Який інтелект у вашої дитини? Типи інтелекту і методи розвитку кожного з них

Коли мова заходить про інтелект, багато хто помилково візуалізує в думках число, отримане під час проходження тесту на IQ. Насправді ж ці цифри абсолютно нічого не значать, і не можуть дати об'єктивну оцінку здібностям людини. Адже кожен з нас - індивідуальність. Неможливо бути одночасно сильним у всіх областях, тому важливо відразу помітити потенціал і рухатися в правильному напрямку.

Дитячий вік і період юності - золотий час, для того щоб визначитися зі своїм призначенням. Коли людина в дорослому віці так і не може визначитися в тому, чим вона хоче займатися, з цього виростає величезна проблема. Тому батьки повинні своєчасно розпізнати сильні і слабкі сторони малюка, щоб направити його енергію в потрібне русло. Як розпізнати? Є безліч способів, але найефективніший з них - визначити тип інтелекту за методикою множинного інтелекту Гарднера. Нижче ми опишемо докладніше кожен з типів і дамо практичні рекомендації, які дозволять розвивати кожен тип інтелекту.

 

Лінгвістичний тип

Ці діти - справжні чомучки. Діти, котрі мають лінгвістичний тип інтелекту порівняно з іншими дітьми починають рано говорити, задають чимало питань, люблять грати в словесні ігри. У школі і в дитячому садку їм легко дається запам'ятовування віршів. Трохи пізніше вони можуть занурюватися в світ захоплюючої художньої літератури. Утім, навіть твори, які вони читають у ході шкільної програми, їх цікавлять не менше. До речі, вивчення іноземних мов теж дуже легко дається.

Який інтелект у вашої дитини? Типи інтелекту і методи розвитку кожного з них

Припустимо, ваш школяр приніс двійку з математики, але при цьому його щоденник регулярно рясніє похвалою від учителя літератури, англійської, історії. Не поспішайте лаяти малюка за «слабку» математику! Краще зробіть усе можливе, щоб розвивати сильну лінгвістичну сторону дитини:

 • запишіть її на курси іноземної мови (це може бути як англійська, так і іспанська, і французька, й італійська);
 • запропонуйте щовечора читати казку і переказувати її (буде здійснюватися тренування пам'яті);
 • пропонуйте частіше вчити вірші;
 • запропонуйте «додумати» історію, розповідь якої ви почнете.

Ці прості дії допоможуть постійно тримати в тонусі інтелект малюка і стимулювати його на пошук нових істин.

 

Натуралістичний тип

Маленький дослідник, який любить розглядати листочки, траву, камінці і любить піклуватися про тварин - представник натуралістичного типу мислення. Діти, які мають даний тип інтелекту, люблять облаштувати свою власну хімічну лабораторію на підвіконні або у дворі. У цій хімічній лабораторії він знайдуться скельця, вода, пісок. Турбота про тварин і прогулянки в парку - теж слабкість маленького натураліста.

Який інтелект у вашої дитини? Типи інтелекту і методи розвитку кожного з них

У школі такі діти відмінно показують себе у вивченні предмета «Навколишній світ», роблять успіхи в біології і географії. Розвивати натуралістичний тип інтелекту нескладно:

 • організуйте свою домашню метеостанцію: проводьте експерименти (можна вручну зробити дощомір, снегомір), вивчайте з малюком прикмети стосовно поведінки птахів, познайомте з барометром;
 • робіть гербарії;
 • заведіть вдома рибок / птахів / кошеня, залучайте дитину до догляду за тваринами.

Здавалося б, як натуралістичний інтелект допоможе дитині в житті? Яку професію він зможе вибрати? Люди з натуралістичним типом інтелекту працюють ветеринарами, метеорологами, вченими. Думаєте, що таких людей мало? Однак вони є!

 

Логіко-математичний тип

Діти з логіко-математичним типом мислення, в порівнянні з малюками з лінгвістичним типом, можуть видатися надто мовчазними. Про таких кажуть: «собі на умі». Це і справді так! Діти вже з раннього віку люблять грати з цифрами, над чимось роздумувати, розкладати по полицях. Аналітичний розум, пунктуальність, любов до точних дисциплін - усе це про них. У школі вони роблять успіхи в математиці, а пізніше обирають улюбленими предметами алгебру, геометрію, фізику. Не потрібно від них очікувати швидкого запам'ятовування віршів і ніжної любові до літератури. Важливо розвивати бажання вивчати науку.

Який інтелект у вашої дитини? Типи інтелекту і методи розвитку кожного з них

Як розвивати? Усіма доступними способами! Наприклад:

 • записати в гурток юних інтелектуалів;
 • запропонувати відвідати курси програмування (так-так, зараз є курси програмування для дітей);
 • запропонувати відвідати курси ментальної арифметики.

Такі діти знайдуть себе в професіях, де потрібні точні науки: інженер, IT-фахівець, менеджер з продажу.

 

Тілесно-кінестетичний тип

Малюк чує музику і починає танцювати? Йому подобається відвідувати спортивні секції, танці, гімнастику? Усі його розмови - про перемоги у позашкільному житті? Вітаємо, у вашої дитини тілесно-кінестетичний тип інтелекту. Це енергійні живчики, двигуни прогресу, які оживляють все навколо. Але, на жаль, їм не подобаються рутинні шкільні будні. Зазвичай радують батьків такі діти золотими медалями, отриманими на змаганнях. А ось в щоденнику можуть зустрічатися зауваження про погану поведінку, непосидючість. Та й у табелях нерідко рясніють трійки. Чи варто лаяти? Чи потрібно змиритися?

Який інтелект у вашої дитини? Типи інтелекту і методи розвитку кожного з них

Такі діти, хоч і не надто посидючі в шкільному житті, вдома люблять щось майструвати. Дівчата шиють одяг лялькам, хлопчики - постійно допомагають татові щось змайструвати руками. Розвиваючи інтелект своєї дитини, слід враховувати ці особливості. Поставтеся з розумінням до чергової трійки, і наступного разу намагайтеся правильно змотивувати свою дитину, похвалити, не забути про заохочення.

Люди з тілесно-кінестетичним типом мислення відмінно реалізовують себе в спорті, танцях, тренерстві, механіці, організаторській діяльності.

 

Міжособистісний тип

Якщо ваша крихітка знаходить спільну мову з усіма людьми ще з пелюшок, а, трохи подорослішавши, має величезну кількість друзів і стає улюбленцем вчителів - перед вами представник міжособистісного типу інтелекту. Про таких людей кажуть «душа компанії», адже вони можуть знайти спільну мову з ким завгодно. У школі такі діти не мають проблем з навчанням. Так, нерідко вони не можуть стати експертом ні в тому, ні в тому предметі, однак зазвичай отримують гарні оцінки, адже вони люблять презентувати себе, брати на себе лідерство, працюючи в групах.

Розвивати такий тип інтелекту можна, запропонувавши дитині вступити в шкільне самоврядування, заохочувати участь в олімпіадах, стимулювати до нових перемог правильною мотивацією.

У людей з міжособистісним інтелектом є величезний вибір професій! Вони відмінно пристосовуються до будь-якого колективу і швидко вчаться.

 

Візуально-просторовий тип

Якщо ви дивуєтеся, звідки у малюка фотографічна пам'ять, і трохи переймаєтеся, коли дитина тихенько сидить і розмальовує альбом, то ваш малюк має візуально-просторовий тип мислення. Такі діти в усьому намагаються побачити красу. У літературі вони запам'ятовують моменти, коли автор детально описує місцевість або зовнішність героя, їм цікаві уроки малювання, не без інтересу такі діти відвідують художні музеї. Вони досить посидючі й непогано вчаться, але справжнє моральне задоволення їм приносить можливість творити красу, відчувати форму.

Який інтелект у вашої дитини? Типи інтелекту і методи розвитку кожного з них

Щоб розвивати візуально-просторовий тип інтелекту, можна записати дитину:

 • в художню школу;
 • на спортивне орієнтування;
 • в археологічний гурток.

Люди з цим типом інтелекту знаходять свою реалізацію в сфері архітектури та дизайну, скульптурі, інженерній справі.

 

Музичний тип

Сама назва говорить за себе! Діти, у яких переважає музичний тип інтелекту, з ранніх років відчувають інтерес до музики. Спочатку вони люблять бавитися музичними іграшки, потім їх захоплюють заняття в дитячому садку, а в школі вони можуть відкрити в собі бажання навчитися грати на музичному інструменті або записатися на уроки вокалу. Перешкоджати і нав'язувати свою позицію не варто! Краще намагайтеся дати більше свободи у виборі музики, знайдіть музичну школу або вчителя співу. Хто знає, можливо, перед вами майбутній композитор або співак?

 

Екзистенціальний тип

Маленький мислитель з мудрими очима - так можна охарактеризувати дитину з екзистенційним типом мислення. Зазвичай вони замислюються над тим, про що не замислюються інші діти їх віку. Батькам можуть задавати питання: «Як я прийшов у цей світ?», «Що буде після смерті?», «Чому ця дівчинка вчинила саме так?». Деякі батьки трохи налякані такими питаннями і починають вважати дитину не такою, як усі. Але причин для паніки немає! Швидше за все, у вашого малюка екзистенціальний тип мислення. Йому цікаві питання психології, він володіє вираженою емпатією, відразу ж бачить приховані мотиви будь-якої дії. Такого малюка не проведеш!

Як розвивати такий тип інтелекту? Постійно розмовляти, контактувати, міркувати. Трохи пізніше - пропонувати цікаву літературу. Діти з таким типом мислення в дорослому віці стають відмінними психологами, психотерапевтами, філософами, вчителями.

Рідко коли у людини виражений тільки 1 тип інтелекту. Зазвичай відбувається змішання: лінгвістичний з екзистенційним, логіко-математичний з візуально-просторовим, натуралістичний з міжособистісним і так далі. Батьки повинні спостерігати за поведінкою дитини, підмічати її фрази, знати улюблених героїв з казок, спостерігати за улюбленими заняттями. Правильно збудувавши відносини з малюком, запропонувавши йому заняття, які відповідають його захопленням, ви допоможете дитині знайти себе і максимально успішно реалізуватися в цікавій йому сфері!

 

Опубліковано:

Розділ: Онлайн освіта

Останні блоги

Під час підготовки до ЗНО з історії України часто виникають запитання в учнів, як інтерпретувати той чи інший радянський плакат. На це і покликана відповісти дана стаття, яка розкриває основний підхід до розуміння такого виду завдань.

Автор: Дарина М.

Нам постійно кажуть, що математику треба знати. У всіх школярів виникає питання: а для чого? Відповідь до смішного проста, її можна знайти в тексті нижче.

Автор: Юрій С.

Философские концепции даосизма могут помочь посмотреть на учёбу с другой стороны. Каким может быть процесс обучения, если он не требует силы воли и усилий?

Автор: Валерія Ц.

В статті поданий матеріал, який допоможе учневі краще зрозуміти теми : Тип Плоскі черви, Тип Круглі черви та Тип Кільчасті черви.

Автор: Наталія С.

Ця подія потрясла світ, і не тільки науковий. У дев"ятирічної Кемерон Мотт були напади, які медики не могли контролювати. Лікар що лікує дівчинку Джорж Джелло запропонував радикальний захід. Він прийшов до висновку, що необхідно видалити половину її голов

Автор: Валерій У.