Як вивчити українську мову

Оновлено 10.07.2025

Наталія К.

Статті автора: 237

Як вивчити українську мову

Ми всі, жителі України, вчимо українську мову все життя. Погодьтеся, що іноді, коли пишеш або розмовляєш українською, трапляються такі помилки, про які раніше навіть не здогадувався.

Звісно, хочеться якомога швидше позбутися помилок, щоб почати впевнено розмовляти. Аби не витрачати багато часу, можете звернутися до репетитора. Наприклад, знайти фахівця на платформі BUKI. Адже з допомогою педагога навчання буде швидшим і легшим. 

У цьому матеріалі ми розповімо, чому важливо спілкуватися українською мовою, з чого почати вивчення та які джерела краще використовувати.

Чому потрібно вивчати українську мову?

Знати рідну мову своєї держави – обов’язок кожного українця. А володіння мовою на високому рівні відкриває чимало професійних можливостей: претендувати на державні посади, посади у ЗМІ, викладати та й взагалі працювати з людьми у різних сферах. По суті, будь-який фахівець в Україні повинен добре володіти українською мовою. 

Чому мова важлива? У мові закодована культурна спадщина українського народу. Вивчаючи мову, ми глибше розуміємо менталітет, традиції та звичаї, культурні цінності українців. Тобто через мову ми пізнаємо культуру, а це дуже важливо для представників творчих професій. 

Українська мова – це мова, яка посідає третє місце у світі за милозвучністю, лексичним та фразовим розмаїттям, словотвірним багатством. Мелодика мови відтворена у таких шедеврах світової класики, як «Кобзар» Тараса Шевченка, «Енеїда» Івана Котляревського, всесвітньо відомих піснях «Їхав козак за Дунай», «Ой на горі два дубки», «Розпрягайте, хлопці, коні», «Щедрик» та інших.

Походження української мови

Сучасна українська мова кардинально відрізняється від староукраїнської, якою розмовляли ще у XIII столітті. Староукраїнській передувала давньоукраїнська, або «давньоруська», мова, яка існувала у V-XII століттях. Ця мова запозичила чимало рис від так званої церковнослов’янської, що в свою чергу походила з Балкан. 

Перші друковані твори українською почали видавати задовго до «Енеїди» Івана Котляревського. Одним з найвідоміших є Пересопницьке Євангеліє, яке було перекладене розмовною українською мовою у другій половині XVI століття.

Чому українська мова важлива? 

Українська мова належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної сім'ї. Найближчою генеалогічною мовою вважається білоруська. Цікавий факт, що північна діалектна група української мови вплинула на формування розмовної білоруської. 

Українська мова, як індоєвропейська, має багато спільного з іншими мовами, які впливали на формування одна одної: санскрит, грецька, ісландська, вірменська, не кажучи вже про російську, словацьку та інші.

Як вивчити українську мову з нуля?

Існує два головні способи – самостійне навчання та навчання з репетитором. Якщо ви іноземець або раніше проживали в російськомовній сім’ї та все життя розмовляли російською, вивчити українську мову самостійно буде досить складно. Таким людям краще звернутися до репетитора. 

Чому заняття з репетитором дають значний результат?

  1. Репетитор допоможе зробити перший крок – подолати труднощі вимови, зрозуміти принципи орфографії. 
  2. Заняття з педагогом – це надійна дисципліна та контроль. Адже самому спонукати себе до навчання значно важче. 
  3. Педагог скеровуватиме вас у потрібне русло: складе навчальну програму, підбиратиме потрібні практичні завдання та вправи. До того ж ви завжди можете запитати у репетитора все, що вам не зрозуміло. 
  4. Викладач дає своїм учням цінні навчальні матеріали, ділиться джерелами корисної інформації. 
  5. З репетитором можна працювати комплексно у різних напрямах: тренувати вимову, вивчати граматику, вчитися складати висловлювання, писати есе, опановувати ділове мовлення тощо. 

Саме тому допомога репетитора така важлива для тих, хто тільки починає вивчати українську мову. Це експерт і помічник. Не сприймайте його таким, як учителів у школі. Вивчення української мови насправді може бути легким, захопливим та зрозумілим. 

Між іншим, репетитор потрібен і тим, хто готується до іспитів, наприклад НМТ, вступу до вишу на філологічну спеціальність. Час від часу поліпшувати україномовні навички треба і дикторам, і журналістам, і редакторам, і копірайтерам та іншим представникам медійних професій. 

Як швидко вивчити українську мову: 6 порад

У цьому розділі ми зібрали рекомендації викладачів, які допоможуть вам у самостійному вивченні української мови. 

Читайте українською

Читання – це крок до розуміння та засвоєння мови. Усі нові й незрозумілі слова радимо записувати та знаходити їхнє значення. Ви можете обирати українську класику, наприклад, «Наталка Полтавка» Івана Котляревського, «Тигролови» Івана Багряного, «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського, «Лісова пісня» Лесі Українки тощо. 

Водночас сучасна українська література також багата на цікаві твори – можна вибрати жанр на будь-який смак. Наприклад, збірка оповідань «Львів. Кава. Любов» Наталки Гурницької та інших, детектив «Таттоо. Читання по очах» Вячеслава Васильченка, детективний трилер «Білий попіл» Іларіона Павлюка, науково-фантастичний роман «Колонія» Макса Кідрука, фентезі «Зворотний бік світла» Дари Корній тощо. 

Якщо не любите великі твори, можете читати поезію, оповідання, статті. 

Працюйте зі словниками

Тим, хто лише починає вчити українську, корисно звертатися до словників. У тлумачному словнику можна знаходити значення слів. Цінною знахідкою для опанування лексики є словники синонімів, антонімів, паронімів, омонімів, фразеологізмів, а також прислів’їв та приказок. За орфографічним словником можете перевіряти правильність написання. 

Якщо у вас вже є певні знання, не зайвим буде доповнити їх за допомогою етимологічного словника, де міститься інформація про походження слів. Цікавим буде опрацювати і словник діалектів, де можна ознайомитися з говорами різних частин України.

Дивіться українські фільми, серіали, передачі

Можете обирати улюблені фільми, перекладені на українську мову. Дивіться українських блогерів, слухайте новини чи подкасти – немає значення. Головне, що через сприйняття мови на слух буде покращуватися її розуміння. А окремі слова і фрази будуть запам’ятовуватися підсвідомо. 

Не бійтесь говорити

Як почати розмовляти українською мовою? Якщо ви соромитесь або боїтесь наробити помилок, почніть говорити вивчені фрази вдома. Можете пробувати розмовляти з домашніми українською. Та найкращим напарником для тренування розмовних навичок та подолання бар'єра може стати репетитор. Тренуючи з педагогом побутові розмови на різні теми, можна стати впевненішим та без страху спілкуватися українською в офіційних установах чи з прохожими на вулиці. 

Занурюйтесь в українську культуру

Відвідуйте виставки, театри, книжкові фестивалі тощо. Участь у культурних заходах допоможе поринути в україномовне середовище, відчути себе частиною україномовної інтелігенції та збагатитися духовно. А згодом це може стати вашим хобі. І якщо ви вже знайомі з творами українського мистецтва, то й зможете підтримати розмову на таку тему. 

Пишіть українською

Можете почати з постів та дописів у соцмережах. Якщо хвилюєтесь, що ваша граматика дуже недосконала, відвідайте уроки української мови для початківців або візьміть приватні заняття з репетитором. Заведіть невеликий словничок і записуйте туди нові слова, цікаві вирази, фразеологізми, правила – усе, що вам важко запам’ятати. Періодично відкривайте словник і пробуйте складати речення з певним словом чи виразом. Так у вас формуватимуться нові нейронні зв’язки. 

І найголовніше – виконуйте граматичні вправи за підручниками чи навчальними сайтами. Намагайтеся щодня виділяти час на навчання – принаймні по 30 хвилин вранці та ввечері. 

Корисні матеріали з вивчення української мови

Джерела, які допоможуть поглибити та збагатити знання:

Важливий ресурс для підготовки до НМТ. Допоможе подолати типові помилки у вимові слів. 

Курс на платформі EdEra, що містить теоретичний виклад правил. 

Це культурно-освітня платформа в інстаграмі, яка популяризує українську мову та культуру.

Тут можна знаходити тлумачення та словоформи для понад 200 тис. слів. 

Це сайт, що містить широкий набір матеріалів для вивчення української мови: вправи, диктанти, бібліотеку. Тут можна також перевірити власний текст на помилки. 

На сайті можна переглядати відеоуроки, вивчати правила, є вправи з перевіркою для закріплення знань до кожного правила. 

Це телеграм-канал, де містяться короткі тести з граматики та лексики (з відповідями), а також пояснення щодо значення фразеологізмів, діалектизмів, історизмів, виправлення лексичних помилок. 

Додатки для вивчення української мови

Ось 4 ресурси для щоденних занять:

  • АнтиСуржик: Вчи українську – корисний для тих, хто переходить на українську мову, вивчення власне українських слів за допомогою кросвордів.
  • ЗНО 2025. Мова і література – містить актуальну інформацію для підготовки до НМТ з української мови та літератури.
  • НМТ з мови та літератури 2024 – ще один застосунок для підготовки до національного мультитесту, що є повноцінним довідником з усіх тем. 
  • Фразеологічний словник – додаток, що дає детальну інформацію про фразеологізми – значення, походження, приклади вживання, синоніми та антоніми.

Найкращим способом вивчати українську мову все-таки є комбінація кількох способів. Ви можете поєднувати всі перераховані методи вивчення та джерела, а також займатися з репетитором. Це допоможе швидше опанувати основи та вийти на новий рівень. 

Сподобалась стаття? Оцініть

4.4

На основі відгуків 25 користувачів

Наталія К.

Автор Наталія К.

Репетитор з української мови та літератури, допомагаю підтягти знання шкільної програми за 2-11 класи, готую до ДПА та ЗНО, олімпіад.

Статті автора: 237

Підібрати репетитора

Поширені запитання про вивчення української мови

Чому важливо вивчати українську мову?

Вивчення української мови зміцнює зв'язок з культурою, підвищує інтелектуальний рівень та допомагає в професійній сфері. Читайте більше на BUKI

Як самостійно вивчити українську мову?

Використовуйте ресурси, такі як книги, фільми та додатки, і спілкуйтеся з носіями мови. Читайте більше на BUKI

Які додатки допоможуть у вивченні української мови?

Спробуйте додатки "Мова - ДНК нації", "Р.І.Д", "L-Lingo", та "Українська бібліотека" для покращення знань. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів