День Конституції: історія та факти

16.06.2024

Статті автора: 53

День Конституції: історія та факти

Це особливе свято в історично-культурному просторі українського народу. Особливо зараз, у час війни, воно нагадує нам про міцні засади нашої державності. Для кожного громадянина важливо не лише знати, коли День Конституції України, а й розуміти цінність цієї доленосної дати.

У статті ми розповімо про передумови та цікаві факти щодо свята Конституції та поділимося прикладами привітань з цим славнозвісним Днем.

Історичні події, що призвели до створення Конституції України

Однією з визначних дат в історії нашої держави є 28 червня – День Конституції України. Прийняттю Основного закону незалежної української держави передували знаменні події. Найважливіша з них – це проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року. Тоді ж на позачерговій сесії Верховної Ради депутати узгодили Акт незалежності України.

Роком раніше, 16 липня 1990 року, ВР ще радянської України прийняла відому Декларацію про державний суверенітет, яка стала підґрунтям для вибудовування засад повністю суверенної держави. Проте День Конституції настав ще не скоро.

Наступна важлива віха на шляху України до незалежності – референдум та вибори президента, що відбулися в один день 1 грудня 1991 року. За підсумками народного опитування, 90,3% громадян, залучених до голосування, підтвердили Акт проголошення незалежності. 5 грудня 1991 року відбулася інавгурація першого Президента України Леоніда Кравчука, яка поклала початок формуванню гілок влади та інших державотворчих процесів.

Важливі моменти прийняття Конституції та її значення для українського народу

Перед остаточним затвердженням Основного закону відбулися дві ключові події:

  • Укладення Конституційного Договору між Президентом України й ВР 8 червня 1995 року. Цей документ регулював особливості функціонування місцевого самоврядування і централізованої влади.
  • Ініціатива Ради національної безпеки та Ради регіонів, які 26 червня 1996 року виступили за недопустимість зволікання з прийняттям Основного закону.

Тож уже наступного дня Верховна Рада розпочала майже добовий марафон, на якому мали обговорювати усі можливі статті документа та поправки до них. Протягом останніх 14 годин дискутування відбувалося без перерв. Нарешті, о 9 год 18 хв Основний документ був ухвалений за участі 315 голосів. Це відбулося 28 червня 1996 року, цю дату ми до сьогодні відзначаємо як День Конституції України.

Цікаво, що конституційні комісії працювали над положеннями Основного документа більш як 5 років: за цей період було висунуто 15 проєктів Основного закону! А прийняли й затвердили його протягом однієї ночі.

Найпалкіші суперечки точилися щодо визначення державних символів і статусу Криму. 

До речі, наша країна вже у XVIII столітті була прогресивним взірцем для державницьких процесів у Європі. Підтвердженням цьому є Конституція Пилипа Орлика з її ідеями виділення 3 гілок влади, парламентської республіки тощо. 

Особливості святкування та привітання з Днем Конституції України

Кожен українець повинен знати, що чинний Основний документ має 15 розділів та 161 статтю. За можливістю вносити зміни він належить до так званих жорстких документів. На практиці для внесення змін до Конституції потрібно не менше, ніж 300 голосів депутатів ВР.

Сьогодні, в умовах воєнного стану, привітання з Днем Конституції України звучить особливо цінно й натхненно. В освітніх закладах та державних установах проводяться культурно-просвітницькі заходи: патріотичні концерти, творчі зустрічі, перегляд документальних кінострічок тощо.

Це свято не проста формальність. Воно, як і День Незалежності, викликає глибокі почуття любові до стражденної Батьківщини та пробуджує незламний дух.

Привітати один одного можна з використанням слів відомих українських поетів: Володимира Сосюри, Ліни Костенко, Василя Стуса та інших. Проте можна подумати й розповісти про значення цієї події прозою. Наприклад:

«Вітаю з Днем Конституції України – урочистим Днем, коли наша держава прийняла Основний закон. Нехай в нашій славній історії якнайшвидше настане Перемога. А ненька Україна та кожна родина процвітатимуть в мирі, шані, достатку й злагоді. Хай пробуде з вами волелюбний козацький дух Української нації. Бо ми – непереможні! Слава Україні!»

Можна пошукати гарні світлини або листівки та нагадати рідним, друзям й колегам про важливість цього Дня.

З Днем Конституції України – картинки, які можна взяти за зразок. 

Сподобалась стаття? Оцініть

4.8

На основі відгуків 5 користувачів

Автор Наталія К.

Репетитор з української мови та літератури, допомагаю підтягти знання шкільної програми за 2-11 класи, готую до ДПА та ЗНО, олімпіад.

Статті автора: 53

Підібрати репетитора

День Конституції: історія та факти

Які історичні події призвели до створення Конституції України?

16 липня 1990 року, ВР ще радянської України прийняла відому Декларацію про державний суверенітет. Наступна важлива віха на шляху України до незалежності – референдум та вибори президента, що відбулися в один день 1 грудня 1991 року. Читайте більше на BUKI

Які важливі моменти прийняття Конституції?

Укладення Конституційного Договору між Президентом України й ВР 8 червня 1995 року. Цей документ регулював особливості функціонування місцевого самоврядування і централізованої влади. Та ініціатива Ради національної безпеки та Ради регіонів, які 26 червня 1996 року виступили за недопустимість зволікання з прийняттям Основного закону. Читайте більше на BUKI

З чого складається Конституція України?

Основний документ має 15 розділів та 161 статтю. За можливістю вносити зміни він належить до так званих жорстких документів. На практиці для внесення змін до Конституції потрібно не менше, ніж 300 голосів депутатів ВР. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів