
Часто батьки стикаються з тим, що дитина не розуміє математику. Вона є надзвичайно важливим предметом для школярів, оскільки відіграє велику роль у формуванні когнітивних здібностей. Важливість математики визнає і Міністерство освіти та науки України, адже з 2021 року цей предмет став обов’язковим для складання ЗНО. Загалом математика потрібна не тільки в школі, але й в дорослому житті, однак не всі учні це розуміють. Як і чому варто допомогти дитині полюбити математику - далі в статті.
Чому дитина не розуміє математику?
2021 навчальний рік було оголошено Роком математичної освіти. Математична компетентність школярів дає їм перспективи не тільки під час складання підсумкової атестації чи незалежного оцінювання, але й в подальшому майбутньому. Фундаментальні науки підтримують інші дисципліни, і математика - одна з них. Помилково вважати, що знати математику варто лише тим, хто вступає у ВНЗ на спеціальність вчителя, економіста чи бухгалтера. Однією з найпопулярніших професій сучасності є програміст, де знання математики необхідні для написання навіть простого алгоритму. До речі, працівники цієї сфери отримують чи не найвищі зарплати на ринку праці. Цікавою професією, яка вимагає знань математики, також є інженер.
Робота сучасних інженерів охоплює багато речей - від реконструкції клітинних мембран до проєктування будівництва, від підвищення ефективності транспортних двигунів до розробки відновлювальних джерел енергії. Для людей, схильних до гуманітарних наук, математика також не буде зайвою, адже вона розширює світогляд, розвиває аналітичне, логічне та просторове мислення. Дорослій людині, ніяк не пов’язаній з точними науками, в повсякденному житті не обійтись без математичних знань щодо дробів, пропорцій, процентів (наприклад, для фінансової грамотності чи банального приготування їжі).
Освіта в Україні рухається в напрямку модернізації, проте далеко не всі школи можуть забезпечити дітей знаннями європейського рівня. Методи викладання вчителів можуть викликати в учнів певну тривогу та боязливе ставлення до дисципліни. Так часто буває і з математикою, де в дітей розвивається математична тривожність. Зверніть увагу, що на платформі BUKI можна знайти репетиторів, які допоможуть всебічно розвинути навички вашої дитини, не вдаючись до жорстких та неефективних методів викладання.
Математична тривожність – це почуття страху та занепокоєння, яке учні можуть відчувати під час виконання математичних завдань. Школярі в цьому стані схильні поспішати із завданнями та прикладами, втрачати концентрацію або просто здаватися. Американське дослідження показало, що ті учні, які відчувають математичну тривожність, гірше справляються зі стандартними тестами з математики. До того ж їм складніше вчити новий матеріал. У такому ранньому віці (6 років) діти вже відчували тривогу щодо математики, що з великою ймовірністю спричинить небажання стикатися з математикою і надалі, уже за рамками школи. Через чіткий розподіл дій та рішень дитини на правильні та неправильні, що також актуально під час розв'язування задач чи прикладів, в дитини може сформуватися математична тривожність. Наприклад, якщо дитина не може збагнути чому 2+2=4, батькам замість висування завищених вимог варто застосовувати наочні методи або залучати дитину в гру. Так вона зможе уникнувши математичної тривожності та зрозуміти правильне рішення.
Інше дослідження показує, що для того, щоб розірвати це коло математичної тривожності, необхідно формувати та зміцнювати впевненість учнів у їхньому розумінні математики, особливо перед вивченням нового матеріалу. Розвиваючи здатність розмірковувати щодо минулих успіхів (вдале розв’язування важкої задачі, написання контрольної чи тесту на гарну оцінку тощо), можна запобігати виникненню тривоги.
Читайте також: Як стати уважнішим: поради для дорослих та дітей
Як захопити дитину математикою: 5 способів
По-перше, щоб зрушити з «мертвої точки» нелюбові до математики, варто припинити тиснути на дитину. Замість цього краще спробувати пояснити їй, що математика не обмежується розв'язуванням задач та прикладів. Батькам можна запропонувати такі способи впровадження математики в життя дитини:
- Настільні ігри. Для дитини, яка тільки збирається йти до школи, підійдуть ігри-ходилки. Вони допоможуть освоїти просту навичку рахувати, складати та віднімати числа: як мінімум до 12 (два кубики по 6 значень). До того ж зараз продається багато інших розвивальних настільних ігор, пов'язаних з математикою, геометрією, просторовим мисленням та інших, які підійдуть для дітей навіть старшого віку. З їхньою допомогою можна пояснити основи предмета, не користуючись підручниками та нудною теорією.
- Конструювання з паперу. Цей спосіб підійде для старших дітей, адже він вимагає певних навичок. Щоб зробити паперову модель, потрібно вміти робити заміри, розгортки, креслити, знати масштаб. Цей спосіб розвиває просторове мислення, а вимірюючи довжину по лінійці, прокачується вміння рахувати. Багато дітей із задоволенням поринають у цю діяльність і непомітно для себе покращують математичні здібності.
- Програмування та робототехніка. Для написання програми необхідно мати алгоритмічне мислення. Цей спосіб відразу дає наочно зрозуміти, що у програмі були допущені якісь помилки. Відповідно дитина намагатиметься виправити їх, тим самим самостійно розвиваючи математичні навички. Навіть найпростіший прорахунок траєкторії руху вимагає вміння ділити, складати, віднімати та порівнювати.
- Математичні фокуси. Дитина може з великим азартом залучатися до процесу та освоювати складні теми. Це хороший спосіб знайомства з «іншою» математикою, яка не асоціюватиметься з набридлим підручником та однотипними завданнями. Приклад математичного фокуса: дитині потрібно загадати будь-яке число, помножити його на 2, додати до результату 8, розділити все на 2 і відняти задумане число. Вчитель відгадує результат (4), а учень дивується і намагається провести ту саму маніпуляцію і зрозуміти її суть.
- Цікаві освітні відео. На просторах інтернету можна знайти велику кількість навчальних та одночасно розважальних відео, після яких нудна математика заграє для дитини новими фарбами. Одним із таких освітніх каналів є «Математика та фокуси» на YouTube. Тут звичайний шкільний вчитель розповідає про різні математичні та логічні задачі, цікаво підносить складний навчальний матеріал, ділиться популярними головоломками та іншим. Наразі на каналі вже майже 90 млн переглядів.
Як навчити дитину рахувати: швидка методика
Існує безліч способів, як навчити дитину рахувати. Дошкільнят і першокласників часто вчать рахувати на різноколірних лічильних паличках. Це перевірений спосіб, який демонструє значення цифр і чисел, а не дає лише абстрактні поняття.
Останнім часом користується популярністю методика М.О. Зайцева, що дозволяє легко в короткі терміни вивчити числа. Для роботи можна купити одразу комплект інвентарю або роздрукувати/намалювати самостійно. Перед очима у дитини завжди має бути числова стрічка. Краще наклеїти її на стіну трохи вище за рівень очей. На стрічці зображені числа від 0 до 99, поруч із кожним числом відповідна кількість зафарбованих кружків у пірамідці та квадратів.
Наступне, що знадобиться – окремі картки з кількістю зафарбованих квадратів та числом. Орієнтуючись по стрічці, дитина повинна викладати в ряд за зростанням картки з квадратами. У спеціальних ігрових комплектах є різні доповнення, які дозволять рахувати та складати тризначні числа до 1000. Методика універсальна та ефективна, адже вона дозволяє застосовувати безліч різноманітних ігрових сценаріїв для дитини, торкаючись одразу трьох сенсомоторних областей (слухової, тактильної та зорової).
Читайте також: Геометрична прогресія: пояснення та формули
Як навчити дитину розв’язувати задачі
Кожного школяра можна навчити розв'язувати математичні задачі, навіть якщо на ньому висить «ярлик» гуманітарію. Досягти цього можна за допомогою методики радянського педагога В.Ф. Шаталова. На уроці математики діти встигають розбирати з учителем в середньому 2-3 задачі, але за рекомендаціями Шаталова їхня кількість повинна бути не меншою за 10. Щоб встигнути вмістити це в часові рамки уроку, потрібно відпрацьовувати завдання на легкому числовому матеріалі, адже дуже часто великі складні числа лякають дітей та вимагають більше часу для обчислень. У такий спосіб, алгоритми розв’язання задач будуть доведені до автоматизму, а учень не буде відриватися на саме обчислення.
Звичайно, розпоряджатися урочним часом має право лише вчитель. Тому якщо його методика не зовсім вас влаштовує, можна звернутися до послуг репетитора та заздалегідь обговорити підхід до навчання вашої дитини. З викладачем, який використовує цікаві методи навчання, займатися математикою – одне задоволення.
Захопливі математичні ігри для школярів
Для розвитку математичних здібностей дитини можна використовувати ігри, зокрема настільні. Хоча вони й не здатні надати весь навчальний матеріал, проте можуть закласти основи в легкій ігровій формі. Отже, як розвинути математичне мислення у дитини?
- «Числобіг», 6+. Ця настільна гра підходить дітям дошкільного віку, а також першокласникам. Вона добре доповнює тему порівняння чисел, але в яскравішому варіанті. Крім цього, розвивається швидкість усного рахунку та уважність. У наборі є дві колоди, в одній із яких – картки з умовами, у другій – з тваринами у різних кількостях. Умови прості: у центр кладеться картка з умовою, а гравцям потрібно викладати свої картки з тваринами, і на швидкість визначати, чия картка підходить під умову.
- «Геометрика», 7+. Ця гра допоможе розібратися дитині в основах геометрії, а саме: які фігури бувають, чим вони відрізняються між собою, які властивості мають. Крім основних геометричних понять, гра допомагає вдатися навіть у шкільну програму 4-6 класів. У наборі дві колоди карт трьох рівнів складності: одна – із зображенням геометричних фігур, друга – із властивостями кожної з них.
- «Корова 006», 8+. У наборі є 104 картки з числами. Кожному гравцеві дається по 10 карток, завдання – викласти в ряд числа за зростанням (всього буде 4 ряди від 4 перших карток). Кожен наступний гравець викладає свою картку в будь-який ряд, що підходить для неї, і розраховує місце. Наприклад, у ряді чисел 12, 34, 56, 70, нову картку з числом 41 потрібно покласти після 34. Якщо ваша картка виявилася 6-ою за рахунком у ряду або взагалі не підійшла ні під один ряд, вона кладеться в початок, а решту карток з ряду забирає гравець у вигляді штрафу. Наприкінці потрібно буде підрахувати суму зі всіх штрафних карток, у кого більше число – той і програв.
- «Квітаріум», 9+. Сама гра – про вирощування та продаж квітів, але дитина зможе освоїти таблицю множення, оскільки в основу закладено практичні завдання. У комплекті є картки покупців (на них зображено число квіток, а також їх наглядна кількість) і картки продавців (на них вказані числа насінь для вирощування клумб). Наприклад, у вас випав покупець, якому потрібно 15 квіток. Щоб продати такий букет, ви повинні посадити клумбу з п'яти карток по три однакові квітки, або з трьох карток по п'ять квіток.
- «Деліссімо», 10+. Деліссімо – це назва піцерії. Для видачі замовлення гравцеві потрібно підрахувати кількість шматочків піци, і робити це потрібно за допомогою дробів. Школяр в ігровій формі навчиться використовувати звичайні дроби, складати їх та приводити до спільного знаменника. У грі є картки трьох рівнів складності, найлегший із яких підійде навіть першокласникам. На складному рівні гравці витягують зі стопки картки з дробами та видом піци, а на столі лежать різні піци у різній кількості. Наприклад, ви витягли картку з 1/4 та 3/4 грибної піци, отже, з карток з піцами ви можете забрати цілу грибну піцу.