Англійська для IT – як вивчати мову для професії?

04.11.2020

Англійська для IT – як вивчати мову для професії?
Вивчення іноземних мов
 1. З чого почати вивчення технічної англійської спеціалістам з різними базовими рівнями?
 2. Англійська для програмістів. Методичні рекомендації для ефективного вивчення
 3. Які переваги вивчення англійської з репетитором?
 4. Топ-10 ресурсів для вивчення технічної англійської

Технічна англійська – невід’ємна професійна риса, must have будь-якого IT-фахівця. 

Вимоги сучасного ринку праці щодо рівня англомовної компетенції програмістів дедалi зростають. Хороші знання як мови в цілому, так і професійної лексики – це можливість:

 • працювати з міжнародними та іноземними компаніями;
 • подбати про власне кар’єрне зростання;
 • розвиватися професійно, читаючи літературу та слухаючи відповідні професійні курси англійською;
 • розуміти та самостійно складати англомовні інструкції;
 • вільно спілкуватися з клієнтами та керівництвом

Тож у цій статті ми зібрали для вас дієві поради, як вчити англійську для IT та значно полегшити процес навчання.

 

З чого почати вивчення технічної англійської спеціалістам з різними базовими рівнями? 

Перш ніж розпочати навчання, необхідно визначити свій рівень володіння англійською. Це можна зробити за допомогою пробних тестів онлайн або пройти тестування у професійного репетитора. 

Знайти безкоштовні тести онлайн для перевірки рівня англійської не складно. Можна також подивитися приблизні описи знань, які співвідносяться з рівнями мови.

Якщо попередній рівень близький до початкового (А1-А2), варто почати освоєння мови з простих часів, частин мови та елементарної лексики. Не поспішайте відразу завчати професійну термінологію. Адже вам все одно доведеться спілкуватися англійською та розуміти значення складних конструкцій. Намагайтеся щодня вивчати 5-10 нових слів та активно їх використовувати – складати речення, розмовляти, писати есе.

Таким ІТ-фахівцям точно знадобиться репетитор з англійської. Це допоможе зекономити час та гарантує високу ефективність навчання. Після 2-3 місяців вступного інтенсиву можна переходити до освоєння професійної лексики.

У більшості випадків охочі професійно поглибити свої знання мають середній або дещо вищий рівень (В1-В2). Таким студентам варто звернути увагу на складніші граматичні теми (наприклад, Participles, Clauses, Causative Forms, Conditionals та інші) і розширення словникового запису. Часто вони знають правила і володіють непоганим лексиконом, але не вміють поєднувати свої знання у синтаксично правильне і зрозуміле висловлювання. 

Суміш складної професійної термінології та комп’ютерного сленгу і є англійська для програмістів. Слова у більшості випадків багатозначні, тож важливо знати й розрізняти їхні значення. До вивчення граматики краще застосувати логічний підхід: структурувати винятки, створювати схеми і порівняльні таблиці. 

Якщо рівень володіння мовою високий (С1), технічна англійська опановується надзвичайно швидко – за 1,5-2 місяці. Таким студентам варто поповнити активний лексикон та урізноманітнити запас ІТ термінології. Поряд з професійною лексикою необхідно розвивати і рівень ділової англійської. 

 

Англійська для програмістів. Методичні рекомендації для ефективного вивчення

Оскільки технічна англійська в основному зводиться до професійного сленгу та багато слів відомі ІТ-фахівцям з повсякденного мовлення, потрібно в першу чергу покращувати свій загальний англомовний рівень. Аби навчання було цікавим та плідним, дотримуйтеся наступних порад від професійних викладачів. 

 • Складіть чіткий навчальний план на кожен день. За планом принаймні 1 год в день варто присвячувати англійській.
 • Дотримуйтеся балансу у вдосконаленні первинних (читання, аудіювання) та вторинних (письмо, говоріння) мовних навичок. Це означає, що читати і усно відтворювати ви маєте приблизно однаковий обсяг матеріалу. 
 • Використовуйте техніку «вдумливого читання» IT-статей. Не поспішайте відразу перекладати незрозумілу лексику за допомогою онлайн перекладачів, а краще скористайтеся тлумачним словником. Виписуйте нові слова до спеціально заведеного словника та періодично повторюйте їх значення. 
 • Завжди відтворюйте прочитану або прослухану інформацію своїми словами, визначайте тему, ідею, розкладайте текст на логічні блоки, формулюйте своє ставлення до окремих думок.
 • Щодня вивчайте нові слова, фразові дієслова, ідіоми. Намагайтеся використовувати їх під час живого спілкування – з колегами, у розмовному клубі або репетитором. 
 • Пробуйте писати свої ТЗ, інструкції, використовуючи професійну лексику. При цьому не забувайте повторювати граматику.

 

Які переваги вивчення англійської з репетитором?

Професійний викладач допоможе правильно визначити попередній рівень знань та чітко сформулювати мету навчання. Враховуючи здібності та налаштованість потенційного учня, репетитор складає для нього індивідуальну навчальну програму. Репетитору можна ставити необмежену кількість запитань та отримувати вичерпні відповіді. Педагог негайно виправляє помилки та допомагає закріпити правильний варіант. 

Займаючись з кваліфікованим викладачем, ви отримуєте чимало інших привілеїв:

 • витрачаєте на навчання в 2, а то і в 3 рази менше часу;
 • легко долаєте мовленнєвий бар’єр;
 • маєте корисну практику під наглядом досвідченого педагога;
 • користуєтесь професійними порадами та рекомендаціями;
 • заняття побудовані з урахуванням ефективних освітніх методик;
 • надійний контроль вашого навчального прогресу

 

Топ-10 ресурсів для вивчення технічної англійської

Словники:

Longest-Running Tech Encyclopedia – найбільш детальна онлайн енциклопедія технічних термінів. У ній можливо знайти будь-яке поняття з додатковою історичною та іншою довідковою інформацією. 

Reverso Context – онлайн словник для перекладу фраз і виразів. Реєстрація дає можливість зберігати свої історії пошуку та додавати слова, фрази у «Вибране».

Підручники:

Oxford English for Information Technology – підручник технічної англійської видавництва Oxford University Press для студентів середнього і вищого рівнів. Містить величезну кількість текстів на тему «Програмування» та завдань до них. 

Career Paths Information Technology – підручник видавництва Express Publishing з текстами для читання й аудіювання. Подає понад 500 термінів зі сфери ІТ. Розрахований на рівні від початкового до середнього. Має 2 версії – для вивчення американської і британської англійської. 

English for Information Technology Pearson

Infotech Cambridge

Граматики:

English Grammar in use by Raymond Murphy – найбільш повна та доступна граматика, розроблена для різних рівнів, має вправи для самоперевірки.

Еngvid – досить простий англомовний ресурс, що містить відеоуроки та тематичні тести із граматики від носіїв мови. 

Підкасти:

herdingcode.com – підкаст, присвячений розробці ПЗ, архітектурі та іншій тематиці ІТ-сфери.

se-radio.net – підкаст для спеціалістів з програмної інженерії на різні теми.

Періодика:

NET Magazine – журнал про розробку і програмування в цілому, містить детальні інструкції з певних технічних завдань. 

Форуми:

stackoverflow.com – найбільш відомий форум англомовних ІТ-фахівців. Тут можна вільно спілкуватися з колегами з усього світу та обговорювати робочі питання англійською. Оцініть новину

Також читайте розділ «Блоги репетиторів»:

Творчість та біографія Миколи Куліша

Микола Гурович Куліш (1892-1937) – український драматург, представник «Розстріляного Відродження».  Народився 18 грудня 1892 року в с. Чаплинка Дніпровського повіту Таврійської…

Автор: Наталія К.

Як зробити так, щоб навчальний матеріал краще запам'ятовувався. Частина ІІ

Поради для покращення пам'яті.

Автор: Марина М.

Як зробити так, щоб навчальний матеріал краще запам'ятовувався. Частина І

Від чого залежить хороша пам'ять та поради для її покращення.

Автор: Марина М.

Популярність англійської мови. Звідки вона береться?

Хоча англійською мовою можна говорити практично скрізь, однак, англійська є лише третьою (після іспанської та китайської) мовою, яка найчастіше використовується у світі. Вона використовується в бізнесі, політиці, мистецтві та науці. Чому так відбувається?

Автор: Галина Б.

Необхідний поріг для самостійного вивчення іноземної мови

Коли Ви можете самостійно вивчати англійську мову? Лише після того, як оволодієте необхідним мінімумом для цього!

Автор: Владислав Ю.