Моє знайомство з Словаччиною, переїзд, вибір спеціальності

Вручення мені диплому деканом

Я не планувала навчатись закордоном. 


Я готувалась до ЗНО, для мене був тільки один варіант - бюджетне місце в списку. Від 2 класу мала грамоти і їздила на 3 олімпіади мінімум в рік, я здавала українську мову, географію і математику, хотіла вступити на менеджмент або щось пов’язане з географією, бо дуже її любила.

Але побачила випадково рекламу організації, яка допомагала вступити в університети Словаччини. Мене переконала сестра піти на презентацію. Після презентації були тести на загальний розвиток і розуміння словацької. Потім співбесіда з керівником організації і його асистенткою. Це все відбувалось 4,5 роки тому. Закінчила університет з червоним дипломом. Навчалась в сільській школі, і коли уже готувала документи для вступу, моїй мамі двічі наголошували, що я з простої школи і чи потягну програму. Мама про це вже розказала, коли я стала першою в рейтингу серед усіх студентів 1-го курсу і отримала найвищу стипендію.

 

Я пройшла співбесіди і почалась підготовка документів, документи допомагала робити організація, через яку вступала.Потрібно було ностирфікувати і перекласти оцінки з школи, переклад свідоцтв про народження моє і батьків. Я відкривала візу шенгенську в Ужгороді так, як мала простий паспорт, біометричні тільки тоді починали робити. Перекладали деякі документи в Словаччині, перекладач з ліцензією. Ще підписували довіреності на власника організації за те, що він несе відповідальність за нас, так як на момент вступу мені було тільки 17.Саму заявку в університет, заявку на проживання в гуртожиток надсилала також організація. За документи і мовні курси, які тривали 3 місяці в Франківську було заплачено 1200 євро. Самі курси коштували 300 євро.


По приїзду я йшла на медогляд, який вже не входив в ціну(171 євро), місто Мартін. Там найдешевші ціни і дуже великі черги. Перед медоглядом всі йшли в поліцію для іноземців і подавали документи на офіційне проживання в Словаччині на період навчання(3 роки, з можливістю працювати 20 годин в тиждень). Отримали дозвіл якраз, коли закінчувалась дія візи.


⠀Ми були одними з перших українців в університеті. Наступні роки уже 100 людей з України вступало. Організація, через яку я йшла, і досі працює. Кому цікаво, можу скинути ссилку на їхній сайт в приват. Здається, там уже трошки більше коштує програма, на 200-300 євро.

 

Вибір спеціальності:

Коли я вже остаточно вирішила, що вступаю закордон, то плани на спеціальність в мене змінились. Я хотіла менеджмент, але він ж буде залегким. Жаль, буде потратити роки часу на те, що можна вивчити самому на курсах.

Тому... вибрала технічний університет в Кошице, другий в країні в рейтингу, і факультет виробничих технологій, який займає 7 місце в списку серед усіх факультетів країни.
Спеціальність моя: промисловий менеджмент, але половина предметів - це промислова інженерія, кафедра промислової інженерії і інформатики.

Детальніше про ІТ спеціальності в Словаччині читайте у моєму попердньому блозі

Що вивчала:
Вищу математику і фізику, механіку, електроніку і електротехніку, хімічний склад технічних матеріалів для промисловості, технології виробництва(фрезування, зварювання і випалювання лазером і тд), основи програмування, бази даних, Matlab, створення 3-D моделей для виробництва і окремо для деталей(Creo Parametric 3.0), це програма, яка використовується для навчання інженерів, які потім у виробництві використовуватимуть СAD, CATIA і тд.; ми вивчали технічні норми і документацію, креслили від руки і за допомогою програм. Ще вивчали з технічних предметів сопромат. Вчила я його, до речі, з книжок НАУ(машинобудування, магістратура), а ми це вчили ще на бакалавра, і там не було легких завдань.

З менеджменту вивчали: менеджмент організацій і проектів, мікроекономіку, статистику, підприємницьку діяльність і всі її юридичні аспекти, бухгалтерський облік, створювали дуже багато бізнес-планів і робили дуже багато презентацій англійською і словацькою мовами.

З зайвих предметів, яких як правило в Україні дуже багато: психологія і основи праці, і то це було суто на промисловість направлено, тому не так і зайве.

Декан зі мною і моєю одногрупницею на врученні диплому

 

 

Навчання в Словаччині - у чому переваги?

 

Одразу напишу, якби в мене був вибір зараз куди вступити. Я б знову вибрала цю країну!

  • Навчання повністю безкоштовне для усіх на словацькій мові. Непотрібно мати карту поляка і тд, як в Польщі.
  • Непотрібно проходити мовні курси 1 рік. Як у Польщі і Чехії.
  • Визнання диплому в багатьох країнах світу. Простий приклад, моїй сестрі в США український диплом зарахували як певні курси в коледжі. А її знайомій з Польщі як повноцінний документ про вищу освіту. Словацькі дипломи також такого зразку. Але інженерія має свої нюанси, і якщо правильно вибрати факультет, то ви матимете право працювати в більшості країн світу як інженер.
  • Наявність стипендій. Я мала 1200-1350 євро в рік. Цього року мої одногрупники отримали по 2500 тисячі євро. 1000 за те, що обрали затребувану спеціальність, 1500 за успіхи в навчанні. Виплати проводяться 1 раз в рік, вкінці першого семестру.
  • Ставлення викладачів дуже хороше, там де по-менше українців. В мене вони були неймовірні. Більшість з них працюють чи працювали багато років в галузі, мають свої підприємства.
  • Гуртожитки, які в дуже гарному стані. Буде окремий пост.
  • Вартість програм, якщо через когось вступити. 1500 євро приблизно. Але можна дешевше або самому!
  • Участь і можливість поїхати по обміну в інші країни, з України складно на «Work&travel” потрапити, з Словаччини легко. Університет сприяє програмам обміну.

Захист диплому

Словацька мова:

Мова схожа на українську твердою вимовою, деякими словами. Але ви не будете майже нічого розуміти, якщо не прикладете зусиль. Я знаю людей, які працюють і живуть в Словаччині вже роки, але так і не знають і не розуміють мови????, спілкуються англійською, українською і жестами. Вони досі не адаптувались нормально.

Тому я б не радила думати, що вона дуже легка і все прийде само собою з часом. Не прийде. Я ходила на курси перед від’їздом, які нам організовували. Дуже важливо вивчати все в комплексі: усну, розмовну, письмову. Я вчила усердно ще перед від’їздом, і мені було важко на початку навчання. Не знаю як справлялись ті, хто взагалі не прикладав зусиль. 

Хтось скаже для чого вчити мову, якою говорять 5 млн людей? Мені вона дала багато. Як мінімум, розуміння усіх слов’янських мов, тепер я спокійно розумію, читаю і навіть говорю чеською, польською, хорватською, а це вже більше ніж 5 млн. В мене є друзі-іноземці. Мені було дуже легко розбиратись з усіма бюрократичними питаннями закордоном, без допомоги інших людей. І ще я спокійно отримувала краще оплачувану роботу, заводила друзів-словаків, була в курсі всіх новин і подій в країні. І мене ніхто не приймав як чужу. 

Ваша еміграція не буде повноцінною без гарного знання мови країни, в яку ви переїдете. 

Рейтинг:5 з 5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор: Ольга Ч.

Редакція не несе відповідальності за наповнення блогів, вони є персональною думкою автора

Потрібен репетитор?

Обирай кращих викладачів на сервісі Букі!

Інші статті викладача

Реєструйся репетитором на BUKI!

Безкоштовна реєстрація за 10 хвилин

Заняття персонально чи по Skype

Оплата напряму від учня

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

8 принципів роботи мовленнєвого терапевта (логопеда) в роботі із СДУГ, РАС, дислексія

Оскільки все більше з’являються запити на роботу із дітьми із СДУГ/РАС/дислексією тощо, в роботі спеціалісти логопеди повинні знати та використовувати принципи підтримки нейрорізноманіття.

Автор: Юлія К.

Схема хімічної реакції є, а з коефіцієнтами повне розчарування?

Перетворимо схему хімічної реакції з відомими продуктами, додавши відповідні коефіціенти

Автор: Анна Г.

Вивчати мову в мовному середовищі чи ні: проблеми з якими можна стикнутися

В статті розглядаються найпоширеніші труднощі, з якими стикаються новачки, які переїжджають в іншу країну з бажанням вивчити мову

Автор: Карина К.

Ефективна підготовка до TOEFL: ключові кроки

Ключові стратегії у підготовці до міжнародного іспиту TOEFL iBT

Автор: Світлана К.

What's the difference between BIG and LARGE, SMALL and LITTLE?

В англійській мові є два прикметника маленький та великий. В цій статті описується загальне правило вживання цих прикметників та їх відмінності.

Автор: Світлана Д.

Інші новини:

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

Вивчаємо синтаксис: розбираємо речення за членами й робимо його синтаксичний розбір

11.02.2024

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

Готуємося до весняних свят: привітання і сценарії для 8 березня в школі

09.02.2024

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

Цікаві позакласні заходи до Дня народження Тараса Шевченка

01.02.2024

Як вступити на дизайн в 2024 році

Як вступити на дизайн в 2024 році

31.01.2024

;