Що таке Scratch та як його використовувати

Оновлено 18.05.2025

Катерина Г.

Статті автора: 21

Що таке Scratch та як його використовувати

Нове покоління Z часто також називають аборигенами цифрових джунглів, адже вони з народження користуються діджитал продуктами: відеоіграми, мультфільмами онлайн, освітніми додатками тощо. В основі багатьох сучасних технологій лежить кодування, і розуміючи ключову роль програмування для сучасного та майбутнього життя, такі країни, як Філіппіни, ОАЕ, Південна Африка, Австралія та інші вже включають уроки програмування в шкільну програму.

Далекоглядні батьки не покладаються на школи та пропонують дітям самостійно вивчати мови програмування. Одним із перших кроків може бути Скретч – абсолютно безкоштовна й розроблена спеціально для дітей мова візуальна мова програмування. Детальніше про властивості та можливості Scratch – у тексті. 

Що таке Scratch?

Скретч – це візуальна мова програмування, створена для навчання дітей основам кодування в інтерактивному та гейміфікованому форматі. Ідея авторів мови полягала в тому, щоби зробити для дітей привабливий та цікавий простір, у якому можливо створити власну гру або мультфільм, і водночас опанувати основи логічного мислення та базові принципи кодування. Вивчення програмування за допомоги Scratch ідеально підходить для дітей та підлітків, адже дозволяє відразу бачити результати свого навчання та користуватися ними.

З 2007 року створення мови скретч назбирав вже понад 22 мільйони зареєстрованих користувачів та є доступним на понад 150 мовах світу. Крім анімаційних роликів та простих відеоігор, Scratch також дозволяє в динамічній формі будувати мультимедійний супровід до шкільних уроків із природничих або точних наук, як-от математики, географії, історії тощо, тобто, може стати креативною альтернативою нудним презентаціям та доповідям. 

Читайте також: Як вибрати приватну школу для дитини?

Для якого віку підійде Скретч?

Стандартною версією скретч можуть без складнощів користуватися діти від 8 до 16 років. Почати вивчення можна й із 6-7 років, для комфортного використання мови кодування потрібно мати базові комп’ютерні навички, вміння рахувати до 360 та знання додавання та віднімання. 

Для дошкільного віку також існує спрощена версія — ScratchJr. У ній є лише візуальні об’єкти, і не має жодної друкованої літери, тож розпочати вивчення програмувати дитина зможе ще до того, як навчиться читати. 

Чого може навчитися дитина, програмуючи у Scratch?

Скретч – хороший старт для дитини, що цікавиться відео іграми та програмуванням, адже навчитися програмувати в ньому легко та цікаво. Перш ніж говорити про навички, які може покращувати вивчення Scratch, пропонуємо також ознайомитися із TED промовою про те, навіщо сучасним дітям вивчати програмування взагалі. 

Скретч допомагає дітям та підліткам навчитись творчо мислити, системно та логічно підходити до розв'язання задач та працювати в команді. Усе це є ключовими навичками для життя у 21-му столітті.

что такое скретч

Крім того, що Scratch вчить основам кодування, він може стати дивовижним інструментом для розповіді. Окрім створення фантазійних історій, він може стати корисним для шкільних чи позашкільних занять, адже дозволяє наочно та динамічно розповідати про складні наукові поняття. Діти та вихователі можуть розробити ряд вікторин, ігор, головоломок та навчальних посібників, що стануть у пригоді при вивченні та презентації складних тем.

Однією з ключових особливостей та переваг програми скретч є можливість ділитися розробками та адаптувати розробки інших у власних проєктах. Для цього дитині потрібно скопіювати чужий проєкт та додати до нього власні змінні.

Scratch для початківців: опис та характеристика середовища

Щоби розпочати створення власної гри або анімації, маленькому програмісту потрібно спершу вивчити інтерфейс програми. Гарна новина в тому, що він є дуже простим та інтуїтивно зрозумілим. Він має чотири основних елементи:

  1. Зона сцени – місце, де будуть відображатися всі результати.
  2. Спрайт – головний герой проєкту та об’єкт, що, на відміну від зони сцени, може пересуватися та змінюватися. У програмі Скретч та на сторонніх сайтах існує багато пакетів зі спрайтами, розбитих за тематиками, наприклад, автомобілі чи тварини. Спрайти також можуть змінювати зовнішній вигляд за допомоги костюмів. 
  3. Палітра блоків – кількість блоків із командами, що знаходяться в лівій частині екрана.
  4. Область кодування – куди перетягуються блоки з палітри Блоків. Тут зберігається та редагується вже написаний код проєкту.

Читайте також: Що таке педагогіка партнерства: правила сучасного викладання

Програмування для дітей: з чого почати роботу в Scratch?

Щоби створити перший проєкт у Скретч, потрібно спочатку вивчити область кодування та її можливості. Крім того, корисним буде розпочати використання Scratch з вивчення інших проєктів та розробок. Це дасть розуміння можливостей, що їх має Скретч. 

Далі можна копіювати чужий проєкт та змінювати його відповідно до власного задуму. Після цього можна спробувати створити власний проєкт із нуля. Для цього ви можете запропонувати дитині зробити аналог її улюбленої відеогри. 

что такое скретч

Важливими етапами для опанування Scratch буде вивчення того, як створювати функції, управляти об’єктами чи то пак спрайтами, як організувати взаємодію між об’єктами, як клонувати об’єкти та управляти клонами. Крім того, дитина може навчитися симулювати гравітацію, працювати зі списками, управляти кольорами та звуковими ефектами. 

Вивчення візуальної мови кодування Скретч – цікаве та приємне заняття, зокрема, завдяки ігровому формату. Однак не виключено, що дитина матиме певні складнощі з опануванням деяких можливостей та функцій. У такому випадку хорошим рішенням будуть індивідуальні заняття з викладачем із програмування.

Разом із фахівцем дитина зможе не лише навчитися основ, а й створити свій ідеальний проєкт із застосуванням максимальної кількості функцій цієї мови. На відміну від курсів програмування, заняття з репетитором будуть відбуватися в індивідуальному форматі, тож будь-яка програмувальна мрія дитини зможе втілитися в реальність. Репетитора з програмування ви завжди можете знайти на сайті BUKI.  

Ігри у Scratch для натхнення та навчання

Вивчаючи та граючи в ігри, написані іншими, дитина зможе зацікавитися в програмуванні та знайти мотивацію для старту навчання. Ігри в Скретч є дуже простими, однак, кожен великий шлях починається з маленьких кроків. Не забудьте показати дитині, що в ігри в Скретч можна не лише бавитись, а й дивитися їхній код та покращувати чи адаптувати під свої потреби. 

игры в скретч

Пропонуємо перелік ігор, що здобули популярність серед користувачів Scratch та мають багато адаптацій: 

  1. slither.io v1.10 – Класична змійка, створена за допомогою Scratch. Гравцю потрібно з’їсти щонайбільше кольорових кульок, щоби виростити найдовшу змійку, та не потрапити до лап інших змійок. 
  2. Fizmo – Puzzle Game – допоможіть кольоровим квадратам потрапити у свої домівки, використовуючи логіку. 
  3. Appel v1.4 – зберіть якомога більше золотих яблук, та остерігайтесь небезпечних перепон, щоби завершити гру та врятувати яблучний всесвіт. 
  4. Random Tycoon Thing v2 – керуйте власним виробництвом плюшевих ведмедиків та покращуйте його інфраструктуру. 
  5. Ball Blast v1.2 – Scratch Version – стріляйте в літаючі кульки та уникайте їхнього падіння на свою пушку, щоби здобути якнайбільше балів та побити рекорд інших користувачів. 

Читайте також: Навчаємося граючи. Що таке гейміфікація

Сподобалась стаття? Оцініть

3.29

На основі відгуків 7 користувачів

Катерина Г.

Автор Катерина Г.

Маю вищу освіту за спеціальністю "Журналістика". Працюю копірайтеркою на фрілансі.

Статті автора: 21

Підібрати репетитора

Що таке Scratch та як його використовуватиа

Що таке Scratch?

Скретч – це візуальна мова програмування, створена для навчання дітей основам кодування в інтерактивному та гейміфікованому форматі. Читайте більше на BUKI

Для якого віку підійде Скретч?

Стандартною версією скретч можуть без складнощів користуватися діти від 8 до 16 років. Почати вивчення можна й із 6-7 років, для комфортного використання мови кодування потрібно мати базові комп’ютерні навички, вміння рахувати до 360 та знання додавання та віднімання. Читайте більше на BUKI

Чого може навчитися дитина, програмуючи у Scratch?

Крім того, що Scratch вчить основам кодування, він може стати дивовижним інструментом для розповіді. Окрім створення фантазійних історій, він може стати корисним для шкільних чи позашкільних занять, адже дозволяє наочно та динамічно розповідати про складні наукові поняття. Читайте більше на BUKI

З чого почати роботу в Scratch?

Щоби створити перший проєкт у Скретч, потрібно спочатку вивчити область кодування та її можливості. Крім того, корисним буде розпочати використання Scratch з вивчення інших проєктів та розробок. Це дасть розуміння можливостей, що їх має Скретч. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів