Річки України – важливі водні об’єкти

13.05.2024

Статті автора: 125

Річки України – важливі водні об’єкти

До гідрографічної мережі нашої країни входять озера, річки, лимани, канали, водосховища, болота і ставки. Водні об’єкти займають 4 % території України. Найголовнішими елементами гідрографічної мережі є річки.

Щоби дізнатися, яка найбільша й найдовша річки України та інші важливі відомості про найбільші річки України – читайте цей матеріал.

Загальні особливості річок України

Україна має розгалужену річкову мережу, яка складається з річок різної довжини та значення. Основними річками є Дніпро, Дністер, Десна, Південний Буг, Західний Буг і Сіверський Донець.

Річки України є на території всіх областей. Вони перетинають країну від північного заходу до південного сходу, створюючи мережу водних шляхів. Розподіл річок територією країни залежить від рельєфу і клімату різних регіонів. У горах дуже розвинена річкова мережа, тому найбільша кількість річок зосереджена саме в Карпатах. А майже немає річок у центральній частині Криму й у південній частині країни.

Здебільшого річки України мають рівнинний характер (Дніпро та Південний Буг). Рівнинні річки широкі, спокійні, мають меандри. Але є і гірські річки, які протікають у Карпатах і Криму. Гірські річки здебільшого вузькі, швидкі, неглибокі. Ще на території України є гірсько-рівнинні річки. Це Тиса, Дністер, Салгир, Прут. Вони беруть свій початок у горах і далі течуть рівнинною місцевістю.

Річки України є важливими екосистемами, які забезпечують життя чималої кількості видів рослин та тварин. Багато річок України мають культурне значення. Про них складені народні пісні й легенди, з ними пов’язані різні традиції. Річки є ще й туристичними об’єктами.

На загал, річки України є важливим природним ресурсом, який впливає на економіку, екологію та культуру країни.

Далі на зображенні можна побачити найбільші річки України на карті.

особливості річок України

На території України є кілька типів річок, які впадають у різні водні об’єкти – Чорне море, Азовське море. Але також на території нашої країни протікають річки, які впадають у Балтійське море на території Польщі та водні об’єкти внутрішнього стоку.

Річки басейну Чорного моря

У Чорне море впадають такі річки України:

Дніпро

Водні ресурси басейну Дніпра становлять близько ⅔ поверхневих водних ресурсів України. Дніпро – найбільша річка України, а також третя в рейтингу найбільших річок Європи (після Волги й Дунаю). За довжиною вона посідає четверту позицію у європейському рейтингу річок. Басейн річки Дніпро охоплює понад 50% території України.

Довжина Дніпра становить приблизно 2201 кілометр. Дніпро має понад 1150 приток. Найбільшими правими притоками Дніпра є Прип’ять, Тетерів, Інгулець, Рось. Ліві притоки – це Псел, Десна, Ворскла, Сула.

На Дніпрі збудований каскад із 6 водосховищ – Київське, Канівське, Кременчуцьке, Кам’янське, Дніпровське та Каховське. Вони призначені для виробництва електроенергії та забезпечення водою населення України, судноплавства.

Дніпро відомий своїм величезним енергетичним потенціалом. Біля нього побудовано 6 великих гідроелектростанцій: ДніпроГЕС, Канівська ГЕС, а також Київська, Кременчуцька, Середньодніпровська, Каховська. Ці станції виробляють значну частину електроенергії для України, а води Дніпра обертають їхні турбіни.

Дніпро має величезне історичне значення для українського народу. Він служив важливою транспортною артерією з давніх часів, з його допомогою переправляли товари для торгівлі.

Дніпро має потенціал для відпочинку та рекреації. Багато міст, що розташовані на його берегах, мають пляжі, парки та набережні, які приваблюють туристів та місцевих мешканців.

Річка відіграє важливу роль у внутрішньому та міжнародному транспортуванні. Вона забезпечує можливість пересуватися водою між містами. Дніпро сполучає багато міст України та забезпечує зв’язок із Чорним морем.

Дніпро є важливим водним об’єктом України та елементом культурного, економічного та екологічного життя країни.

Південний Буг

Південний Буг має довжину приблизно 806 кілометрів. Він є другою за площею басейну й за довжиною річкою в Україні.

Ця річка протікає через території Хмельницької, Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської та Одеської областей України. Басейн річки здебільшого розташований в межах українського щита, тому має багато порогів, тобто виходів кристалічних на поверхню. Вона протікає тільки в межах нашої країни. Річка тече з Поділля і впадає в Бузький лиман Чорного моря.

Найбільші притоки – Інгул і Синюха.

Південний Буг відіграє важливу роль у господарському житті регіонів, через які він протікає. Річка забезпечує воду для зрошення сільськогосподарських угідь та іригаційних систем.

Південний Буг є водним шляхом для транспортування вантажів. Багато міст та селищ розташовані на його берегах, і водний транспорт використовується для перевезення вантажів із цих регіонів до морських портів.

Річка Південний Буг є важливою екосистемою для багатьох видів рослин і тварин. Але він проходить через промислові райони, тому екологічний стан річки потребує постійного контролю.

Дністер

Витік цієї річки розташований на схилах Карпат. Далі проходить майже вздовж кордону України з Молдовою. Річка протікає через кілька важливих історико-культурних центрів – Білгород-Дністровський, Хотин, Галич. Річка Дністер утворює Дністровський каньйон. Він розташований на межі 4 областей України: Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької.

Найбільшими притоками є Лімниця, Стрий, Збруч, Серет, Мурафа, Смотрич. Дністер і його притоки мають змішаний тип живлення.

Дунай в Україні

Дунай протікає на території 10 країн світу – Німеччини, Австралії, Словаччини, Угорщини, Сербії, Хорватії, Болгарії, Румунії, України. Це друга найдовша річка в Європі. Загальна довжина річки Дунай становить приблизно 2 857 кілометрів. Її довжина на території України – 174 кілометри.

На території України вона протікає біля кордону з Румунією. Найбільші притоки Дунаю, які беруть свій початок в Україні – це Тиса, Черемош, Прут, Сірет. Дунай має найбільшу дельту в Україні й одну з найбільших у світі.

Читайте також: Що таке фотосинтез?

Річки України

Річки басейну Азовського моря

В Азовське море впадають такі річки:

Сіверський Донець

Сіверський Донець є найбільшою річкою на сході України. Річка протікає через Харківську, Донецьку й Луганську області України. Сіверський Донець проходить через кілька міст із промисловими підприємствами, які забруднюють її стічними та шахтарськими водами.

Річка Сіверський Донець є найбільшою притокою Дону. Загальна довжина річки – 1053 кілометри, а на території України – майже 718 кілометрів.

Кальміус

Кальміус має довжину приблизно 209 кілометрів. Річка протікає на півдні України через Харківську та Донецьку області. Вона бере свій початок біля міста Ізюм та впадає в Сіверський Донець неподалік міста Слов’янська.

Кальміус має важливе екологічне значення, оскільки річка є джерелом води для зрошення сільськогосподарських угідь у прилеглих районах.

Берда

Річка басейну Азовського моря, яка протікає на території Запорізької області (Пологівський і Бердянський район). Її довжина – 125 кілометрів. Впадає в море біля міста Бердянська.

Молочна

Річка басейну Азовського моря, яка протікає на території Запорізької області (Пологівський і Мелітопольський район). Впадає в Молочний лиман. Її довжина – 197 кілометрів. Влітку річка зазвичай пересихає.

Річки басейну Балтійського моря

Річки Західний Буг і Сян впадають у Балтійське море. Вони є притоками Вісли. Західний Буг бере свій початок на рівнинній місцевості, а Сян є гірською річкою.

Західний Буг має довжину приблизно 772 кілометри, а в Україні – 392. Він протікає через території Львівської, Тернопільської, Рівненської, Хмельницької та Вінницької областей України, Білорусі та Польщі.

Сян має довжину приблизно 444 кілометри. На території України протікає через Львівську область, а на території польщу – через Підкарпатське воєводство.

Читайте також: Географія материків та океанів

Річки басейну внутрішнього стоку

На території України є три відомі річки, які нікуди не впадають, вони течуть і в одному місці «зупиняються». Це:

 • Великий Куяльник;
 • Малий Куяльник;
 • Середній Куяльник.

Усі вони розташовані в Одеській області. Ці річки мають цікаву особливість – влітку вони пересихають.

Річки України: типові завдання НМТ

Географія з 2024 року повернулася до переліку вибіркових предметів НМТ. Тому, якщо ви плануєте обирати цю дисципліну, варто побачити типові тести НМТ і потренуватися виконувати завдання з різних тем. Ось кілька питань із цієї теми.

 1. Річки Полісся мають незначний похил, тому для них характерно:

  А) Низька водність упродовж року;

  Б) Широкі долини й меандрування русла;

  В) Весняні паводки й літні повені;

  Г) Переважно підземне живлення.
 2. Які твердження правильні щодо внутрішніх вод України? Виберіть 3 відповіді.

  А) Річки України належать здебільшого до басейнів Чорного та Азовського морів;

  Б) Живлення річок України переважно льодовикове;

  В) В Українських Карпатах зосереджені найбільші за площею озера;

  Г) Найбільші водосховища України побудовано на Дніпрі;

  Д) Кількість боліт зменшується з півночі на південь;

  Ж) Водними ресурсами найкраще забезпечені східні й південні області;

  З) Каналами вода постачається з Полісся в приморські міста-порти.
 3. У Карпатах не можна ставити намет на березі річки біля самої води, тому що є висока ймовірність:

  А) Паводку в дощову погоду;

  Б) Швидкої зміни напрямку течії;

  В) Поривів сильного вітру зі схилів;

  Г) Різкого похолодання в долині.

Правильні відповіді: 1 – Б; 2 – А, Г, Д; 3 – А.

Щоби мати впевнені знання з теми «Ручки України», важливо особливо добре засвоїти розділи «Рельєф і клімат України». Вони є взаємопов’язаними, адже особливості розташування річок територією країни пов’язані саме з кліматом і рельєфом певних регіонів.

Якщо ви готуєтеся до НМТ або просто хочете покращити свої знання із цієї дисципліни, варто звернутися по допомогу до репетитора з географії. Учитель дізнається про ваші цілі, щоб розробити для вас індивідуальний план підготовки. Знайти репетитора з географії або іншого предмета можна на сайті BUKI.

Читайте також: Складаємо іспити на відмінно: поради, як впоратись із хвилюванням та отримати найвищий бал

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 125

Підібрати репетитора

Річки України – важливі водні об’єкти

Які найбільші річки України?

Дніпро – найбільша річка України, а також третя в рейтингу найбільших річок Європи (після Волги й Дунаю). За довжиною вона посідає четверту позицію у європейському рейтингу річок. Басейн річки Дніпро охоплює понад 50% території України. Читайте більше на BUKI

Які найдовші річки в Європі?

Дунай протікає на території 10 країн світу – Німеччини, Австралії, Словаччини, Угорщини, Сербії, Хорватії, Болгарії, Румунії, України. Це друга найдовша річка в Європі. Читайте більше на BUKI

Куди впадає Дніпро?

Річка відіграє важливу роль у внутрішньому та міжнародному транспортуванні. Вона забезпечує можливість пересуватися водою між містами. Дніпро сполучає багато міст України та забезпечує зв’язок із Чорним морем.Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів