Хімія вдома. Як вивчити предмет без вчителя

15.01.2019

Хімія вдома. Як вивчити предмет без вчителя

Вивчення будь-якої науки передбачає собою створення певної теоретичної бази, яка в подальшому повинна керувати практичним використанням отриманих знань.

При цьому спостерігається парадоксальний дуалізм: практика повинна створювати теорію, теорія повинна передбачати подальше практичне просування навичок в точно зазначених межах.

Хімія як наука була народжена зі звичайних спостережень, які склали цілісну систему знань, що динамічно розвивається. Спочатку звичні для побуту речі складали фундамент, на підставі якого формувалися подальші наукові відкриття. Не маючи інструментів для досліджень, первісні хіміки, як і медики для проведення аналізу речовин, сполук, використовували те, що було даровано природою - мова йде про органи чуттів.

Один з найвидатніших хіміків періоду Середньовіччя, Карл Шеєле, практично всі відкриті ним речовини, пробував на смак. Навіть повсюдно сьогодні відому отруту, синильну кислоту, він описував як речовину, «що дає металевий присмак, викликає відчуття теплоти в роті». Помер дослідник на сорок третьому році життя в результаті хронічного отруєння.

У домашніх умовах зміни будови речовин також можна спостерігати, використовуючи зір, слух, нюх. Речовини, отримані в результаті випадкової реакції на смак пробувати не варто! Початковий досвід динамічної хімічної реакції будь-який школяр зможе побачити, простежуючи за тим, як батьки готують тісто. В результаті «гасіння» кухонної соди розчином оцту отриманий розчин «закипає» при кімнатній температурі.

Можна спостерігати незначну зміну кольору речовин, зміну агрегатного стану - рідина чомусь стає газом. Ось тут і починаються основні питання.

На підставі спостережень у себе вдома навіть на цьому простому прикладі можна зробити початкові висновки. Одні речовини перетворюються в інші, якщо можна помітити, що:    

• тверде перетворюється в газ, рідина змінює колір;     

• змінюється температура розчинів;     

• виникає приємний або неприємний запах;     

• швидкість перетворень досить велика, щоб спостерігати неозброєним оком.

Для себе можна вести щоденник із записами всіх спостережень, спробувати читати книги з бібліотеки - і це стане основою для ґрунтовного вивчення хімії самостійно надалі.

Сподобалась стаття? Оцініть

3

На основі відгуків 2 користувачів

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів