ЗНО 2020 з української літератури: знайомимося зі змінами у програмі

ЗНО 2020 з української літератури: знайомимося зі змінами у програмі
Новини ЗНО

Тест з українська мова та література – загальнообов’язковий для складання під час зовнішнього незалежного оцінювання. Відтак готуватися до такого визначального іспиту слід ретельно та заздалегідь. Мінімум – за рік-півтора, максимум – починаючи з 9 класу. Цей тест комплексний - містить завдання з мови та літератури й існує певна тенденція у підготовці до нього. Якщо всі розділи мовознавства детально опрацьовують, то літературі чомусь приділяють найменше уваги, мовляв «твори ж читали, якось воно буде». А це значна тактична помилка.

ЗНО 2020 з української літератури: знайомимося зі змінами у програмі

Де шукати перелік творів з української літератури до ЗНО 2020?

У 2020 році зовнішнє незалежне тестування з української мови та літератури відбудеться 26 травня.

У зв'язку з карантином в Україні графік ЗНО змінюється. Слідкуйте за новинами на сайті Міністерства освіти та науки України. 

 

Із 58 різновидів завдань на літературу припадає трохи менше половини – 24 питання. Вступники, які подолають межу в мінімальну кількість балів, зможуть взяти участь у вступній кампанії до закладів вищої освіти. 

Якщо стосовно інновацій у правописі на ЗНО цьогоріч можна не хвилюватися, то програма з української літератури уже зазнала змін, з якими ознайомлені далеко не всі абітурієнти. Офіційним джерелом інформації про всі нововведення щодо тестування є сайт центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО). Учасникам освітнього процесу варто ознайомитись із програмою ЗНО результатів навчання з української мови та літератури, прийнятою МОН України від 26 червня 2018 року, яка міститься на цьому сайті за посиланням. У частині «Українська література» наведено перелік творів, за якими будуть складені тестові запитання. У колонці навпроти зазначено вимоги до рівня підготовки з того чи іншого розділу, тобто важливо не лише знати зміст художніх текстів, а й розмітися в теорії літератури, у тому чи іншому творі розпізнавати ознаки певного стилю, жанру, епохи. 

Не вчіть усе підряд. Це зайва втрата дорогоцінного часу та енергії. Комплексно готуючись до незалежного оцінювання, слід постійно звірятися зі списком необхідної для опрацювання літератури та теоретичної бази. 

 

 

Що зміниться у програмі ЗНО з української літератури у 2020 році?

Опрацьовуючи художню літературу, зважайте на нові твори, визначені обов’язковими для складання ЗНО. Також чимало добре відомих нам літературних витворів наразі вилучено з переліку. 

Відтепер у програмі немає великого за обсягом роману «Земля» Ольги Кобилянської. На подив педагогічної громади, не взяли до основної бази зразок сентиментальної прози ХІХ ст. – повість «Маруся» Григорія Квітки- Основ’яненка. Відмовилися від знаменитої повісті Олександра Довженка «Україна в огні». Вилучення не оминуло новел. Раніше необхідними для опрацювання вважалися твори «Дитинство» з роману Юрія Яновського «Вершники» та «Залізний острів» з роману Олеся Гончара «Тронка». 

Удвічі скоротили прочитання величезного соціально-психологічного твору Панаса Мирного «Хіба ревуть воли…». Наразі норми підготовки вимагають опрацювання виключно першої та четвертої частин.

Натомість список потрібної прози збагатився значно меншими за обсягом та легшими за сприйняттям зразками. Історична повість «Захар Беркут», що вивчається у сьомому класі, виведена у розділ програми «Література ХХ століття». Сюди ж додано твори 10 класу – «Вальс меланхолійний» Ольги Кобилянської та «Камінний хрест» Василя Стефаника. Старанним абітурієнтам слід проаналізувати новелу Олеся Гончара «Модри Камень», що входить у навчальну програму 11 класу. Літературною родзинкою став автобіографічний роман «Майстер корабля», з яким раніше поверхнево ознайомлювались у рамках огляду творчості Юрія Яновського. 

Стосовно віршованих творів також маємо ряд нововведень та замін, детально розглянути які пропонуємо за посиланням.

З-поміж найгучніших новацій – виключення поеми «Гайдамаки» Тараса Шевченка та патріотичного вірша «Гімн» Івана Франка.

Вивчення постмодернізму як літературної епохи обмежується загальним оглядом характерних ознак. 

Тренуйте майстерність віднаходити у текстах художні засоби, особливо нечасто вживані: оксиморон, метонімія, паралелізм, гіпербола. Учіться співвідносити риси літературних течій – бароко, класицизму, символізму, імпресіонізму, експресіонізму, неоромантизму тощо – з конкретними їх проявами у програмових творах. Слід бути готовим аналізувати літературну епоху того чи іншого твору й визначати місце письменника у ній. 

Розглядаючи літературний процес ХХ століття, приділяйте увагу поняттям «розстріляне відродження», «дисиденти», «шістдесятники», «київські неокласики» та «празька школа поетів». Відзначте представників даних угруповань, ключові літературні шедеври та внесок у культурно-мистецький поступ.

До речі, на сайті УЦОЯО можна ознайомитися з ідейно-художнім аналізом нещодавно впроваджених текстів та знайти повний список творів за прізвищами авторів у алфавітному порядку.

 

Як краще готуватися до ЗНО з української літератури 2020?

ЗНО 2020 з української літератури: знайомимося зі змінами у програмі

Тож, будучи добре поінформованим щодо програмових змін, розпочинаємо підготовку. Варто запам’ятати неодмінне правило успіху: завжди поєднуйте теорію літератури з практикою (конкретними текстами). Та ще ефективніше складати літературний паспорт художнього твору, не має значення – проза чи поезія. 

Даний «документ» зазвичай складається з: назви твору, прізвища автора, літературного стилю або напряму, роду літератури, жанру або жанрового підвиду, теми, ідеї, імен героїв, опису рис характеру та зовнішності персонажів, проблематики (перелік декількох проблем, які порушує автор), композиції (особливості побудови твору, сюжетні лінії) та за можливості кількох визначальних цитат або висловів героїв. Проте такий запис повинен мати вигляд короткої опорної схеми із чітко вираженими пунктами, інакше складно працювати з конспектами великого об’єму. 

Найбільшим каменем спотикання для учасників ЗНО є вірші, адже через відсутність окресленого сюжету їх найважче запам’ятати. Тому схематично занотовуємо лише визначальні для того чи іншого твору ознаки. До ідейно-художнього аналізу додається римування, рима, система віршування, тропи. Зауважимо, що переважно для усіх поезій вищезазначені характеристики містяться у підручниках з української літератури.

 

Засвоїти літературне мистецтво краще, продуктивніше та легше за умов дотримання наступних порад:

  • Заведіть літературний щоденник, поділіть його на розділи «Проза», «Поезія», «Драма».
  • Занотовуйте твори у вигляді короткого літературного паспорта.
  • Пам’ятайте про вислови персонажів. Записуйте принаймні 2-3 цитати до кожного твору, що належать відомим героям.
  • Дотримуйтесь хронологічної послідовності: вносити твори слід у порядку від народної творчості та давньої літератури до сучасної (ХХ ст.).
  • У випадку з віршами занотовуйте хоча б стовпчик із кожної поезії.
  • Зробіть окремий конспект літературних стилів, також дотримуючись хронології.
  • Накресліть план літературного процесу ХХ століття, структурувавши його за угрупованнями письменників, напрямами, представниками та творами.
  • Для створення конспектів використовуйте підручник та онлайн ресурси.

Звісно, неможливо якісно підготуватися без виконання тестових завдань попереднього року. Зважайте на так звані каверзні завдання. 

Чимало одинадцятикласників хвилює питання: «Чи потрібно повністю перечитувати усі твори?» Відповісти однозначно можна лише, що це занадто складно і майже неможливо під час навчального процесу. Хоча трьох місяців літніх канікул може цілком вистачити. Стосовно об’ємних романів та повістей існує безліч посібників, сайтів, які пропонують якісні критичні матеріали та скорочений зміст. Зразки малої літературної форми (новели, оповідання, вірші, поеми) варто все ж перечитати.

Зорієнтувати підготовчий процес у найбільш правильне русло допоможе пробне ЗНО.

 

Питання з української літератури – найлегша частина ЗНО

ЗНО 2020 з української літератури: знайомимося зі змінами у програмі

Озброївшись можливими методами й техніками підготовки, познайомившись із текстами, можемо видихнути спокійно: чимала доля удачі нам гарантована.

Зміни у програмі з української літератури надзвичайно втішають майбутніх вступників. Адже спостерігаємо тенденцію спрощення: складні та об’ємні твори замінили на простіші й легші. Рівень навантаження дещо знизився. 

За учасниками незалежного оцінювання залишається лише урахувати всі деталі та правильно розподілити час, комплексно поєднуючи літературу з мовою.Автор:

Оцініть новину