Як швидко вивчити таблицю множення

Оновлено 04.05.2025

Олександр Я.

Статті автора: 79

Як швидко вивчити таблицю множення

Діти починають множити орієнтовно у вісім років. Однак застарілі методи та швидкий темп викладання можуть налякати й навіть відбити бажання вивчати не лише таблицю множення, а й математику як таку. А надалі без добре засвоєної бази, тобто, таблиці множення, дитині буде складно йти в ногу зі шкільною програмою. 24 % учнів зізнаються, що просто ненавидять математику. Антипатія до точної науки не лише приносить їм стрес на уроках, а й суттєво впливає на їхню успішність. 

Станьте партнером вашої дитини та зробіть ознайомлення з таблицею множення якомога більш комфортним та індивідуальним, залучіть до нього сучасні методи й ігри. А також – можете почати підготовку ще в дошкільному віці.

Навчати дитину базової математики може бути нелегко, а таблиця множення – це найперше комплексне завдання в житті дитини. Якщо вам бракує часу або терпіння – підберіть репетитора на BUKI, щоби допомогти малечі опанувати множення в цікавий та приємний спосіб.

таблиця множення

Як пояснити дитині таблицю множення?

Не починайте одразу з завчання. Спершу розкажіть дитині принципи таблиці множення:

1. Зв’язок між множенням і додаванням. Переконайтеся, що дитина зрозуміла ідею множення – це просто повторне додавання. Наприклад: 2 x 2 – це те саме, що 2 + 2, або 3 x 4 – це те саме, що 4 + 4 + 4;

2. Сутність множення на нуль та одиницю. Для цього також використайте приклади, зрозумілі та цікаві для малюка. Наприклад: «У твоїй кімнаті є два стільці, на яких сидить нуль мавп. Це значить, що в кімнаті немає мавп. Отже, як помножити два на нуль? Ніяк»;

3. Множення «найпростіших» чисел. Для цього видрукуйте таблицю множення або відкрийте її на пристрої. Далі – навчіть малечу орієнтуватися в таблиці та знаходити значення. Найкраще починати із множення на 2 і 3.

4. Комутативна властивість. Так само як додавання, множення є комутативною операцією, тобто два числа можна помножити в будь-якому порядку, і добуток буде однаковим. Від зміни місць множників не зміниться результат множення. Наприклад, 8 x 2 дасть вам таку ж відповідь, як 2 x 8. Покажіть дитині, що кожна відповідь повторюється, тому фактично їй потрібно вивчити лише половину таблиці.

5. Від малого до великого. Вчити одразу всю таблицю не потрібно. Впроваджуйте нові приклади множення просуваючись поступово.

Також можете покеративити та запропонувати дітям бути активними учасниками цього процесу. Нехай малеча сама обере, які фрукти на дереві або якого кольору будинки буде множити. 

Пильнуйте за ритмом викладання. Звісно, ви хочете завершити це завдання щонайшвидше. Але як поспішати, так і сварити дитину не варто: ви лише відіб’єте бажання вчити предмет. Замініть довготривалі заняття на часті та короткі. Так діти будуть менше втомлюватися та рідше відволікатимуться.

Читайте також: Перший раз у перший клас: що мають знати батьки у 2021 році

Таблиця множення в картинках

Раніше ми вивчали множення користуючись таблицею. Запорукою успіху тоді, як і тепер, було багаторазове повторення матеріалу й залізне терпіння всіх учасників процесу. Але зараз зазубрювання чисел відходять у минуле, адже з’явилися нові діджитал-методи та ігрові формати.

Якщо ви – прихильники старої школи, то можете хіба удосконалити вивчення таблиці на пізніх етапах. Надрукуйте таблицю без відповідей та запропонуйте дитині заповнити пусті клітинки.

таблиця множення

Деякі значення множення запам’ятовуються швидко завдяки римі або асоціативним зв’язкам. Наприклад, 6 x 6 = 36, а 5 x 5 = 25. Та деякі не вдається запам’ятати й після кількох десятків спроб. У такому разі можете спробувати флешкартки.

Напишіть складні комбінації з одного боку картки, а відповідь – з іншої. Зробіть картки кольоровими, додайте наліпок із персонажами з улюблених мультфільмів та потренуйтеся разом. Складні конфігурації таблиці множення гарантовано вивчаться швидше.

Тренажер для вивчення таблиці множення

Серед вчителів та батьків широкою популярністю користуються онлайн-тренажери для вивчення таблиці множення. Ось деякі з них:

  1. Multiplication Table for Children. Пропонує велику кількість задач, які дитина буде вирішувати змагаючись із комп’ютером;
  2. Maths Loops Multiply. Має різні рівні складності та тренує навичку множення в стовпчик. На простих рівнях гравець вирішує приклади з однозначними числами, а на складних – числа можуть доходити до шести знаків;
  3. SplashLearn. Підходить для будь-яких вікових груп, відповідає навчальному плану молодших класів, також має рівень для дошкільнят;
  4. Multiplication Table AR. Використовує технології доповненої реальності. За допомогою камери телефону потрібно вибрати таблицю – вона стане тримірною та з’явиться в кімнаті. Дитина може переміщувати пристрій кімнатою, щоби знайти відповідь на приклад. Якщо відповідь правильна – ціль стане зеленою.

Читайте також: Як вивчити вірш? Лайфхаки для школярів

таблиця множення

Ігри, які допоможуть вивчити таблицю множення

Не зважаючи на велику кількість діджитал методів, тренуватися треба постійно, а техніка не завжди є під рукою. Для того, щоби швидко вивчити таблицю множення можна застосовувати такожтакі ігри:

  1. Картки. На картках малюємо приклади з множенням чи діленням та кладемо їх в один стовпчик на столі. Дитина дістає картки по черзі та відповідає – якщо відповідь правильна, то кладе картку в інший стовпчик на столі, якщо ні – назад під перший стовпчик. Гра закінчується, коли дитина виконала всі приклади;
  2. Огорожа. На папері намалюйте кілька огорож, які перетинаються перекладинами. Варіюйте кількість вертикальних та горизонтальних ліній. Дитина має множити їх між собою та отримувати відповіді;
  3. Прямокутник. Знадобиться папір у клітинку, два фломастери та два гральні кубики. Дитина обирає колір фломастера, кидає кубики, потім на листочку малює квадрат, сторони якого дорівнюють числам на кубиках. У середині фігури записується його площа – перемножені висота та ширина. Другий гравець продовжує. Виграє той, у кого на листочку не залишиться місця для нових фігур.

Як вивчити таблицю множення на пальцях

Сьогодні важко уявити ситуацію, коли немає можливості скористатися калькулятором. Проте множення на пальцях – веселий формат вивчення множення, який може зацікавити дитину навіть більше, ніж ігри на смартфоні чи планшеті.

Множення на 9:

Підніміть руки перед собою долонями вгору. Уявно пронумеруйте пальці з лівого великого до правого великого номерами від 1 до 10. Тепер – множте. Якщо потрібно помножити 9 на 4, загніть підмізинний палець лівої руки, адже він є четвертим. Три пальці перед ним – позначають десятки, а шість після – одиниці, 9 х 4 = 36.

таблиця множення

Якщо треба помножити на 7, загніть підмізинний палець правої руки, адже він є 7. Порахуйте кількість пальців до нього – це десятки, а після нього – одиниці. Виходить 63.

Множення на 6,7,8:

Тут трошки складніше. Потрібно ідеально знати таблицю множення на 2, 3 та 4. Пронумерувати пальці також потрібно – але вже в іншому порядку. Розгорніть долоні одну до одної, так, ніби вони дзеркальні. Пронумеруйте обидві – великі пальці позначають 10, вказівні – 9, середні – 8, підмізинні – 7, мізинці – 6. На відміну від методу множення на 9, пальці на позначення множників треба поєднувати та включати в множення, а не прибирати.

Наприклад, якщо потрібно помножити 7 на 8, поєднайте підмізинний палець лівої руки та середній правої. Далі – проведіть уявну горизонтальну лінію через поєднані пальці – вгорі залишилося 3 пальці лівої руки та два пальці правої руки.

Множимо верхні пальці між собою та отримуємо 6 – це одиниці. Внизу залишилися безпосередньо безіменний лівої руки, поєднаний із вказівним пальцем правої руки, а також підмізинний палець правої руки та обидва мізинці. Додаємо два пальці лівої до трьох правої та отримуємо 5 – це десятки, тож не забуваємо домалювати уявний 0. Поєднуємо десятки з одиницями: 50+6 = 56, отже 7 х 8 = 56.

Спробуємо ще раз. Множимо 6 на 7. Поєднуємо мізинець лівої руки з підмізинним пальцем правої руки та проводимо уявну лінію. Вгорі залишається 4 пальці лівої та 3 правої. Множимо їх між собою отримуємо 12 – це одиниці. Тепер додаємо мізинець лівої до підмізинного та мізинця правої – отримуємо 3 – це десятки, тож не забуваємо домалювати уявний нуль. Поєднуємо десятки з одиницями: 12+30 =42, отже 6 х 7 = 42.

Читайте також: Рейтинг шкіл України за містами

Сподобалась стаття? Оцініть

3

На основі відгуків 4 користувачів

Олександр Я.

Автор Олександр Я.

Репетитор з математики та фізики для школярів, студентів..

Статті автора: 79

Підібрати репетитора

Як швидко вивчити таблицю множення: найважливіше

Як пояснити дитині таблицю множення?

Не починайте одразу з завчання. Спершу розкажіть дитині принципи таблиці множення: ... Читайте більше на BUKI

Таблиця множення в картинках

Раніше ми вивчали множення користуючись таблицею. Запорукою успіху тоді, як і тепер, було багаторазове повторення матеріалу й залізне терпіння всіх учасників процесу. Але зараз зазубрювання чисел відходять у минуле, адже з’явилися нові діджитал-методи та ігрові формати... Читайте більше на BUKI

Тренажер для вивчення таблиці множення

Серед вчителів та батьків широкою популярністю користуються онлайн-тренажери для вивчення таблиці множення. Ось деякі з них: Читайте більше на BUKI

Як вивчити таблицю множення на пальцях

Сьогодні важко уявити ситуацію, коли немає можливості скористатися калькулятором. Проте множення на пальцях – веселий формат вивчення множення, який може зацікавити дитину навіть більше, ніж ігри на смартфоні чи планшеті... Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів