
Досить часто учні молодшої та середньої школи отримують завдання написати текст про осінь. А батьки не знають, які поради дати дитині, щоб вона добре впоралася з цим завданням. Ми підготували для вас цінні рекомендації, як писати твори різних форматів та рівнів. Також ви ознайомитесь з прикладами творів.
Твір про осінь для дошкільнят
У дітей дошкільного віку має розвиватися образне мислення та вміння оформлювати думки у невеликі речення. У 5 років дитина вже може без особливих труднощів описувати реченнями те, що їй добре знайоме. Але спочатку з нею треба попрацювати.
Прочитайте малечі віршик або невеликий текст про осінь. Чудово підкріплювати інформацію візуальними образами, тож можете також підібрати відповідний мультфільм або картинки. Запитайте, що дитині сподобалося, що запам’яталося.
Потім попросіть описати осінь самостійно за допомогою слів на картинках або гри. Якщо дитячий твір про осінь маленький, ставте запитання – нехай з вашою допомогою дитина розвиває словниковий запас.
Не всі батьки мають час займатися зі своїми дітьми. У такому разі ви можете знайти потрібного педагога на BUKI. Це надзвичайно зручна платформа для пошуку репетиторів, на якій зареєстровано понад 110 тисяч викладачів.
Читайте також: Як вивчити вірш? Лайфхаки для школярів
Твір про осінь для 1-4 класу
Для учнів 1 класу достатньо сформулювати 2-3 речення, для учнів 2 класу – 4-5 речень, для учнів 3 класу – 5-6 речень, для дітей у 4 класі – 7-10 речень.
Якщо немає особливих вимог від вчителя, ви можете описати красу осінньої природи кількома реченнями. Аби урізноманітнити твір, радимо вам включити до нього такі пункти:
- як виглядають дерева, садки тощо;
- осінні плоди;
- як змінюється погода восени;
- які зміни відбуваються в природі (відліт птахів, тварини готуються до зими і т.д.);
- чим займаються люди (збір врожаю, підготовка годівничок для птахів та подібне).
Виклад думок залежить і від формулювання назви твору. Якщо це, наприклад, запитання «Чому вам подобається або не подобається осінь?», то потрібно чітко пояснити причини. Таким чином, ви можете скласти твір про осінь з синонімами і антонімами.
Ось приклад твору для рівня 3-4 класу.
Осінь – це дуже гарна пора року. Листя на деревах стає різнокольоровим – жовтим, червоним, оранжевим. У садах дозрівають груші, яблука, виноград. На полях збирають врожаї пшениці й жита. У лісах з’являються гриби.
У жовтні починає опадати листя. Воно вкриває землю килимом з різних кольорів. Цвітуть осінні квіти – хризантеми, айстри, чорнобривці. Я люблю осінь за її яскраві кольори та щедрі врожаї.
Твір про осінь для 5-6 класу
Відповідно до освітніх стандартів, текст про осінь у 5 класі охоплює від 10 до 12 речень. Для учнів 6 класу обсяг твору становить 12-15 речень. Та якщо потрібно написати есе, то його обсяг – 7-10 речень.
У творах необхідно вживати епітети, метафори, порівняння, багатозначні слова. Речення також мають бути складнішими: містити однорідні члени, вставні слова, звороти. Для цього дитина повинна володіти більш широким словниковим запасом – знати синоніми, антоніми, вміти придумати доречні порівняння, влучно використовувати прислів’я та приказки. Варто включати у твір складнопідрядні речення.
Текст повинен бути структурований, тобто містити вступ, основну частину і висновок. Виклад думок – логічний і послідовний. Зміст має залежати від формату – твір-опис чи твір-роздум.
Зразок твору для рівня 5-6 класу.
Осінь – чудова пора року, незважаючи на погоду. Зазвичай вона ласкава й тепла на початку та сувора й холодна наприкінці. Але є в осені багато теплих сонячних днів.
Саме за таку погоду я люблю осінь. Казкові дні, коли все довкола вкривається золотисто-багряним килимом з опалого листя. Мені подобається гратися з листям, вибирати різнокольорові листочки та робити з них аплікації. А ще я обожнюю погожого дня гуляти у парку чи в лісі під лагідними променями осіннього сонця. Збирати гриби та ягоди разом з дідусем – моє улюблене заняття. Я милуюся кожним деревцем і кущиком, бо вони наче вийшли з-під пензля талановитого художника.
Восени все незвичайне: дерева, поля, річки, вранішній туман. Я захоплююсь цією красою! Особисто я не бачу причин вважати осінь сірою й непривітною, бо у ній відобразились усі барви веселки.
Читайте також: Скоромовки як інструмент для вивчення англійської
Твір про осінь у науковому стилі
Такий твір може містити метеорологічні, кліматичні, географічні, біологічні та інші факти. На відміну від твору про осінь у художньому стилі, ви описуєте не свої враження чи міркування, а конкретні явища та пояснюєте їх з наукової точки зору. Тому під час роботи над твором радимо звернутися до науково-популярних статей або підручників з біології чи географії.
Ось які теми можна висвітлити у творі:
- зміна погодних умов;
- особливості української флори та фауни в осінній період;
- порівняння осені в Україні та в інших країнах;
- як доглядати за садом восени;
- поведінка диких тварин восени тощо.
Приклад тексту в науковому стилі.
Осінь буває не лише календарною, а й метеорологічною (початок похолодання) та астрономічною. Остання починається в Україні 23 вересня, тобто у день осіннього рівнодення. У цей час Сонце освітлює поверхню Землі під прямим кутом.
Наша держава розташована в зоні помірного клімату, тож осінь тут порівняно тепла й суха. Осінній період триває три місяці – з вересня по листопад. Середня температура складає близько 10-12°C. Майже щороку можна спостерігати явище короткочасного потепління, яке має народну назву «бабине літо». Припадає цей період, як правило, на кінець вересня або початок жовтня, а триває від 5 до 10 днів.
Восени через Україну проходять міграційні шляхи багатьох видів птахів. Так, жовтоголова плиска, чечевиця, дібровник летять у Південно-Східну Азію. Дрозди, зяблики, шпаки, мартини, крячки, мухоловки та багато інших видів мігрують переважно до Африки та Західної Європи. А ось крижні, гоголі, качки та інші залишаються зимувати на українських водоймах.
До речі, етимологія слова «осінь» у багатьох європейських мовах пов’язана з процесом збору врожаїв. До ХVІІІ ст. початок осені вважався днем відліку Нового року, що було пов’язано із завершенням робіт землеробського циклу.
Твір-мініатюра про осінь
Власне, це невеликий текст про осінь – 5-6 речень зазвичай. Проте, якщо речення дуже короткі, то мініатюра може мати і 10-12 речень. Такий твір описує візуальні образи, емоції, враження, почуття. Переважно він складається з 2 абзаців.
Приклад твору-мініатюри.
Настала осінь – і душу огорнув якийсь тихий сум. Восени особливо виразно відчувається дихання природи. Шерхіт опалого листя, курликання журавлів у вирії, деренчлива музика вітру у верхів’ях дерев… Здається, що хочеш помандрувати з журавлями кудись далеко-далеко. Туди, де тепло, затишно й немає турбот.
Важкі сірі хмари непохитною стіною закривають сонце. Воно вперто пробивається: хоче послати людям останні теплі промінчики. А далі – безжалісна люта зима. Довколишня похмурість розчиниться у білих імлистих кольорах, а сонячне сяйво стане крижаним.
Якщо вашій дитині складно писати твори, це означає, що їй треба попрацювати перш за все над розширеннями словесної скарбнички. Вміння висловлювати думки у зрозумілих, граматично правильних реченнях, поєднувати речення у зв’язну розповідь – важлива навичка для майбутньої професії та самореалізації. Отож допомога репетитора точно не буде зайвою: дитина отримає ґрунтовне пояснення, тренуватиме свої вміння під наглядом професійного педагога.