
Наукові публікації – важлива складова навчання та професійного розвитку успішного студента. Це суттєвий бонус під час вступу до закордонного вишу, претендування на здобуття наукового ступеню та в більшості випадків отримання бажаної посади. Аби ваша стаття привертала увагу читачів, треба знати все про особливості написання анотацій. Читайте про це далі в тексті.
Що таке анотація до статті?
Анотація – це жанр наукового-інформаційного та публіцистичного стилю залежно від типу роботи, до якої вона складається. Власне, це короткий виклад суті статті, її резюмування. Знайомлячись з анотацією, читач має отримати вичерпну відповідь, про що йтиметься у статті та яку цінність має подана інформація.
Не важливо – складається анотація до наукової чи звичайної інформаційної статті. Вона має включати дані про актуальність висвітлених проблем, мету та умови дослідження, методологію, результати. Завдання автора – максимально зацікавити читача, переконати, що саме у цьому тексті він знайде пояснення до всіх своїх запитань. Заголовок та анотація повинні рекламувати вашу статтю і формулюватися так, щоб її швидко знаходили пошукові системи.
Чітко структурована, написана доступною для пересічного читача мовою, анотація тільки посилює стимул до читання. Пам’ятайте, що це основна стаття в мініатюрі, де згадано проблему, розробки та висновки. Водночас анотація не дає повної інформації про суть проведених досліджень. Вона не повинна розкривати всі деталі, натомість – відсилати до змісту основної статті. Під час написання анотації слід орієнтуватися на вимоги конкретного наукового журналу, в якому буде здійснена публікація вашої статті.
Читайте також: Як написати мотиваційний лист: інструкція і приклади
Анотація до статті: правила написання
Будь-яка анотація обов’язково повинна містити 2 частини. У частині 1 аналізується першоджерело для дослідження, визначається мета і проблематика, окреслюється масштаб наукової роботи. У частині 2 дається вказівка на аудиторію, для якої може бути корисна ця стаття. Виходячи з того, що за анотацією оцінюється глибина та новизна вашої статті, розглянемо її композицію детальніше.
Отже, структура наукового дослідження включає:
-
Актуальність. У цьому розділі слід пояснити важливість вашої статті, можливість її застосування у відповідних сферах суспільної діяльності. Зазначте обсяг попиту на подібні наукові праці. За потреби згадайте про те, що стаття містить унікальні ідеї, запропоновані вперше;
-
Постановку проблеми. Потрібно чітко сформулювати, яку мету переслідує автор. Власне, розкажіть що і якою мірою розглядається у вашій публікації та чого ви плануєте досягти з допомогою свого дослідження. Часто одна проблема супроводжується необхідністю вирішення кількох супутніх підпроблем;
-
Методи вирішення проблеми. Перерахуйте усі методи, якими ви користувалися під час проведення дослідження. Можна коротко вказати, який метод для якої проблеми був застосований. Якщо мав місце практичний експеримент, обов’язково зазначте його назву, умови та етапи організації;
-
Отримані результати. Коротко й чітко зазначте кінцевий результат. Не варто вдаватися у подробиці стосовно обчислень і цифрових даних. Ваша анотація повинна містити інтригу, яка зацікавить у прочитанні всієї статті. Тож не давайте відразу всю інформацію;
-
Висновки. Лаконічно обґрунтуйте підсумки своєї роботи. Робіть наголос на значенні вашого дослідження для суспільства і науки. Наголосіть також і на тому, чим воно відрізняється від інших праць, присвячених подібним темам.
-
Окремим абзацом у кінці подаються ключові слова та вирази зі статті. Їх має бути не більше 8.
Тепер ви знаєте, як правильно та послідовно будувати анотацію. Не менш важливо бути ознайомленим з типовими помилками під час її створення.
-
Занадто великий чи надто малий обсяг. Оптимальна норма для анотації – до 250 слів або 1000 знаків. Не слід «розтікатися мислію по древу», але водночас ваше резюме статті не має бути надміру коротким.
-
Складність викладу. Це в першу чергу перенасичена науковими термінами мова, складні речення і недоступне для широкого загалу пояснення. Ваша анотація має лаконічно, точно і зрозуміло пояснювати зміст статті.
-
Недотримання правил наукового стилю, вдавання до художнього стилю, граматичні помилки. Наприклад, коли анотацію пишуть від першої особи, вживають метафори, емоційні епітети чи фразеологізми. Перевірте граматику та відповідність лексики заявленому стилю.
-
Неінформативність. Анотація містить дуже загальні фрази та подає інформацію розпливчасто. Конкретизуйте її за пунктами, поданими вище. Крім цього, в анотації мають бути ключові слова та фрази зі статті. Адже за ними відбувається пошук матеріалів за вашою темою.
-
Зайва інформація. В анотації йдеться про додаткові джерела чи методи, про які не було сказано у самій статті. Також цей жанр не має містити детального аналізу схем, графіків, таблиць тощо.
Читайте також: Як написати СV для вступу за кордон?
Зразок оформлення анотації
Як ми знаємо, розрізняють анотації до наукових і публіцистичних статей. По суті, вся інформація для її написання вже міститься у вашій статті. Потрібно лише вдало вилучити ключові моменти за запропонованою схемою: вступ – злободенність – порушувані проблеми – способи їх вирішення – результати дослідження і висновки – ключові слова.
Розглянемо, як це виглядає на практиці. Зразок анотації до наукової статті можна переглянути на порталі pravoua.com.ua. А на сайті bit.nau.edu.ua можете знайти, завантажити й роздрукувати інструкцію та зразки створення наукової анотації українською, російською та англійською мовами. Ознайомитися зі зразками анотацій до публіцистичної статті можна на vseosvita.ua та на офіційних ресурсах відомих інформаційних медіа.
Якщо у вас є потреба вдосконалити свої навички написання науково-популярних статей, зверніться до приватного викладача. Зокрема, на сайті BUKI ви можете підібрати для себе репетитора з будь-якої університетської дисципліни. Педагог допоможе поліпшити якість ваших досліджень та поглибити знання з предмету.
Приклади анотації до статті
Аби ви мали під рукою певний орієнтир для створення студентських анотацій, в цьому розділі розміщуємо зразок наукового стилю. Ми обрали статтю зі сфери літературознавства на тему «Синтетизм художніх стилів у драматургічній творчості М. Куліша (на матеріалі п’єси «97»)».
Зважайте, що це умовна анотація до статті. Приклад:
У статті досліджено аспект синтетизму модерністських стилів у драматичній творчості М.Куліша на прикладі п’єси «97». Автор подав короткий начерк особливостей цього явища в українській літературі кінця ХІХ – початку ХХ ст. та зазначив поєднання певних стильових домінант із тими чи іншими елементами літературних течій.
Проблема, порушена у статті, це важливий етап у розробці нової літературознавчої теорії прочитання творчості письменників «розстріляного відродження» в контексті загальноєвропейської літературної парадигми. Під час проведення літературознавчого розгляду п’єси автор застосував психоаналітичний, екзистенційний, історико-порівняльний та компаративний методи дослідження.
У творі «97» визначена реалістична стильова домінанта із вкрапленнями символізму, експресіонізму, екзистенціалізму, сюрреалізму, рис драми абсурду та соцреалізму. Таким чином, у творах з цією стильовою домінантою, прикладом яких є соціально-побутова драма «97», найбільша частка припадає на синтез ознак екзистенціально-абсурдного плану та німецької експресіоністичної драми.
Ключові слова: синтетизм, стиль, стильова домінанта, символізм, екзистенціалізм, експресіонізм, драма абсурду.