ЗНО очима батьків: відповіді на запитання мам і тат про найважливіші іспити

25.02.2020

Статті автора: 51

ЗНО очима батьків: відповіді на запитання мам і тат про найважливіші іспити

Складання зовнішнього незалежного оцінювання - це стресовий період для випускників. Окрім підготовки потрібно слідкувати як змінюється графік проведення ЗНО, знати які предмети скаладати, пам'ятати про процедури реєстрації та проведення.

Досить часто майбутні абітурієнти потребують додаткової підтримки, тому батькам також не завадить знати деталі ЗНО. 

Коли, як, і на які предмети ЗНО реєструватися

Перший крок, який повинен зробити старшокласник - визначитися з майбутньою професією. Отже, потрібно вибрати університет. На цьому етапі необхідно проговорити такі моменти:

  1. Старшокласник хоче вступати в ЗВО вашого міста, або переїхати в інше місто?
  2. Якщо отримати бюджетне місце не вдасться, то чи може дитина розраховувати на вашу фінансову допомогу?
  3. Які слабкі і сильні сторони в навчанні має учень? Чи реально навчатися там, де хоче абітурієнт? 

Припустимо, якщо підліток хоче вчитися в престижному ЗВО, але ви об'єктивно бачите, що туди величезний конкурс, а знання дитини залишають бажати кращого, то тут 2 варіанти:

 • розглянути альтернативні університети;
 • докласти всіх зусиль, для того щоб підтягнути знання (активно займатися з репетитором і готуватися до ЗНО).

Після того, як ви визначилися з професією і університетами, в які хочете подати документи, необхідно буде обрати предмети для складання їх на ЗНО. У 2021 році випускникиможуть скласти 5 предметів на ЗНО, але обов'язковими будуть: 

 1. «Українська мова та література» або «Українська мова» - предмет потрібно обрати, зважаючи на умови вступу на конкретну спеціальність. Наприклад, для вступу на спеціальності технічного або математичного спрямування достатньо скласти «Українську мову». А ось для вступу на спеціальності гуманітарного направлення, потрібно скласти «Українську мову та літерутуру»;
 2. «Математика» рівня стандарт або профільного рівня. У 2021 році вперше «Математика» стає обов’язковим предметом для всіх. Але тут, як і з «Українською мовою». Тим, хто вступає на математичні або технічні спеціальності потрібно буде скласти «Математику» профільного рівня. А тим, кому не потрібна для вступу «Математика» достатньо буде базового рівня. Результат ЗНО автоматично буде зарахований як результат ДПА;
 3. предмет на вибір (після того, як ви визначитеся із ЗВО і факультетом, вивчіть інформацію на сайті університету. Там ви знайдете перелік предметів, які необхідно скласти на ЗНО).

Далі потрібно вирішити, чи буде учень складати пробне ЗНО? Це не обов'язкова, але бажана процедура. Реєструватися на пробне ЗНО необхідно було в період з 05.01 по 19.01.2021 року на сайті регіонального центру оцінювання якості освіти вашої області. Деталі про пробне ЗНО можна знайти на офіційному сайті. 

Результати пробного ЗНО допоможуть оцінити знання і побудувати інтенсивний план підготовки до ЗНО.Після реєстрації у учасника з'явиться своя інформаційна сторінка, де він буде відстежувати дати і місце проведення пробного ЗНО. У 2021 році є можливість скласти на пробному ЗНО лише 1 предмет з наступного переліку: 

 • українська мова та література;
 • українська мова;
 • математика профільний рівень;
 • математика рівень стандарт;
 • історія України;
 • англійська мова;
 • географія;
 • німецька мова;
 • біологія;
 • французька мова;
 • фізика;
 • іспанська мова;
 • хімія. 

Тестування буде відбуватися 10 квітня 2021 року, а результати будуть оприлюднені 16 квітня у особистих кабінетах учасників. 

Після цього учень зможе оцінити свої знання і побудувати інтенсивний план підготовки до ЗНО, яке відбудеться в 2021-му році в такі періоди:

 1. З 01.02. по 05.03.21 буде проходити реєстрація на ЗНО. Усі, хто своєчасно зареєструвався, отримають запрошення-перепустки, які буде необхідно роздрукувати. З цим документом потрібно буде прийти у вказане місце і час на складання іспиту. Уся інформація буде вказана в запрошенні.
 2. З 21.05 по 15.06.2021 відбудеться основна сесія ЗНО, під час якої абітурієнти будуть складати іспити.
 3. З 29.06. по 16.07.2021 проходитиме додаткова сесія. Вона для тих, хто з поважних причин не зміг скласти ЗНО під час основної.

Чи можна не складати ЗНО?

Зовнішнє оцінювання проводиться з метою забезпечення права на рівний доступ до вищої освіти та оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам.

Тобто окрім того, що ЗНО є обов'язковою процедурою для всіх, хто планує вступати в університет в Україні, ЗНО є оцінкою за державну підсумкову атестацію (ДПА) в 11 класі. ЗНО з декількох обов'язкових предметів у 2021 році мають складати всі, навіть якщо не було планів отримувати вищу освіту в Україні. 

Чи повинна школа готувати старшокласників до ЗНО?

З одного боку, в тесті розглядаються питання з тих тем, які учень вивчив за весь період навчання в школі. Тобто, будуть питання і за 5-й, і за 10-й клас. Безумовно, вчитель бере на себе відповідальність грамотно пояснити тему, проконтролювати, чи засвоїв учень нову інформацію, дати відповіді на всі питання, які задає школяр в процесі навчання. Однак, навчальна програма 11-го класу не виокремлює додаткових годин, відведених на підготовку до ЗНО. Так, на уроці вчитель може давати тестові завдання, задавати на домашнє навчання деякі теми. Але це повністю ініціатива вчителя.

Якщо учень з 1 і по 11-й клас був відмінником, то проблем з підготовкою та складанням ЗНО не виникне. Багаж знань, отриманий у школі, буде достатнім, для того щоб успішно скласти іспити. А ось якщо учень часто хворів, пропускав уроки, мав серйозні складності з розумінням предметів, а оцінки в табелі не перевищували відміток «6-7 балів», то потрібно буде поміркувати над додатковою інтенсивною підготовкою з репетитором. Шкільний учитель точно не зможе підтягнути знання конкретного учня під час щоденних уроків.

Як перевірити готовність до ЗНО?

Недостатньо повірити словам учня, коли він стверджує, що гарно підготувався до іспитів. Недостатньо й довіряти шкільним оцінками в щоденнику і табелі. ЗНО - це про інше. Це не тільки про знання. Це й про уміння логічно мислити, зіставляти факти, копатися в пам'яті і швидко знаходити правильну відповідь. Тому діагностику готовності потрібно робити будь-яким методом з доступних:

  1. Можна звернутися за допомогою до репетитора. Так, ви можете бути впевнені, що ваш старшокласник - чудово розуміє математику. Домовтеся про приватні заняття з незнайомим вчителем. Педагог запропонує виконати ряд завдань, які дадуть об'єктивну оцінку знань учня. Потім проведе бесіду. Запропонує складний тест на визначення рівня знань. Ви отримаєте детальне резюме стосовно того, які теми потрібно ґрунтовно підтягнути, а які просто достатньо лише повторити. Далі ви зможете прийняти рішення: займатися з репетитором або самостійно, але у вас вже буде список проблем, над якими потрібно попрацювати.
  2. Пробне ЗНО з тієї дисципліни, яку збираєтеся складати. Це один з найкращих варіантів перевірки знань. Учень зможе оцінити ступінь складності питань, побачити, в яких саме категоріях виникали труднощі, щоб потім попрацювати над цим перед складенням іспиту.
  3. Регулярне виконання різних варіантів тестів, які можна знайти на сайті. Узявши за основу тести минулих років, можна визначити рівень своїх знань. Так, питання будуть іншими, але їх структура буде +- схожою. Навчіться розуміти структуру, щоб сформувати свій алгоритм мислення на ЗНО.

Якщо ви побачите, що всі тести старшокласник вирішує з легкістю, шкільний учитель підтверджує готовність і успіхи вашої дитини, то можна сказати про те, що абітурієнт готовий до складення ЗНО.

Скільки часу треба на підготовку до ЗНО? Чи вистачить півроку на підготовку?

Ідеально, якщо учень почне готуватися до ЗНО після закінчення 10-го класу. Літо можна присвятити повторенню пройдених тем, а з початку 11-го класу можна записатися на курси або індивідуальні заняття з репетитором. Цього часу буде досить, навіть якщо у школяра були проблеми з розумінням предмета, який він буде складати на ЗНО. За цей період можна розібратися в складних темах, навчитися користуватися правилами на практиці.

Якщо ж учень добре або відмінно навчався в школі, то півроку йому цілком вистачить для підготовки до ЗНО. За цей час можна повторити всю програму і пройти декілька варіантів пробних тестів.

У підготовці до ЗНО важливо враховувати рейтинг ЗВО, куди планується вступ. Не потрібно розраховувати, що ви з легкістю зможете зайняти бюджетне місце в столичному університеті з високим рейтингом, просто повторивши інформацію з підручника. Якщо ви розраховуєте на бюджетне місце в гідному ЗВО, то ми рекомендуємо не шкодувати тимчасових і фінансових ресурсів на індивідуальну підготовку. Підготовка з приватним учителем протягом півроку або року вийде набагато дешевше, ніж навчання за 1 семестр в престижному університеті.

Чи можна не складати ЗНО, якщо у школяра є міжнародні сертифікати, які підтверджують знання іноземної мови?

На жаль, наявність міжнародного сертифіката, такого як FCE, який свідчить про достатній рівень знання англійської, не звільняє учня від складання ЗНО. Але якщо учень зможе отримати його до першого квітня, то буде звільнений від державної підсумкової атестації (ДПА).

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 1 користувачів

Автор Анна Г.

Репетитор з української мови та літ-ри та з англійської мови. Готую до ДПА, ЗНО, вступу до університету.

Статті автора: 51

Підібрати репетитора

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів