Як написати та оформити доповідь?

Оновлено 17.02.2025

Наталія К.

Статті автора: 235

Як написати та оформити доповідь?

Школярі та студенти часто стикаються з необхідністю написати доповідь і майже завжди припускаються помилок. Адже її легко переплутати з іншими жанрами. Аби доповідь як завдання не викликала у вас розгубленості, пропонуємо ознайомитися з матеріалами статті. Тут ви знайдете важливі поради з природу підготовки та оформлення доповідей. 

Що таке доповідь?

Доповідь – це вид роботи наукового, науково-популярного чи науково-навчального стилю, що орієнтована на усний виступ. Проте доповіді можуть бути також діловими, політичними, звітними. По суті, це фіксація виступу на папері як допоміжний засіб або з метою подальшої перевірки та архівування. 

Будь-яка доповідь має письмове оформлення, яке може бути досить вільним або чітко регламентованим. Все залежить від мети та тематики заходу – наукова конференція, зібрання, нарада, семінар, дискусійний клуб, шкільний урок. 

як написати доповідь

Це досить простий жанр, з яким учні знайомляться в середній або старшій школі. А також дуже поширений вид студентських та наукових робіт – і в цьому разі є підсумком проведених особою наукових досліджень. На відміну від реферату, доповідь більш розгалужена за тематикою і проблематикою. Вона може охоплювати як галузь певної науки в цілому, так і кілька її напрямів. Хоча ці жанри не сильно різняться за обсягом. 

Реферат же, як правило, присвячений вузькій конкретній темі. Реферативне висвітлення включає стислий переказ, відображення ключових ідей, а тому базується переважно на одному-двох джерелах. Підготовка доповіді передбачає використання значно більшої кількості джерел. А від повідомлення доповідь відрізняється ще й за обсягом: вона приблизно вдвічі більша. 

як написати доповідь

Доповідь має певні ознаки, що вирізняють її з-поміж інших жанрів. Це насамперед:

  • відповідність методології наукової сфери, до якої належить доповідь;

  • використання певного наукового методу;

  • чітка структурованість;

  • посилання на наукові джерела;

  • використання специфічної доказової термінології.

Читайте також: Як написати реферат?

Як написати доповідь?

Підготовку до написання доповіді треба починати заздалегідь. Для початку визначтеся з темою, яка для вас дійсно цікава та зрозуміла. Далі можете готуватися за подібним алгоритмом:

  1. складіть план майбутньої доповіді;

  2. запишіть найважливіші тези;

  3. доберіть приклади, які найяскравіше ілюструють ваші думки;

  4. складіть список літератури для опрацювання. Зверніться до викладачів, бібліографічних ресурсів, наукових сайтів тощо.

  5. опрацюйте дібрані вами джерела;

  6. занотуйте висновки науковців щодо вашої проблеми і сформулюйте власну думку з цього приводу. Думки науковців можуть кардинально відрізнятися. Таку різницю непогано було б подати у вигляді таблиці, схеми тощо;

  7. доповніть тези прикладами, фактами, цифрами, цитатами; 

  8. напишіть повний текст у науковому стилі з урахування вимог щодо обсягу і часу. Зважайте, що за 10 хв. ви встигнете прочитати близько 4-х сторінок А4;

  9. перевірте текст на наявність помилок, відповідність тематиці та стилістиці;

  10. з’ясуйте, наскільки широко ви володієте темою, і чи зможете відповісти на додаткові або уточнювальні запитання;

  11. потренуйтеся доповідати без заминок та постійного підглядання у текст, вільно коментувати додаткові матеріали та аргументувати свою думку. 

Розрізняють 2 основних способи складання доповідей. Перший – формулювання тез з послідовним написанням на їх основі доповіді та редагуванням для розміщення у науковому збірнику. Другий спосіб полягає у написанні повноцінного тексту для друку та виділенні з нього ключових тез для усного виголошення. 

як написати доповідь

Якщо розібратися з темою досить важко або є відчуття поверхневого розуміння дисципліни, можна підтягнути знання з репетитором. Знайти викладача, що відповідає вашим вимогам до кваліфікації, можна на сервісі BUKI. Це широка база з понад 90 тис. викладачів з найрізноманітніших шкільних та університетських дисциплін. 

Читайте також: Як написати СV для вступу за кордон?

Як оформити доповідь?

Дотримання чіткої загальноприйнятої структури важливе як для студентів, так і для школярів. Адже це допоможе виробити навички, корисні для написання складних наукових праць. На загал ваша доповідь повинна містити такі елементи композиції:

  • титульна сторінка – назва роботи, зазначення імені, прізвища автора та викладача;

  • зміст – перелік назв розділів;

  • вступ – частина, яка обов’язково повинна містити інформацію про актуальність, практичну цінність та мету вашої доповіді. За обсягом він займає 5-10% від загальної кількості сторінок. Вступ можна і не виділяти в окремий розділ;

  • основна частина – кілька розділів, що присвячені головній темі дослідження. Доповідь зазвичай супроводжується додатковим ілюстративним матеріалом – презентаціями, зображеннями, схемами, діаграмами. Тож кожен розділ повинен тезово подавати найважливішу інформацію, а також включати коментарі до інфографіки;

  • висновки – підсумкові тези по кожному з розділів або загальне підбивання підсумків. Вони мають бути чіткими і лаконічними. За обсягом – не більше 10% від загальної кількості сторінок. Висновки також можна не оформлювати як окремий розділ;

  • перелік використаних джерел – список із орієнтовно 5-ти джерел для шкільної доповіді і не менше 10-ти джерел для наукової. Пам’ятайте, що сьогодні доповіді ретельно перевіряють на ознаки плагіату, тож вказуйте усі використані вами джерела. 

За обсягом усний виклад має охоплювати 5-10 хв для школярів, до 30 хв для студентів та науковців.

як написати доповідь

Зосередимо вашу увагу на тому, які особливості має доповідь у науковому стилі та як її оформити:

  • загальний рекомендований обсяг – 8-12 сторінок А4 (доповідь на 4-6 сторінок допускається для школярів);

  • дотримання логічної послідовності викладу;

  • однозначність, точність формулювань, висока інформаційна насиченість, доказовість тверджень;

  • для більш стислої і наочної подачі інформації використовуються таблиці, схеми, діаграми тощо, які варто презентувати окремо за допомогою слайдів;

  • подача переліків у вигляді маркованих чи нумерованих списків;

  • виростання наукової термінології та мінімум абстрактної лексики;

  • вживання мовних кліше з вказівками на джерело повідомлення та на відображення причинно-наслідкових зв’язків, безособових дієслівних форм, дієприкметникових зворотів, складних синтаксичних конструкцій;

  • уникання особових займенників, емоційно-образних слів та зворотів, художніх епітетів і порівнянь;

  • можлива наявність цитат з інших наукових праць.

Особливу увагу слід приділити оформленню бібліографії. Кожне джерело зазначаємо за зразком: ініціали і прізвища автора чи авторів, назва видання, місто, видавництво (як правило, без лапок), рік видання, кількість сторінок.

Приклади оформлення доповіді у науковому стилі

Зазвичай кожен виш, наукова установа або видання надають свої рекомендації щодо письмового формату доповідей. Тому наведені в цьому розділі зразки є досить умовними. 

як написати доповідь

Пропонуємо ознайомитися з прикладами студентських доповідей з точних наук за посиланням uzhnu.edu.ua/uk/infocentre/get/20217. Доповіді студентів технічних напрямів підготовки за підсумками однієї з наукових конференцій в КНУ ім. Т.Шевченка представлені на сайті fit.univ.kiev.ua/archives/1102. Ось якісні зразки оформлення доповідей з філологічних наук: philology.knu.ua/nauka/publicatsiyna_actyvnist/vydannya_if/. 

А як подавати джерела, на яких будується доповідь?

Зразок запису монографії:

Оніщенко Н. М. Правова система: проблеми теорії. – Монографія. – Київ, 2002. – 368 с. 

Зразок запису статті:

Вісн. НАН України. 2012. № 6. С. 62–67.

Детальніше про правила оформлення бібліографії можна дізнатися у виданні «Академперіодики» НАН за 1 січня 2016 року. 

Сумніваєтесь у якості своїх наукових робіт – порадьтеся з досвідченим викладачем. Знайти такого дуже легко за допомогою BUKI. Заодно можна додатково позайматися та покращити свій рівень. 

Читайте також: Рейтинг вишів України за спеціальностями

Сподобалась стаття? Оцініть

4.64

На основі відгуків 14 користувачів

Наталія К.

Автор Наталія К.

Репетитор з української мови та літератури, допомагаю підтягти знання шкільної програми за 2-11 класи, готую до ДПА та ЗНО, олімпіад.

Статті автора: 235

Підібрати репетитора

Як написати та оформити доповідь?

Що таке доповідь?

Доповідь – це вид роботи наукового, науково-популярного чи науково-навчального стилю, що орієнтована на усний виступ. Проте доповіді можуть бути також діловими, політичними, звітними. Читайте більше на BUKI

Як написати доповідь?

Підготовку до написання доповіді треба починати заздалегідь. Для початку визначтеся з темою, яка для вас дійсно цікава та зрозуміла. Далі можете готуватися за подібним алгоритмом: Читайте більше на BUKI

Як оформити доповідь?

Дотримання чіткої загальноприйнятої структури важливе як для студентів, так і для школярів. Адже це допоможе виробити навички, корисні для написання складних наукових праць. На загал ваша доповідь повинна містити такі елементи композиції: Читайте більше на BUKI

Як оформити джерела в доповіді?

Зразок запису статті: Вісн. НАН України. 2012. № 6. С. 62–67. Детальніше про правила оформлення бібліографії можна дізнатися у виданні «Академперіодики» НАН за 1 січня 2016 року. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів