ЗНО з біології 2021: особливості тестування і поради для підготовки

23.03.2021

ЗНО з біології 2021: особливості тестування і поради для підготовки
Шкільна освіта
Новини ЗНО

Цьогорічне ЗНО вже незабаром. І одинадцятикласникам треба почати готуватися вдвічі активніше та наполегливіше.

Майбутній медик, реабілітолог, фармацевт, педагог та інші фахівці стикаються з тим, що для вступу в бажаний університет потрібно скласти ЗНО з біології. А як до нього готуватися? Чи вистачить часу? А які будуть завдання? 

Цим та іншим питанням стосовно тестування з біології присвячена наша стаття. 

ТЕСТУВАННЯ З БІОЛОГІЇ 2021: ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСОБЛИВОСТІ

Для участі в ЗНО з біології у 2021 році необхідно заздалегідь зареєструватися, підготуватися, вивчити програму і завдання тесту. За вибором учасника біологію можна обрати як 4-й предмет для зарахування результатів ДПА за 11 клас, а також як 3-й предмет на вибір для вступу до ЗВО на значну кількість спеціальностей. Детальніше дізнатися про напрями підготовки та перелік конкурсних предметів можна тут

Цього року під час основної сесії тестування з біології складатимуть 10 червня. 

Як і минулого року, тест ЗНО з біології буде включати 50 завдань, на виконання яких вам буде надано 150 хвилин. Цього часу достатньо, для того щоб відповісти на всі питання і трохи поміркувати над ними: на одне завдання орієнтовно відведено 3 хвилини. 

Під час складання ЗНО правила для всіх предметів залишаються однаковими: 

 • не можна користуватися допоміжними матеріалами; 

 • не можна брати з собою телефони, калькулятори і будь-яку іншу техніку; 

 • не можна обертатися, щось запитувати у сусіда або відповідати на якісь питання, адресовані вам від учасників тестування. 

ТИПИ ЗАВДАНЬ НА ЗНО З БІОЛОГІЇ 2021

Зауважимо, що всі завдання закритого типу і поділяються на 3 групи, які ми детально розглянемо:

 • Завдання «Вибери 1 відповідь». 

З 1 до 38-го питання – це завдання, які мають таку структуру: питання і 4 варіанти відповіді. Вам необхідно вибрати 1 правильний варіант і відзначити його в бланку. Важливо! Якщо ви даєте 2 відповіді на 1 питання або взагалі не відповідаєте на питання, то завдання не зараховується. За правильну відповідь ви отримаєте 1 бал. 

 • Завдання «Визнач відповідність». 

З 39 до 46-го питання вам необхідно буде встановити відповідність в завданнях. Виглядає це наступним чином: розміщено 2 колонки, одна колонка має твердження і цифри, а друга колонка має продовження тверджень і букви. Вам потрібно з'єднати цифри з буквами. Відповівши правильно на ці питання, встановивши відповідність, ви можете отримати від 1 до 4 балів. Де 1 – це 1 правильна відповідь, а 4, відповідно, 4 правильних відповіді. При чому у стовпчику з буквами є одна зайва відповідь. 

 • Завдання «Вибери 3 правильні відповіді з 3-х груп запропонованих варіантів». 

З 47 по 50-е завдання вас чекають питання такої структури: є три стовпчики відповідей, які пронумеровані. У кожному стовпчику правильна лише 1 відповідь. Ваше завдання обрати з кожного стовпчика три цифри (відповіді) і записати їх в бланк. Максимальна кількість балів, які можна заробити, – 3. Зверніть увагу! Цифри мають розташовуватися у строгій послідовності. 

Отож максимальна кількість тестових балів за весь тест – 82 (38 – за завдання 1-го типу, 32 – за завдання 2-го типу та 12 – за завдання 3-го типу). Таблиця переведення тестових балів у рейтингову шкалу від 100 до 200 кожного року відрізняється, оскільки вона залежить від конкретних результатів учасників ЗНО. Пороговий бал також щороку інший. Цьогоріч таблиця переведення тестових балів у рейтингові та пороговий бал будуть оприлюднені після перевірки робіт усіх учасників не пізніше 25 червня. А також таблиця переведення тестових балів у шкалу 1-12 для зарахування результату ЗНО з біології як ДПА. 

Під час виконання завдань ви можете робити помітки і записувати відповіді на чернетці. Однак не забувайте вчасно та правильно перенести їх у бланк відповідей. Будьте уважними та не поспішайте, адже ваші записи в чернетці ніхто не братиме до уваги! 

ПРОГРАМА ЗНО З БІОЛОГІЇ 2021: НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ПРИ ПІДГОТОВЦІ ДО ТЕСТІВ

Перед початком підготовки до незалежного оцінювання важливо добре ознайомитися з офіційною програмою ЗНО. Це знадобиться, аби мати чіткий список тем та розділів, які потрібно повторити. Актуальна програма ЗНО з біології 2021 знаходиться на сайті «Тестпортал» за посиланням http://testportal.gov.ua/progbio/. У ній ви знайдете всю інформацію щодо тем та термінології. 

Ось перелік розділів, за якими потрібно готуватися до ЗНО:

 • Розділ 1. Хімічний склад, структура і функціонування клітин. Реалізація спадкової інформації.

 • Розділ 2. Закономірності спадковості і мінливості.

 • Розділ 3. Біорізноманіття.

 • Розділ 4. Організм людини як біологічна система.

 • Розділ 5. Основи екології і еволюційного вчення.

Варто уважно читати вимоги щодо знань і практичних навичок до кожного з підрозділів. Адже за ними складаються тестові завдання. Наприклад, учасник ЗНО має вміти візуально розпізнавати рослинні і тваринні клітини, визначати молекулярну масу речовини, довжину молекули нуклеїнової кислоти, записувати сумарні рівняння процесів фотосинтезу і дихання, розв’язувати задачі на моногібридне і дигібридне схрещування тощо.

Відмінністю тестування з біології є те, що потрібно запам'ятати величезну кількість теорії за кілька років навчання в школі. Якщо ви готувалися до уроків через раз, приділяли увагу читанню параграфів рідко, ніколи не вчили специфічних термінів і назв, то здійснювати підготовку до тестування доведеться ґрунтовно. І бажано почати її не за 3 місяці, і не за півроку, а десь за рік. 

Ще більше результатів ви отримаєте в тому випадку, якщо з вами буде працювати репетитор. Ви зможете інтенсивно опрацювати весь шкільний курс з біології, розібратися в складних темах, закласти надійний фундамент знань для навчання в університеті.

ЯК ГОТУВАТИСЯ ДО СКЛАДАННЯ ЗНО З БІОЛОГІЇ У 2021 РОЦІ?

Підготовку до ЗНО з біології 2021 ми рекомендуємо почати з наступного алгоритму: 

Самостійне тестування своїх знань

Знаєте, як буває? Ви впевнені в своїх знаннях, а у табелі жодного разу не бачили оцінки, котра нижче 10 балів. Безумовно, в такому випадку, є всі шанси на успіх. Але часто виявляється, що під час колективної діяльності в класі учень активно себе проявляє, заробляючи оцінки, може підглянути в зошит під час контрольної роботи та швидко викрутитися, заглянувши в підручник під час відповіді вчителю. І виходить, що 10 балів в табелі за семестр – не зовсім об'єктивна оцінка. 

Якщо ви турбуєтеся про те, чи зможете здати ЗНО, то ми рекомендуємо пройти пробний тест. Як варіант, ви можете знайти в інтернеті минулорічний тест з біології, ознайомитися з ним, пройти тестування без підглядання і без Гугла, а потім перевірити кількість правильних відповідей. Враховуючи отриманий результат, ви зможете визначитися, що робити далі. 

Ось, наприклад, тест з біології за 2020-й рік: https://zno.osvita.ua/biology/415/.

Отже, пройшли тест самостійно.  

Чи важко вам було? Які питання були для вас найскладнішими? Чи є питання, на які ви зовсім не змогли дати відповіді? Запишіть усі тонкощі, з якими виникли питання, і дізнайтеся правильні варіанти відповіді. Відповіді на тест за 2020-й рік ви зможете побачити тут: https://zno.osvita.ua/doc/files/news/747/74792/Biologiya-ZNO_2020-Klyuchi_osnovna-sesiya.pdf.

Минулого року пороговий бал становив 22 бали, і не подолали його лише 5,51% учасників. Тож результат у 22 тестових бали дорівнював оцінці 100 балів, 50 тестових балів – це оцінка 163, а 70 тестових балів – оцінка 188. Тож якщо ви набрали від 22 до 50 балів, варто розпочати наполегливу та інтенсивну підготовку. Якщо відповіли на 70 і більше питань – це гарний результат! Але повторити інформацію, все ж, варто.

Так, для вступу на лікарські спеціальності цього року з біології треба набрати не менше, як 150 балів за ЗНО. 

У якому форматі краще готуватися? Ми розглянемо декілька варіантів, а також опишемо, кому вони підійдуть. 

Самостійна підготовка до ЗНО з біології

Такий варіант є найбільш бюджетним, оскільки все залежить тільки від абітурієнта. Потрібні лише тестові збірники для підготовки, підручники, вільний доступ до інтернету, щоб регулярно проходити різні варіанти тестів з біології. Кому підійде такий спосіб підготовки: 

 • відмінникам; 

 • школярам, які навчалися в природничо-наукових класах; 

 • учням, які успішно брали участь в олімпіадах з біології

Тобто всім, хто мав високі оцінки і потенціал у вивченні науки. Плюси такого формату підготовки:

 • бюджетно; 

 • самостійно обираєш час і не залежиш ні від кого. 

Мінуси: 

 • не у всіх дітей є дисципліна регулярно готуватися; 

 • не всі батьки перевіряють, чи готується взагалі до ЗНО дитина; 

 • немає можливості уточнити у вчителя питання з конкретної теми, в якій виникла проблема.

Підготовчі курси / шкільний факультатив / безкоштовні онлайн школи для підготовки до ЗНО / заняття в бібліотеках

Нерідко в школах існують позаурочні заняття, які присвячені підготовці до ЗНО. Також є підготовчі курси при університетах. Варто завітати до бібліотек свого міста та дізнатися, чи не проходять там заняття з підготовки до ЗНО. 

Кожен із цих варіантів – чудова можливість підготуватися до тесту, повторити майже весь курс з біології, уточнити у вчителя цікаву для вас інформацію. 

Кому підійде така підготовка: 

 • учням, які непогано орієнтуються в біології, але не впевнені на 100% в своїх знаннях; 

 • абітурієнтам, у яких середній рівень знань. 

У чому плюси такої підготовки: 

 • дисциплінований підхід. Хочеш / не хочеш, а регулярно заняття відвідувати доведеться, домашні завдання виконувати доведеться, а, отже, підготовка буде відбуватися; 

 • доступна ціна. Найчастіше подібний варіант підготовки коштує дешевше, ніж заняття у репетитора; 

 • можливість знайти нові знайомства. У групі можна познайомитися з однолітками, котрі теж планують вступати на ту ж спеціальність, що і ви. 

До мінусів варто віднести такі фактори: 

 • заняття проходять у формі колективної роботи. Тобто, ніхто не буде прискіпливо питати вас, перевіряти, як ви підготувалися та вивчили складну тему. Вам дається вся необхідна база, але 70% успіху лягає на ваші плечі; 

 • виникатиме бажання пропустити урок 1 раз, а потім 2 рази, а потім і зовсім відкласти підготовку. Чому? Так вже влаштована людина. Те, що вона отримує дешево або безкоштовно, зазвичай не має великої цінності. А ось до того, за що заплатив гроші, ставишся з більшою відповідальністю. 

Індивідуальна підготовка до ЗНО з біології з репетитором

Це, мабуть, найкращий варіант підготовки, який дає реальні результати. Сенс у тому, що приватний вчитель об'єктивно визначить рівень знать, прорахує необхідну кількість уроків для підготовки. Репетитор скаже вам, скільки потрібно готуватися. Можливо, ви все встигнете зробити за 2 місяці, а, може, необхідно буде працювати місяців 7. 

Плюси підготовки з репетитором: 

 • фахівець комплексно працює з усіма учнями. І з тими, хто добре розбирається в біології, і з тими, хто погано знає предмет. І однаково всім учням досвідчений репетитор дає певні гарантії результату; 

 • робота індивідуальна, вчитель контролює виконання завдань і самостійне опрацювання тем; 

 • репетитор стежить за вашим прогресом в підготовці. 

До мінусів варто віднести лише вартість індивідуальних занять. Однак, якщо ви скористаєтеся пошуком репетитора через ресурс BUKI, то у вас буде можливість підібрати ідеального фахівця у співвідношенні «висока якість послуг і помірна ціна». 

СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗНАДОБИТЬСЯ НА ПІДГОТОВКУ ДО ЗНО З БІОЛОГІЇ ТА ЩО ПОТРІБНО ВРАХУВАТИ?

Досвідчені репетитори радять розпочати цілеспрямовану підготовку приблизно за рік-півтора до дати складання іспиту. Усе залежить від вашого рівня знань. Тож краще заздалегідь проконсультуватися у репетитора і правильно оцінити свої шанси. 

Почати готуватися ніколи не пізно. Результат частково залежить від вашої наполегливості. Займаючись по декілька разів на тиждень за 3 місяці до передбачуваного складання іспиту, ви зможете розраховувати на непоганий результат. Однак враховуйте наступне. Коли починається ґрунтовна підготовка, учень розуміє, що не такі вже й сильні його знання. А для розуміння теми не завжди виходить прочитати 1 параграф. 

Ще проблема виникає тоді, коли абітурієнт вважає, що занять з репетитором достатньо. Так, фахівець допоможе вам, складе інтенсивну програму підготовки, пояснить всі теми, але чимало відповідальності ляже і на вас. Потрібно буде регулярно перечитувати інформацію, вчити правила, відповідально виконувати домашні завдання. 

При цьому особливу увагу варто приділити:

 • ілюстративним матеріалам у підручниках. Більша частина тестів побудована саме на зображеннях і схемах, тому їх слід постійно переглядати;

 • намагайтеся виконувати практичні лабораторні завдання до кожної теми;

 • розв’язуйте практичні задачі;

 • періодично перевіряйте себе за допомогою пробних тестів

Якщо ви додасте до раціонального підходу репетитора свою відповідальність, а потім помножите її на дисципліну, то отримаєте відмінний результат у вигляді успішно складеного ЗНО з біології у 2021 році!

 

 

Оцініть новину