Середня освіта не буде обов’язковою частиною професійної освіти

18.04.2024

Олена Б.

Статті автора: 148

Середня освіта не буде обов’язковою частиною професійної освіти

У квітні 2024 року Міністерство освіти та науки України опублікувало для публічного обговорення новий законопроєкт «Про професійну освіту». Його розроблено для спрощення структури професійної освіти. Цей закон забезпечить право українцям на здобуття освіти впродовж життя. Зокрема, у проєкті йдеться і про виключення середньої освіти як обов’язкового етапу професійної освіти. Докладніше – у матеріалі.

Що таке професійна освіта в Україні?

Професійна освіта в Україні – це система навчання, яка готує людей до конкретних професій. Вона дає змогу учневі здобути практичні навички та знання, які необхідні для роботи в певній галузі: будівництво, медицина, інформаційні технології тощо.

Професійну освіту можна здобути в:

  • Професійних ліцеях;
  • Вищих професійних училищах;
  • Професійно-технічних училищах;
  • Професійно-технічних коледжах;
  • Центрах професійно-технічної освіти;
  • Університетах (на спеціалізованих програмах навчання).

Такі програми професійно-технічної освіти допомагають людям здобути нові навички для працевлаштування і зростання як спеціаліста певної галузі. До речі, законопроєкт пропонує замінити термін «професійно-технічний» на «професійний», «кваліфікований робітник» – на «спеціаліст», а «учень закладу професійної освіти» – на «студент закладу професійної освіти».

Що таке середня освіта в Україні?

Середня освіта в Україні – це етап навчання після початкової школи та перед вищою освітою (у разі її здобуття). Під час цього етапу учні навчаються в старших класах загальноосвітніх шкіл або професійних училищах.

Мета середньої освіти – забезпечити учням базові знання та навички для подальшого життя і розвитку, а також підготувати їх до вибору професії або навчання у виші. В Україні середня освіта триває зазвичай 10 або 11 років, залежно від конкретної програми навчання.

Проєкт закону «Про професійну освіту»: навіщо потрібен?

До цього часу професійна освіта регулюється законом, ухваленим у 1998 році. Новий закон стане одним із послідовних кроків у трансформації та актуалізації освітніх програм, побудови сучасної й гнучкої системи професійної освіти.

Наразі Україна потребує кваліфікованих працівників, які будуть залучені до майбутньої відбудови країни. Цей законопроєкт враховує сучасні вимоги ринку праці та тенденції в розвитку економіки України.

Важливим у цьому проєкті закону є акцент на посиленні взаємодії роботодавців із закладами професійної освіти, більшій автономності профтехів. У документі пропонується розширення автономії закладів через можливість здійснення ними господарської діяльності – як державне (комунальне) некомерційне підприємство.

Це збільшить відповідальність закладів за освітній процес і дасть змогу студентам швидше знаходити роботу після закінчення навчання.

Важливі нововведення, які пропонують у законопроєкті

Студентів, що будуть навчатися в закладах професійної освіти, чекають такі зміни:

  1. Здобуття професійної освіти можливе без обов’язкового здобуття середньої освіти.
  2. Здобуття професійної освіти можливе одночасно зі здобуттям середньої освіти в іншому навчальному закладі.
  3. Здобуття професійної освіти можливе в будь-якому віці. Також це можливе без диплома про базову середню освіту.

На практиці це означає, що студенти закладів професійної освіти матимуть можливість здобути базову середню освіту як під час навчання, так і після його закінчення.

А також студенти можуть отримати професійну освіту без диплома про базову середню освіту. Такі студенти будуть здобувати профільну середню освіту. Люди, які планують працювати електриками, водопровідниками, будівельниками або на інших спеціальностях, де необов'язкова вища освіта, повинні якомога раніше починати здобувати професійні знання і навички.

Ця нова система професійної освіти допоможе людям самореалізуватися, а також забезпечити ринок праці кваліфікованими спеціалістами з урахуванням потреб регіонів. Але важливо розуміти, що це лише об’єкт закону, обговорення якого тривають до травня 2024 року. Після опрацювання результатів їх публікують на офіційному сайті МОН .

Якщо ви хочете й далі навчатися в будь-якому віці, вам можуть допомогти індивідуальні заняття з репетитором . Учитель дізнається про ваші цілі й плани на майбутнє, щоб з урахуванням цих даних розробити індивідуальний план роботи та рівномірно розподілити навантаження.

Знайти репетитора з будь-якої навчальної дисципліни можна на сайті БУКИ . Професійні педагоги працюють зі школярами, студентами, людьми старшого віку. Під час навчання викладачі враховують вікові особливості учня та його побажання щодо процесу підготовки. На платформі BUKI можна вибрати репетитора зі зручним форматом співпраці (офлайн, онлайн) і прийняти для всієї вартості року навчання.

Сподобалась стаття? Оцініть

5

На основі відгуків 3 користувачів

Олена Б.

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 148

Підібрати репетитора

Середня освіта не буде обов’язковою частиною професійної освіти

Що таке професійна освіта в Україні?

Професійна освіта в Україні – це система навчання, яка готує людей до конкретних професій. Читайте більше на BUKI

Що таке середня освіта в Україні?

Середня освіта в Україні – це етап навчання після початкової школи та перед вищою освітою (у разі її здобуття). Читайте більше на BUKI

Що пропонує законопроєкт про професійну освіту в Україні?

Студентів, що будуть навчатися в закладах професійної освіти, чекають такі зміни: Здобуття професійної освіти можливе без обов’язкового здобуття середньої освіти. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів