Перший раз у перший клас: що мають знати батьки у 2021 році

14.06.2021

Перший раз у перший клас: що мають знати батьки у 2021 році
Для батьків
 1. Що треба знати батькам під час підготовки першокласника до вступу в школу?
 2. Які документи потрібні для зарахування дитини в 1-й клас?
 3. Алгоритм зарахування у перший клас
 4. Чи можуть батькам відмовити у зарахуванні дитини до школи? Що робити у такому разі?
 5. Як репетитор може підготувати дитину до першого класу?

Перший клас і початок шкільного навчання – бентежна подія у житті дітей та їхніх батьків. Тому дорослі починають готуватися заздалегідь: шукають необхідну інформацію, вибирають навчальний заклад, займаються з дитиною самостійно чи знаходять репетитора. Школа майбутнього першокласника має бути цікавою та всеохопною. 

Ми зібрали важливу інформацію, що стосується особливостей подання заяв, прав батьків та обов’язків навчальних закладів, секретів успішної підготовки дитини. 

перший раз у перший клас

Що треба знати батькам під час підготовки першокласника до вступу в школу?

Вибір навчального закладу – серйозне рішення, яке варто обдумати заздалегідь. Водночас із зарахуванням у перший клас пов’язано безліч неправдивих чуток та переконань. Батьки є абсолютно вільними у виборі навчального закладу. Також вони можуть подати необмежену кількість заяв до різних навчальних закладів. Зробити це потрібно до 31 травня. Відтак у вас будуть високі шанси на зарахування в бажану школу. 

Важливо пам’ятати про такі умови щодо подання заяв:

 • Ви не зобов’язані обирати школу за територіальним принципом, тобто подавати документи лише в ту школу, на території обслуговування якої ви проживаєте;

 • Якщо все-таки подаєте заяву в школу, до якої територіально прикріплені, ви маєте право на першочергове зарахування з 31 травня по 1 червня включно;

 • Присутність дитини під час подання документів не обов’язкова;

 • Будь-які вступні конкурси, іспити, перевірки інтелекту та інші випробування, що проводяться з метою відбору дітей, є протизаконними. Винятки становлять лише спеціалізовані школи мистецького або спортивного спрямування.

Яким категоріям дітей надається право на першочергове зарахування? До конкретної школи можуть бути зараховані такі 4 категорії:

 • дитина, батьки, або один із батьків якої проживають на території, яка належить до обслуговування певної школи;

 • якщо у цій школі навчаються брати чи сестри дитини, в тому числі усиновлені;

 • діти, батьки яких працюють у цій школі;

 • діти, що є випускниками дошкільного закладу освіти, який належить/підпорядковується цій школі. 

Якщо ви подали документи до будь-якої іншої школи, не за місцем вашого проживання, то дитина може бути зарахована на вільне місце. Якщо заяв подано більше, ніж школа може прийняти учнів, після першочергового зарахування відбувається жеребкування. 

Це процес неупередженого і чесного відбору заяв, що проводиться з 5 по 10 червня. Це публічний захід, у якому, крім конкурсної комісії від закладу освіти, беруть участь батьки та представники ЗМІ. Кульки чи інші матеріали для жеребкування нумеруються відповідно до числа претендентів на вільні місця. Результат жеребкування кожного учасника відразу фіксується у протоколі. 

перший раз у перший клас

Які документи потрібні для зарахування дитини в 1-й клас?

Ось список документів, які необхідні для першого класу:

перший раз у перший клас

Зверніть увагу на деякі особливості. Документ, який підтверджує місце проживання дитини або батьків, потрібен тільки, якщо батьки обирають школу за територіальним принципом. Тобто вибір лягає на навчальний заклад, розташований найближче до їхнього місця проживання і до сфери впливу якого належить територія проживання учня. Якщо ж батьки бажають обрати школу, до якої вони територіально не прив’язані, то цей документ подавати не потрібно. 

Висновок інклюзивно-ресурсного центру додається, якщо у дитини є особливі освітні потреби і батьки хочуть, щоб вона навчалася в інклюзивному класі. 

Для підтвердження місця проживання дитини або батьків можна надати один із перерахованих нижче документів:

 перший раз у перший клас

Якщо батьки подають документи до однієї школи, а територіально належать до іншої, їм треба спочатку взяти довідку, що дитина не зарахована за місцем проживання. Довідка береться у школі, до якої дитина належить територіально.  Це робиться, щоб уникнути плутанини через неодноразове зарахування одного і того ж учня до різних шкіл. Заклад освіти зобов’язаний видати довідку впродовж одного робочого дня. 

Алгоритм зарахування у перший клас

Процес зарахування дитини до першого класу включає кілька етапів:

 1. Органи місцевої влади мають оприлюднити на своїх сайтах офіційну інформацію про вулиці, будинки чи райони, які закріплені за тією чи іншою школою. Зробити це вони зобов’язані за 6 місяців до початку прийом заяв про зарахування;

 2. Видача органами місцевої влади наказів про початок прийому заяв – за 1 місяць до дати, з якої починається зарахування першокласників. Оприлюднення школами графіків прийому заяв, територіального охоплення тощо;

 3. Подача документів батьками майбутніх першокласників – з дня офіційного оголошення прийому заяв і до 31 травня включно;

 4. Видача закладом освіти попереднього наказу про зарахування – з 31 травня по 1 червня включно. Наказ стосується лише тих дітей, які мають право на першочергове зарахування;

 5. Зарахування на вільні місця за результатами жеребкування – з 1 по 15 червня. Безпосередньо процес жеребкування відб