far, barn.

  • «or». Подібно до попереднього поєднання буква r практично не вимовляється - [ɔ:] – port, born, corn.

  • «ir», «ur», «er». Всі ці комбінації читаються як [ə:] – her, fir, burn.

  • «al». Звучить як [ɔ:] – call, fall, always.

Читайте також: Найпростіший спосіб вчити нові іншомовні слова

Правила читання приголосних в англійській мові

Із приголосними літерами в англійській мові все простіше. Найчастіше letter name збігається з letter sound. Нижче вказані лише ті літери, які можуть позначати кілька звуків або не збігатися з назвою:

  • Літера «С». Якщо стоїть перед літерами e, i, y, читається як [s] – cell, bicycle, city. В інших випадках - [k] – call, cope, cup.

  • Літера «G». Перед літерами e, i, y читається як [ʤ] – giant, change, gym. В інших випадках – [g] – go, glad, great. Є кілька винятків, наприклад, give, get, gift, girl.

  • Літера «Н». Зазвичай читається ледь помітним м'яким [h] - house, hat, horse. Є винятки, де звук взагалі не вимовляється – hour, honest.

  • Літера «Q». Читається як [k] – queen, question, quite.

  • Літера «R». На початку слова чи складу читається як [r] – river, right, very. У поєднанні з голосними може читатися по-різному.

  • Літера «S». У звичайних випадках читається як [s] - sit, site, press. Але якщо вона стоїть між голосними, то вимовляється як [z] - rise, these, please.

  • Літера «W». Дає губний звук [w] - winter, was, we. У запитальних словах типу who, where, whose буква «w» майже не дає звучання.

  • Літера «Х». Читається як [ks] - fox, next, box.

як читати англійською

Також в англійській мові поєднання кількох приголосних можуть давати зовсім інший звук:

  • «sh» - звучить як [ʃ] (наша літера «ш» англійською) – ship, show, she.

  • «ch» - це поєднання дає звук [tʃ] - cheap, chips, children.

  • «th» - звучить як глухий [θ] - think, theatre, breath. Але може давати дзвінкий міжзубний [ð] – this, the, those.

  • «ph» - вимовляється як [f] - sphinx, phase, phrase.

  • «ck» - чути тільки [k] - check, deck, backpack.

  • «gh» - це поєднання взагалі не вимовляється – night, light, fight.

Читайте також: Метод асоціацій: як швидко вивчити англійську мову

Як читати склади в англійській мові?

Як відомо, склад буває відкритим (закінчується на голосну) або закритим (закінчується на приголосну). Щоб знати, як читаються англійські літери в тому чи іншому випадку, потрібно вміти визначати тип складу. Нижче кілька прикладів поділу слів на склади:

  • Слово «take». Можна подумати, що воно вміщує лише один закритий склад, адже звучить тільки одна голосна [ei]. Насправді правильно ділити слово на склади не за голосними звуками, а за буквами, тобто ta-ke. Саме тому голосна «а» читається як відкрита.

  • Слово «pupil». Коли в слові стоїть приголосна, яка оточена з двох сторін голосними, вона переходить у наступний склад – pu-pil; «u» читається як [juː].

  • Слово «table». Так само приголосна «b» перетворюється на наступний склад ta-ble, тому звучить відкрита [ei].

Як правильно читати англійські слова?

Ви вже знаєте як вимовляти багато слів: ви могли їх чути в школі, в англомовній пісні або просто від когось у повсякденному житті. Однак усю лексику ви ніколи не освоїте, адже за даними дослідження Language Monitor у світі щорічно з'являється близько 8000 неологізмів англійської мови. Тому треба розуміти, на що орієнтуватися при прочитанні, де ставити наголоси, з яким акцентом вимовляти.

як читати англійською

Декілька правил читання англійською мовою, які спростять ваше навчання:

  • У словах типу brake, mile, eve, tube, які закінчуються на букву «е», буква у відкритому складі читається як в алфавіті. Літера «е», що стоїть наприкінці слова, називається німою, бо не вимовляється.

  • У поєднанні «ng» наприкінці слова остання буква не вимовляється, замість неї довга [ŋ] – long, gang, spring.

  • В англійській мові дзвінка приголосна не оглушується наприкінці слова або перед глухими приголосними (що характерно для української мови) – bad [bæd], bat [bæt].

  • Приголосні не пом'якшуються, як в українській мові – фільм, film [film].

У коротких словах із наголосом не виникає проблем, але як бути зі складними довгими словами? При неправильній вимові вас буде складно зрозуміти. Більше того, у вашому мозку закріпиться неправильне слово. Коли ви чутимете правильну вимову, то не зможете її розпізнати, адже вона просто не декодується вами.

Намагайтеся запам'ятати такі правила:

  • У довгих словах із закінченням –tion/-sion, наголос ставиться на попередній склад – communicátion, administrátion, abbreviátion.

  • Якщо слово складається з двох складів, то наголос падає на перший із них – párent, básic, óbject.

  • Якщо слово з двох складів і це дієслово, то наголос падає навпаки на другий склад – refléct, adóre, objéct.

Англійська – складна мова, тому якщо ви ніколи з нею раніше не стикалися, рекомендуємо розпочинати навчання разом із викладачем. Репетитора у вашому місті можна знайти, скориставшись зручною платформою BUKI.

Читайте також: Покращуємо вимову англійської: методики та поради

Сподобалась стаття? Оцініть

4.39

На основі відгуків 33 користувачів

Анна Ц.

Автор Анна Ц.

Український філолог із вищою освітою. За плечима три роки роботи у нотаріаті, а також написання текстів на різноманітні теми, редактура.

Статті автора: 40

Підібрати репетитора

Правила читання англійською

З чого почати вивчення англійського алфавіту?

Англійська абетка всього налічує 26 літер, з яких утворюється цілих 44 звуки. Навіть самі носії жартують на тему своєї мови, оскільки якесь слово може писатися одним способом, а читатись зовсім інакше. Наприклад, у слові «daughter» 8 букв, але при цьому вимовляється вполовину менше звуків - [`dɔ:tə]. Читайте більше на BUKI

Як правильно читати англійські слова?

Декілька правил читання англійською мовою, які спростять ваше навчання: У словах типу brake, mile, eve, tube, які закінчуються на букву «е», буква у відкритому складі читається як в алфавіті. Літера «е», що стоїть наприкінці слова, називається німою, бо не вимовляється. У поєднанні «ng» наприкінці слова остання буква не вимовляється, замість неї довга [ŋ] – long, gang, spring. Читайте більше на BUKI

Як читати склади в англійській мові?

Щоб знати, як читаються англійські літери в тому чи іншому випадку, потрібно вміти визначати тип складу. Нижче кілька прикладів поділу слів на склади: Слово «take». Можна подумати, що воно вміщує лише один закритий склад, адже звучить тільки одна голосна [ei]. Насправді правильно ділити слово на склади не за голосними звуками, а за буквами, тобто ta-ke. Читайте більше на BUKI

Як читати приголосні в англійській?

Літера «С». Якщо стоїть перед літерами e, i, y, читається як [s] – cell, bicycle, city. В інших випадках - [k] – call, cope, cup. Літера «G». Перед літерами e, i, y читається як [ʤ] – giant, change, gym. В інших випадках – [g] – go, glad, great. Є кілька винятків, наприклад, give, get, gift, girl. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів