
НМТ необхідно складати всім, хто має намір вступити на навчання до українського вишу. 4 предмети мультитесту складаються протягом одного дня. На учасників тестування очікує основна та додаткова сесія (можлива лише для тих, з першого разу не зміг зареєструватися та взяти участь з поважних причин).
Багатьох школярів цікавить, як вступити на бюджет. Аби отримати високі бали на тестуванні, бажано готуватися заздалегідь. Більшість старшокласників обирає підготовку з репетитором. На сайті BUKI можна знайти кваліфікованих викладачів з різноманітних дисциплін, у тому числі для підготовки до НМТ.
Про особливості вступної кампанії 2025 – і не лише до українських вишів – далі у статті.
Основні умови вступу 2025
Як і 2024 року, учасник мультитесту має скласти на НМТ 4 дисципліни – три обов’язкові та одну на вибір. Кожен абітурієнт готується до української мови, математики та історії України, а як профільний предмет може обрати:
- географію
- іноземну мову (англійську, німецьку, французьку, іспанську)
- біологію
- фізику
- хімію
- українську літературу
НМТ проходить в один день. Абітурієнт має 4 години на виконання 4 блоків завдань. Між двогодинними робочими етапами буде перерва 20 хвилин. Основна сесія НМТ-2025 пройде з 14 травня по 25 червня. А додаткова сесія – з 14 по 25 липня.
Офіційні результати НМТ надійдуть до персональних кабінетів до 4 липня за основною сесією і до 30 липня за додатковою сесією.
При виборі 4-го предмета треба особливо зважати на значення вагових коефіцієнтів та обирати предмет з найвищим показником. Він же і буде профільним для спеціальності. Значення вагових коефіцієнтів можна знайти у цьому матеріалі.
Багато вишів вимагає від абітурієнтів написання мотиваційного листа. З вимогами до цього виду роботи необхідно ознайомитися на офіційному сайті обраного університету.
Які документи потрібні для вступу в університет 2025?
Незалежно від напрямку навчання або обраного закладу, пакет документів для вступу залишається єдиним. Абітурієнту знадобиться такий перелік документів для вступу 2025:
- паспорт або ID-картка
- ІПН
- документ про освіту – свідоцтво чи диплом з додатком
- військово-обліковий документ для чоловіків
- сертифікат НМТ
- 4 фото розміром 3х4
- мотиваційний лист
- документи, що підтверджують право на пільги
Правила вступу 2025 року також не вимагають надання медичної довідки 086/о. Однак, деякі ЗВО залишають за собою право змінювати перелік документів, а значить, можуть внести в нього й довідку. Уточнювати актуальний список варто безпосередньо у приймальній комісії вишу або на його офіційному сайті.
Як подати документи в університет?
Для початку абітурієнтам потрібно створити електронний кабінет вступника на сайті ЄДЕБО. Така можливість буде доступна з 1 липня. Кабінети вступника цьогоріч працюватимуть по 20 жовтня включно.
Під час реєстрації потрібно буде вказати свою дійсну електронну адресу. А в самій реєстраційній формі обрати один з сертифікатів НМТ. У 2025 році можна також подавати сертифікати 2022, 2023 та 2024 років. Також необхідно вказати реквізити документів – серію та номер свідоцтва про повну загальну середню освіту, паспорта, РНОКПП тощо.
У разі виникнення запитань абітурієнт може звертатися до консультаційного центру приймальної комісії обраного вишу. Важливо уважно перевіряти всі дані, оскільки після подання першої заяви абітурієнт вже не зможе вносити будь-які зміни. Відповідно, і пріоритетність заяви з помилками втрачається.
Під час вступної кампанії 2025 можна подати не більше 15 заяв, з них – 5 на бюджетну і 10 на контрактну форму навчання.
Чи можна вступити до вишу без НМТ?
НМТ – обов’язкова умова для вступу на бюджет до вищого навчального закладу. Але цьогоріч без нього можна вступити на контракт. Така можливість передбачена для спеціальностей, яким надається особлива підтримка. У такому випадку під час реєстрації особистого електронного кабінету необхідно вказати тип та номер документа, що посвідчує особу, або реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Право на вступ за результатами співбесіди надається чинним військовослужбовцям України (окрім строковиків).
Крім того, законодавчо обґрунтоване право на вступ без тестування мають такі категорії абітурієнтів:
- особи з інвалідністю внаслідок війни
- особи з інвалідністю, які неспроможні відвідувати заклад освіти
- особи, визнані постраждалими учасниками Революції Гідності
- громадяни, що мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи
- особи з інвалідністю або діти з інвалідністю, які у 2025 році не брали участі в основних та додаткових сесіях НМТ у зв’язку із захворюванням
- військовослужбовці, поліцейські, рятувальники, особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України за умови вступу на контракт до вищих військових навчальних закладів
Повний перелік категорій осіб, для яких передбачені спеціальні умови вступу ви знайдете в Порядку прийому для здобуття вищої освіти в 2025 році. Такі абітурієнти замість НМТ проходять співбесіди, які проводяться за чинними програмами ЗНО.
Як вступити в університет Польщі?
Питання про навчання у Польщі цікавить багатьох майбутніх студентів. Головною умовою для вступу в закордонний виш є знання мови. Абітурієнт повинен володіти польською або англійською на рівні не нижче В1 (для безплатного навчання – С1). Підтвердити це може сертифікат, а в разі його відсутності – тест, скласти який слід безпосередньо в навчальному закладі.
Як правило, польські університети не вимагають складання іспитів. Виняток становлять медичні ЗВО, при вступі до яких потрібно здати профільні предмети – біологію, фізику й хімію. Університети Польщі приймають заяви з травня по липень, рідше – по вересень.
Незалежно від віку або перебування за кордоном, абітурієнти повинні подати до обраного навчального закладу такі документи:
- копію національного паспорта
- копію ідентифікаційного коду
- копію свідоцтва про народження
- копію закордонного паспорта
- оригінал свідоцтва про повну загальну середню освіту та додаток до нього
- у разі вступу на магістратуру – диплом і додаток
- медичну довідку з терміном дії не менше ніж 3 місяці
- 6 фото розміром 3.5х4.5 см, у тому числі в електронному форматі
- копії паспортів та ідентифікаційних кодів обох батьків
- сертифікат про знання польської/англійської мови
Безплатне навчання гарантує вступ на підставі:
- карти поляка (видається тим, хто підтвердив свої польські корені або значний внесок у розвиток польської мови протягом 3 років)
- карти побиту (видається після 5 років легального перебування в країні або в разі наявності польського походження)
Минулого року українські абітурієнти мали можливість вступити до польських вишів на пільгових умовах. У 2025 році такі рішення приймають на рівні керівництва вишу, тому варто уточнювати цю інформацію в обраному університеті.
Що потрібно для вступу в університети США?
Вступити до університету в США нелегко. Але навчання тут має численні переваги й вважається престижним. Саме це пояснює популярність навчальних закладів і високі вимоги до іноземних студентів в Америці. Залежать вони від напрямку обраної програми, популярності вишу та конкурсу на одне місце.
Перед тим, як вступити до американського університету, необхідно підготувати:
- Мотиваційний лист англійською. Складається у форматі есе. В ньому майбутній студент має розповісти про свої цілі та про те, як обрана програма допоможе у їх досягненні. Як правило, саме мотиваційний лист відіграє вирішальну роль у долі абітурієнта.
- Рекомендаційний лист. Його зміст включає характеристику учня й рекомендації. Скласти лист може хто завгодно, але схвалити й завірити його підписом зобов'язаний саме викладач.
- Резюме. Це неформальний документ, який не входить в обов'язковий перелік заявки. У ньому слід розповісти про досягнення майбутнього студента, результати його попередньої діяльності. Важливий аспект – позакласна діяльність, що передбачає участь у волонтерських чи творчих проєктах, конкурсах, спортивних змаганнях тощо.
- Документи про освіту. Залежно від обраного навчального закладу, абітурієнт має надати або свідоцтво про повну середню освіту з додатком, або диплом бакалавра й додаток до нього. Окрім оригіналів, необхідно надати й нотаріально завірений переклад.
Після подання заяви необхідно готуватися до співбесіди. Щоб навчатися за кордоном, важливо добре знати англійську. Вирішальну роль у цьому відіграють індивідуальні уроки з викладачем, адже шкільних уроків зазвичай недостатньо для досягнення високого рівня іноземної мови.
Репетитор з англійської допоможе вивчити усі важливі теми, позбутися мовного бар'єра, навчить розуміти живу розмовну мову, якою будуть проводитися лекції у виші. Знайти репетитора з англійської мови чи іншої дисципліни ви можете на сайті BUKI.