Вальдорфська школа: особливості навчання в Україні

Оновлено 04.03.2025

Олена Б.

Статті автора: 143

Вальдорфська школа: особливості навчання в Україні

Сьогодні у світі працює понад тисячу незалежних вальдорфських шкіл у понад 70 країнах, а вальдорфський рух становить один з найбільших незалежних шкільних рухів на міжнародному рівні. 

Якщо ви вагаєтесь, чи варто віддавати дитину у вальдорфську школу, а також шукаєте таку у своєму місті – цей текст допоможе вам прийняти зважене рішення.

Що таке Вальдорфська школа? 

Батьківщиною вальдорфської педагогіки є Німеччина. Перша вальдорфська школа була заснована в 1919 році в німецькому Штутгарті на замовлення тютюнового магната Мольта для дітей працівників тютюнової фабрики.

Мольт був духовним соратником автора антропософії та власне вальдорфської педагогіки Рудольфа Штайнера. Отож, власну назву «вальдорфська педагогіка» здобула від назви тютюнової фірми Мольта, однак з часом поширилася і назва «штайнерівська», на ім’я духовного засновника освітньої системи. 

вальдорфська школа

На меті вальдорфської школи було створення освітнього середовища, яке було б і духовним, і неконфесійним водночас. Саме тому вальдорфські школи не мають фіксованої релігійної належності, однак шанують місцеві релігії та звичаї.

Після кількох років успішного функціонування першої школи в Німеччині Штайнер прочитав низку лекцій в Оксфорді. Це принесло йому неабияку популярність серед інтелектуальних та творчих еліт і дало поштовх до відкриття ще кількох шкіл у Британії. Понад десять наступних років педагогіка підкорювала нові країни Європи, однак Друга світова війна внесла у розвиток свої корективи – багато шкіл за часів німецької окупації закрились. 

Після капітуляції Німеччини стабільне поширення педагогіки відновилось. Нещодавно вона стала вкрай популярною в Азії – в Китаї та Японії відкрилося понад 60 шкіл за останні 20 років.

вальдорфська школа

Щобільше, вальдорфські школи в США та Європі дедалі частіше фінансує держава – наприклад, у США вже є 12 публічних вальдорфських шкіл.

Перспективи після випуску з Вальдорфської школи 

Навчальні програми вальдорфського педагогічного комплексу є затвердженими Міністерством освіти України з 2014 року. Відтак, учні, що випускаються із вальдорфських шкіл, одержують такий самий диплом про завершення шкільної освіти, як і інші українські випускники. Для подальшого вступу вони, так само як і інші, мусять скласти ЗНО.

вальдорфська школа

Вартість навчання у Вальдорфській школі

У державних вальдорфських школах, що існують в Європі та США, навчання є безкоштовним. В українських школах із вальдорфською педагогікою навчання є платним, оскільки навчальні заклади не отримують достатньої державної підтримки для повноцінної діяльності.

Етапи розвитку дитини у вальдорфській педагогіці

Педагогіка вальдорфських шкіл ділить розвиток дитини на три умовні періоди, під час яких педагогічні принципи, цінності та навчальна програма змінюються від базової установки, яку педагоги вальдорфської школи прагнуть передати дитині. 

Вальдорфська дошкільна освіта

У світі є більше садочків із вальдорфською освітою, аніж шкіл. Дошкільних навчальних закладів майже вдвічі більше (2000 проти 1200). Це пов’язано із тим, що попит на нестандартну дошкільну освіту, що сприятиме розвитку творчих здібностей, вищий, аніж попит на нестандартну шкільну. 

вальдорфська школа

Батьки можуть непокоїтись через те, що дитина, навчаючись у творчій атмосфері без жорстких вимог та оцінок може занапастити свій успіх у подальшому житті, однак практика часто показує зворотне. Детальніше про ризики й небезпеки, а також – переваги вальдорфської педагогіки у наступному розділі. 

Перший етап «Світ добрий»: з народження і до 7 років



Під час 1 семиріччя в вальдорфських школах виховують свободу творчості та самовираження дитини. Вальдорфські педагоги вважають, що діти найкраще вчаться на досвіді.

І саме в досвідах та розвивальних іграх дитина сповна може проявити свій потенціал. У цей період світ повинен сприйматись дитиною як дружній та прихильний. Тому в дошкільних закладах вальдорфа розпорядок дня включає не навчання як таке, а ігри, мистецькі практики, як от малювання чи ліплення, а також руханки та практичне навчання, як от прибирання чи приготування їжі. 

Другий етап «Світ прекрасний»: від 7 до 14 років

Другого етапу дитина досягає не за віком. Насправді вона вважається готовою до переходу до нового етапу навчання тоді, коли молочні зуби змінюються на корінні. З цього часу вона потрапляє в перший клас, в якому ще 7 років навчатиметься в одного вчителя-наставника, що викладатиме всі дисципліни. Прикметною особливістю освіти у вальдорфській школі на цьому етапі є «основний урок», тобто, одна комплексна тема, яку клас вивчає з різних боків упродовж кількох місяців.

вальдорфська школа

Крім того, для формування більш яскравих зв’язків та асоціацій під час навчання до процесу долучаються творчі формати: драма, поезія, руханки, вокально-інструментальні вправи та ремесла. 

До основної навчальної програми, крім звичних шкільних предметів, можуть входити мистецтво, мінералогія, астрономія і харчування. 

Третій етап «Світ істинний»: з 14 років до 21.

Під час третього семиріччя учні переходять до здобуття середньої освіти. Її головною ціллю є виховання у підлітків критичного мислення та емпатії, а також – морально-етичних принципів.

вальдорфська школа

У цьому періоді освітню програму викладають різні педагоги за кожним предметом, а зміст навчального процесу є зосередженим на вивченні класичної шкільної програми. Формати викладу навчального матеріалу і тут сприяють розкриттю творчого потенціалу та самовираження, однак під самовираженням тут мається на увазі вміння оригінально й аргументовано формулювати думки.

Читайте також: Навчаємося граючи. Що таке гейміфікація

Принципи та особливості освіти у вальдорфській школі

  • Співпраця має пріоритет над конкуренцією. У вальдорфських школах виховують емпатію та толерантність. Мабуть, саме внаслідок такого акценту в освіті кількість випадків булінгу у класах є значно меншою, у порівнянні з іншими освітніми закладами.  
  • Особливий акцент на фізичному вихованні. Тілесні практики є стрижневою частиною вальдорфської освіти. Педагогіка стоїть на переконанні, мовляв, крізь тіло дитина найкраще може пізнати світ. І саме тому на уроках часто практикують евритмію (мистецтво рухатися під музику, в якому до кожного звука існує окремий рух), а також інші фізичні вправи. 
  • Уникання техніки й технологій. Вальдорфська освіта критично ставиться до впливу, що його технології чинять на дитячу психіку. І саме тому вони уникають присутності техніки на уроках, натомість зосереджуючись на прямій комунікації та взаємодії. Навіть в часі пандемії більшість вальдорфських шкіл уникали занять в онлайні, оскільки скептично ставляться до ефективності такої освіти. Утім, навчальний процес не зупинявся повністю, адже вчителі надсилали завдання батькам, а батьки – стежили та підтримували дітей у виконанні.
  • Прихильність до вибудови індивідуального темпу навчання кожного учня та диференційованого навчання за темпераментом.  
  • Духовне підґрунтя, що має під собою віру у перевтілення, карму та існування духовних істот.  
  • Відсутність стандартної системи оцінювання успішності аж до середньої школи. 

вальдорфська школа

Плюси освіти у Вальдорфській школі 

  • Діти виховуються у свободі та із творчим підходом, а атмосфера в класі є комфортною та вільною;
  • Більше турботи про індивідуальні особливості дитини та її ритм у навчанні;
  • Внаслідок перших двох факторів дитина може мати більшу внутрішню мотивацію вчитися та загалом бути більш ініціативною та відкритою до нового.

Мінуси освіти у Вальдорфській школі 

  • У дітей не виховується дух змагання, який може стати у пригоді у дорослому житті;
  • Не враховується фактор технологій, що є надзвичайно важливим у сучасному житті;
  • Відсутність тиску з боку вчителів та відсутність оцінювання можуть призвести не лише до більшої мотивації вчитися, а й до її відсутності;
  • Через брак стандартизованої програми, у вальдорфській школі дітей можуть вчити антинауковим речам, а також предметам, що можуть не знадобитись дитині у подальшому житті.

вальдорфська школа

Ефективність вальдорфської освіти: кому підійде 

Труднощі із вивченням окремих предметів та тем трапляються час від часу, в якому освітньому закладі б не навчалась дитина. У такому випадку батькам варто подбати про організацію індивідуальних занять із репетитором, де дитина у комфортному ритмі зможе засвоїти складну тему. Репетитора із будь-якого предмету ви можете знайти на сайті BUKI.

вальдорфська школа

Що ж до успішності учнів вальдорфських шкіл, то за деякими американськими дослідженнями вони в середньому показують кращі показники – як академічні, так і емоційно-когнітивні, аніж учні стандартних освітніх закладів.

Водночас серед головних цілей вальдорфської освіти немає академічної успішності, а педагогічна система в стилі вальдорф зосереджується на вихованні вільних та всебічно розвинених особистостей.

Читайте також: Як допомогти дитині підготуватися до ЗНО

Вальдорфські школи в Україні

У 2014 році вальдорфську освіту визнали легальною альтернативною освітою в Україні. Уже за два роки у великих містах України з’явилися 4 вальдорфські школи: у Дніпрі, Одесі, Києві та Кривому Розі. Згодом спільнота батьків, що були прихильні до вальдорфської освіти, створили вальдорфський осередок і у Львові. 

вальдорфська школа

Сьогодні в Україні налічують менш як 10 закладів шкільної освіти, що викладають за принципами вальдорфської педагогіки. Вони розташовані у великих містах і часто є приватними, тож доступ до них мають не всі батьки та діти.

Однак у Києві діє державна школа Софія (офіційно — київський ліцей №14), яка успішно інтегрує вальдорфський підхід у державну освітню програму. Цей заклад став важливим прикладом доступної вальдорфської освіти для українських родин. Детальніше про школу можна дізнатися на їхньому офіційному сайті: sofia.school.

Дошкільних закладів, що ґрунтуються на вальдорфській педагогіці, в Україні більше, ніж шкіл, як і в цілому світі. Більш того, багато приватних дитячих садків частково включають елементи вальдорфської педагогіки у свої навчальні програми.

Читайте також: Монтессорі - що це таке? Все, що потрібно знати сучасним батькам про методику Монтессорі

Сподобалась стаття? Оцініть

4.59

На основі відгуків 17 користувачів

Олена Б.

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 143

Підібрати репетитора

Вальдорфська школа: особливості навчання в Україні

Що таке Вальдорфська школа?

Батьківщиною вальдорфської педагогіки є Німеччина. Перша вальдорфська школа була заснована в 1919 році в німецькому Штутгарті на замовлення тютюнового магната Мольта для дітей працівників тютюнової фабрики. Читайте більше на BUKI

Яка вартість навчання у вальдорфській школі?

У державних вальдорфських школах, що існують в Європі та США, навчання є безкоштовним. В українських школах із вальдорфською педагогікою навчання є платним, оскільки навчальні заклади не отримують достатньої державної підтримки для повноцінної діяльності. Читайте більше на BUKI

Які принципи навчання вальдорфської педагогіки?

Співпраця має пріоритет над конкуренцією. У вальдорфських школах виховують емпатію та толерантність. Мабуть, саме внаслідок такого акценту в освіті кількість випадків булінгу у класах є значно меншою, у порівнянні з іншими освітніми закладами. Особливий акцент на фізичному вихованні. Тілесні практики є стрижневою частиною вальдорфської освіти. Педагогіка стоїть на переконанні, мовляв, крізь тіло дитина найкраще може пізнати світ. І саме тому на уроках часто практикують евритмію (мистецтво рухатися під музику, в якому до кожного звука існує окремий рух), а також інші фізичні вправи. Читайте більше на BUKI

Які плюси та мінуси вальдорфської педагогіки?

Плюси освіти у Вальдорфській школі Діти виховуються у свободі та із творчим підходом, а атмосфера в класі є комфортною та вільною; Більше турботи про індивідуальні особливості дитини та її ритм у навчанні; Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів