Підготовка до ЗНО з біології

12.04.2021

Підготовка до ЗНО з біології
Новини ЗНО
 1. Як готуватися до ЗНО з біології самостійно? Скільки часу займає підготовка?
 2. Як підготуватися до ЗНО з біології та успішно скласти тест? Лайфхаки від репетиторів
 3. Які матеріали допоможуть підготуватися до здачі ЗНО з біології?
 4. Чому репетитор з біології — найбільш ефективний метод підготовки? Як знайти потрібного викладача?

Біологія – це складний комплекс наук про особливості розвитку і функціонування живої природи. Шкільний курс за 6-11 класи включає чимало розділів біологічної науки: ботаніку, зоологію, мікробіологію, цитологію, біологію людини, генетику, фізіологію, ембріологію, екологію, морфологію. Завдання ЗНО охоплюють усі зазначені розділи. Підготуватися до тестування досить складно, оскільки треба повторити величезний обсяг матеріалу і термінів.

У нашій статті ви знайдете інформацію про методи якісної підготовки, етапи самостійного навчання, корисні лайфхаки від репетиторів. 

ЯК ГОТУВАТИСЯ ДО ЗНО З БІОЛОГІЇ САМОСТІЙНО?

СКІЛЬКИ ЧАСУ ЗАЙМАЄ ПІДГОТОВКА?

Ті, хто думає, що підготуватися можна за місяць чи два тижні перед екзаменом, глибоко помиляються. Хіба що ви відмінно володієте предметом і постійно здобуваєте перемоги в олімпіадах. Якщо ж ні, то серйозну підготовку краще розпочати з 10 класу, тобто за 2 роки до іспиту. Коли визначилися з майбутньою професією раніше, можна вже з 9 класу ретельно готуватися до уроків і опрацьовувати додатковий матеріал. 

Щоб добре підготуватися до складання зовнішнього незалежного оцінювання з біології, варто дотримуватися декількох правил.  

 1. Насамперед ознайомтеся з програмою ЗНО, яка знаходиться на сайті Українського центру оцінювання якості освіти. У ній ви знайдете повний перелік тем, які потрібно повторити, а також вимоги щодо вмінь і навичок з кожної теми і список визначень, якими ви маєте володіти. Це допоможе звернути увагу на потрібний матеріал, підібрати підручники та відмітити відповідні теми і терміни.

 2. З’ясуйте свій рівень знань. Для цього пройдіть декілька пробних тестів. Найкраще використати тести ЗНО з біології минулих років. Так ви зможете добре ознайомитися з форматом завдань та рівнем їх складності. Обов’язково пропрацюйте питання, у яких припустилися помилки, присвятіть цим темам більше часу. Таким чином, спробуйте виділити свої слабкі і сильні сторони у знаннях. 

 3. Складіть власний графік повторення матеріалу. Педагоги радять починати повторення з 1-ої теми програми ЗНО «Фундаментальні властивості живого…», тобто від молекулярного рівня до найвищого – біосферного. Однак якщо окремі теми викликають у вас великі труднощі (їх потрібно зрозуміти, а не просто перечитати), приділяйте їм більше уваги. Власне, можете розпочати повторення з них. 

 4. Намагайтеся правильно розподілити час. Пам’ятайте, що тільки регулярна підготовка може принести бажаний результат. Тому намагайтеся кожного дня (або принаймні через день) 1-2 години приділити біології. Під час кожного заняття обов’язково повторюйте теми, які пройшли минулого разу. Це необхідно для кращого запам’ятовування. 

 5. Спробуйте пов’язати свої захоплення та підготовку до ЗНО. Так, підготовка – це не лише нудне перечитування параграфів. Це і практична робота – над задачами, біологічними головоломками і лабораторними. Наприклад, якщо захоплюєтеся іграми, можете скористатися гейміфікованою платформою iLearn чи іншими ресурсами, на яких закріпити та перевірити знання можна у форматі гри. Об’єднайтеся з іншими учнями, які здаватимуть біологію. Обговорюйте разом теми і проблемні питання, переказуйте один одному прочитаний матеріал. Під час такого навчання формується стійка емоційна пам'ять.

 6. Робіть конспекти та закріплюйте свої знання тестами. Опрацьовуйте теми, занотовуючи найважливішу інформацію. Після проходження декількох тем чи розділу обов’язково перевіряйте якість знань за допомогою тестів. Після декількох тематичних тестів проходьте загальний тест. Відмічайте складні завдання та знову повертайтеся до них через деякий час. 

Підготовка до ЗНО з біології

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗНО З БІОЛОГІЇ ТА УСПІШНО СКЛАСТИ ТЕСТ?

ЛАЙФХАКИ ВІД РЕПЕТИТОРІВ 

Поспілкувавшись із нашими педагогами, ми зібрали корисні секрети про те, як швидко вивчити біологію до ЗНО. Розділимо поради репетиторів на 2 групи:

Під час підготовки до іспиту:

 • Ведіть власний словник термінів. Уся програма ЗНО містить близько 600 визначень, які ви повинні добре засвоїти. Щоб ефективніше запам’ятати якийсь термін, розбивайте його на окремі складові і намагайтеся закарбувати у пам’яті їх значення. Наприклад, термін «гістологія» походить від грецьких слів «гістос» – «тканина» і «логос» – «вчення» та означає науку про тканини.

 • Звертайте увагу на представників живої природи, які винесені у перелік програмою ЗНО. Створіть схеми чи таблиці з таксономічними категоріями живих організмів (тип, клас, ряд, підряд, родина, рід, вид). 

 • Залучайте візуальну пам'ять та ілюстративні матеріали. Створіть на робочому столі вашого комп’ютера папку із зображеннями рослин, тварин, органів, біохімічних процесів. Підпишіть малюнки та періодично їх переглядайте. У тестових завданнях вам доведеться розпізнавати малюнки та схеми, таких завдань дуже багато. 

 • Користуйтеся мнемотехнікою. Це створення аналогій під час запам’ятовування. Наприклад, складно запам'ятати назви двох кісток передпліччя людини – ліктьової і променевої. Фраза «з ліктя виходить промінь» – один із прикладів мнемотехнічних правил. 

 • Розв’язуйте задачі з молекулярної біології та генетики. Зокрема, варто потренуватися у розв’язуванні задач на молекулярні основи спадковості, моногібридне та дигібридне схрещування, зворотне та аналізуюче схрещування, неповне домінування моногібридного схрещування, на спадкування ознак, зчеплених зі статтю, на групи крові людини, на обмін речовин та енергії в клітині та організмі. 

Під час самого іспиту:

 • Уважно читайте умову завдання. А краще перечитуйте кілька разів, намагаючись визначити, чого саме від вас хочуть. Багато помилок абітурієнти роблять через те, що неправильно зрозуміли умову. 

 • Правильно розподіліть свій час. Якщо є завдання, у яких ви невпевнені, відкладіть їх на потім. 

 • Залиште собі 15-20 хвилин, щоб перевірити свою роботу і перенести позначки у бланк відповідей. 

ЯКІ МАТЕРІАЛИ ДОПОМОЖУТЬ ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗДАЧІ ЗНО З БІОЛОГІЇ?

Перш за все не зациклюйтесь на одному підручнику, а намагайтеся використовувати різні джерела. Ось найкращі з них:

 • Шкільні підручники з 6 по 11 клас авторів Остапченко Л.І., Соболя В.І., Шаламова Р.В., Задорожного К.М.

 • Біологія людини в діаграмах (Пікерінг В.Р.).

 • Біологія. Довідник + Тестові завдання (Соболь В.І).

 • Наочний довідник з біології 8-9 кл. (Бєляєва Л.В.)

 • Наочний довідник з біології 10-11 кл. (Красильникова Г.В.)

 • Біологія у порівняльних таблицях (Резніченко В.П.)

 • Тренувальні тести з загальної біології (Задорожний К.М.)

 • Завдання і вправи з біології за курс старшої школи (Матяш Н.Ю., Коршевнюк Т.В., Козленко О.Г.)

Підготовка до ЗНО з біології

Онлайн ресурси:

Блоги репетиторів:

ЧОМУ РЕПЕТИТОР З БІОЛОГІЇ – НАЙБІЛЬШ ЕФЕКТИВНИЙ МЕТОД ПІДГОТОВКИ? ЯК ЗНАЙТИ ПОТРІБНОГО ВИКЛАДАЧА?

Якщо ви не в змозі самостійно організувати свою підготовку або маєте значні прогалини у знаннях, ваш найкращий вихід – репетитор з біології до ЗНО. На відміну від курсів чи шкільного навчання, педагог працює з вами особисто та підбирає навчальну програму, яка враховує усі ваші здібності й потреби. Репетитор допоможе вивчити біологію вдвічі швидше, зеконити чимало часу та енергії. 

Таке навчання супроводжується:

 • якісним і ґрунтовним поясненням незрозумілого матеріалу

 • напрацюванням корисних практичних навичок

 • можливістю зрозуміти суть тих чи інших процесів і явищ, а не просто їх завчити

Потрібен репетитор з біології? Заходьте на сайт БУКІ. Тут ви можете ознайомитись з базою анкет педагогів і швидко знайти потрібного викладача за допомогою системи фільтрів. Наші фільтри дозволяють підібрати репетитора за: рівнем викладання, місцем проведення занять, ціною та рейтингом. Кожен попередній клієнт залишає відгук про роботу викладача. Ознайомившись з усіма відгуками, можна буде зробити вибір на користь одного з педагогів. 

Після заповнення заявки репетитору вона буде автоматично опрацьована системою. Викладач біології зв'яжеться з вами, і підготовку можна починати хоч наступного дня. Якщо виникають будь-які питання, замовляйте послугу «зворотний дзвінок». Менеджер сервісу обов’язково вам передзвонить і відповість на них. Можна також проконсультуватися з приводу кандидатури викладача.

 

 

Оцініть новину

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Женская тренировка на грудные мышцы

Можно ли с помощью физических упражнений увеличить грудь и как сделать грудь упругой и подтянутой.

Автор: Анастасія Ш.

Василь Симоненко як дослідник Великого терору в Україні

Замовчування правди про власні злочини минулого, було однією з фундаментальних істин СРСР. В 1960-х роках молодий український поет Василь Симоненко вирішив відкрити для світу правду про радянські злочини, символом яких стала Биківня

Автор: Ірина М.

Цифровые ресурсы для проведения занятий

Современный преподаватель не может не пользоваться всеми прелестями онлайн ресурсов. Чтобы идти в ногу со своими коллегами и быть интересным своим ученикам я собрала 10 самых топовых сайтов для преподавателей.

Автор: Катерина Є.

7 груп іменників правильної множини в англійській мові

У статті йдеться про групи іменників правильної множини в англійській мові та їх приклади в однині та множині.

Автор: Маркіян Т.

Топ-10 найважчих слів для вимови в англійській мові

У статті йдеться про 10 найвживаніших найважчих слів для вимови в англійській мові, їх значення та американські й британські варіанти їх вимови.

Автор: Маркіян Т.