
Турецька мова вабить своєю екзотичністю та відносною легкістю у вивченні. Її можна почути не лише в Туреччині, а й в усьому світі, зокрема в Північній Македонії, Кіпрі, Румунії, Болгарії, Казахстані. Це мова перекладів, ділового та культурного спілкування, подорожей та нових знайомств.
Вивчати турецьку не так складно, як здається. Про основні поради і рекомендації щодо вивчення ви дізнаєтеся у статті.
Як розпочати вивчення турецької мови з нуля?
Вивчити турецьку мову самостійно цілком реально. Починати вивчення, як у випадку з будь-якою іншою мовою, необхідно з алфавіту. Хоча турецька належить до групи тюркських мов, вона має латинський алфавіт (за винятком окремих букв, таких як Ö, ü, ç). Також це мова, в якій немає подвійних приголосних, а голосні в суфіксах змінюються, щоб забезпечити гармонійне звучання.
Вивчіть правила читання приголосних Ş, Ç, C та інших звуків – їх небагато. Тренувати вимову легко, оскільки в турецькій мові одна буква означає лише один звук. Вчитися читати бажано з аудіовимовою від носія мови.
Після освоєння алфавіту і вимови можна переходити до граматичних основ. І знову хороші новини – в турецькій мові немає артиклів і родів! Граматика побудована на логічних принципах, за винятком деяких правил. Головна особливість турецької мови – аглютинативність. Це означає, що до коренів слів потрібно додавати суфікси для зміни смислового значення.
Вам треба вивчити основні словотворчі суфікси та їх значення. З їхньою допомогою формується множина, прийменники, обставини місця, перетворення іменника в прикметник, назви професій та інше. Але враховуйте, що суфікси додаються чітко за правилами гармонії голосних, які також треба запам’ятати.
Деякі лінгвісти жартують, що слова турецької схожі на математичні формули, які легко розкласти на складові. Наприклад, фраза «Nerelisin» (перекладається як «Звідки ти?») і складається з частин: «ne» – «що», «re» – суфікс місця, «nere» – «де», «li» – «від», «sin» – «ти».
Далі варто освоїти правила дієвідмінювання дієслів у трьох часах – теперішньому, минулому і майбутньому. До речі, мова має всього 13 неправильних дієслів. Також необхідно вивчити систему числівників.
Вивчить основні слова і фрази турецькою. Намагайтесь використовувати вивчене у розмові, пробуйте спілкуватися з носіями. Дивіться турецькі серіали українською мовою з турецькими субтитрами і навпаки. Зробіть собі рукописний словник і не забувайте завжди записувати цікаві слова і вирази.
Читайте також: Плюси і мінуси освіти за кордоном
Якісні онлайн ресурси для вивчення турецької мови
Сьогодні ми маємо доступ до безлічі навчальних матеріалів, у тому числі безкоштовних. Підручники та словники відомих видавництв можна завантажити або працювати за ними онлайн. З’явилося чимало інтерактивних навчальних платформ, програм та додатків, які мають ігрові вправи, лексичні картки та тести, яскраво структуровану теорію.
А ось список матеріалів, які значно полегшать вам вивчення:
Граматики, довідники, підручники:
- Basics of Turkish Grammar – вступ до турецької граматики, матеріали англомовні;
- Turkish Grammar – коротка граматика турецької мови і список фраз для мандрівника;
- Turkish Language Class – 36 лексико-граматичних уроків початкового та середнього рівня;
- Самовчитель для початківців – підручник О.Кабардіна, доступний у платній версії;
- Підручники серії Istanbul, автора Yeni Hitit та інші – їх можна завантажити в PDF-форматі.
Подкасти:
- Turkish Tea Time – безкоштовний підкаст з англомовним супроводом, містить 136 уроків тривалістю приблизно 10-20 хв.;
- TurkishClass 101 – платний підкаст, який передбачає реєстрацію. За 35$ ви отримаєте 50 ексклюзивних аудіо- та відеоуроків;
- Radyo.trt – різноманітні безкоштовні радіопідкасти на сайті турецького телеканалу;
- Архів турецького усного оповідання – підкаст, на якому можна читати і слухати тексти одночасно. Окрім цього, казки та розповіді можна завантажувати в PDF-форматі.
Словники, розмовники:
- Seslisozluk – турецько-англійський словник онлайн;
- Російсько-турецький розмовник онлайн – сайт, що містить 100 найуживаніших фраз для туристів;
- Turkishdictionary – великий подвійний словник – англо-турецький і турецько-англійський;
- Dict.com –турецько-український словник онлайн.
Відеоуроки на Youtube:
- Турецька з нуля – Youtube-канал з детальними відеоуроками для тих, хто починає вчити турецьку мову;
- Турецька мова з Юлією Акалин – канал на Youtube зі вступними уроками та корисними порадами з вивчення;
- Практика турецької мови з носієм – канал на Youtube з цінною інформацією від корінного носія;
- Turkish Talk – Youtube-канал з корисними відео на граматичні та розмовні теми.
Мобільні додатки для вивчення лексики:
- Турецька мова для початківців. Вивчати турецьку;
- Duolingo – додаток-гра з лексичними картками та рівнями;
- Lingualeo – включає словник і тести з лексики і граматики;
- LinGo Play – чимало різних ігрових вправ;
- şehir bitki – містить ігрові вправи на складання та пригадування слів.
Чати для спілкування з носіями мови:
- Anygram – чат, в якому співбесідника можна знайти за інтересами;
- HiNative – спілкування в форматі переписки;
- Hello Pal – є можливість дзвонити один одному і надсилати голосові повідомлення.
Читайте також: Навчаємося граючи. Що таке гейміфікація
Що краще вибрати для ефективного вивчення:курси турецької мови чи репетитора?
Вивчення мови на курсах може бути груповим, індивідуальним та комбінованим. Групи студентів, як правило, невеликі – 3-8 осіб. Заняття проходять з викладачем на базі мовної школи або онлайн. Однією з переваг курсів є можливість розвивати свої комунікативні навички у групі.
Репетитор турецької мови – це індивідуальні заняття за гнучким графіком та особистою навчальною програмою. Педагог адаптує програму до ваших потреб та мети навчання. Ваш прогрес здійснюється під постійним контролем досвідченого професіонала. Головна перевага – можливість впливати на навчальну програму, вивчати те, що вам подобається, коригувати своє навантаження. Якщо вам потрібно готуватися до іспиту, скажімо, TÖMER, репетитор надасть всі необхідні матеріали та завдання. Підібрати «свого» викладача, знайти носія мови, якщо бажаєте, можна на репетиторський платформі BUKI.
З приватним педагогом можна одночасно розвивати граматику, письмо, читання та комунікацію, тоді як на курсах більша перевага надається чомусь одному. Приватний педагог допомагає тренувати і переклад з турецької мови, щоб розвинути навички майбутнього перекладача. На курсах до того ж немає можливості для гнучкого графіку.
Скільки часу знадобиться для вивчення турецької?
Усе досить індивідуально і залежить від вашого бажання, здібностей, наполегливості, майстерності викладача та інтенсивності занять.
Якщо починати вивчення мови самостійно, то рівня А2 можна досягнути приблизно за пів року. Навчання з репетитором можна комбінувати з курсами, зокрема з розмовної турецької. Тоді зростання від рівня до рівня може відбуватися з інтервалом у 2-3 місяці. І вже за рік ви будете знати мову на рівні В2 або вище.