До чого готуватися батькам та репетиторам: перспектива змін у складанні ЗНО протягом найближчих 3-ох років

25.03.2021

До чого готуватися батькам та репетиторам: перспектива змін у складанні ЗНО протягом найближчих 3-ох років
Шкільна освіта
Новини ЗНО

Зовнішнє незалежне оцінювання завжди було об’єктом гучних суспільних дискусій. Тим паче, коли Міносвіти планує розширити коло обов’язкових предметів та змінити структуру вже звичних іспитів. Відтак була ухвалена «Стратегія розвитку освітніх оцінювань у сфері загальної середньої освіти в Україні до 2030-го року». У міністерстві підкреслюють, що метою новацій є не лише прозорі умови вступу до закладів вищої освіти, а й налагодження та удосконалення національної системи моніторингу продуктивності освітнього процесу.

Цьогорічні випускники можуть видихнути з полегшенням, адже кардинальних нововведень у систему складання незалежного тестування не передбачається. А от учням нинішніх 10-х класів варто хвилюватися: із 2022 року їх чекає математика як обов’язковий предмет. Тест складатимуть як для вступу на технічні спеціальності, так і гуманітарні. Програма тесту також зазнає змін. 

У старшокласників виникає чимало питань: «Що означає розподіл екзамену на базовий та поглиблений рівні?»; «Кому який рівень потрібно складати?»; «Скільки обов’язкових предметів треба складати у наступному році?»; «Чи вплине бал із математики на вступний рейтинг майбутніх студентів гуманітарного напрямку?» 

Незнання породжує тривогу й сумніви. Тож спробуємо з’ясувати усі деталі змін ЗНО з 2021 року та спрогнозувати їхні наслідки.

До чого готуватися батькам та репетиторам: перспектива змін у складанні ЗНО протягом найближчих 3-ох років

Що зміниться для випускників 2021 року у тестах ЗНО з математики, української мови та літератури?

Цьогоріч учасники тестування в обов’язковому порядку складають українську мову та літературу, математику або історію України (один обов’язковий предмет на вибір) та третій предмет на вибір – фізику, хімію, географію, біологію, іноземну мову, математику або історію України. 

На сьогоднішній день державна підсумкова атестація учнів 11 класів проходить виключно у формі ЗНО. Загалом необхідно скласти три іспити для зарахування ДПА.

У підсумку кожен учасник ЗНО може обрати для проходження екзаменів не більше, ніж чотири навчальні дисципліни.

Перелік обов’язкових предметів ЗНО у 2021 році буде змінено:

  1. Українська мова (базовий рівень) або українська мова та література (профільний рівень) – обов’язковий предмет для всіх;

  2. Математика (базовий або профільний рівень) – обов’язковий предмет для всіх;

  3. Іноземна мова або історія України – обов’язковий тест, предмет на вибір;

  4. Хімія, фізика, географія, біологія, іноземна мова або історія України – обов’язковий тест, предмет на вибір;

Отже, у цілому абітурієнт повинен скласти уже не три, а чотири дисципліни. Основні іспити стають дворівневими. Результати складання базового рівня з української мови та математики, а також ще двох предметів на вибір вважатимуться оцінками за підсумкову атестацію учнів 11 класу. За бажанням випускник може здавати 5-й, додатковий, предмет. 

Як відзначила міністерка освіти Ганна Новосад: «Результати PISA показали дуже низький рівень компетентностей у математиці. Базовий рівень – це можливість оперувати, точніше кажучи, виконувати елементарні арифметичні дії й накладати їх на завдання, які відображають реальні ситуації».

До чого готуватися батькам та репетиторам: перспектива змін у складанні ЗНО протягом найближчих 3-ох років

Тож яких змін зазнає математика?

Базова частина тесту потрібна для вступників на всі спеціальності без винятку, позаяк оцінка вважатиметься результатом державної підсумкової атестації. Оцінюватиметься даний тест за шкалою 1-12 балів. На конкурсний бал при вступі на гуманітарні напрямки навчання дана оцінка не вплине. До того ж така категорія складачів ЗНО отримає право користуватися під час виконання тестових завдань формулами, заготовленими заздалегідь. 

Міносвіти запевняє: учні, які навчалися у класах із поглибленим вивченням математики, спеціалізованих школах, ліцеях тощо будуть складати тести профільного рівня, який є складнішим та відповідає навчальній програмі профільної підготовки. Однак на практиці усі школярі, що мають наміри вступати до закладів вищої освіти за сертифікатом із математики, повинні скласти тести обох рівнів – базового та профільного. Сертифікаційну роботу оцінюватимуть за шкалою 100-200 балів.

Наразі з новою програмою ЗНО з математики можна ознайомитись на офіційному сайті УЦОЯО testportal.gov.ua/. Зокрема, міністерські вимоги охоплюють розділи «Числа і вирази», «Рівняння, нерівності та їх системи», «Функції», «Елементи комбінаторики, теорії ймовірностей та математичної статистики», «Планіметрія» та «Стереометрія». Для кожного рівня визначено перелік компетентностей, які повинен продемонструвати учень 11 класу. Навички спрямовані в основному на прикладне застосування математичної теорії.

Наприклад, якщо рівень стандарту з теми «Рівняння» передбачає розв’язання найпростіших показникових, раціональних, ірраціональних, логарифмічних, тригонометричних рівнянь, то профільні завдання спрямовані на вирішення складніших зразків таких рівнянь, а також використання графічного методу в розв’язанні та дослідженні рівнянь. До речі, навички поглиблених знань вимагаються не з усіх вище зазначених розділів алгебри та геометрії.

Демонстраційні версії завдань з’являться на сайті Українського центру оцінювання якості освіти не раніше вересня наступного навчального року. 

До чого готуватися батькам та репетиторам: перспектива змін у складанні ЗНО протягом найближчих 3-ох років

Що зміниться у ЗНО з української мови та літератури?

З 2021 року базова частина тесту міститиме завдання лише з української мови та відповідатиме рівню стандарту. У плані вимог щодо необхідних мовних компетенцій, розділів мовознавства, форми та змісту питань нічого не зміниться. Результати виконання завдань № 1-33 та 58 будуть зараховані як оцінка за державну підсумкову атестацію за шкалою 1-12 балів. Даний тест складають охочі здобути вищу освіту у сфері точних та природничих наук. 

Норми запровадженої у 2019 році нової редакції українського правопису стануть обов’язковими для врахування на ЗНО 2024-25 років, а поки що випускники можуть застосовувати нові правила за бажанням. 

Профільний рівень включає частину питань з української літератури (24 завдання) та розрахований на вступників до вишів із філологічним та іншими гуманітарними напрямками підготовки. Варто зауважити, що у програмі ЗНО з української літератури нещодавно відбулися суттєві зміни: виключили 14 творів попередніх років («Маруся» Г. Квітки-Основ'яненка, «Гайдамаки» Т. Шевченка, «Гімн» І. Франка, «Земля» О. Кобилянської, «Молюсь і вірю» М. Рильського, «Київ-традиція» М. Зерова, «Дитинство» Ю. Яновського, «Україна в огні» О. Довженка, «Залізний острів» О. Гончара, «Як добре те, що смерті не боюсь я», «О земле втрачена, явися!...» В. Стуса, «Українське альфреско» Л. Костенко, «Стилет чи стилос» Є. Маланюка, частини роману «Хіба ревуть воли…» П. Мирного, крім 1 та 4), натомість додали 11 нових («Захар Беркут» І. Франка, «Уривок з поеми» Є. Маланюка, «Камінний хрест» В. Стефаника, «Valse mélancolique» О. Кобилянської, «У теплі дні збирання винограду» М. Рильського, «Майстер корабля» Ю. Яновського, «Лебеді материнства» В. Симоненка, «Наша мова» В. Голобородька, «Модри Камень» О. Гончара, «Господи, гніву пречистого...» В. Стуса, «Два кольори» Д. Павличка). Детально розглянути скориговану програму можна за посиланням http://testportal.gov.ua/programe/.

Стосовно даного іспиту застосовується поріг «склав/не склав», який становить мінімальний тестовий бал для зарахування результатів ЗНО як ДПА. Прохідні бали за складання базової та профільної частин іспиту частини відрізнятимуться, їх встановлюватимуть ЗВО залежно від рейтингу та напряму здобуття вищої освіти.

Модернізацію освітніх програм середньої та старшої школи відповідно до стандартів НУШ та створення профільних класів МОН планує завершити до 2026/27 навчальних років. Тоді учні 9 класів однозначно складатимуть ДПА за формою ЗНО. Наразі дев’ятикласникам варто більше уваги приділяти математиці, історії України та іноземній мові. 

Організаційно-технічний супровід процедури складання ЗНО. Що зміниться з 2021 року?

Інформаційно-телекомунікаційна система центру оцінювання якості освіти постійно вдосконалюється. Так, для учнів з особливими потребами, зокрема серйозними порушеннями зору, у 2020 та наступних роках впроваджується технологія складання іспитів з використанням комп’ютерної техніки та специфічних програмних засобів. 

До 2030 року пропонується замінити паперовий формат тестування комп’ютерним, що вимагає чимало ресурсів та розробки відповідного програмного забезпечення.

На сьогоднішній день успішно функціонує мобільний додаток «Моє ЗНО», у якому абітурієнт, ввівши номер та пін-код сертифікати учасника ЗНО, може отримувати сповіщення про розклад складання обраних предметів, час і місце тестування, новини й зміни щодо незалежного оцінювання, результати іспитів. 

Учасник тестування за бажанням може написати заяву й отримати електронну скан-копію своєї сертифікаційної роботи. 

Підведення підсумків щодо реформ складання ЗНО у 2021-2023 роках

Проаналізувавши стратегію Міністерства освіти у плані перевірки якості здобутих знань, спостерігаємо певне розмежування державної підсумкової атестації, необхідної для отримання свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти, та незалежного оцінювання, потрібного для вступу до закладів вищої освіти. 

Стратегія освітніх оцінювань до 2030 року має за мету підвищення якості базової та повної середньої освіти та детальніший моніторинг навчального процесу. Дворівневість основних іспитів, зокрема виділення неодмінного базового рівня, свідчить про ступінь засвоєння учнем елементарної системи знань, вмінь та навичок зі шкільної програми. 

Збільшиться навантаження на школярів у зв’язку з 4-ма необхідними для ДПА дисциплінами. Підготовчий графік ущільниться, проте з’явиться додаткова нагода урізноманітнити вступні можливості – 5-й предмет. Випускникам 2021-23 років слід взяти на озброєння вивчення математики та іноземних мов. Українська мова не становить складнощів у плані новацій. Навпаки: ті, кому це непотрібно, звільняються від підготовчого процесу з української літератури. 

Розпочинати ґрунтовну підготовку фахівці радять принаймні за 1,5-2 роки до тестування. 

Важливо пам’ятати: не вірте чуткам, користуйтеся лише офіційними джерелами інформації. Будучи підкованим інформаційно, легше виробити тактику якісної підготовки із залученням професійних педагогів.

 

 

Оцініть новину