Освіта у Німеччині: що таке Штудієнколег та скільки це коштує

08.07.2021

Статті автора: 65

Освіта у Німеччині: що таке Штудієнколег та скільки це коштує

Німеччина – четверта в списку найпопулярніших країн серед іноземних студентів у світі. У 2019/20 роках у німецьких вишах навчалось 320 тис. іноземців. Це не дивно – адже окрім високого рівня знань та перспектив працевлаштування, студенти мають можливість навчатися там  безкоштовно. Однак потрапити в німецькі університети не так просто: як і більшість європейських країн, Німеччина вимагає від абітурієнтів пройти підготовчий курс – Штудієнколег. Що таке підготовче навчання, які документи для цього необхідні та яка вартість вступу – далі в тексті.

Що таке Штудієнколег у Німеччині?

Штудієнколег – це підготовчий факультет, який допомагає іноземним студентам адаптуватися до системи освіти в Німеччині та здобути необхідний для вступу в німецькі виші рівень знань. Такі коледжі функціонують при університетах. 

Під час навчання в Штудієнколег студенти вивчають 5-7 обов’язкових дисциплін. Цей список не можна змінити. Викладачі суворо стежать за відвідуваністю, адже прогули серйозно впливають на рейтинг студентів.

Серед переваг підготовчого навчання можна виділити:

 • Вступити можна одразу після школи;
 • Перебування у природному мовному середовищі;
 • Заповнення пробілів шкільної освіти;
 • Пільгове використання транспорту, музеїв, театрів і кінотеатрів;
 • Доступ до бібліотек;
 • Безкоштовне харчування в їдальні коледжу.

що таке штудієнколег

Великий конкурс – основний недолік підготовчих факультетів, тому навіть за наявності високих екзаменаційних балів та вільного володіння німецькою мовою – гарантій вступити в державний коледж нема. Підготовчі курси також не гарантують зарахування в університети Німеччини.

Закінчити Штудієнколег можна екстерном: скласти випускний іспитнаприкінці року, не відвідуючи заняття. У цьому випадку шанси успішно скласти Feststellungsprüfung невеликі, адже ви пропускаєте 120 годин занять на місяць, під час яких інші студенти готуються до випускного іспиту. Пам’ятайте, що якщо не зможете скласти тест із першого разу – ви втратите можливість навчатися в Штудієнколег назавжди.

Після завершення навчання студенти здобувають сертифікат FSP, який дає змогу подати документи в університет, однак успіх зарахування залежить від екзаменаційних балів. Щоби знизити ризик відмови, подавайте документи в Штудієнколег при університеті, в якому збираєтесь продовжити навчання.

Яка вартість навчання в Штудієнколег?

Штудієнколеги бувають платні і безкоштовні. Державні – більш популярні серед абітурієнтів, однак вступити в приватні коледжі значно легше.

Так, наприклад, для приватного коледжу необхідний рівень знання німецької А2-В1, а для державного – не нижче В2. А терміни подання документів у приватні продовжені на місяць і більше.

Для навчання в усіх державних університетах та коледжах Німеччини треба платити внесок. Його розмір залежить від обраного коледжу та може варіюватися від 70 до 300 євро. Наприклад, внесок у такий Штудієнколег у Мюнхені складає 129 євро. У цю суму, як правило, включені:

 • Робота адміністрації;
 • Внесок у студентський фонд;
 • Пільговий проїзд;
 • Робота студентського об’єднання.

Ціна за навчання у приватних коледжах коливається між 4000 та 20000 євро і частково залежить від місцерозташування закладу. Наприклад, Штудієнколег у Лейпцизі коштує 3000 євро за повний курс навчання, Берліні – 5500 євро, а в Аахені – 19500 євро. У вартість навчання входять:

 • Проживання в гуртожитку;
 • Страховий поліс;
 • Підручники;
 • Пільговий проїзд.

Читайте також: Плюси і мінуси освіти за кордоном

що таке штудієнколег

Коли і як вступати в Штудієнколег?

Як правило, вступ у державні Штудієнколеги відбувається два рази на рік. Документи приймаються з 15 грудня до 15 січня та з 15 травня до 15 липня. У приватних коледжах строки подання продовжено на місяць – до березня та вересня. У деяких Штудієнколегах іноземців просять подати документи на місяць раніше.

Для абітурієнта вкрай важливо розрахувати час на отримання атестату та переклад. Адже без повного пакету документів заявку не розглянуть. 

Існують також некомерційні організації, які є посередниками між іноземними студентами та німецькими коледжами, наприклад, Uni-Assist. Вони знайомлять зі всіма тонкощами вступу, відповідають на питання та перевіряють наявність необхідних документів.

Усі заняття та іспити відбуваються німецькою. Тому ще однією важливою умовою для вступу в безкоштовний Штудієнколег є знання німецької на просунутому рівні. Німецька мова є в списку іспитів у кожен коледж, однак тест на рівень володіння мовою потрібно скласти окремо перед іспитами. Якщо студент має сертифікати DSD чи TestDaf на рівні B2-C1, то це надає йому конкурентну перевагу у змаганні за місце. А деякі коледжі зараховують результат сертифікованих тестів замість мовного іспиту. – 

Якщо ви не знаєте німецьку на достатньому рівні, університети запропонують вам додатковий груповий курс перед вступом. Однак майте на увазі, що ціни там стартують від 1000 євро на місяць.Натомість ви можете індивідуально займатися з репетитором, який спеціалізується на складанні сертифікованих тестів із німецької та допоможе вам підготуватися до іспитів швидше та ефективніше. Підшукати репетитора ви можете на сайті BUKI.

Окрім мовного тесту вам також потрібно скласти профільний іспит німецькою. Відповідно до обраної спеціалізації це може бути тест із біології, фізики, хімії, математики, гуманітарних дисциплін тощо. Ви також будете мати перевагу, якщо додатково складете TestAS, який визначає здібності до навчання в тій чи іншій галузі. Для складання тесту допускаються абітурієнти, які знають німецьку на рівні В1.

Читайте також: Вступ до університету США: мрія чи реальність

що таке штудієколег

Список документів для вступу

Документи для вступу в Штудієнколег подаються або напряму у ЗВО, при якому функціонує коледж, або в уні-асист. Однак бувають виключення та Штудієнколег приймає документи без посередників.

Для вступу вам знадобляться:

 1. Шкільний атестат;
 2. Довідка про складене ЗНО – за наявності;
 3. Документи з вашого ЗВО – за наявності;
 4. Документ, що підтверджує знання німецької;
 5. У деяких випадках – мотиваційний лист, копія закордонного паспорта тощо.

Куди можна вступати після Штудієнколег?

Після складання випускних іспитів ви можете подати документи в будь-який університет Німеччини у рамках обраної спеціальності. Однак не треба забувати про високий конкурс до німецьких університетів. Перевагу під час вступу мають студенти, які закінчили Штудієнколег на тій федеративній землі, на якій розташовується виш. На це треба зважати під час вибору Штудієнколега. Вступати можна в необмежену кількість університетів.

Ви маєте зареєструватися на сайтах університетів для абітурієнтів, мати атестат та результати тестування з коледжу. Також вас запросять на співбесіду. Після неї вам потрібно буде завірити всі необхідні документи окремо для кожного університету в ратуші та перевірити їхню відповідність вимогам вишу. Далі – відправити їх поштою в університети.

Після Штудієнколега університети не потребують складання додаткових тестів. Випускний іспит Feststellungsprüfung – і є вступним іспитом в виші. Тому важливо набрати якомога більше балів. Це вкрай важливо, особливо для навчання на медичних, технічних, архітектурних напрямах. Чим вище середній бал – тим більша ймовірність вступити на перший курс університету Німеччини.

Читайте також: Як написати мотиваційний лист: інструкція і приклади

 

Сподобалась стаття? Оцініть

4.63

На основі відгуків 8 користувачів

Автор Олександр Я.

Репетитор з математики та фізики для школярів, студентів.

Статті автора: 65

Підібрати репетитора

Що таке Штудієнколег: найважливіше

Що таке Штудієнколег у Німеччині?

Штудієнколег – це підготовчий факультет, який допомагає іноземним студентам адаптуватися до системи освіти в Німеччині та здобути необхідний для вступу в німецькі університети рівень знань. Читайте більше на BUKI

Яка вартість навчання в Штудієнколег?

Штудієнколеги бувають платні і безкоштовні. Більшою популярністю користуються Державні – більш популярні серед абітурієнтів, однак вступити в приватні коледжі значно легше. Читайте більше на BUKI

Коли і як вступати в Штудієнколег?

Як правило, вступ у державні Штудієнколеги відбувається два рази на рік. Документи приймаються з 15 грудня до 15 січня та з 15 травня до 15 липня. У приватних коледжах строки подання продовжено на місяць – до березня та вересня. У деяких Штудієнколегах іноземців просять подати документи на місяць раніше. Читайте більше на BUKI

Куди можна вступати після Штудієнколег?

Після складання випускних іспитів ви можете подати документи в будь-який університет Німеччини у рамках обраної спеціальності. Однак не треба забувати про високий конкурс до німецьких університетів. Читайте більше на BUKI

Який список документів для вступу в Штудієнколег?

Документи для вступу в Штудієнколег подаються або напряму у ЗВО, при якому функціонує коледж, або в уні-асист. Однак бувають виключення та Штудієнколег приймає документи без посередників. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів