Експрес-підготовка: теми і дати для ЗНО з історії України у 2021 році

01.06.2021

Експрес-підготовка: теми і дати для ЗНО з історії України у 2021 році
Новини ЗНО
 1. Які типи завдань будуть на ЗНО з історії України?
 2. Які моменти школярі часто упускають під час підготовки до ЗНО?
 3. Як краще повторювати дати і факти?
 4. Які джерела використовувати для підготовки до ЗНО?

ЗНО з історії України – один із найскладніших іспитів через величезний обсяг інформації, яку потрібно запам’ятати і вміти відтворювати в хронологічному порядку. 

Тестування відбудеться 4 червня. Минулорічна програма іспиту та формат завдань не змінилися. Програма ЗНО з історії України 2020 охоплює 32 розділи, у кожному з яких вичерпно описані вимоги до знань та вмінь учня. Ознайомитися з документом детально можна за посиланням

Ми ж підготували для вас найважливіші деталі для підготовки, а також джерела, які допоможуть вам скласти ЗНО. 

Які типи завдань будуть на ЗНО з історії України?

Всього учасник незалежного оцінювання має виконати 60 тестових завдань. Школяреві потрібно впоратись із 4-ма видами завдань:

 • 46 завдань з вибором однієї правильної відповіді з 4-х;

 • 6 завдань на встановлення відповідності (один із варіантів, позначених літерами, зайвий);

 • 4 завдання на встановлення правильної послідовності (в хронологічній послідовності треба розмістити 4 події);

 • 4 завдання на вибір 3-х правильних відповідей із 7-ми запропонованих варіантів.

З-поміж гуманітарних дисциплін найбільше труднощів в учнів викликає Історія України. Підготовка до ЗНО для багатьох стає причиною нервових переживань, адже не всім вдається запам’ятати величезну кількість дат і подій. Але ви завжди можете звернутися за допомогою до репетитора BUKI.

зно з історії України

Які моменти школярі часто упускають під час підготовки до ЗНО?

Як показали підсумки тестування за попередні роки, найбільше труднощів у школярів викликали питання, пов’язані з історичними картами та ідентифікацією зображень. Отже, аби уникнути типових помилок, потренуйте свою візуальну пам'ять. Підготуйтеся за такими типами завдань:

 • Розпізнавання портретів історичних діячів. Переглядати всі ілюстрації в підручниках з історії не потрібно. Цей список цілком точний і включає 54 персоналії. Серед них 26 громадсько-політичних та військових діячів: Михайло Драгоманов, Микола Міхновський, Степан Бандера, Володимир Винниченко, Михайло Грушевський, Петро Дорошенко, Дмитро Донцов, Євген Коновалець, Іван Мазепа, Нестор Махно, Августин Волошин, Симон Петлюра, Євген Петрушевич, Кирило Розумовський, Петро Сагайдачний, Павло Скоропадський, Богдан Хмельницький, Кость Левицький, Вячеслав Чорновіл, Роман Шухевич, Левко Лук’яненко, Петро Григоренко, Леонід Кравчук, Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Петро Порошенко. Переглянути портрети можна на освітньому порталі за посиланням.

  А також 28 діячів освіти, науки та культури: Василь-Костянтин Острозький, Павло Чубинський, Агатангел Кримський, Володимир Антонович, Олесь Гончар, Олександр Довженко, Микола Костомаров, Іван Котляревський, Соломія Крушельницька, Пантелеймон Куліш, Леся Українка, Микола Лисенко, Петро Могила, Сергій Параджанов, Григорій Сковорода, Йосип Сліпий, Василь Стус, Іван Франко, Маркіян Шашкевич, Тарас Шевченко, Андрей Шептицький, Ісмаїл Гаспринський, Михайло Вербицький, Володимир Вернадський, Василь Симоненко, Іван Дзюба, Іван Миколайчук, Любомир Гузар. Ознайомитися з портретами можна за посиланням
 • Розпізнавання архітектурних об’єктів. Вам слід переглянути зображення 26-ти культових споруд: Софійський собор, Спасо-Преображенський собор у Чернігові, Успенський собор Києво-Печерської лаври, Михайлівський Золотоверхий собор, П’ятницька церква в Чернігові, Успенський собор у Володимирі, Церква святого Пантелеймона поблизу Галича, Костел святого Варфоломія в Дрогобичі, Вірменський собор у Львові, Покровська церква-фортеця в Сутківцях, Церква Зішестя Святого Духа в Потеличі, Ансамбль Успенської церкви у Львові, Вежа Корнякта, Каплиця Трьох Святителів, Ансамбль Кафедрального костелу у Львові, Каплиця Боїмів, Іллінська церква в Суботові, Троїцький собор в Чернігові, Покровський собор у Харкові, Оборонна синагога в Жовкві, Георгіївська церква Видубицького монастиря, Преображенська церква у Великих Сорочинцях, Собор святого Юра у Львові, Андріївська церква у Києві, Покровська церква у Києві, Троїцький собор у Новомосковську, Успенський собор Почаївської Лаври, Резиденція православних митрополитів Буковини і Далмації у Чернівцях, Володимирський собор у Києві. 

  Серед фортифікаційних споруд передивіться світлини (всього 8): Верхнього замку в Луцьку, Хотинської фортеці, Кам’янець-Подільської фортеці, Замку Паланок, Генуезької фортеці в Судаку, Ханського палацу в Бахчисараї, Острозького замку, Замку в Підгірцях. 

  Серед світських споруд зверніть увагу на зображення (всього 10): Чорної Кам’яниці та Будинку Корнякта у Львові, Ратуші в Бучачі, Палацу Кирила Розумовського в Батурині, будівлі Київського університету, будівлі Оперного театру в Одесі, Будинку з химерами в Києві, Будинку Полтавського губернського земства, Будинку страхового товариства «Дністер» у Львові, будівлі Держпрому в Харкові, Верховної Ради України.

  Перегляньте зображення 6-ти пам’ятників: князю Володимиру в Києві, Юрію Змієборцю над фасадом Собору св. Юра у Львові, Арману де Рішельє в Одесі, Богдану Хмельницькому в Києві, Тарасові Шевченку в Ромнах, засновникам Києва. 

Ознайомитися з усіма згаданими пам’ятками, а також потренуватися у пробних тестах можна на порталі.

зно з історії України

 • Ідентифікація пам’яток стародавньої історії України. Перегляньте зображення таких 6-ти об’єктів і предметів: браслет з розкопок в с. Мізино, кераміка трипільської культури, Золота пектораль з кургану Товста Могила, Золотий гребінь з кургану Солоха, Херсонес Таврійський, Збруцький ідол. Ось покликання на фото. 

 • Ідентифікація зразків образотворчого мистецтва. Вам потрібно відновити у пам’яті такі зображення та світлини: мозаїка Богоматері Оранти та Христа Вседержителя із Софійського собору, Вишгородська ікона Богородиці, Холмська ікона Богородиці, Дорогобузька ікона Богородиці, Свенська ікона Богородиці, Ікона Богородиці з пророками з церкви у Підгородцях, Ікона «Успіння Богородиці» 1547 р., Ікона «Покров Богородиці» (з портретом гетьмана Богдана Хмельницького), Ікона «Вознесіння Христове» з Манявського скита, Ікона святого Юрія Змієборця.

  Також доведеться передивитися мініатюри та гравюри: мініатюра «Євангеліст Лука» з Остромирового Євангелія, мініатюра «Родина князя Ярославича» з «Ізборніка» 1073 р., мініатюри євангелістів з Пересопницького Євангелія, гравюра «Євангеліст Лука» з львівського «Апостола», гравюра І. Мигури «Іван Мазепа серед своїх добрих справ», портрет Петра Конашевича-Сагайдачного, портрет Богдана Хмельницького. Гравюра В. Гондіуса, портрет князя Криштофа Збаразького.

  Серед художніх робіт зверніть увагу на картини: «Дівчина з Поділля» В.Тропініна, «Автопортрет» 1840 р., «Катерина» 1842 р., офорти з серії «Живописна Україна» Т.Шевченка, «Садиба Г. Тарнавського в Качанівці» В.Штернберга, «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» І.Рєпіна, «Козаки в ранковому степу» С.Васильківського, «Святочне ворожіння» М.Пимоненка, «Дівчина в червоному капелюсі» О.Мурашка, «Портрет Лесі Українки» І.Труша, «Еней та його військо» Г.Нарбута, «Гуцул з квіткою», «Карпатська мати» В.Касіяна, «Триптих» («Любов». «Сім’я». «Повернення») Ф.Кричевського, «Бій Богуна з Чарнецьким під Монастирищем в 1653 р.» М.Самокиша, «Хата в Богданівці» К.Білокур, «Хліб»Т.Яблонської, «Гороховий звір» М.Приймаченко. Ось покликання на всі зображення.

 • Вміння працювати з історичними картами та розпізнавати їх. У ЗНО часто трапляються завдання, які вимагають ідентифікувати історичну подію по карті або встановити відповідність між подіями і картосхемами, на яких вони зображені. Важливо ознайомитися зі зразками картосхем різних історичних періодів – від IV-ІІІ тис. до н.е. і до сьогодення. Ось кілька корисних джерел для підготовки: Мінікурс   «Карти для ЗНО з історії України» (щоб отримати доступ, потрібно реєструватися), Тренувальні тести з картами для ЗНО з історії, «Карти. ЗНО. Історія 2019», «10 правил виконання тестів з мапами». 

 • Вміння орієнтуватися в історичних документах. Підготуватися до завдань такого типу можна, переглянувши електронне видання «Історії України в документах і матеріалах» Т.1, і Т.3, сайт Державної архівної служби; за допомогою курсу на платформі Рrometheus

Як краще повторювати дати і факти?

Історія – наука системна. Тому краще повторювати дати і події в контексті певної історичної епохи. Наприклад, візьмемо до уваги розділ Програми «Україна в перші повоєнні роки». У цьому розділі потрібно повторити такі поняття: «відбудова», «операція «Вісла», «операція «Захід», «космополітизм», «ждановщина», «лисенківщина», «холодна війна». Учень має орієнтуватися у визначених датах і співвідносити їх з подіями: 1945 р., квітень 1945 р., 1946-1947 рр., березень 1946 р., квітень-липень 1947 р., жовтень 1947 р., 1951 р. 

Крім знання необхідних дат і термінів, випускник повинен вміти охарактеризувати політику влади цього періоду, здобутки історичних діячів, визначати причини та наслідки операцій «Вісла» і «Захід», радянізації західних областей, масового голоду в Україні, розпізнавати відповідні документи та історико-культурні пам’ятки тощо. 

Отож ретельно опрацьовуйте кожен розділ Програми ЗНО. У межах історичної епохи чи періоду обов’язково зважайте на:

 • дати і події;

 • терміни;

 • роль історичних діячів;

 • причини та наслідки подій;

 • значення подій для сьогодення.

зно з історії України

Які джерела використовувати для підготовки до ЗНО?

Одного шкільного підручника, звісно, замало. Крім вказаних вище джерел до зображень і документів, пропонуємо вам такі корисні матеріали:

Підготовка до ЗНО з історії України – відповідальна справа, з якою допоможе впоратися досвідчений репетитор. Сайт BUKI пропонує широкий вибір викладачів для очних та онлайн занять. Заходьте на сайт та оберіть потрібного репетитора за кілька хвилин.

Оцініть новину

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Різниця між італійською мовою на півдні та півночі Італії

Чим відрізняється італійська мова на півдні та півночі Італії

Автор: Анна К.

Як знаходити прийменники в реченні? Три лайфхаки

Прийменники поряд із частками та сполучниками, є важкими для ідентифікації. Але є деякі підказки, які спрощують пошуки прийменників у тексті. Прочитайте лайфхаки та спробуйте перевірити себе на вправах.

Автор: Ілона С.

Instagram-ресурси для вивчення італійської мови

5 Instagram-сторінок, які будуть корисними при вивченні італійської мови

Автор: Анна К.

Італійські вирази (modi di dire), які вартує знати особам з високим рівнем володіння мовою (2 частина)

2 частина відомих італійських виразів, які дозволять говорити як справжні італійці

Автор: Анна К.

Як підходити до конфліктних учнів

Інструкція що робити якщо ваш учень не виконує домашні завдання, агресує, негативить, має поганий настрій.

Автор: Світлана І.