
Сьогодні онлайн-викладання стало звичним явищем для педагогів та учнів. Адже в онлайн-просторі можна просувати рекламу своїх послуг, здійснювати пошук учнів для репетиторства та використовувати сучасні технології для пояснення матеріалу.
Аби допомогти репетиторам, які вперше пробують викладати дистанційно, ми зібрали поради від досвідчених онлайн-викладачів і склали список необхідних ресурсів та інструментів. Далі ви дізнаєтесь, як успішно розпочати свій шлях та викладати онлайн ефективно.
Перші кроки при підготовці до занять онлайн
Дистанційне репетиторство має свої переваги. Головна різниця між онлайн і офлайн викладанням полягає в тому, що перше дає змогу шукати учнів з різних куточків України чи з-за кордону. Ви не обмежені територіально. А також є менше обмежень у часі. Вам чи учневі не треба добиратися на урок, ви можете домовитись про заняття у найбільш зручний для вас час. Так що за потреби можете мати більше уроків та економити час для себе.
Якщо ви вперше звертаєтеся до такого формату викладання, то ось кілька порад для організації роботи.
Пошук учнів для репетиторства
Треба, аби про ваші послуги дізналися учні та батьки. Тому спершу радимо вам зареєструватися на сайтах для репетиторів. Надавайте перевагу сайтам з високим рейтингом. Одним із таких є BUKI – платформа, на якій можна швидко знайти перших учнів, якщо дотримуватися вимог. Адже наразі її використовують близько 58 тисяч учнів по всій Україні.
Вам потрібно створити анкету, максимально заповнивши усі поля профілю та чітко вказавши свої переваги. Ви самі визначаєте умови своєї співпраці з учнями. Лише після домовленості з учнем ви вносите разову оплату в розмірі вартості не менше 2 занять.
Що ще досить важливо? Ваш профіль на цій платформі для репетиторів можна використовувати як професійне портфоліо. Для цього можна створити відеопрезентацію з фрагментом свого уроку, а також писати експертні статті у блог. Крім цього, ви будете отримувати відгуки від учнів та батьків. Тож це чудові умови для старту та набору учнів.
Облаштування робочого місця
Потрібен якісний інтернет, зручне робоче місце, хороша гарнітура для чистого звуку та відеокамера. Довге налаштовувати звуку під час заняття або не стабільний зв’язок заважають концентрації уваги учня.
Ви можете перевірити мікрофон онлайн перед початком кожного заняття. Для цього не потрібно завантажувати якісь спеціальні додатки. Можна скористатися онлайн-інструментами. Наприклад, webcammictest.com.
Розробка планів занять та вибір методики
Онлайн-заняття так само потребують підготовки та методики. Пропишіть для себе план заняття із зазначенням теми, активностей та онлайн-інструментів, які ви використаєте під час заняття.
Завчасно виберіть платформи для організації та роботи. Зареєструйтесь на потрібних сайтах, створіть робочу пошту, завантажте додатки та перевірте чи можете ви швидко використовувати потрібні ресурси. До прикладу, можете зареєструватися «На Урок» – порталі, де можна знайти чимало безкоштовних навчальних матеріалів від вчителів. Там є бібліотеки знань та завдань, навчальні семінари та вебінари.
Почитайте про змішане навчання та «перевернуте» навчання. Особливості таких підходів можуть дати вам ідеї викладання онлайн. Наприклад, ви можете надсилати учням готові теоретичні матеріали, а під час заняття приступати до практичних завдань в інтерактивній формі й зупинятися лише на тих теоретичних моментах, де в учня залишилися питання.
У будь-якому випадку орієнтуватися треба на навчальні цілі учнів, їх рівень, інтереси та вік. Краще перше заняття зробити організаційним: узгодити формат та провести аналіз знань, познайомитися з учнем.
Реклама та просування в соцмережах
Ви можете вести професійні сторінки, демонструючи свій досвід та знання на таких популярних майданчиках, як Facebook, Instagram, YouTube, TikTok. Звісно, кожна мережа має свої особливості щодо форматів контенту.
Почніть з невеликих постів та відео з лайфхаками, як запам’ятати те чи інше правило тощо. Але важливо публікувати щось регулярно.
Сервіси для організації онлайн навчання
Щоб стати репетитором онлайн, зробіть ще кілька кроків.
- Спершу підберіть зручну платформу для безпосереднього заняття в форматі дзвінка чи відеоконференції. Додатково обов’язково знадобиться електронна пошта, месенджер для швидкого зв’язку, ресурс для обміну файлами.
- Найлегше використовувати сервіси Google. Створення пошти Gmail одразу надає доступ до Google Drive – онлайн-сховища, де можна зберігати файли та надавати до них доступ за посиланням. До того ж значна кількість онлайн-ресурсів дозволяє швидку реєстрацію через акаунт Google.
- Для швидкого спілкування можна обрати Viber, Telegram, WhatsUpp. Наприклад, якщо ви працюєте з великою групою, то для сповіщень можна створити канал в Telegram.
Не намагайтеся використовувати десятки інтерактивних платформ, якщо ви лише починаєте викладати онлайн. Краще поєднувати один-два ресурси, але робити це впевнено та ефективно.
Три безплатні ресурси, які варто спробувати замість Skype
Для організації онлайн-занять обов’язково потрібен ресурс для роботи в форматі уроку. Як стати репетитором з англійської мови, який має чіткі схеми роботи, готові матеріали та завдання або навіть записані авторські лекції? Почніть з простих ресурсів.
Серед зручних та безкоштовних найкращими варіантами є:
- Zoom – сервіс, який дозволяє безкоштовно підключати до дзвінка не більше 40 людей. Тривати такий дзвінок може до 40 хвилин. Для дзвінка віч-на-віч час не обмежений. Під час дзвінка можна використовувати внутрішній чат, демонстрацію екрана та симуляцію дошки.
- Google Hangouts – також дозволяє масове підключення, має внутрішній чат та інструмент для демонстрації екрана.
- FreeConferenceCall – забезпечує стабільний зв’язок, можливе підключення великої групи людей. Є зручний інструментарій – режим лекції, режим питання й відповідей, демонстрація екрана.
Досить часто викладачу потрібно щось на кшталт дошки. Zoom та FreeConferenceCall мають схожий функціонал, але справжньою знахідкою є BitPaper – онлайн-симулятор дошки.
Ресурс безплатний, для використання потрібно мати оновлену версію браузера Chrome, Safari, Firefox. Під час використання також можна зробити конференцію з відео та аудіо. Ваші учні можуть не реєструватися, їм потрібне лише посилання на вашу «дошку». У режимі онлайн ви та гості дошки можете друкувати на ній, малювати, додавати зображення та фігури.
Що потрібно для організації роботи з великою групою?
Репетитору для індивідуальних занять цілком вистачить Google Drive для обміну файлами з учнями. Можна створити папку з іменем учня, надати йому доступ та завантажувати туди необхідні матеріали, або працювати в документах під час заняття.
Такий формат можна використовувати й для групових занять. Ви завжди можете у налаштуваннях подивитися дату створення чи внесення змін до файлів і тим самим слідкувати за вчасним виконанням завдань.
Як стати репетитором, щоб працювати з групами учнів? Є 2 безкоштовні та зручні ресурси для організації дистанційної роботи.
Мій клас
Електронний освітній ресурс, який допомагає пришвидшити роботу з завданнями та їх перевіркою. Платформа має базу готових завдань з різних предметів, тому швидко дозволяє генерувати безліч завдань та автоматично їх перевіряє. Це дозволяє працювати в режимі «нескінченного тренування», а вчителю заощаджує багато часу на спілкування з учнями, пояснення та креатив. Краще розібратися з сервісом допоможе відео.
Google classroom
Також платформа «повного циклу». Створюється «клас», куди приєднуються учні. Є стрічка з оновленнями, де видно завдання, лекції та терміни. Є окремий розділ з оцінками. Платформа інтегрується з Google Drive, календарем та поштою. Тому приходитимуть сповіщення, а документи зберігатимуться в окремій папці.
Сервіс безкоштовний, у ньому легко розібратися. Для першого знайомства корисно подивитися ось цей вебінар.
Як зробити дистанційне навчання цікавим?
Звичайне виконання завдань та розбір матеріалів під час дзвінка підходить лише для дуже мотивованих та старших учнів. Ігрові елементи – обов’язкова умова для продуктивного навчання онлайн та утримання уваги учнів. Якщо хочете стати репетитором онлайн, який вміє зацікавити учнів, додавайте вікторини та короткі ігри.
Для таких цілей є достатня кількість додатків та сайтів. Ось список найбільш використовуваних українськими репетиторами та вчителями безкоштовних ресурсів.
- Quizizz – можна створювати яскраві тести й надсилати їх як завдання через Google Classroom або просто через посилання. Також має безліч готових завдань, створених іншими користувачами.
- Kahoot! – обов’язковий інструмент для ігрового формату навчання. Простий, яскравий, функціональний. Його основа – вікторини, які можна зробити цікавими для будь-якого віку, предмета та формату. Цей ресурс використовують на заняттях від дитячих садків до бізнес-тренінгів.
- Online Test Pad – зручний та безкоштовний сервіс, який дозволяє створювати кросворди, тести, вікторини.
- Language Flashcards від British Council – картки для вивчення слів. Ресурс дуже простий і може зберегти час вчителю.
- Математичні Додатки GeoGebra – обов’язково має бути під руками в тих, хто викладає математику та геометрію. Безкоштовний ресурс має базу уроків на різні теми. Тут ви можете візуалізувати графіки функцій, створювати таблиці, аналізувати статистику, працювати з геометричними задачами.
- Graphing Calculator – Desmos – ще одна знахідка для викладачів точних наук. Це графічний калькулятор, який візуалізує формули в графіки.
- PhET Interactive Simulations – безкоштовний онлайн симулятор для точних та природничих наук. Велика база ігор, відео та симуляцій, користь якої складно описати, варто просто спробувати.
- Visnos visual number – інший ресурс візуалізації для математиків. Незважаючи на англомовний інтерфейс, ресурс зрозумілий та простий.
Ось підбірка безкоштовних додатків British Council для вивчення мови.
Опанувавши ці інструменти та включивши їх у свої уроки, ви вийдете на новий рівень професіоналізму. А згодом, цілком імовірно, зможете самі створювати унікальні навчальні матеріали та курси в онлайн-форматі.