Як вибрати професію?

06.04.2021

Як вибрати професію?
Вища освіта
 1. Як вибрати професію: тест на профорієнтацію
 2. Як вибрати професію в залежності від типу особистості?
 3. Як вибрати професію підлітку?
 4. Яку професію обрати, щоб добре заробляти?
 5. Як вибрати професію дівчині та хлопцю?

Питання вибору професії виникає задовго до закінчення школи. Однак різноманітність навчальних закладів і спеціальностей викликає у підлітка замішання. Як правильно вибрати професію, якщо не знаєш чого хочеш? Адже спеціальність має не тільки подобатися, але й стати кроком до успіху в майбутньому. Наблизитися до відповіді дозволить тест на профорієнтацію.

Перевагою подібного випробування є об'єктивність. Завдяки можливості визначення емоційної й професійної схильності, тест допоможе дізнатися все про інтереси людини та покаже його місце на ринку праці.

Як вибрати професію: тест на профорієнтацію

Існує декілька тестів на профорієнтацію, кожен з яких має певні переваги:

 • Тест по соціоніці. З його допомогою випробуваний визначить не тільки тип особистості, але й схильність до певної сфери діяльності;

 • Опитувальник Холланда. Цей тест дозволяє вибрати професію завдяки виявленню вибірки найбільш актуальних і близьких людині спеціальностей;

 • Матриця вибору професії. Її застосування передбачає порівняння об'єктів і видів праці. Результатом тестування є сортування споріднених спеціальностей, відповідних якостям випробуваного.

Найбільш точну відповідь на питання «Як вибрати свою професію?» дає методика Є. Климова. Її можна з упевненістю назвати найбільш популярною й достовірною. В основі тесту на профорієнтацію лежить ідея поділу людей на типи. Кожен з п'яти запропонованих типів дозволяє визначити курс оптимальної професії:

 • Людина-природа. Люди, які належать до цього типу, близькі до природи та націлені на покращення навколишнього світу. Їм варто вибрати майбутню професію в області зоології, ветеринарії, хімії;

 • Людина-людина. Це комунікабельні люди, схильні до взаємодопомоги. Ідеальними професіями для них є ті, які передбачають спілкування – адвокати, лікарі, перукарі, екскурсоводи;

 • Людина-художній образ. Випробовувані цього типу захоплені творчістю. Вони володіють талантами в художній, музичній або письменницькій діяльності. Такі особистості можуть підібрати професію у сфері, пов'язаній з будь-яким мистецтвом;

 • Людина-знакова система. Особливістю таких людей є схильність до точних наук, відповідно, їм підходять такі спеціальності, як програміст, економіст, бухгалтер;

 • Людина-техніка. Люди цього типу мають здібності в технічній сфері, яка передбачає виготовлення, реставрацію й винахід спеціального обладнання.

Кожен з представлених опитувальників підійде тим, хто планує підібрати собі професію або замислюється про її зміну. Але найбільш актуальними вони стануть для учнів старших класів, які ще не встигли обрати спеціальність. Науковий аналіз здібностей підлітка допоможе підібрати сферу діяльності, в якій він досягне відмінних результатів.

Як вибрати професію?

Як вибрати професію в залежності від типу особистості?

Окрім інтересів, у виборі спеціальності необхідно відштовхуватися й від індивідуальних особливостей підлітка. Так, відомий психолог К.А. Абульханова виділяє кілька типів особистості, кожен з яких потрібно враховувати при виборі діяльності та подальшій організації робочого процесу.

Наприклад, представникам виконавського типу легше втілювати поставлені перед ними завдання – вони не проявляють самостійності в їх виборі, але приймають повну відповідальність за їх вирішення. Таким людям потрібна робота з чітким графіком, розпорядком дня та точними посадовими інструкціями.

Особистості гармонійного типу, навпаки, не терплять обмежень. Їм простіше працювати в режимі, визначеному обставинами – самостійно вибирати час роботи й сну, обсяг обов'язків. Таким людям важлива свобода, якою вони самі себе забезпечують, тому їм варто вибирати професію згідно з темпераментом.

Як вибрати професію підлітку?

Незважаючи на можливість використання тестів на профорієнтацію, вибір спеціальності для підлітка – справа не одного дня. Першу допомогу в виборі професії повинні надати саме батьки, завданням яких є визначення цікавої для дитини сфери. Для цього потрібно:

 • Виявити таланти дитини, а також створити середовище для їх розвитку;

 • Розставити пріоритети та зрозуміти, що саме дитина хоче отримати від роботи: можливість самореалізації, популярність або високооплачувану посаду;

 • Забезпечити знайомство з омріяною професією за допомогою детального вивчення її особливостей.

Не варто підштовхувати або нав'язувати свою думку – дитині потрібно давати поради, як обрати професію та право особистого вибору. Відноситься це й до першого досвіду відвідування додаткових занять. Танці, футбол або гра на музичних інструментах – незалежно від уподобань, батьки повинні об'єктивно оцінювати успіхи дитини.

У разі, коли заняття цікаві й перспективні, необхідно робити упор на подальше вдосконалення дитини в схожій сфері. Такий підхід сприяє до раннього, але усвідомленого вибору спеціальності, а також задає необхідний вектор розвитку.

Участь батьків у процесі самовизначення підлітка теж важлива – вони допомагають вибрати професію без шансу на помилку. Першим кроком до підбору є аналіз списку спеціальностей, які мають найбільший попит, а також суміжних галузей. Це дозволить оцінити можливість професійного розвитку підлітка в майбутньому.

Наступний етап – збір інформації про обрану сферу діяльності. Особливості робочого процесу, припустимий дохід, необхідні навички – ретельне вивчення спеціалізації допоможе визначити, підходить вона підлітку чи ні.

Як вибрати професію?

Яку професію обрати, щоб добре заробляти?

Окрім природної потреби в самореалізації, підлітки та дорослі прагнуть до отримання високооплачуваних професій. І незважаючи на те, що ситуація на ринку праці постійно змінюється, а нещодавно оплачувані спеціальності втрачають свою актуальність, найвигідніші з них як і раніше пов'язані з медициною, юриспруденцією, фінансовим і IT-сектором. Так, найбільш «дорожчими» сферами є:

 • Стоматолог. Кількість стоматологічних клінік постійно зростає, обумовлено це високим попитом на послуги й звичайно, їх вартістю;

 • Юрист. Незважаючи на зростання кількості юристів, адвокати та нотаріуси досі входять до рейтингу найбільш високооплачуваних фахівців. Особливою популярністю користуються юристи в бізнес-сфері – всупереч загальному враженню, вони не тільки захищають інтереси роботодавців у судових інстанціях, але й супроводжують угоди та працюють з податками;

 • Фінансист. Розрахунок інвестиційної привабливості та комерційних перспектив, оцінка ризиків – потреба в експертах з фінансової аналітики постійно зростає. Зумовлено це динамічним розвитком і постійним вдосконаленням сфери діяльності;

 • IT-спеціаліст. Представники галузі інформаційних технологій необхідні повсюди, а їх дефіцит змушує роботодавців встановлювати конкурентоспроможний рівень оплати;

 • Рекрутер. У зв'язку зі змінами вимог до співробітників, попит на фахівців з підбору персоналу постійно підвищується;

 • Менеджер вищої ланки. Враховуючи обов'язки та зону відповідальності, дипломовані керівники підприємств з досвідом роботи особливо популярні;

 • Дизайнер інтерфейсу. Технічний прогрес набирає обертів, а разом з цим спостерігається зростання кількості сайтів і додатків. Праця кваліфікованих фахівців, які підвищують ергономічність та покращують їх інтерфейс, гідно оцінюється роботодавцями.

Як вибрати професію?

Як вибрати професію дівчині та хлопцю?

Як підібрати професію після школи? Окрім вибору спеціальності в залежності від схильностей або обсягу потенційного доходу, існує й негласний гендерний розподіл робочих напрямків. Так, критеріями для визначення «жіночих» галузей є:

 • Доступність;

 • Відсутність серйозних фізичних навантажень;

 • Робота в приміщенні.

Звичайно, дівчина-підліток може вибрати складну «чоловічу» сферу діяльності й стати, наприклад, технічним фахівцем. Однак, варто пам'ятати, що закон обмежує жіночу працю жорсткими рамками й повністю виключає роботу на шкідливому та небезпечному виробництві. Саме тому у виборі професії дівчині варто відштовхуватися від результатів тесту на профорієнтацію.

Оптимальними для навчання й подальшого працевлаштування дівчини є фінансові, традиційні педагогічні та медичні напрямки. Також можна обрати професію з області маркетингу, дизайну або IT.

На юнака суспільство накладає більшу відповідальність. Так, якщо дівчина може знайти покликання в сім'ї, то єдиною можливістю реалізації для молодого чоловіка є саме робота. Щоб зрозуміти, яку професію обрати, необхідно орієнтуватися лише на побажання самого підлітка, але робити вирішальну ставку потрібно на ту сферу, яка не має меж у розвитку.

Як правило, чоловічими вважають високооплачувані сфери діяльності, в тому числі інженерні та військові спеціальності. Але значних висот хлопчик може здобути й в традиційних напрямках – наприклад, в педагогіці або в менеджменті.

Досягти якоїсь визначеності й вибрати професію до душі можуть допомогти не тільки батьки або тести на профорієнтацію. Актуальним стане й особисте відвідування навчальних закладів. Це дозволить більше дізнатися про нюанси майбутньої роботи та умови навчання, а також спростить найважливіше завдання в житті – вибір ідеальної спеціальності, яка задовольнить всі потреби підлітка.

 

Оцініть новину

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Как повысить свою эффективность как преподавателя

Советы по повышению своей продуктивности, основаные на личном опыте

Автор: Вадим Н.

Простий інструмент для розвитку комунікативних навичок учнів

Комунікативні навички учнів набувають особливого значення під час розвитку і навчання учнів засобами онлайн-навчання.

Автор: Наталiя Г.

Рекомендации по выбору музыкального инструмента (фортепиано)

В статье рассматриваются виды фортепиано, в чем их отличие. Приведены примеры моделей цифровых пианино и их характеристики.

Автор: Анастасія М.

Необходимо ли ребенка готовить к школе?

Уважаемые родители, в данной статье постараюсь ответить на вопросы. Необходимо ли готовить ребенка к школе, должен ли он уметь читать, писать, считать или его научат в школе?

Автор: Марина Д.

Особові займенники в польській мові.

При вивченні іноземних мов дуже важливими є нюанси, певні особливості мови, які дозволяють нам чутися "своїми", відчувати мову, уникати тих помилок, які видають іноземця. Займенник - маленька, але важлива частина мови.

Автор: Христина Ш.