Сучасна українська література: що почитати влітку?

18.06.2024

Статті автора: 134

Сучасна українська література: що почитати влітку?

Стус, Шевченко, Українка, Хвильовий, Підмогильний – прізвища, знайомі всім з уроків шкільної літератури. Ці персоналії вже закарбувалися в нашій культурній спадщині. А ось про авторів-сучасників не так багато відомо і їхня творчість не настільки популярна.

І літо – саме той час, коли можна познайомитися з творами, які написані нещодавно. Якщо ви цікавитеся сучасною українською літературою і хочете дізнатися про неї більше, прочитати твори, які вже здобули визнання – описані книги українських письменників саме для вас.

Основні напрями сучасної української літератури

Сучасна українська література відображає непросту історію нашого народу, його боротьбу за свою історичну спадщину та за право на вільне майбутнє. У сучасній літературі є такі основні напрями:

Напрям у сучасній українській літературі

Відомі представники цього напряму

Постмодернізм

Оксана Забужко, Юрій Андрухович

Неореалізм

Любко Дереш, Таня Малярчук

Неоавангардизм

Сергій Жадан

Фентезі та фантастика

Марина та Сергій Дяченки, Дара Корній, Любко Дереш

Містика

Володимир Єшкілєв

Відомі сучасні українські автори та їхні твори

Ліна Костенко, Оксана Забужко – сучасниці, відомі широкому загалу. Але в сучасній українській літературі чимало письменників, твори яких варті уваги. Ось лише кілька з них.

Дара Корній

Українська письменниця, пише в жанрі фентезі. Захоплюється українською міфологією. Свою першу книгу написала для доньки. Дівчинка читала саги про вампірів і Дара вирішила познайомити доньку з праслов’янською міфологією, розказати про неї просто та цікаво.

Якщо ви ще не знайомі із сучасними українськими книгами Корній, варто почати з роману «Гонихмарник», а далі прочитати «Зворотній бік світла», «Зворотній бік темряви», «Зворотній бік сутіні», «Зворотній бік світів». Також варта уваги дилогія «Сузір’я дів» і «Місяцівна».

Якщо ж міфологія вам не до душі, варто прочитати романи «Тому, що ти є» і «Зірка для тебе» Дари Корній.

Ірен Роздобудько

Сучасна українська письменниця, яка здобула визнання після виходу психологічної драми «Ґудзик». Денис – головний герой історії, під час подорожі до Карпат закохується в Лізу. Після повернення з відпочинку дівчина виявляється його викладачкою. Ліза відмовляє хлопцю й Денис їде воювати в Афганістан. Що ж буде далі – дізнаєтеся після прочитання цієї сучасної української книги. Вона стала настільки популярною, що через 10 років після її виходу, Роздобудько написала продовження історії «Ґудзик: 10 років по тому».

Також варті уваги такі твори сучасної літератури Роздобудько: «Амулет Паскаля», «Оленіум», «Все, що я хотіла сьогодні», «Дві хвилини правди», «Знак потраплянців».

Любко Дереш

Один із відомих сучасних українських письменників. Його творчість пронизана психологізмом і філософськими роздумами. У творах поєднується реалізм, сюрреалізм, містика та фантастика.

У таблиці представлені сучасні українські книги Дереша, які варто прочитати.

Назва

Тема

«Поклоніння ящірці»

Дорослішання Стасика, його пошуки себе; містичні події.

«Культ»

Пригоди молодого хлопця, містичні події.

«Миротворець»

Мир та війна, пошук гармонії

Юрій Андрухович

Постмодерніст, один із провідників сучасної української літератури. Його визначні твори, які варто прочитати: «Московіада», «Лексикон інтимних міст», «Дванадцять обручів», «Перверзія».

Софія Андрухович

Софія Андрухович – українська письменниця, яка закликає поринути в книгу, адже в ній є і минуле, і сьогодення, і майбутнє. Розпочати знайомство з її творчістю доречно з книги «Фелікс Австрія», у якій розповідається про любов, прив’язаність, ненависть та ілюзії.

Аделя і Стефа зростають разом, вважають себе сестрами, хоча такими не є. Їх виховує батько Аделі, який прихистив Стефу після смерті її матері. Аделя також рано втратила матір і це ще більше зблизило дівчат. Їхня хвороблива залежність одна від одної спочатку виглядає зворушливо, але потім починає насторожувати. Навіть після одруження Аделі з Петром Стефа живе з парою в одному будинку.

Оповідь ведеться від імені Стефанії. Під час прочитання варто звертати особливу увагу на другорядних персонажів (Торн і Фелікс). З перших сторінок вас захопить ця історія і ви будете переживати за долю кожного персонажу.

«Амадока» – ще одна сучасна українська книга Софії Андрухович. Цей психологічний роман видано у 2020 році. У ньому йдеться про події АТО, політику нацистського режиму (Голокост) та покоління розстріляного відродження.

Герой роману (військовий) після бойових дій потрапляє в лікарню з понівеченим обличчям, він втратив пам’ять. Його знаходить жінка, яка впізнає в ньому свого чоловіка, який пропав безвісти на війні. Вона намагається повернути йому пам’ять або «створити» його спогади. Щоби дізнатися, що ж там насправді коїться – варто прочитати цю українську книжку.

Сергій Жадан

Сучасний український письменник, поет, волонтер і з 2024 року – військовий НГУ. Його твори вже відзначені національними нагородами й перекладені більш ніж 20 мовами.

Ще із часів АТО він присвячував цій темі свої твори. Роман «Інтернат» саме про національну психологію, патріотизм. У ньому порушені проблеми вибору й самоідентичності, байдужості та радикальних поглядів. Це третя книга письменника (після «Життя Марії» і «Тамплієри»), яка присвячена війні та життю в прифронтових регіонах.

Найпопулярнішими творами Сергія Жадана також є:

  • «Ворошиловград»;
  • «Динамо Харків»;
  • «Месопотамія»;
  • «Депеш Мод»;
  • «Біг Мак»;
  • «Трициліндровий двигун любов» (разом із Юрієм Андруховичем та Любком Дерешем).

Марія Матіос

Видатна українська письменниця, яка у своїх творах порушує теми історичної пам’яті та національної ідентичності. Її визначні твори – «Щоденник страченої», «Букова земля», «Мами», «Черевички Божої матері».

Новітні тенденції в сучасній українській літературі

Сучасна українська література останніх років – про наболілі всім українцям теми. Письменники пишуть про події на сході до 24.02.2022 та після цієї дати на всій території України. Підіймають теми збереження культури, традицій, відродження втрачених звичаїв.

Ось, для прикладу, найпопулярніші українські книжки кількох минулих років.

Назва сучасної української книги, яку варто прочитати

Автор

Тема

«За перекопом є земля»

Анастасія Левкова

Крим; українська ідентичність.

«Весілля Настусі»

Ольга Богомаз

Донеччина, повернення на рідну землю; дитячі травми та прийняття минулого

«Бабуся вмирати не любила»

Павло Паштет Белянський

Історії про «зайвих» людей, вимушених переселенців із Луганщини

«Драбина»

Євгенія Кузнєцова

Повномасштабне вторгнення, переживання війни

«Приазовська сатана»

Олексій Вишник

Національна ідентичність

«Той божевільний рік»

Євгенія Кононенко

Перший рік повномасштабного вторгнення

«Українська мова. Подорож із Бад-Емса до Страсбурга»

Орися Демська

Культурна історія мови

«Пригоди української літератури (від романтизму до постмодернізму)»

Ростислав Семків

Про українську літературу від Сковороди до Жадана

Важливо зазначити, що нова українська література тому і сучасна, що в ній відображене сьогодення з усіма новітніми технологіями, соціальними мережами, сленговими висловами й тими реаліями, у яких живуть люди XXI століття.

Якщо ви хочете дізнатися ще більше про сучасний літературний процес або вивчити інші періоди української літератури, варто звернутися до репетитора. Учитель дізнається про ваші цілі та перевірить поточний рівень підготовки, щоби з урахуванням цього розробити індивідуальний план занять.

Репетитор з української літератури допоможе познайомитися з класиками та сучасними українськими письменниками, підготує до НМТ або іспиту. Знайти наставника для вивчення цієї або іншої дисципліни можна на сайті BUKI.

Сподобалась стаття? Оцініть

4.2

На основі відгуків 5 користувачів

Автор Олена Б.

У 2019 році закінчила магістратуру філологічного факультету Донецького Національного Університету імені Василя Стуса. Співпрацювала з міжнародними компаніями, пишу інформаційні статті

Статті автора: 134

Підібрати репетитора

Сучасна українська література: що почитати влітку?

Які основні напрями сучасної української літератури?

У сучасній літературі є такі основні напрями: постмодернізм, неореалізм, неоавангардизм, фентезі та фантастика, містика. Читайте більше на BUKI

Які новітні тенденції в сучасній українській літературі?

Сучасна українська література останніх років – про наболілі всім українцям теми. Письменники пишуть про події на сході до 24.02.2022 та після цієї дати на всій території України. Підіймають теми збереження культури, традицій, відродження втрачених звичаїв. Читайте більше на BUKI

Схожі статті

BUKI

Платформа, що об’єднує репетиторів та учнів

Створити профіль репетитора

Експертні статті від репетиторів