Як ефективно навчати дитину з дислексією?

02.09.2023

Як ефективно навчати дитину з дислексією?
Шкільна освітаПро викладанняДля батьків
 1. Що таке дислексія?
 2. Як працювати з дитиною з дислексією?
 3. Як допомогти дитині з дислексією?

Щодня багато дітей у всьому світі стикаються з труднощами в навчанні через розлад під назвою «дислексія». На відміну від інших школярів, дітлахам із цим розладом читання та письмо навряд чи приносить задоволення, адже для них це тяжка праця, яка потребує концентрації, постійних тренувань та докладання максимальних зусиль для досягнення успіхів.

 

Проте, дислексія – це не завжди нездоланна проблема. З правильним підходом та підтримкою діти з дислексією можуть досягати високих результатів у навчанні. У цій статті ми поділимося порадами для вчителів та батьків, які хочуть допомогти дітям із дислексією розвивати навички читання та письма, зберігаючи їхню віру у власні сили та можливості.

Що таке дислексія?

Попри те, що про існування дислексії почали говорити ще в минулому столітті, лише у 2015 році цей розлад отримав своє офіційне визначення. Дислексія – це вроджений розлад, який негативно впливає на здатність людини читати, писати та розрізняти слова, попри високий рівень інтелектуальних здібностей.

 

Дислексія може проявлятися у такий спосіб:

 1. Проблеми з точністю читання. Діти та дорослі з дислексією часто мають труднощі з точним декодуванням слів, тому вони можуть робити помилки під час читання вголос.
 2. Повільний темп читання. Діти з дислексією зазвичай читають повільніше, ніж їхні однолітки.
 3. Поганий правопис. Дислексія впливає на здатність людини правильно писати слова, оскільки вона має труднощі з розпізнаванням і запам’ятовуванням послідовності літер у словах.
 4. Проблеми з фонематичним сприйняттям. Фонематичний слух виявляється в умінні розпізнавати мінімальні елементи мови. Особливо важливим він є для розрізнення фонетично схожих слів. Наприклад: «коса – коза», «мишка – миска», «каска – казка». Люди з дислексією часто мають труднощі із цією навичкою, яка має вирішальне значення для розвитку вміння читання.
 5. Труднощі з фонологічною пам’яттю. Це стосується здатності запам’ятовувати та працювати зі звуками мови. Вона є важливими для читання та правопису. 
 6. Труднощі з розпізнаванням слів. Дітям із дислексією може бути складно розпізнавати і швидко обробляти звичайні слова, а також вчити їх напам’ять.

Зазначимо, що дислексія не пов’язана з проблемами інтелекту, мотивації чи зору. Вважається, що причиною її появи є відмінності в структурі та функціях мозку, особливо в ділянках, що відповідають за обробку мови.

 

Для наочності покажемо, як діти з дислексією можуть бачити букви в тексті:

види дислексії

Хоча дислексія – це стан, який триває все життя, рання діагностика та відповідні освітні втручання можуть значно покращити навички читання та письма дитини й дадуть їй змогу досягти успіхів у навчанні та майбутній кар’єрі. Для цього потрібно створювати та впроваджувати спеціальні стратегії для підтримки та пристосування дітей із дислексією до навчального процесу. Дітям потрібно більше часу займатися українською мовою та читанням, тому не завадять додаткові уроки з репетитором.

Читайте також: Монтессорі - що це таке? Все, що потрібно знати сучасним батькам про методику Монтессорі

Як працювати з дитиною з дислексією?

Ось кілька корисних порад для педагогів, яким потрібно викладати навчальну програму для дітей із дислексією:

 • По-перше, важливо одержати від батьків довідку про конкретний тип розладу в дитини. Результати отримують за допомогою спеціального тесту на дислексію. Діагноз в змозі поставити логопед, корекційний педагог, невропатолог та нейропсихолог.
 • Розробіть індивідуальний навчальний план, де буде враховано потреби дитини відповідно до типу дислексії. Застосовуйте різні педагогічні методи та матеріали, щоб забезпечити найкраще сприйняття і розвиток мовних навичок дитини з дислексією. Можете скористатися методами корекції, розміщеними на порталі НаУрок – «Напрями та прийоми роботи з корекції дислексії в молодших школярів».
 • Зосередьтеся на сильних сторонах дитини. Школяр може мати хист до інших дисциплін, наприклад, до малювання чи фізкультури, тож варто розвивати його таланти в цих напрямках.
 • Використовуйте різні мультисенсорні канали для навчання. Можливо, дитина краще сприймає інформацію на слух чи дотик, тому розвивальні вправи також треба включити до навчальної програми.
 • Будьте терплячими, давайте школяру більше часу для вивчення будь-якої теми, а також не забувайте про необхідність відпочинку. Заняття мають бути короткими, але регулярними.
 • Використовуйте сучасні технології для навчання. Наприклад, спеціальні комп’ютерні програми для читання та письма, які можуть значно полегшити навчання дитини з дислексією.
 • Завжди заохочуйте та підтримуйте дитину. Важливо підкреслювати її досягнення та старання.
 • Будьте відкритими до нових методів навчання та готовими вдосконалювати свої підходи, оскільки дислексія – це досить складна проблема, і її розв’язання може вимагати різних підходів.

Читайте також: Все про нетрадиційні техніки малювання

як навчати дитину з дислексією

Як допомогти дитині з дислексією?

Якщо ваша дитина має такий розлад, не варто засмучуватися, бити на сполох і опускати завчасно руки. Західні вчені виявили незвичайну закономірність, за якою серед людей із дислексією знайшлося досить багато розумників. Можливо, через це дислексію часто називають «хворобою геніїв». Високі інтелектуальні показники могли стати наслідком компенсаторного розвитку правої півкулі мозку.

 

Ви могли навіть і не здогадуватися, проте на дислексію в дитинстві страждали багато голлівудських знаменитостей. Серед них: Він Дізель, Стів МакКвін, Том Круз, Лів Тайлер, Кіану Рівз, Вупі Голдберг, співачка Шер, англійська акторка Кіра Найтлі, Орландо Блум, Стів Джобс, Ентоні Хопкінс та Деніел Редкліфф. Як бачите, цей розлад не завадив їм стати відомими на весь світ особистостями й завоювати серця мільйонів фанатів.

як навчати дитину з дислексією

Ось кілька корисних порад, як можна допомагати дитині з дислексією:

 1. Намагайтеся детально розібратися в дислексії. Чим більше ви знаєте про цей розлад, тим краще зможете підтримати свою дитину.
 2. Зберігайте постійний контакт із вчителями і спільно обговорюйте потреби вашої дитини в навчанні. Постійна співпраця допоможе актуалізувати навчальний план та звертати увагу на проблемних темах.
 3. Заохочуйте й підтримуйте свою дитину, підкреслюйте її сильні сторони, перемоги та досягнення. Хороша самооцінка допомагає подолати негативні емоції та стрес.
 4. Спробуйте спільне читання, адже це чудовий спосіб покращити мовні навички дитини. Дозволяйте вибирати книги, які їй подобаються. У такий спосіб ви створите позитивний досвід читання.
 5. Використовуйте доступні технології для покращення навчання. Є спеціальні програми та додатки, призначені для дітей із дислексією, які допомагають полегшити читання та письмо.
 6. Не очікуйте миттєвих результатів. Навчання дитини з дислексією може займати час. Важливо підтримувати постійну регулярність і бути терплячими.
 7. Звертайтеся до спеціалістів, якщо це необхідно. Психологи, невропатологи та логопеди можуть надавати цінну допомогу та поради. Не нехтуйте додатковими заняттями з репетиторами шкільних дисциплін. Викладачів можете пошукати на порталі БУКІ.
 8. Розвивайте інтереси вашої дитини поза навчальним процесом. Спорт, мистецтво, музика та інші заняття завжди актуальні для розвитку емоційного інтелекту та психофізичного стану школяра.

Ефективне навчання дитини з дислексією вимагає терпіння, розуміння та співпраці між батьками, педагогами та спеціалістами. Індивідуальний підхід, позитивне ставлення та використання сучасних методів і технологій допоможуть створити оптимальні умови для навчання дітей із цим розладом.

 

Варто пам’ятати, що кожна дитина має власний темп розвитку, і з відповідними зусиллями та підтримкою вона зможе досягти успіхів і розкрити свій потенціал у будь-яких сферах життя.

Читайте також: Єдина школа: навіщо впровадили цю систему та як їй користуватися

Оцініть новину

Рейтинг: 3.5 з 5

На основі відгуків 2 користувачів

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Як ефективно навчати дитину з дислексією?

Що таке дислексія?

Проблеми з точністю читання. Діти та дорослі з дислексією часто мають труднощі з точним декодуванням слів, тому вони можуть робити помилки під час читання вголос. Читайте більше на BUKI

Як працювати з дитиною з дислексією?

По-перше, важливо одержати від батьків довідку про конкретний тип розладу в дитини. Результати отримують за допомогою спеціального тесту на дислексію. Діагноз в змозі поставити логопед, корекційний педагог, невропатолог та нейропсихолог. Читайте більше на BUKI

Як допомогти дитині з дислексією?

Західні вчені виявили незвичайну закономірність, за якою серед людей із дислексією знайшлося досить багато розумників. Можливо, через це дислексію часто називають «хворобою геніїв». Читайте більше на BUKI

Як вивчити таблицю множення на пальцях

Сьогодні важко уявити ситуацію, коли немає можливості скористатися калькулятором. Проте множення на пальцях – веселий формат вивчення множення, який може зацікавити дитину навіть більше, ніж ігри на смартфоні чи планшеті... Читайте більше на BUKI

Інші новини:

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

8 принципів роботи мовленнєвого терапевта (логопеда) в роботі із СДУГ, РАС, дислексія

Оскільки все більше з’являються запити на роботу із дітьми із СДУГ/РАС/дислексією тощо, в роботі спеціалісти логопеди повинні знати та використовувати принципи підтримки нейрорізноманіття.

Автор: Юлія К.

Схема хімічної реакції є, а з коефіцієнтами повне розчарування?

Перетворимо схему хімічної реакції з відомими продуктами, додавши відповідні коефіціенти

Автор: Анна Г.

Вивчати мову в мовному середовищі чи ні: проблеми з якими можна стикнутися

В статті розглядаються найпоширеніші труднощі, з якими стикаються новачки, які переїжджають в іншу країну з бажанням вивчити мову

Автор: Карина К.

Ефективна підготовка до TOEFL: ключові кроки

Ключові стратегії у підготовці до міжнародного іспиту TOEFL iBT

Автор: Світлана К.

What's the difference between BIG and LARGE, SMALL and LITTLE?

В англійській мові є два прикметника маленький та великий. В цій статті описується загальне правило вживання цих прикметників та їх відмінності.

Автор: Світлана Д.

;